ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

3 × 4 =

بستن
بستن

چگونه ناصرالدین شاه بر ایران حکومت می کرد؟

چگونه ناصرالدین شاه بر ایران حکومت می کرد؟

قاجاریان از جمله طوایف ترک بودند که نیروی قزلباشان را تشکیل دادند و شاه اسماعیل اول صفوی را در رسیدن به قدرت یاری کردند. شاه عباس اول به منظور کاهش قدرت قزلباشان، ایل قاجار را در سه منطقۀ شمال خراسان، استرآباد و آذربایجان سکونت داد. بعد از مرگ شاه عباس و آغاز ضعف حکومت صفویه، قاجاریان ساکن استرآباد قدرت بیشتری یافتند و پس از تصرف اصفهان توسط افغانان، فتحعل یخان رئیس ایل قاجار به یاری تهماسب دوم شتافت. اما قتل وی، تلاش آن ایل را برای کسب قدرت سیاسی ناکام گذاشت. کشته شدن محمد حسن خان قاجار رئیس ایل قاجار در رقابت با کریم خان زند نیز آرزوی قاجارها را برای رسیدن به پادشاهی ایران تا زمان آقامحمدخان به تأخیر انداخت.

مطالب مرتبط


بخش 1 - حمایت امیرکبیر و نشستن بر تخت

حمایت امیرکبیر و نشستن بر تخت

با مرگ محمد شاه، ولیعهد او ناصرالدین میرزا با حمایت میرزاتقی خان فراهانی به عنوان چهارمین پادشاه قاجار بر تخت سلطنت نشست. میرزاتقی خان به مقام صدراعظمی منصوب و به امیرکبیر ملقب شد. صدراعظم ابتدا به سرکشی و طغیان گردنکشان داخلی پایان داد و نظم و امنیت را برقرار کرد. او سپس بر پایهٔ شناختی که از دیگر کشورها داشت، برنامهٔ منسجمی را با هدف اصلاح امور و جبران عقب ماندگی ایران طراحی کرد و به اجرا گذاشت. اصلاحات موردنظر امیرکبیر به سرانجام مطلوب نرسید؛ زیرا مدتی بعد قربانی توطئهٔ درباریان نالایق و طماع و دسیس ههای روسیه و انگلستان شد. ناصرالدین شاه با وجود علاقه ای که به وزیرش داشت، تحت تأثیر دشمنان امیرکبیر، فرمان برکناری، تبعید و سرانجام قتل او را صادر کرد.

بخش 2 - سفر اروپا

سفر اروپا

ناصرالدی نشاه در دوران پادشاهی خود طی سه سفر به اروپا، از چندین کشور دیدن کرد و تحت تأثیر فرهنگ و تمدن غربی قرار گرفت. وی اگرچه ضرورت اصلاحات را برای جبران عقب ماندگی درک کرده بود، اما از نتایج سیاسی آن که کاهش قدرت و اختیارات نامحدود شاه بود، به شدت وحشت داشت. برای مثال او دارالفنون را نماد ترقی و پیشرفت ایران قلمداد میکرد، اما در عین حال نگران آثار و نتایج انتشار افکار سیاسی اروپاییان در ایران بود. از این رو، اصلاحاتی که در دوران پادشاهی او آغاز شد، نتایج چندان مؤثر و مفیدی برای ایران نداشت.

بخش 3 - دادن امتیاز به بیگانگان

دادن امتیاز به بیگانگان

در دوران سلطنت ناصرالدی نشاه، قدرت های استعماری نفوذ و سلطهٔ اقتصادی خود را بر ایران افزایش دادند. دولت های روسیه و انگلستان و یا اتباع آنان رقابت تنگاتنگی را برای کسب امتیازات اقتصادی در کشور ما آغاز کردند. ناصرالدین شاه و درباریان در دادن امتیازات اقتصادی بیشتر به منافع شخصی خود می اندیشیدند و کمتر به منافع ملی توجه میکردند.

 

بخش 4 - پایان سلطنت

پایان سلطنت

ناصرالدین شاه در سال های پایانی سلطنتش، نا امید و مأیوس از انجام اصلاحات، بیشتر وقت خود را به سرودن شعر و شکار گذراند. او در آستانهٔ پنجاهمین سال پادشاهی در حالی به قتل رسید که کشتن امیرکبیر، بدرفتاری با سیدجما لالدین اسدآبادی و دادن امتیازات سیاسی و اقتصادی به بیگانگان، چهرهٔ نامطلوبی از وی در تاریخ ایران ترسیم کرده است.

اطلاعات مطلب

  • تاریخ و تمدن
  • 706 بازدید
  • blankblankblankblankblank (1 votes, average: 5,00 out of 5)
    blankLoading...
  • آخرین ویرایش توسط : هادی خانزاده - چهارشنبه, 27 دسامبر 17, 6:24 ق.ظ
  • تاریخ جهان

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب