ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

10 − 9 =

بستن
بستن

چگونه می توان منشی صحنه شد ؟

چگونه می توان منشی صحنه شد ؟

9

مطالب مرتبط


گام 1 - منشی صحنه چه کار می کند؟

منشی صحنه چه کار می کند؟

منشی صحنه همه موارد فنی و عملی تمرین ها و اجراها را سازماندهی کرده و بر اینکه همه بازیگران و عوامل در مکان و زمان درست خود قرار دارند،کنترل دارد. در واقع منشی صحنه کسی است که اطلاعات خاص هر نما را ثبت و نگه داری می کند. او مسئول است که از تعداد و طول زمان هر برداشت، گفت و گوهای هر صحنه، موقعیت شخصیت ها در سر صحنه و مسیر حرکت شان، محل و موقعیت وسایل موجود در صحنه، محل استقرار دوربین و حرکت آن و … یادداشت بردارد، تا اطمینان حاصل شود که در نماهای بعدی همه چیز در سر جای درست خود قرار دارند. در مجموع منشی صحنه کسی است که بر کلیه مراحل آماده شدن صحنه، لباس و… نظارت دارد و اطلاعات لازم را در اختیار سایر عوامل فیلم از جمله صدابرداران، فیلمبرداران، گریمورها و… قرار می دهد.

رابطه منشی صحنه و کارگردان

منشی صحنه، حافظه کارگردان به حساب می آید و از مراحل پیش تولید همراه اوست. منشی صحنه به نوعی رابط کارگردان با سایر عوامل است و نظرات و دستورات او را به آنها انتقال می دهد. منشی صحنه بر مسائل مربوط به تطبیق نور و شرایط آب و هوایی در کنار مدیر فیلمبرداری، تطبیق لباس در کنار مسئول لباس، تطبیق دکور در کنار مسئول دکور و تدارکات، تطبیف نوع آرایش صورت و موی بازیگران در کنار گریمور و بسیاری مسایل دیگر کنترل و نظارت دارد. به طور خلاصه مسئولیتهای منشی صحنه آن چنان متفاوت و وسیع است که در پروژه های بزرگ، به منشی صحنه چندین دستیارداده می شود.

ساعت کار منشی صحنه و محل کار او

این نکته قابل ذکر است که عمدتا منشی صحنه، خانم می باشد. ساعت کاری منشی صحنه هم بسته به نوع پروژه کاری (فیلم، تئاتر و…) معمولا طولانی و متغیر می باشد. محل کار آنها نیز معمولا سر صحنه تئاتر یا فیلم برداری است.
 
یکی از مشکلاتی که پیش روی علاقه مندان به این شغل می باشد این است که، آموزش حرفه ای به صورت رشته ای مجزا در دانشگاه ها برای منشی صحنه وجود ندارد و فقط در رشته کارگردانی سینما اطلاعات مختصری در مورد منشی صحنه ارائه می شود. البته فارغ التحصیلان رشته سینما به خوبی می توانند از عهده این کار برآیند و بسیاری از منشی صحنه ها در کشور نیز در این رشته تحصیل کرده اند. کسب تجربه در کنار کارگردان های مختلف در موفقیت این شغل تاثیر زیادی دارد. در واقع کسانی که می خواهند فیلم سازی را به خوبی یاد بگیرندف می توانند با کار منشی صحنه شروع کنند. زیرا منشی صحنه در همه لحظات کنار کارگردان است و هر آنچه او می داند را باید بلد باشند.

شخصیت شناسی منشی صحنه بر اساس تست MBTI
ISTP این تیپ شخصیتی از مشاغل ملموس لذت می برد. او قدرت مشاهده خوبی داشته و به جزئیات توجه زیادی دارد.

گام 2 - وظایف منشی صحنه

وظایف منشی صحنه

    سازماندهی تمرین ها
    همکاری با با سایر عوامل فیلم در استفاده از لباس، انجام طراحی ها، تغییرات صحنه، صدا و نور
    مدیریت بودجه لوازم و تجهیزات و سازماندهی آنها
    تهیه خلاصه ای از فیلم نامه ( که نشان دهنده وضعیت بازیگران روی صحنه، تغییرات صحنه، تجهیزات، نور و صدای لازم برای هر صحنه است)
    برقراری ارتباط مناسب با مدیران و سایر عوامل
    نظارت بر ورود و خروج لوازم و تجهیزات در هر صحنه
    راهنمایی بازیگران برای رفتن روی صحنه
    راهنمایی عوامل فنی در خصوص نور و صدا

گام 3 - مهارت و توانمندی مورد نیازمنشی صحنه

مهارت و توانمندی مورد نیازمنشی صحنه

مهمترین مهارت ها و توانمندیهای منشی صحنه به قرار زیر است:
    علاقه زیاد به تئاتر و هنرهای نمایشی
   مهارت برنامه ریزی، سازماندهی و رهبری- منشی صحنه باید برای گرفتن هر پلان موارد موثر را بررسی کرده و همه عوامل فیلم از جمله بازیگران، صدابردار، گریمور، فیلم بردار و.. را سازماندهی و با هم هماهنگ کند تا صحنه خوبی مطابق با نظرات کارگردان برداشت شود.
    مهارت ارتباطی عالی – برای ایجاد ارتباط نزدیک با همه عوامل فیلم یا تئاتر
    قابل اعتماد بودن و توانایی تصمیم گیری – منشی صحنه رابط کارگردان و سایر عوامل بوده و در واقع نماینده کارگردان به حساب می آید، باید مورد اعتماد کارگردان و بقیه باشد و در مواقع لزوم به طور مستقل – مثلا در مورد تغییرات لازم در دکور یا گریم بازیگران – تصمیم گیری کند.
    توانایی انجام همزمان چند کار – به دلیل وسیع و متنوع بودن وظایف منشی صحنه و این که باید همزمان همه عوامل فیلم را در هر صحنه کنترل کند، توان انجام چند کار همزمان از لازمه های اصلی یک منشی صحنه خوب است.
    حفظ آرامش و داشتن صبر در شرایط کاری پرفشار
    توجه زیاد به جزئیات – کوچکترین اشتباه در هر صحنه خدشه بزرگی به کیفیت فیلم یا تئاتر وارد می کند. بنابراین منشی صحنه باید با دقت فراوان به کوچکترین موارد هم توجه کند.
    اطلاع از مسائل سلامت و ایمنی در کار

تحصیلات لازم منشی صحنه ، چگونه منشی صحنه شوم؟

از آنجا که رشته تحصیلی مجزایی برای منشی صحنه در دانشگاه ها و مراکز آموزشی وجود ندارد، اکثر شاغلین این کار در رشته های مربوط به سینما تحصیل کرده اند. از آنجا که منشی صحنه مرتبا در کنار کارگردان است، بسیاری از دانش ها، تجربیات و مهارت های فیلم سازی را از او یاد می گیرد. به همین خاطر بسیاری از فیلم سازان ابتدا وارد شغل منشی صحنه شده و پس از کسب تجربیات لازم، به فیلم سازی حرفه ای می پردازند. کسب تجربه در کسب موفقیت در این شغل بسیار مهم است.

گام 4 - وضعیت بازار کار و استخدام منشی صحنه

وضعیت بازار کار و استخدام منشی صحنه

حوزه کاری منشی صحنه ها در شرکت های تولید فیلم، تئاترها و برگزار کنندگان کنسرت ها می باشد. بنابراین گاهی استخدام منشی صحنه در صدا و سیما انجام می شوند. ضمن این که بسیاری از آنها در شرکت های خصوصی فیلم سازی و برگزار کننده تئاتر یا کنسرت کار می کنند. برخی نیز به صورت قراردادی و مستقل در پروژهای مختلف همکاری می کنند. در مجموع اطلاعات موثق و قابل اطمینانی در خصوص وضعیت بازارکار و میزان استخدام منشی صحنه در کشور در دسترس نمی باشد.  

حوزه کاری منشی صحنه ها در شرکت های تولید فیلم، تئاترها و برگزار کنندگان کنسرت ها می باشد. بنابراین گاهی استخدام منشی صحنه در صدا و سیما انجام می شوند. ضمن این که بسیاری از آنها در شرکت های خصوصی فیلم سازی و برگزار کننده تئاتر یا کنسرت کار می کنند. برخی نیز به صورت قراردادی و مستقل در پروژهای مختلف همکاری می کنند. در مجموع اطلاعات موثق و قابل اطمینانی در خصوص وضعیت بازارکار و میزان استخدام منشی صحنه در کشور در دسترس نمی باشد.  

میزان درآمد منشی صحنه در برخی کشورهای جهان

انگلستان – متوسط درآمد سالانه این شغل برای افراد تازه کار بین ۲۷.۰۰۰ تا ۴۰.۰۰۰ دلار و برای افراد با تجربه بسته به نوع قرارداد و بودجه موجود تا ۶۱.۰۰۰ دلار یا بیشتر هم می تواند باشد.

در مجموع می توان گفت عوامل مختلفی در ایران وسایر کشورهای جهان بر میزان درآمد منشی صحنه تأثیر گذار است.

اطلاعات مطلب

  • دنیای کار
  • 3,082 بازدید
  • blankblankblankblankblank (1 votes, average: 5,00 out of 5)
    blankLoading...
  • آخرین ویرایش توسط : ناهید حضوری - سه‌شنبه, 29 نوامبر 16, 2:14 ق.ظ
  • منشی صحنه

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب