ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

4 × چهار =

بستن
بستن

چگونه نشان دادن راه حق و نجات گمگشتگان در اسلام تاکید شده است؟

چگونه نشان دادن راه حق و نجات گمگشتگان در اسلام تاکید شده است؟

آموزش نجات گمراهان در دین مبین اسلام

در زندگی امامان بعضی از امور برای بسیاری مبهم و ناشناخته مانده که باید با بررسی و تحلیل روشن شود یکی از آن امور آنکه با اینکه از خود ستایی نهی شده و در اسلام به عنوان ضد ارزش معرفی شده چرا امامان در مواردی خود را ستو ده اند اگر جواب صحیح این سوال را پیدا کنیم می بینیم ستودن خود در بعضی از موارد از اصول مهم اخلاقی برای ارشاد مردم به راه هدایت و باز داری آنها از راه ضلالت برای روشن شدن این مطلب لازم است در اینجا عناوین زیر مورد بررسی قرار گیرد: ۱-نهی قرآن و اسلام از خودستایی ۲- ممنوعیت خود ستایی ۳- موارد لازم و مجاز خود ستایی. امام محمد باقر (ع) می فرماید:

هیچ کدام از شما به بسیاری نماز و روزه و زکات و عبادات دیگر افتخار نکند زیرا خداوند پرهیز گاران را بهتر می شناسد در روایت بسیاری از پیامبران و امامان آمده که به شدت از خود ستایی نهی شده.

مطالب مرتبط


چگونه نشان دادن راه حق و نجات گمگشتگان در راه حق 1 - چگونه نشان دادن راه حق و نجات گمگشتگان در اسلام

 چگونه نشان دادن راه حق و نجات گمگشتگان در اسلام

نهی قرآن و اسلام از خود ستایی :

در قرآن مجید آیات متعددی آمده که از خود ستایی نهی و از آن بعنوان یکی از گناهان یاد شده آیه 32 سوره نجم می خوانیم : خود ستایی میکنیم پس خود ستایی نکنید چرا که خدا پرهیزگاران را بهتر می شناسد و در آیه 49 نساء می خوانیم آیا ندیدی آنهایی را که خود ستایی می کنند (این خود ستایی ها بی ارزش است) ولی خدا هر کس را بخواهد ستایش می کند و کمترین ستمی به آنها نخواهد کرد.

 چگونه نشان دادن راه حق و نجات گمگشتگان در اسلام

علت ممنوعیت خود ستایی از مجموع مطلب فوق به روشنی فهمیده می شود که ستودن خود و تعریف نمودن از خویش کار ناشایسته و ضد ارزش است علت و فلسفه ی آن این است که خود ستایی موجب غرور و غفلت است و بزرگنمایی در برابر خدا است. و یک انسان مخلص باید خود را در برابر خدا کوچک بشمارد و در برابر عظمت الهی و نعمتهای فراوان خدا خود را کمتر از صفر  بداند زیرا انسان در برابر خدا هر چه کار نیک انجام دهد ناچیز است و آنگهی خود ستایی مانع رشد و ترقی است.

 چگونه نشان دادن راه حق و نجات گمگشتگان در اسلام

 موارد لازم و مجاز خود ستایی در اینجا این سوال مطرح می شود که چرا امامان در موارد متعدد خود را ستوده اند اگر تزکیه نفس (خود ستودن) ضد ارزش است چرا امامان از خود تعریف نمی کنند حضرت علی (ع) در موارد متعدد خود را ستوده است از جمله در احتیاجات و مناشرات متعددی که بعد از رسول خدا در موارد مختلف خطاب به افراد و مردم نقل شده آن حضرت مردم را سوگند داده که فضائلش را انکار نکنند.

اطلاعات مطلب

دیدگاه کاربران

  1. حجت شایا - 2019/04/30 - 12:43 ق.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب