ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

10 − 9 =

بستن
بستن

چگونه می توان کارگذار بیمه شد ؟

چگونه می توان کارگذار بیمه شد ؟

 

11

انتخاب بیمه مناسب در بسیاری موارد برای بیمه گذار کار ساده ای نیست. بررسی بیمه گرهای موجود در کشور، نوع پوشش، سوابق و نوع خدمات آنها برای بیمه گذارها سخت و مشکل است. کار کارگزار بیمه این است که با دادن مشاوره ، این تصمیم گیری را برای بیمه گذار تا حد امکان ساده کند. او نقش نماینده و مشاور بیمه گذار را داشته و بدون دریافت هیچ هزینه ای از بیمه گذار، بهترین نوع بیمه با بالاترین کیفیت را به او پیشنهاد می کند. همچنین در صورت بروز خسارت احتمالی، وظیفه پیگیری دریافت مبلغ خسارت از شرکت بیمه گر برای بیمه گذار را  بر عهده دارد.

مطالب مرتبط


گام 1 - کارگزار بیمه کیست؟

کارگزار بیمه کیست؟

کارگزار بیمه شخصی است که در مقابل دریافت کارمزد از شرکت بیمه گر، واسطه انجام معاملات بیمه بین بیمه گذار و بیمه گر بوده و شغل او منحصرا ارائه خدمات بیمه ای می باشد.

همگام با پیچیده تر و تخصصی تر شدن زمینه های مختلف زندگی، نیاز به متخصصان حرفه ای برای برخورد عاقلانه با مسایل و مشکلات زندگی، بیش از پیش احساس می شود. کار کارگزار بیمه به طور خلاصه راهنمایی و مشوت در عرصه بیمه به عنوان صنعتی پیچیده است. یک کارشناس آگاه به علوم بیمه لازم است که در کنار آشنایی با انواع خدمات بیمه، در یافتن بهترین شرکت بیمه به بیمه گذار کمک کند.

انتخاب بیمه مناسب در بسیاری موارد برای بیمه گذار کار ساده ای نیست. بررسی بیمه گرهای موجود در کشور، نوع پوشش، سوابق و نوع خدمات آنها برای بیمه گذارها سخت و مشکل است. کار کارگزار بیمه این است که با دادن مشاوره ، این تصمیم گیری را برای بیمه گذار تا حد امکان ساده کند. او نقش نماینده و مشاور بیمه گذار را داشته و بدون دریافت هیچ هزینه ای از بیمه گذار، بهترین نوع بیمه با بالاترین کیفیت را به او پیشنهاد می کند. همچنین در صورت بروز خسارت احتمالی، وظیفه پیگیری دریافت مبلغ خسارت از شرکت بیمه گر برای بیمه گذار را  بر عهده دارد.

کارگزار رسمی بیمه با شرکت ها و موسسات بیمه در کشور که از بیمه مرکزی مجوز فعالیت اخذ نموده اند همکاری می نماید. در واقع کارگزار ارتباط بین شرکت بیمه و مشتری را برقرار می کند. او با استفاده از اطلاعات خود از بازار بیمه، مناسب ترین راهکارها و رویه ها را برای افراد و مشتریان تجاری خود پیدا می کند. کار کارگزار بیمه از موارد جزئی بیمه ای مانند انواع بیمه مربوط به افراد تا موارد کلان تر مانند بیمه های تجاری و مربوط به شرکت های بزرگ را شامل می شود.کارگزار بیمه باید دارای پروانه کارگزاری رسمی بیمه از بیمه مرکزی کشور و کد همکاری از کلیه شرکت های بیمه دولتی و خصوصی باشند. 

ساعت کار و محل کار کارگزار بیمه
ساعت کار کارگزار بیمه مانند بسیاری از مشاغل اداری دیگر به صورت استاندارد و معمولا از ساعت ۸ تا ۵ بعد از ظهر است. البته از آنجا که درآمد کارگزار بیمه به میزان فعالیت و کارمزد قراردادهای او بستگی دارد، ساعت کاری این شغل هم می تواند منعطف باشد به طوری که کارگزار گاهی حتی در روزهای تعطیل هم کار می کند.
محل کار کارگزار بیمه در دفتر کاری او می باشد. او بیشتر ساعات کاری خود را در این دفاتر گذرانده و از طریق تلفن، ایمیل و… با مشتریان خود ارتباط برقرار می کند. البته گاهی نیز برای مذاکرات بیشتر به محل کار مشتری مراجعه می کند.
 

گام 2 - وظایف کارگزار بیمه

وظایف کارگزار بیمه

 دریافت اطلاعات لازم از مشتریان برای ارزیابی نیازهای بیمه ای آنها – به عنوان مثال کارگزار با بررسی سن، سوابق بیماری و میزان درآمد بیمه گذار، نوع بیمه ای را که برای او مناسب است را تعیین می کند.
    جستجوی شرایط شرکت های بیمه گر و مقایسه ویژگی ها، سطح پوشش و قیمت آنها – کارگزار با برقراری ارتباط با شرکت های مختلف بیمه، در مورد شرایط خدمات بیمه ای آنها اطلاعات لازم را کسب و آنها را با هم مقایسه می کند تا بهترین آنها را برای بیمه گذار انتخاب کند.
    انتخاب مناسب ترین و بهترین بیمه گر با توجه به شرایط متقاضی و معرفی آن به بیمه گذار
    پیگیری جبران خسارت احتمالی بیمه گذار-  در صورتی که بیمه گذار خسارتی را متحمل شود به عنوان مثال دچار یک حادثه رانندگی و تصادف شود، کارگزار راهنمایی ها و مشاوره های لازم برای گرفتن بیمه را به او داده و کار او را در شرکت های بیمه گر تا زمانی که چک خسارت را از شرکت برای بیمه گذار دریافت کند، پیگیری می کند.
    ارائه گزارش به بیمه گرها و ناظران مربوطه – معمولا کارگزاران هر چند وقت یکبار باید گزارش فعالیت خود را به بیمه مرکزی بدهند. در ارتباط کاری که با بیمه گرها دارند نیز گاهی لازم است گزارشاتی به آنها بدهند.

گام 3 - مهارت و دانش مورد نیاز کارشناس بیمه

مهارت و دانش مورد نیاز کارشناس بیمه

   توانایی تحلیل – بیمه گر باید قدرت تحلیل خوبی داشته باشد تا بتواند همه اطلاعات متقاضی بیمه را با دقت بررسی کند. به عنوان مثال برای بیمه عمر، کارشناس بیمه باید همه اطلاعات لازم اعم از سن، سوابق بیماری، وضعیت شغلی و درآمد متقاضی را کسب کرده و با دقت بررسی کند.  

    مهارت های تصمیم گیری – بیمه گر باید پس از بررسی اطلاعات بدست آمده از وضعیت متقاضی در خصوص میزان و نوع بیمه تصمیم گیری کند. به عنوان مثال پس از بررسی شرایط متقاضی برای بیمه عمر، تعیین کند که شرکت بیمه تا چه میزان بیمه گذار را تحت پوشش بیمه عمر قرار می دهد و بیمه گذار ماهانه یا سالانه چه مبلغی را باید به شرکت بیمه بپردازد.

    توجه به جزئیات – کارشناس بیمه در مرجله بررسی و ارزیابی پرونده متقاضیان بیمه و بیمه گذارها باید به همه جزئیات توجه کافی داشته باشد. به عنوان مثال اگر برای بررسی و ارزیابی بیمه ای یک پرونده آتش سوزی به محل مورد نظر می رود، باید بررسی کند که دلیل آتش سوزی چه بوده، عمدی بوده یا سهوی، آیا سیستم های گازکشی محل دچار نقص بوده، آیا نگهداری غیر استاندارد مواد سوختی در محل باعث آتش سوزی شده و ….

    مهارت های بین فردی – از آنجا که کارشناس بیمه با سایر بخش های شرکت های بیمه، کارگزاران بیمه و بیمه گذارها سر و کار دارند، برای موفق بودن در کار خود باید روابط عمومی خوبی داشته و برخورد مناسب به خصوص با بیمه گذارها داشته باشد. همچنین تا حدی باید با مباحث روانشناسی آشنا باشد تا در شرایط های مختلف بهترین برخورد را با بیمه گذارها و مشتریان داشته باشد. زیرا رفتار مناسب کارشناس بیمه به منزله تبلیغات مثبت برای شرکت بیمه محسوب می شود.

    توانایی کار با کامپیوتر و نرم افزارهای بیمه – امروزه پیشرفت تکنولوژی به صنعت بیمه نیز وارد شده و بسیاری از خدمات بیمه ای به کمک کامپیوتر و نرم افزارهای بیمه انجام می گیرد. بنابراین کارشناس بیمه باید مهارت لازم برای کار با کامپیوتر و نرم افزارهای بیمه را در انجام ارزیابی و ثبت نتایج نهایی آنها در سیستم های بیمه داشته باشد.

تحصیلات مورد نیاز و نحوه ورود به شغل کارشناس بیمه
در کشور ما در بسیاری از شغل ها به تخصص اهمیت کافی داده نمی شود. به این معنا که برای یک شغل لزوما افرادی با تخصص مرتبط استخدام نمی شوند. در خصوص کارشناس بیمه هم تا حدودی این امر صادق است. ولی در مجموع واضح است که مدیریت بیمه مرتبط ترین رشته دانشگاهی با شغل کارشناسی بیمه است. اما آنچه در بازار کار کشور اتفاق می افتد این است که اکثرا فارغ التحصیلان رشته های دانشگاهی زیر در شرکت های بیمه ای استخدام می شوند :
    مدیریت بیمه
    مدیریت بازرگانی
    مدیریت صنعتی
    حسابداری
    علوم اقتصادی

گام 4 - بازار کار و وضعیت استخدام کارشناس بیمه

بازار کار و  وضعیت استخدام کارشناس بیمه

استخدام کارشناس بیمه یا بیمه گر معمولا برای کار در شرکت های بیمه ای دولتی یا خصوصی و یا نمایندگی های آنها انجام می شود.

در ایران در سال های اخیر صنعت بیمه به سمت خصوصی شدن حرکت کرده و شاهد شکل گیری شرکت های بیمه ای خصوصی مختلف در کشور بوده ایم . از طرفی صنعت بیمه بسیار تخصصی تر شده و انواع بیمه های مختلفی ایجاد شده است و با توحه به تبلیغاتی که از سوی شرکت های بیمه ای صورت می گیرد، اقبال مردم نیز به سمت آنها رو به افزایش است. آمار و اطلاعات دقیقی از میزان استخدام کارشناس بیمه در ایران در دسترس نمی باشد ولی با توجه به موارد بالا انتظار می رود میزان استخدام کارشناس بیمه در سال های آینده نیز افزایش یابد و بازار کار خوبی در انتظار کارشناسان حوزه بیمه باشد.

روش استخدام کارشناس بیمه در  کشور معمولا از طریق آگهی های استخدامی در روزنامه ها، سایت های اینترنتی و گاهی موسسات کاریابی می باشد.

وضعیت استخدام کارشناس بیمه در برخی از کشورهای جهان

آمریکا – پیش بینی نشان می دهد میزان استخدام بیمه گرها در سالهای ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰، به میزان ۶ درصد  رشد خواهد داشت. در حالی که این میزان برای همه مشاغل ۱۴ درصد خواهد بود.

درآمد کارشناس بیمه
آمار و اطلاعات دقیق در خصوص میزان حقوق و درآمد کارشناس بیمه در کشور در دسترس نمی باشد. البته از آنجایی که اکثر استخدام ها در بخش بیمه در شرکت های بیمه خصوصی انجام می گیرد، شاید بتوان گفت قانون خاص و یکسانی بین آنها برای پرداخت حقوق به کارشناس بیمه وجود ندارد و هر شرکت بیمه بر اساس سیاست ها و رویه های خود در مورد میزان حقوق تصمیم می گیرد.
 

درآمد کارشناس بیمه در سایر کشورهای جهان
آمریکا – مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، درآمد سالیانه کارشناس بیمه ۶۱.۲۰۰ دلار می باشد.
انگلستان – متوسط حقوق و درآمد سالیانه کارشناسان بیمه تازه کار بین ۲۳.۰۰۰ تا ۴۵.۵۰۰ دلار و برای بیمه گرهای با تجربه بین ۴۵.۵۰۰ تا۷۶.۰۰۰  دلار و برای کارشناسان ارشد و مدیران بیمه بیش از  ۱۰۶.۰۰۰ دلار می باشد

گام 5 - شخصیت های مناسب این شغل

شخصیت های مناسب این شغل
در یک انتخاب شغل صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.
به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این شغل موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این شغل معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.
 

شخصیت شناسی کارگزار بیمه بر اساس تست MBTI

ESTJ این تیپ شخصیتی دوست دارد در دنیای حقیقی کار کرده و کارهای ملموس انجام دهد. همچنین کار کردن مطابق با رویه ها و مقررات موجود را می پسندد. فروش و کارهای مشابه آن، به او این امکان را می دهد که بلافاصله نتیجه کار خود را ببیند.

ESFJ این تیپ شخصیتی از سرعت کار و تحول در آن لذت می برد و دوست دارد با مشتریان و مراجعان مختلف در ارتباط باشد.

ESTP این تیپ شخصیتی عاشق هیجان و ریسک پذیر است. او به مشاغلی که به سرعت در حال تحول هستند، علاقه دارد.

ESFP این تیپ شخصیتی دوست دارد با مردم در ارتباط باشد. وجود محیطی مفرح همراه با استقلال و انعطاف بالا در شغل، برای او جذاب است. این تیپ شخصیتی از واسطه شدن لذت برده و از کارهای فروش که ساختار کمتری دارند، استقبال می کند.

اطلاعات مطلب

  • دنیای کار
  • 1,783 بازدید
  • blankblankblankblankblank (No Ratings Yet)
    blankLoading...
  • آخرین ویرایش توسط : ناهید حضوری - پنج‌شنبه, 17 نوامبر 16, 3:40 ق.ظ
  • کارگذار بیمه

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب