ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

10 − 9 =

بستن
بستن

چگونه می توان مدیر هتل شد ؟

چگونه می توان مدیر هتل شد ؟

6

اگر توانایی مدیریت افراد را داشته و می خواهید وارد صنعت هتلداری شوید، این شغل مناسب شماست.

مطالب مرتبط


گام 1 - معرفی شغل مدیر هتل

 معرفی شغل مدیر هتل

مدیر هتل فردی است که با اصول مدیریتی و مهارت های هتلداری از جمله راه های مدیریت کارکنان، نحوه برقراری ارتباط با مشتریان، نحوه استفاده از سیستم های مدیریت هتل و اصول مهمانداری آشنا می باشد. او به همه امور از نگهداری و نظافت هتل تا مدیریت بودجه و بازاریابی نظارت دارد. مدیر هتل می تواند سرمایه گذار هتل هم باشد و یا تنها پست مدیریت هتل را داشته باشد.

مدیر هتل باید مهارت های کسب و کار خوبی داشته باشد. او باید مهارت ارتباطی خوبی داشته و بتواند به سرعت مشکلات را شناسایی و برای آنها راه حل بیابد. توانایی تصمیم گیری سریع و به موقع یکی از مهم ترین ویژگی های مدیر هتل خوب می باشد.

ساعات کاری مدیر هتل به صورت تمام وقت بوده و شبها، آخر هفته ها و تعطیلات عمومی را نیز شامل می شود. او معمولا به جز ساعتهای استراحت بقیه زمان خود را باید در هتل بوده و با مشتریان و کارکنان در ارتباط باشد. در تعطیلات مانند نوروز و تابستان که حجم سفرها افزایش می یابد، حجم کار مدیر هتل بسیار بیشتر می شود.
محل کار این شغل در هتل است که محیطی تمیز، شیک و تشریفاتی می باشد و برای بسیاری از افراد جذابیت دارد.

گام 2 - وظایف مدیر هتل

وظایف مدیر هتل    تعیین بودجه سالانه

    تحلیل اطلاعات و آمار مالی

    تعیین اهداف کسب و کار و استراتژی های بازاریابی

    تعیین وظایف کارکنان بخش های مختلف هتل و مدیریت و کنترل آنها

    ایجاد هماهنگی بین بخش های مختلف هتل

    اطمینان از وجود امنیت در سطح مطلوب و لازم

    دریافت و بررسی شکایان و نظرات مشتریان

    اطمینان از رعایت شدن قوانین و دستورالعمل ها در هتل از جمله داشتن مجوز، قوانین بهداشتی، ایمنی و ....

هتل های بزرگ معمولا برای هر بخش یک مدیر دارند که به مدیر اصلی گزارش کار می دهند. در هتل های کوچک، مدیران با مسائل روزمره هتل از جمله سر و کار داشتن با مهمانان درگیرند.
 
 

گام 3 - دانش و مهارت مورد نیاز

دانش و مهارت مورد نیاز    تعهد و مسئولیت پذیری

    داشتن اعتماد به نفس

    مهارت های کسب و کار

    داشتن شناخت کافی از سلایق و نیازهای مشتریان

    خلاقیت و نوآوری در استفاده از روش های جدید برای جذب مشتری

    توانایی مدیریت کارکنان

    مهارت ارتباطی عالی

    دقت زیاد و توجه به جزئیات

    داشتن نظم و ترتیب

    توانایی حفظ آرامش در شرایط سخت کاری و توانایی حل سریع مشکلات

    مهارت های خوب سازماندهی و برنامه ریزی کوتاه مدت و بلند مدت

    آشنایی با یک یا چند زبان خارجی به خصوص در هتل های بین المللی

    آشنایی با کار بخش های مختلف هتل از جمله رستوران، کافی شاپ و ...

 

 تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل
مدیریت هتل - مسیر ایرانیاگر فردی بخواهد تنها سرمایه گذار هتل باشد، عامل اصلی داشتن سرمایه کافی می باشد. البته برای کنترل و نظارت بر عملکرد هتل، باید تا حدی با اصول کار مدیریت هتل و مباحث مالی آشنا باشد.
 

علاقه مندانی که می خواهند مدیر هتل شوند، چه آنهایی که سرمایه دارند و چه آنهایی که ندارند و فقط پست مدیریت هتل را دارا می باشند، باید دانش و مهارت های دیگری را داشته باشند تا بتوانند در این کار موفق شوند. آنها می توانند پس از گذراندن سال اول متوسطه، وارد هنرستان شده و در رشته مدیریت هتل داری تحصیل کنند. در صورت تمایل می توانند در دانشگاه در رشته مدیریت هتل داری تا مقطع کارشناسی ادامه تحصیل دهند.
 
برای ورود به این شغل معمولا فرد علاقه مند باید کار خود را از پست های پایین تر در هتل شروع کرده و با کسب تجربه لازم به مرور پیشرفت کرده و به پست مدیر هتل برسد. البته گذراندن دوره های آموزشی تکمیلی نیز در روند پیشرفت سریعتر این افراد بسیار موثر است.
 
 

گام 4 - بازارکار و آینده شغلی مدیر هتل

بازارکار و آینده شغلی مدیر هتل

مدیر هتل می تواند در هتل ها، متل ها و سایر مراکز اقامتی استخدام شود. میزان وظایف و حجم کار او بستگی به اندازه هتل دارد. با داشتن تجربه و سرمایه می تواند به طور مستقل کار کرده و برای خود هتلی راه اندازی کند.

یکی از مسایل اصلی این شغل، تخصصی نبودن آن در کشور و عدم استفاده از افراد متخصص برای مدیریت هتل است. در بسیاری از هتل ها سرمایه گذار، خود مدیر هتل نیز می باشد و اغلب آنها نیز دانش و تخصص لازم را ندارند.
 
در خصوص وضعیت بازار کار مدیر هتل اطلاعات درستی در دسترس نمی باشد. بدیهی است رشد و توسعه صنعت جهانگردی در کشور به رونق بازارکار شغل مدیریت هتل کمک شایانی می کند. هرچه ارتباط ایران با کشورهای دیگر بهتر بوده و توریست بیشتری وارد کشور شود، به هتل ها و مدیران بیشتری نیاز خواهد بود.

وضعیت استخدام این شغل در برخی کشورهای جهان به شرح زیر است :
استرالیا - در بازه زمانی5 سال گذشته میزان استخدام مدیران هتل رشد منفی13.6  درصدی داشته و روند کاهشی در آینده برای آن پیش بینی شده است.

میزان درآمد مدیر هتل

در مورد میزان درآمد مدیران هتل در کشور اطلاعات دقیقی در دسترس نمی باشد. مدیران هتل با توجه به اندازه و درجه هتل، محل هتل، میزان دانش، تجربه و تخصص خود درآمدهای متفاوتی دارند.
 

میزان درآمد مدیر هتل در برخی از کشورهای جهان عبارتند از :
آمریکا - مطابق با آخرین آمارها در سال 2013، متوسط درآمد سالانه مدیریت هتل 47.200 دلار بوده است.
استرالیا - متوسط درآمد سالانه این شغل48.000  دلار (قبل از کسر مالیات) است.
انگلستان - متوسط درآمد سالانه این شغل برای کارآموزان و دستیاران مدیر هتل حدود 29.000  دلار، مدیران هتل های کوچک و مدیران بخشی هتل های بزرگ بین30.500  تا53.500  دلار و برای مدیران ارشد هتل های بزرگ91.500  دلار یا بیشتر می باشد.

گام 5 - شخصیت های مناسب این شغل بر اساس شخصیت شناسی MBTI :

شخصیت های مناسب این شغل بر اساس شخصیت شناسی MBTI :

ENFJ این تیپ شخصیتی استقلال کاری و داشتن ارتباط با دیگران را دوست دارند. آنها دوست دارند از خلاقیت خود در کارشان استفاده کنند.

ENFP این تیپ شخصیتی کارفرمای مادرزاد است و دوست دارد برای خودش کار کند، زیرا هم آزادی و انعطاف لازم را دارد و هم می تواند روی کار و حوزه ای که علاقه دارد کار کند.

ENTJ این تیپ شخصیتی از دنیای تجارت و بازرگانی لذت برده و می خواهد در موقعیت اقتدار و رهبری باشد. او دارای اندیشه های بلند مدت برای برنامه ریزی می باشد و دوست دارد با افراد مستقل و نتیجه گرا (که کمتر نیاز به سرپرستی مستقیم دارند) کار کند. همچنین این فرد توان تاثیرگذاری خوبی بر دیگران دارد.

ENTP این تیپ شخصیتی کارآفرین مادرزاد است. او می تواند محیطی جدید، منعطف و متحول ایجاد کند و با کمک خلاقیت فراوان خود سیستم ها و روش های جدیدی بوجود آورد. این تیپ شخصیتی معمولا در کار خود با افراد زیادی ارتباط دارند.

ESTJ این تیپ شخصیتی دوست دارد در دنیای حقیقی کار کرده و کارهای ملموس انجام دهد. همچنین کار کردن مطابق با رویه ها و مقررات موجود را می پسندد و دوست دارد در موضع قدرت و سرپرستی بوده، دستور بدهد و نتیجه کار خود را به صورت واقعی و ملموس ببیند.

ESFJ این تیپ شخصیتی از سرعت کار و تحول در آن لذت می برد و دوست دارد با مشتریان و مراجعان مختلف در ارتباط باشد.

اطلاعات مطلب

  • دنیای کار
  • 907 بازدید
  • blankblankblankblankblank (No Ratings Yet)
    blankLoading...
  • آخرین ویرایش توسط : ناهید حضوری - چهارشنبه, 09 نوامبر 16, 3:10 ق.ظ

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب