گام 1 - معرفی شغل مربی آموزش رانندگی

 معرفی شغل مربی آموزش رانندگی

مربی رانندگی شخصی است آموزش دیده و ماهر در امر تعلیم رانندگی که فنون‌، قوانین و مقررات و اصول ایمنی مربوط به رانندگی صحیح را برای کسب مهارتهای لازم به هنرآموز آموزش می‌دهد. مربی رانندگی به افراد می آموزد که چگونه ایمن رانندگی کنند. همچنین مهارت های لازم برای گذراندن موفق آزمون رانندگی  را نیز به آنها آموزش می دهد. زن يا مرد بودن، با سوادي يا كم سوادي، ميزان معلومات عمومي، سن و … هر يك به نوبه خود از عوامل تأثير گذار و تعيين كننده در تنظيم مراحل و مدت زمان آموزش  هنرجو مي باشند. همچنين انتخاب زمان و مكان مناسب براي آموزش، برنامه ريزي دقيق و شناخت كافي از استعدادها و روحيات هنرجو، از ديگر عواملي هستند كه در آموزش تأثير به سزايي دارند.

مربی رانندگی از ماشین های مخصوص آموزش رانندگی با دو ترمز و کلاج استفاده کرده و رانندگی شاگردان را به وسیله آن، برای جلوگیری از تصادفات احتمالی، کنترل می کند. مربی رانندگی در شروع آموزش شاگرد خود را به خیابان های خلوت می برد. به مرور که پیشرفت می کند، او را به مکان های شلوغ تر و سخت تر می برد. وقتی احساس کند هنرجو آماده است، او را برای انجام امتحان رانندگی می فرستد.
 مربی رانندگی باید صبور بوده و بتواند با افراد ارتباط خوبی برقرار کند. او باید با حفظ آرامش، توصیه ها و راهنمایی های لازم را به هنرجویان خود بکند.

ساعت کاری مربی رانندگی با تعداد هنرجویان و زمان های آنها تنظیم می شود. گاهی هم در شب ها و تعطیلات باید سرکار خود باشد. هر جلسه آموزشی معمولا بین 1.5 تا 2  ساعت طول می کشد. در بعضی از فصول و ماه ها تعداد مراجعان زیادتر شده و به دنبال آن ساعات کاری مربی رانندگی نیز افزایش می یابد. معمولا مربی در ساعات کاری خود در ماشین بوده و کنار شاگردان نشسته است.
آموزشگاه های رانندگی در کشور با توجه به نوع وسیله نقلیه و گواهینامه مورد درخواست، انواع مختلفی دارند از جمله آموزشگاه های تعلیم رانندگی موتور سیکلت، رانندگی ماشین های سنگین و …
 

آيا مي دانيد اولين تصادف رانندگي در ايران در چه تاريخ و چه محلي و توسط چه كسي به وقوع پيوست؟
نخستين تصادف رانندگي ايران در پاييز سال ۱۳۰۵ ميان اتومبيل مظفر الدين شاه و درشكه ي درويش خان نوازنده اتفاق افتاد و خيابان سپه كه جزو نخستين خيابان هاي سنگ فرش شده ي تهران بود به خون درويش خان آغشته و نواي دلكش مردي كه تار او دل هاي خسته و عاشق را تا ملكوت مي برد، براي هميشه خاموش شد.
شوفر فرنگي مظفر الدين شاه كه همراه اتومبيل به ايران فرستاده شده بود بر اثر بي احتياطي، درويش خان را به سكوت ابدي محكوم نمود. پس از اين واقعه سرتيپ درگاهي آيين نامه اي به نام نظامنامه درشكه هاي عمومي تهيه كرد و نخستين نظامنامه عبور و مرور تدوين شد. در اين سال گواهينامه ها نيز درجه بندي شده و سه نوع گواهينامه صادر گرديد.

گام 2 - وظایف مربی آموزش رانندگی

وظایف مربی آموزش رانندگی

 مربی رانندگی ابتدا باید دانش و توانایی رانندگی شاگردان را سنجیده و بر مبنای آن، یک سری برنامه های آموزشی برای رساندن شاگردان به استانداردها تدوین کند. او باید با صبر و حوصله بسیار به هنرجوی خود همه موارد مهم را آموزش دهد. اغلب برنامه های آموزش رانندگی شبیه به هم هستند. مربی رانندگی باید به شاگردان خود موارد زیر را بیاموزد  :

    استفاده از وسایل و ابزارهای خودرو با اعتماد به نفس

    ایمن رانندگی کردن

    حرکات ایمن، دور زدن، به عقب رفتن و پارک کردن

    قوانین و تابلوهای رانندگی به صورت عملی

    قرار گرفتن در شرایط اضطراری

 

گام 3 - دانش و مهارت مورد نیاز

دانش و مهارت مورد نیاز

    مهارت عالی رانندگی، دانش رانندگی ایمن و اشتیاق و علاقه شدید به رانندگی

    داشتن تجربه کافی

    توانایی خوب در راهنمایی کردن و آموزش دادن

    توانایی انتخاب روش آموزش متناسب با هر هنرجو

    آشنایی نسبی با اصول روانشناسی برای شناخت درست هنرجو و رفتار مناسب با او

    صبور بودن و مهارت خوب در ایجاد ارتباط با افراد

    حفظ آرامش و یادآوری اشتباهات به شاگردان همراه با روش اصلاح آنها

    شوخ طبعی و خوش اخلاقی

    داشتن تمرکز

    داشتن بینایی خوب

    توانایی نشان دادن عکس العمل سریع، به موقع و ایمن

    دانش پایه ای در تعمیرات خودرو

 

گام 4 - فرصت های شغلی و بازارکار مربی آموزش رانندگی

فرصت های شغلی و بازارکار مربی آموزش رانندگی

مربی آموزش رانندگی می تواند در آموزشگاه های رانندگی استخدام شود. با داشتن تجربه ، سرمایه کافی و شرایط مربوطه می تواند به طور مستقل یک آموزشگاه رانندگی راه اندازی کند.
در خصوص وضعیت بازارکار مربیان آموزش رانندگی در کشور اطلاعات قابل استنادی در دسترس نمی باشد.

گام 5 - میزان درآمد مربی آموزش رانندگی

میزان درآمد مربی آموزش رانندگی

آمار دقیقی از مقدار حقوق و درآمد مربیان آموزش رانندگی در کشور وجود ندارد. حقوق آنها ثابت نبوده و به تعداد هنرجویانی که دارند، بستگی دارد. اضافه کاری و یا تسهیلات خاصی شامل حال آنها نمی شود. درآمد مربی رانندگی در فصول مختلف سال متفاوت است به طوری که معمولا در فصل تابستان بیشتر و در پاییز و زمستان کمتر می باشد.