ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

10 − 9 =

بستن
بستن

چگونه می توان ستاره شناس شد ؟

چگونه می توان ستاره شناس شد ؟

2

اگر به علم علاقه زیادی داشته و عاشق ستاره ها، سیارات و جهان هستید، این شغل می تواند برای شما مناسب باشد.
 ایران سابقه طولانی در علم نجوم داشته و منجمان زیادی را در دل خود پرورانده است. ولی متاسفانه در سده های اخیر این علم در کشور مورد غفلت واقع شده است. بسیاری از کشورهای دیگر با بهره گیری از دستاوردهای دانشمندان ایرانی چون ابوریحان بیرونی، خواجه نصیرالدین طوسی و… به پیشرفت های بزرگی در علم نجوم دست یافتند و دانشمندان بزرگی را در خود پرورش داده اند. امید است با همت جوانان علاقه مند و کوشا این علم بار دیگر در ایران به شکلی شایسته احیا شود.

مطالب مرتبط


گام 1 - معرفی شغل منجم / ستاره شناس

معرفی شغل منجم / ستاره شناس

نجوم یا اخترشناسی علم بررسی موقعیت، تغییرات، حرکت و ویژگی‌های فیزیکی و شیمیایی پدیده‌های آسمانی از جمله ، ستاره‌ها، سیاره‌ها، دنباله‌دارها، کهکشان‌ها و پدیده‌هایی مانند شفق قطبی و تابش زمینه کیهانی است که منشأ آنها در خارج از جو زمین قرار دارد. نجوم با علوم فیزیک، شیمی و ریاضی ارتباط نزدیکی دارد. در سالهای اخیر حتی علمی مانند زیست شناسی به کمک ستاره شناسی آمده است و بحث موجودات برون زمینی ، مسأله پیدایش حیات و نیز امکان زندگی در دیگر کرات آسمانی ، رابطه روز افزون این دو علم را طلب می‌کند.

منجم به طور گسترده از روش های علمی برای مطالعه جهان استفاده می کند. در واقع کار اصلی او انجام تحقیقات می باشد.  او می تواند به صورت تخصصی در زمینه هایی مانند علم سیارات یا  کهکشان ها کار کند. اخترشناس باید در کنار علاقه فراوان، قدرت مشاهده خوبی داشته و فردی منطقی و بسیار صبور باشد..

 

فردی که اطلاعات گسترده و تخصص در حوزه نجوم داشته و روی اجرام آسمانی مانند ستارگان، سیارات و کهکشان‌ها مطالعه می‌کند را منجم یا اخترشناس می گویند. منجمان به دو گروه حرفه ای و آماتور تقسیم می شوند. منجمان حرفه ای افرادی هستند که در زمینه نجوم دارای تحصیلات دانشگاهی در یکی از شاخه های نجوم بوده  و از این راه در زندگی امرار معاش می کنند یعنی به عنوان شغل به آن می نگرد. منجمان آماتور افرادی هستندکه از روی علاقه وارد این رشته شده و لزوما افراد تازه کاری نیستند.
 منجم به طور گسترده از روش های علمی برای مطالعه جهان استفاده می کند. در واقع کار اصلی او انجام تحقیقات می باشد.  او می تواند به صورت تخصصی در زمینه هایی مانند علم سیارات یا  کهکشان ها کار کند. اخترشناس باید در کنار علاقه فراوان، قدرت مشاهده خوبی داشته و فردی منطقی و بسیار صبور باشد.
ساعات کاری ستاره شناس معمولا طولانی و نامنظم است و بسته به نوع پروژه شب ها و تعطیلات را هم می تواند شامل می شود. معمولا کار ستاره شناس سفرهای کاری زیادی را به همراه دارد.  
 

گام 2 - وظایف ستاره شناس

وظایف ستاره شناس

 منجم در دو حوزه تئوری و عملی کار می کند. وظایف منجم در بخش عملی عبارتند از :
    استفاده از جدید ترین ابزارها و نگهداری از تجهیزات موجود
    استفاده از انواع تلسکوپ ها یا تجهیزات ماهواره ای و فضانوردها برای جمع آوری داده ها
    استفاده از نرم افزارها برای تفسیر تصاویر دریافتی از ماهواره ها
    تحلیل داده ها و آزمایش تئوری ها

در بخش تئوری وظایف منجم عبارتند از :
    ایجاد مدل های کامپیوتری پیچیده برای توسعه تئوری های مربوط به فرآیند های فیزیکی رخ داده در فضا
    تحلیل نتایج مشاهدات قبلی برای انجام پیش بینی های جدید
    مشاهده کردن و آزمایش تئوری ها
    تحلیل نتایج مربوط به چیزهای جدید رخ داده که به فهم ما از اتفاقات جهان هستی کمک می کند.

 

گام 3 - دانش و مهارت مورد نیاز

دانش و مهارت مورد نیاز

قدرت مشاهده خوب

داشتن رویکرد ساختاریافته و منطقی به کار که در بسیاری از کارهای تحقیقاتی لازم است.

توانایی کار با ایده های انتزاعی و انجام مشاهدات پیچیده

صبر زیاد در انجام یک پروژه تا پایان یافتن آن ( اغلب چندین سال طول می کشد)

توجه زیاد به جزئیات

توانایی در حوزه های ریاضیات، فیزیک و شیمی در حد مورد نیاز در علم نجوم

توانایی تهیه گزارشات علمی برای نشریات

داشتن اعتماد به نفس در ارائه یافته های تحقیقات خود

مهارت های خوب در استفاده از نرم افزارهای مرتبط و اینترنت

تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل
علاقه مندان به نجوم آماتوری می توانند با مطالعه کتاب ها و نشریات حوزه نجوم و همچنین با کمک اینترنت اطلاعات زیادی در این بخش کسب کنند. همچنین برخی از مراکز نجوم و ستاره شناسی دوره هایی را برای آموزش نجوم آماتوری برگزار می کنند که علاقه مندان می توانند در آنها شرکت کنند.
اما اگر بخواهید منجم حرفه ای شوید، باید تحصیلات دانشگاهی در این حوزه داشته باشید. در دانشگاه های کشور رشته نجوم در سطح کارشناسی وجود ندارد. علاقه مندان به این شغل باید در رشته فیزیک وارد شده و در مقطع ارشد و دکتری در گرایش اختر فیزیک یا کیهان شناسی ادامه تحصیل دهند. البته به رشته نجوم در ایران خیلی توجه ویژه نشده است و علاقه مندان در صورت امکان می توانند در خارج از کشور ،به خصوص در کشورهایی که در حوزه نجوم قوی و پیشرفته هستند، تحصیل کنند.
 

گام 4 - بازارکار و آینده شغلی منجم

بازارکار و آینده شغلی منجم

منجم معمولا کار خود را باید با انجام تحقیقات کوتاه مدت آغاز کند. در سازمان های مربوط به حوزه های ستاره شناسی ، سیاره شناسی، فضانوردی، تحقیقات ماهواره ای، رصد خانه ها و... می تواند کار کند. ستاره شناس دارای مدرک تحصیلی عالی می تواند به عنوان هیات علمی در رصدخانه‌هاي حرفه اي، پژوهشكده‌هاي فيزيكي و نجومي و دانشگاه‌ها فعالیت کند.
در خصوص وضعیت استخدام و بازارکار منجمان در کشور اطلاعات صحیحی در دسترس نمی باشد. از آنجا که کشور ما در حوزه نجوم جایگاه مناسبی در دنیا نداشته و توجه خاصی به این حوزه در کشور نمی شود و به تبع آن امکانات و تجهیزات کافی نیز وجود ندارد، فرصت های شغلی موجود در این بخش بسیار محدود است. لذا علاقه مندان به شغل اخترشناسی حرفه ای باید به این نکات توجه کنند و بدانند یافتن شغل مناسب کار راحتی نخواهد بود.
 

شغل ستاره شناسی در ایران با مشکلاتی روبرو است که برخی از آنها عبارتند از  :
    حرفه ای نبودن شغل منجمی در ایران
    عدم وجود رشته های منسجم و مستقل نجوم در دانشگاه های ایران
    بازار کار نامناسب و فرصت های شغلی بسیار محدود

وضعیت استخدام این شغل در برخی کشورهای جهان به شرح زیر است :
آمریکا - پیش بینی ها نشان می دهد میزان استخدام منجمان بین سال های 2010 تا 2020، رشد11  درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل 14 درصد می باشد.

میزان درآمد منجم

اطلاعات و آمار دقیقی از میزان درآمد منجمان در کشور در دسترس نمی باشد.
متوسط درآمد این شغل در برخی از کشورهای جهان عبارتند از :
آمریکا - متوسط درآمد سالانه این شغل  87.260 دلار (برای همه مشاغل33.840 دلار) در سال 2010 و مطابق با آخرین آمارها در سال 2013، 96,200 دلار بوده است.
انگلستان - متوسط درآمد سالانه این شغل برای افراد تازه کار بین  30.500 تا 46.000  دلار و برای افراد با تجربه تا 91.500 دلار می باشد

اطلاعات مطلب

  • آموزش و پژوهش
  • 1,391 بازدید
  • blankblankblankblankblank (2 votes, average: 3,00 out of 5)
    blankLoading...
  • آخرین ویرایش توسط : ناهید حضوری - چهارشنبه, 23 نوامبر 16, 9:28 ق.ظ
  • منجم

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب