ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

بیست + هجده =

بستن
بستن

چگونه نماز عید سعید فطر را بخوانیم؟

چگونه نماز عید سعید فطر را بخوانیم؟

نماز عید سعید فطر

با عرض سلام، انشاالله که طاعات و عبادات همه ی عزیزان مورد قبول درگاه حق واقع شده باشد هم چنین فرا رسیدن عید سعید فطر را خدمت تمامی مسلمانان تبریک و تهنیت عرض می کنیم .

مسلمانان پس از یک ماه روزه داری و بندگی خداوند، خود را برای خواندن نماز عید فطر آماده می کنند هم چنین روز عید فطر روز بسیار مهمی برای مسلمانان می باشد زیرا که پس از یک ماه روزه و تهجد و عبادات برای دریافت پاداش الهی مهیا می شوند و  مؤمنان از یک طرف از با ماه مبارک رمضان  اندوهناک و از طرفی بخاطر انجام بندگی خداوند تبارک و تعالی و با امید از قبولی یک ماه بندگی خود خرسند و شادمان هستند که با موفقیت وظیفه شرعی خود را به انجام رسانده اند. و به شکرانه نماز عید سعید فطر را با شکوه هرچه بیشتر برگزار می‌کنند.

امام باقر (ع) از رسول خدا (ص) نقل کرده است که آن حضرت فرمود: زمانی که روز اول شوال فرا می‌رسد، منادی ندا می‌دهد؛ ای مومنان برای دریافت جوائز و پاداش‌های خود بشتابید؛ آنگاه امام (ع) فرمود: جایزه‌های خداوند مانند جایزه‌های پادشاهان نیست (یعنی جایزه او بسیار بزرگ و معنوی و قبولی طاعات و رضوان الهی است).

در پایان نیز تاکید فرمود: “روز اول شوال روز دریافت جایزه‌هاست”.

نماز عید نمازی است که مسلمانان در دو روز عید فطر و عید قربان می‌خوانند. این نماز در سال اول هجرت واجب شد و مسلمانان در زمان حضرت محمد (ص)، به جماعت در این نماز شرکت می‌کردند. این نماز پس از فوت پیامبر، برای مسلمانان سنت موکده دانسته می‌شود. خطبه پس از نماز عید و شنیدن آن سنت است.

 

مطالب مرتبط


گام 1 - اعمال شب عید فطر

اعمال شب عید فطر

شب اوّل شوال از جمله لیالى شریفه می باشد و در فضیلت و ثواب عبادت و احیاى آن احادیث بسیار وارد شده و روایت شده است که آن شب کمتر از شب قدر نیست و از براى آن چند عمل است:

در هنگام غروب آفتاب شب عید سعید فطر غسل انجام شود.

 احیاء آن شب به نماز و دعا و استغفار و سؤال از حقّ تعالى و بیتوته در مسجد

برای آشنایی بیشتر با اعمال این شب برروی آداب عید سعید فطر کلیک کنید.

 

گام 2 - اعمال روز اول شوال ( عید سعید فطر)

اعمال روز اول شوال ( عید سعید فطر)

اعمال روز عید سعید فطر به ترتیب زیر می باشد :

1- گفتن تکبیر، بعد از نماز صبح و نماز عید فطر خوانده شود: «اللَّهُ أَکْبَرُ اللَّهُ أَکْبَرُ لا إِلَهَ إِلا اللَّهُ وَ اللَّهُ أَکْبَرُ اللهُ أَکْبَرُ وَلِلَّهِ الْحَمْدُ الْحَمْدُلِلَّهِ عَلَی مَا هَدَانَا وَلَهُ الشُّکْرُ عَلَی مَا أَوْلانَا».

2- پرداخت زکات فطره پیش از نماز عید ویا زکات فطره را جدا سازد؛ اگر دسترسی به مستحق دارد بپردازد، والا کنار بگذارد، که فطره برای هر نفر یک صاع (حدود سه کیلو) از گندم یا برنج و یا مواد غذایی دیگر که در آن شهر غذای غالب مردم محسوب می‌شود.

باید توجه داشت که زکات فطره واجب مؤکد است و شرط قبولی روزه ماه رمضان است و خداوند نیز در قرآن آن را مقدم بر نماز (عید) شمرده است و می‌فرماید: «قَد اَفلَحَ مَن تَزَکّی وَ ذَکَر اسمَ رَبّهِ فَضَلی»، به یقین آن کس که زکات دهد و یاد پروردگارش را کند، سپس نماز بخواند، رستگار است.

3- انجام غسل روز عید فطر است که وقت آن به فرموده شیخ طوسی بعد از طلوع فجر تا زمان به جا آوردن نماز عید است.

قبل از غسل این دعا را بخواند: «اللَّهُمَّ إِیمَانا بِکَ وَتَصْدِیقا بِکِتَابِکَ وَاتِّبَاعَ سُنَّةِ نَبِیکَ مُحَمَّدٍ صَلَّی اللَّهُ عَلَیهِ وَآلِهِ»،

آن‌گاه «بسم الله» بگوید و غسل کند،

پس از پایان غسل بگوید: «اللَّهُمَّ اجْعَلْهُ کَفَّارَةً لِذُنُوبِی وَطَهِّرْ دِینِی اللَّهُمَّ أَذْهِبْ عَنِّی الدَّنَسَ». 

4- برای خواندن نماز عید لباس نیکو پوشیده و از عطر استفاده نمایید.

5- پیش از نماز عید، در ابتدای روز افطار کند و بهتر آن است که افطارش با خرما باشد. "شیخ مفید" فرموده است: مستحب است مقدار کمی از تربت سیدالشهدا، امام حسین (ع) را تناول نماید که شفای هر دردی است .

6- پس از طلوع آفتاب برای نماز عید حرکت کند (همانگونه که از رسول خدا (ص) نقل شده است) و دعاهایی را که از طریق معصومین (ع) وارد شده است، بخواند؛ از جمله آنکه امام باقر (ع) فرمود: در عید فطر و عید قربان و جمعه وقتی که برای رفتن به نماز مهیا شدی، این دعا را بخوان:

اللَّهُمَّ مَنْ تَهَیأَ فِی هَذَا الْیوْمِ أَوْ تَعَبَّأَ أَوْ أَعَدَّ وَ اسْتَعَدَّ لِوِفَادَةٍ إِلَی مَخْلُوقٍ رَجَاءَ رِفْدِهِ وَ نَوَافِلِهِ وَ فَوَاضِلِهِ وَ عَطَایاهُ فَإِنَّ إِلَیک یا سَیدِی تَهْیئَتِی وَ تَعْبِئَتِی وَ إِعْدَادِی وَ اسْتِعْدَادِی رَجَاءَ رِفْدِک وَ جَوَائِزِک وَ نَوَافِلِک وَ فَوَاضِلِک وَ فَضَائِلِک وَ عَطَایاک

خدایا هرکس در این روز آماده شد یا نیت کرد یا مهیا و مستعد شد برای ورود به درگاه یکی از بندگانت‏ به امید جایزه‏ها و صله‏ها و بهره‏ها و عطاها، ولی ای آقای من آماده شدن و قصد کردن و مهیا و مستعد شدن‏ من تنها به جانب توست به امید جایزه‏ها و صله‏ها و بهره‏ها و عطاهایت

وَ قَدْ غَدَوْتُ إِلَی عِیدٍ مِنْ أَعْیادِ أُمَّةِ نَبِیک مُحَمَّدٍ صَلَوَاتُ اللَّهِ عَلَیهِ وَ عَلَی آلِهِ وَ لَمْ أَفِدْ إِلَیک الْیوْمَ بِعَمَلٍ صَالِحٍ أَثِقُ بِهِ قَدَّمْتُهُ وَ لا تَوَجَّهْتُ بِمَخْلُوقٍ أَمَّلْتُهُ وَ لَکنْ أَتَیتُک خَاضِعا مُقِرّا بِذُنُوبِی وَ إِسَاءَتِی إِلَی نَفْسِی،
اینک‏ صبح کردم در عیدی از اعیاد امت پیامبرت محمد(درود خدا بر او و خاندانش)، درحالی‏که به عمل صالحی که به آن اطمینان کنم و آن را پیش آورده باشم بر تو وارد نشدم و به مخلوقی که آرزومندش باشم رو نکردم، بلکه در حال فروتنی تنها به جانب تو آمده‏ام به گناه و بدی نسبت به خویش اعتراف دارم،

فَیا عَظِیمُ یا عَظِیمُ یا عَظِیمُ اغْفِرْ لِی الْعَظِیمَ مِنْ ذُنُوبِی فَإِنَّهُ لا یغْفِرُ الذُّنُوبَ الْعِظَامَ إِلا أَنْتَ یا لا إِلَهَ إِلا أَنْتَ یا أَرْحَمَ الرَّاحِمِینَ

پس ای بزرگ، ای بزرگ، ای بزرگ، گناهان‏ بزرگم را بیامرز، که گناهان بزرگ را جز تو نیامرزد، ای که معبودی جز تو نیست، ای‏ مهربان‏ترین مهربانان.

7- خواندن نماز عید سعید فطر

8- خواندن زیارت امام حسین علیه السلام.

9- دعاى ندبه خوانده شود. سید بن طاوس فرموده که چون از دعا فارغ شود به سجده رود و بگوید:" اعوذ بک من نار حرها لا یطفى و جدیدها لا یبلى وعطشانها لا یروى" پس گونه راست را بر خاک بگذارد و بگوید:" الهی لا تقلب وجهی فی النار بعد سجودی وتعفیری لک بغیرمن منی علیک بل لک المن علی" سپس گونه چپ را بر خاک بگذارد و بگوید: " ارحم من اساء واقترف واستکان واعترف" پس به حال سجده شود و بگوید:" ان کنت‏ بئس العبد فانت نعم الرب عظم الذنب من عبدک فلیحسن العفو من عندک یا کریم " پس از آن صد بار بگوید: العفو العفو.

و زمانی که آماده براى رفتن به نماز عيد شدی بيرون نروید مگر بعد از طلوع آفتاب و آنكه بخوانى دعايى را كه سيد در اقبال نقل كرده از جمله از ابو حمزه ثمالى روايت كرده از حضرت امام محمد باقر عليه السلام كه فرمود بخوان در عيد فطر و قربان و جمعه وقتى كه مهيا شدى به جهت بيرون رفتن به نماز اين دعا را بخوانید :

اللَّهُمَّ مَنْ تَهَيَّأَ فِي هَذَا الْيَوْمِ أَوْ تَعَبَّأَ
اى خدا هر كه در اين روز تهيه ديده و ساز و برگ عيد فراهم كرده

أَوْ أَعَدَّ وَ اسْتَعَدَّ لِوِفَادَةٍ إِلَى مَخْلُوقٍ رَجَاءَ رِفْدِهِ وَ نَوَافِلِهِ وَ فَوَاضِلِهِ وَ عَطَايَاهُ‏
و مهيا و مستعد آن است كه به ديدن مخلوقى رود به اميد عطا و بخشش و فضل و احسان آنها

فَإِنَّ إِلَيْكَ يَا سَيِّدِي تَهْيِئَتِي وَ تَعْبِئَتِي وَ إِعْدَادِي وَ اسْتِعْدَادِي‏
من هم اى سيد من مهيا شده و ساز و برگ ديده و آماده و مستعد گرديده‏ام

رَجَاءَ رِفْدِكَ وَ جَوَائِزِكَ وَ نَوَافِلِكَ وَ فَوَاضِلِكَ وَ فَضَائِلِكَ وَ عَطَايَاكَ‏
به اميد بخشش و جايزه و فضل و كرم و عطاهاى تو

وَ قَدْ غَدَوْتُ إِلَى عِيدٍ مِنْ أَعْيَادِ أُمَّةِ نَبِيِّكَ مُحَمَّدٍ صَلَوَاتُ اللَّهِ عَلَيْهِ وَ عَلَى آلِهِ‏
و در اين صبحگاه من عيدى است از اعياد امت پيغمبرت محمد صلى الله عليه و آله

وَ لَمْ أَفِدْ إِلَيْكَ الْيَوْمَ بِعَمَلٍ صَالِحٍ أَثِقُ بِهِ قَدَّمْتُهُ وَ لاَ تَوَجَّهْتُ بِمَخْلُوقٍ أَمَّلْتُهُ‏
و چيزى از عمل صالح در اين روز به پيشگاه نياورده‏ام كه وثوق بخلوص و شايستگى آن براى تقديم بحضرتت داشته باشم و بهيچ مخلوقى روى حاجت و اميد نياورده‏ام

وَ لَكِنْ أَتَيْتُكَ خَاضِعاً مُقِرّاً بِذُنُوبِي وَ إِسَاءَتِي إِلَى نَفْسِي فَيَا عَظِيمُ يَا عَظِيمُ يَا عَظِيمُ اغْفِرْ لِيَ الْعَظِيمَ مِنْ ذُنُوبِي‏
و ليكن بدرگاه تو با ذلت و خضوع و اقرار و اعتراف به گناهان و ظلم بدكاريم به نفس خود روى آورده‏ام اى خداى بزرگ اى خداى بزرگ اى خداى بزرگ از گناهان بزرگ من درگذر

فَإِنَّهُ لاَ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ الْعِظَامَ إِلاَّ أَنْتَ يَا لاَ إِلَهَ إِلاَّ أَنْتَ يَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِينَ‏
كه گناه بزرگ را نمى‏بخشد جز ذات بزرگوار تو كه جز تو خدايى نيست اى مهربانترين مهربانان عالم.

 

گام 3 - خواندن نماز عید سعید فطر

خواندن نماز عید سعید فطر

نماز عید فطر دو رکعت است، در رکعت اوّل بعد از خواندن حمد و سوره باید پنج تکبیر بگوید و بعد از هر تکبیر یک قنوت بخواند و بعد از قنوت پنجم تکبیر دیگری بگوید و به رکوع رود، بعد دو سجده به جا آورد و برخیزد و در رکعت دوم چهار تکبیر بگوید و بعد از هر تکبیر قنوت بخواند و تکبیر پنجم را بگوید و به رکوع رود و بعد از رکوع دو سجده به جا آورد و تشهّد بخواند و سلام گوید.

 

اطلاعات مطلب

 • اسلام
 • 664 بازدید
 • (4 votes, average: 5٫00 out of 5)
  Loading...
 • آخرین ویرایش توسط : مهدی هاتفی نیا - جمعه, ۰۳ آبان ۹۸, ۸:۰۱ ب.ظ
 • ویکی چجور

دیدگاه کاربران

 1. Avatar
  حجت شایا - ۱۳۹۸/۰۳/۱۵ - ۱۱:۱۰ ق.ظ
 2. Avatar
  mettod - ۱۳۹۸/۰۶/۰۲ - ۱۱:۰۸ ق.ظ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


مطالب تصادفی پر بازدید