گام 1 - در کنار فرزندتان حضور داشته باشید

در کنار فرزندتان حضور داشته باشید

برای کودکانتان زمانی را اختصاص دهید. برای کودکان مهم نیست که شما در شرکت ترفیع گرفته‌اید و یا این که بزرگ ‌ترین و گران ‌ترین خانه را خریداری کرده‌ اید، چیزی که برای آن‌ها مهم است این است که آیا شما برای آن ها در خانه هستید یا خیر، آیا آن‌ها را برای بازی به پارک می‌برید، و آیا برای دیدن فیلم آخر هفته، در خانه هستید یا نه ؟

در صورتی که می‌خواهید پدر خوبی باشید، هر چقدر هم که مشغله دارید، باید زمانی را در هر روز و یا حداقل هر هفته برای گذراندن با کودکانتان اختصاص دهید. 

این زمان را در برنامه کاری خود وارد کنید. شاید بهترین شب‌ها برای کودکان شما، شب‌های پنج‌شنبه، دوشنبه، و جمعه باشد، پس سعی کنید در برنامه کاری خود این اوقات را خالی کنید و اجازه ندهید که تعهدات دیگری وارد این زمان‌ها شود.

اگر بیشتر از یک کودک دارید، پس باید زمانی را برای دیدن هر کدام از کودکان اختصاص دهید، تا ارتباط خاص شما با هر کدام از آن‌ها شکل پذیرد.

اگر آن قدر خسته هستید که نمی‌توانید بلند شوید و کودک خود را به پارک ببرید، پس کار دیگری برای وی انجام دهید، مثلاً دیدن یک کارتون شاد یا یک بازی ورزشی. مهم است که شما در حد لازم، با کودکتان زمان بگذرانید.

در کنار فرزندتان حضور داشته باشید

در اتفاقات مهم، کنار فرزندان خود باشید. اگرچه در نظر گرفتن “زمان پدر” در هر هفته، برای تقویت رابطه با فرزندان مهم است، ولی لازم است که در اتفاقات مهم زندگی نیز در کنار آن‌ها باشید. زمان کاری خود را جوری تنظیم کنید که بتوانید در روز اول مدرسه، روز فارغ‌التحصیل شدن و … در کنار آن‌ها باشید.

فرزند شما، در ادامه زندگی خود، این زمان‌ها را به یاد خواهد آورد، و اینکه شما در کنار آن‌ها حضور داشته باشید، برای آن‌ها خیلی مهم خواهد بود.

ممکن است زمانی که اتفاق مهمی برای یکی از کودکان شما پیش می‌آید، سر شما خیلی شلوغ باشد، ولی در صورتی که شما آن واقعه را از دست بدهید، در آینده پشیمان خواهید شد.

درس‌های مهم را به فرزندتان یاد دهید. لازم است که شما به عنوان یک پدر، برای یاد دادن کارهای ساده ی زندگی، در کنار آن‌ها حضور داشته باشید. می‌توانید به فرزند خود روش مسواک زدن، استفاده از دست شویی، دوچرخه‌ سواری، رانندگی، شنا و …. را یاد دهید. کودکان شما، لازم است که درس‌های بزرگ زندگی را، همانند درس‌های ساده روزانه از شما یاد بگیرند.

این درس‌ها را با همسرتان تقسیم کنید. هر دو شما لازم است چیزهایی که در زمان رشد و بزرگ شدن به آن‌ها نیاز پیدا خواهند کرد را به آن‌ها یاد دهید.

در کنار فرزندتان حضور داشته باشید

به کودکان خود کمک کنید که از اشتباهات خود درس بگیرند. در صورتی که آن‌ها کاری را اشتباه انجام دادند، شما لازم است به آن‌ها نشان دهید که علت اشتباه بودن آن چیست و اینکه چطور می‌توانند در آینده از انجام آن خودداری کنند، نه اینکه صرفاً بخواهید آن‌ها را به خاطر آن اشتباه تنبیه کرده و مسئولیت را از گردن خود باز کنید.

ارتباطات قوی با هم ایجاد کنید. اینکه شما در وقایع مهم زندگی در کنار کودک خود باشید خیلی اهمیت دارد، ولی مهم است که زمانی که در کنار آن‌ها هستید، بتوانید با آن‌ها ارتباط برقرار کنید. لازم نیست همیشه کار جالبی انجام دهید تا کودکان از اینکه در کنار شما هستند لذت ببرند، بلکه تنها لازم است بر روی توانایی خود در ارتباط برقرار کردن با آن‌ها تمرکز کرده و بتوانید نگرانی‌ها و سختی‌های آن‌ها را درک کنید.

در کنار فرزندتان حضور داشته باشید

سعی کنید هر روز از وضعیت کودک خود اطلاع حاصل کنید، و ببینید که نگرانی آن‌ها چیست، و اینکه در آن هفته چه اتفاقاتی قرار است بیفتد، و اینکه آیا چیزی فکر آن‌ها را درگیر کرده است یا نه. سؤال سطحی ” روزت چطور بود؟”، بدون اینکه واقعاً بخواهید جواب را بدانید، مشکلی را حل نخواهد کرد.

در صورتی که کودکان شما دانشجو یا جوان هستند، شاید دوست نداشته باشند که جزئیات روز خود را با شما در میان بگذارند. فقط سعی کنید هر چند وقت یک ‌بار از حال آن‌ها جویا شوید تا بدانند که برای شما مهم هستند.

در کنار فرزندتان حضور داشته باشید

برنامه سفر با کودکان خود تنظیم کنید. برای اینکه یک پدر خوب باشید، باید زمانی اختصاص دهید و با کودکان خود به سفر بروید. شما می‌توانید سفرهای سالیانه ماهیگیری، سفر به شهرهای ساحلی، یا سفرهای اقامتی در جنگل که از یاد کودکان نخواهد رفت را با آن‌ها ترتیب دهید. هر کاری که می‌کنید، سعی کنید خاص و به‌یادماندنی باشد، و چیزی باشد که بتوانید حداقل یک‌ بار در سال ترتیب دهید تا کودکان از بودن در کنار شما لذت ببرند.

اگر از چند ماه قبل این سفرها را برنامه‌ریزی کنید، کودکان برای تجربه‌ای شاد و متفاوت خود را آماده خواهند ساخت.

در کنار فرزندتان حضور داشته باشید

با اینکه گذراندن زمان با کودکان مهم است، ولی شما باید برای خودتان نیز زمانی اختصاص دهید. این زمان می‌تواند صرف مطالعه، تعمیرات وسایل، ورزش، یا هر کار دیگری که شما به آن علاقه داشته و باعث حفظ روحیه شما می‌شود، بشود.

اگر شما زمانی را برای انجام کارهای خود اختصاص ندهید، نخواهید توانست که آرامش داشته و باطری‌های خود را شارژ کنید. در این صورت، شما نمی‌توانید توجهی که کودکان به آن نیاز دارند را به آن‌ها داشته باشید.

شما می‌توانید صندلی یا اتاقی خاص در خانه داشته باشید که کودکان شما بدانند که زمانی که شما در آنجا هستید، نباید مزاحم شما شوند. سعی کنید با این مفهوم “زمان شخصی” کنار بیایند و به آن‌ها توضیح دهید که شما برای یک مدت، کارهای خودتان را در آن انجام می‌دهید و نباید کاری به شما داشته باشند، مگر اینکه واقعاً مجبور باشند.

گام 2 - یک ناظم منصف باشید

یک  ناظم منصف باشید

یک ناظم منصف باشید.

کودکان خود را به طور مناسبی تشویق کنید. ناظم بودن تنها به معنی این نیست که زمانی که کودکان اشتباهی مرتکب شدند آن‌ها را تنبیه کنید، بلکه لازم است زمانی که آن‌ها کار خوبی انجام دادند آن‌ها را تشویق کنید تا به انجام مجدد آن علاقه‌مند شوند. حال اگر آن کار خوب، گرفتن نمره‌های بالا، کمک به برادر کوچک برای انجام یک کار سخت، یا گذشت از حرف بد یک فرد و شروع نکردن دعوا بوده باشد، لازم است شما به آن‌ها بفهمانید که چقدر به آن‌ها افتخار می‌کنید و چقدر قدر کار خوب آن‌ها را میدانید.

زمانی که کودکان شما سنین پایینی دارند، تشویق آن‌ها با مهربانی می‌تواند خیلی موثر بوده و به آن‌ها بفهماند که شما چقدر از کار آن‌ها راضی هستید. 

با اینکه خرید اسباب‌بازی، یا تهیه غذای مورد علاقه آن‌ها، هر از چند گاهی زمانی که کار خوبی انجام داده‌اند، می‌تواند باعث تقویت رفتار خوب شود، ولی نباید آن‌ها تنها عامل مشوق کودکان برای انجام کارهای خوب قرار داده شوند. دلیل اصلی تشویق آن‌ها به انجام کارهای خوب، باید این باشد که شما درست و غلط را به آن‌ها یاد داده‌اید.

کودکانتان را به طور مناسبی تنبیه کنید. برای اینکه یک ناظم منصف باشید، لازم است زمانی که کودکان اشتباهی مرتکب شدند، آن‌ها را تنبیه کنید. این به این معنی نیست که کار را به تنبیه بدنی، یا تنبیه‌های روانی سخت بکشانید، بلکه صرفاً به این معنی است که به کودکان خود بفهمانید که اشتباهی مرتکب شده‌اند و اینکه اشتباه آن‌ها عواقبی در پی خواهد داشت. زمانی که سن کودک شما برای قبول کردن دلیل و منطق مناسب بود، لازم است بداند که چه وقت اشتباهی مرتکب می‌شود.  

اطمینان حاصل کنید که شما و همسرتان، بر روی تنبیهی که برای کودکان در نظر گرفته‌اید توافق کرده‌اید. عواقب کار باید یکسان باشد، چه مادر اشتباه را دیده باشد، و چه پدر. این کار باعث می‌شود از ایجاد وضعیت “پلیس خوب، پلیس بد” جلوگیری به عمل آید.

گام 3 - با عمل رهبری کنید

با عمل رهبری کنید

اگر می‌خواهید طوری باشید که با رفتار و عمل خود مدیریت کنید، پس کلمه قصار شما باید این باشد: “کارهایی که من میگویم را آن طوری که انجام می‌دهم انجام بده”، تا کودکان شما فکر نکنند که زمانی که شما خوب و بد را به آن‌ها یاد می‌دهید، خیلی سخت‌گیر و منتقد هستید. اگر می‌خواهید کودکان، طوری رفتار کنند که شما دوست دارید، پس لازم است آن‌ها آن رفتار مثبت را ابتداً در شما ببینند. در زیر، چند روش برای مدیریت با عمل آورده شده است: 

1:در صورتی که دوست ندارید که کودکان شما سیگار بکشند، پس لازم است خود شما هم سیگاری نباشید.

2:اگر دوست دارید که کودکانتان، با مهربانی و احترام با مردم رفتار کنند، پس لازم است که آن‌ها ببینند که شما با مردم، از دربان و راننده تاکسی گرفته، تا همکار و رئیس با مهربانی و احترام رفتار می‌کنید.

3:اگر از کودکانتان می‌خواهید که دعوا را شروع نکنند، پس نباید درست جلوی چشم آن‌ها، با مادر آن‌ها دعوا راه بی اندازید.

4:با مادر کودکان با احترام رفتار کنید. در صورتی که می‌خواهید کودکان از رفتار شما درس بگیرند، باید با مادر آن‌ها با احترام رفتار کنید. باید کاری کنید که کودکان ببینند شما چقدر مادرشان را دوست دارید، به وی در کارها کمک می‌کنید،  از بودن با وی خوشحال هستید. اگر شما با زن خود بدرفتاری کنید، کودکان هم فکر می‌کنند که بدرفتاری با مادر یا افراد دیگر اشکالی ندارد، برای اینکه پدر هم این کار را انجام می‌دهد.

یکی از بخش‌های احترام گذاشتن به همسر، این است که مقداری از کارهای خانه و کودکان را بر عهده بگیرید.

به بچه‌ها نشان دهید که شما مادر آن‌ها را تمجید می‌کنید و مهربانی و عطوفتی که لایق آن است را به وی نشان می‌دهید.

شما نه تنها باید با مادر آن‌ها با احترام رفتار کنید، بلکه لازم است که وی را دوست داشته، با وی خوش گذرانده و بر روی تحکیم رابطه دوستی خود تلاش کنید. اگر مادر کودکان شاد باشد، همه شاد خواهند بود.

5:اگر شما و مادر کودکان از هم طلاق گرفته‌اید، به هیچ عنوان نباید حرف بدی در مورد مادرشان به آن‌ها بزنید و از وی به بدی یاد کنید. گفتن این حرف می‌تواند باعث گیج شدن و ایجاد فشارهای روانی برای کودکان شود، علی‌الخصوص زمانی که هنوز در سنین پایین باشند.

گام 4 - وضعیت کودکان را درک کنید

وضعیت کودکان را درک کنید

قبول کنید که کودکان شما، خود شما نیستند. اگرچه ممکن است شما دوست داشته باشید که فرزندتان کار خانوادگی شما را دنبال کند، وارد تیم فوتبال دبیرستان شود، یا رشته خاصی در دانشگاه را تحصیل کند، ولی باید این حقیقت که فرزند شما، فرد دیگری، یا نیازهای و علایق خاص خود است را قبول کنید. شاید فکر کنید راهی که شما در زندگی پیش گرفتید، تنها راه برای رسیدن به کمال و شادی است، ولی برای اینکه یک پدر خوب باشید، باید بپذیرید که کودک شما شاید راه دیگری برای گذراندن زندگی خود انتخاب کند.

اگرچه ممکن است فکر کنید که اگر آن‌ها را مجبور به کاری کنید که فکر می‌کنید برای آن‌ها مفید است، در واقع لطف بزرگی به آن‌ها می‌کنید، ولیکن با این کار شما در واقع حس استقلال و اعتمادبه‌نفس آن‌ها را از بین خواهید برد. 

قبول کردن علایق کودکان زمان می‌برد. اگر شما نتوانستید بفهمید که چرا با اینکه شما دکتر هستید، ولی کودکتان دوست دارد که یک نقاش شود، از وی بخواهید که برای شما توضیح دهد و به صحبت‌های وی گوش دهید و سعی کنید دیدگاه وی را متوجه شوید.

اگر بخواهید بیش از حد کودک خود را کنترل کنید، آن‌ها برای این کار از شما متنفر شده و مشکلات خود را با شما مطرح نخواهند کرد.

با اجازه دادن به کودکان برای اینکه مستقل بوده و فکر بازی داشته باشند، اجازه دهید که آن‌ها برای خود تصمیم بگیرند. می‌توانید برای مشخص کردن علایق آن‌ها، آن‌ها را در یکسری از فعالیت‌ها نام‌نویسی کنید و اجازه دهید ببینند که به کدامیک بیشتر از همه علاقه پیدا می‌کنند.

 به یاد تغییر زمان‌ها باشید. برای اینکه یک پدر خوب باشید، باید بدانید که کودک شما، در محیط و زمانی که شما رشد کردید و بزرگ شدید رشد نکرده و زندگی نخواهد کرد. با جهانی‌سازی، تأثیر رسانه عمومی، و تغییرات سیاسی جامعه امروز، به احتمال زیاد، کودک شما، بی‌حفاظ تر از شما خواهد بود و بیشتر تحت تأثیر تغییرات سیاسی و اجتماعی و خطرات رسانه‌ای قرار خواهد داشت. پس سعی کنید کودکتان را برای زمانی که وی در آن زندگی خواهد کرد رشد دهید و آماده کنید.