ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

دوازده + 16 =

بستن
بستن

چگونه می توانیم رشد علف های هرز را کنترل کنیم؟

چگونه می توانیم رشد علف های هرز را کنترل کنیم؟

علف هرز عبارت است از هر گیاه مضر، ناخواسته و رقیب با گیاه اصلی که در مزرعه دیده شود. به عبارت دیگر، هر گیاهی که ناخواسته رشد کرده باشد، علف هرز است. طبق این تعریف، اگر در مزرعه سویا، گیاه ذرت بروید یا درمیان گل های همیشه بهار، گل اطلسی دیده شود. از آنجایی که ذرت و گل اطلسی به طور ناخواسته روییده اند، علف هرز محسوب می شوند. علفهای هرز واقعی دارای ویژگی های زیر هستند:

 •  تولید بذر فراوان
 • دوره رشد و نمو کوتاه در شرایط نامساعد و تثبیت سریع جمعیت
 •  دوره خواب نسبتاً طولانی در بذر آن ها
 •  حفظ قوه نامیه بذر دفن شده به مدت طولانی
 •  قدرت تطابق و سازگاری در محیط های مختلف به دلیل تنوع زیاد
 •  داشتن اندام های رویشی تکثیر شونده و توانایی گسترش سریع
 •  قابلیت تکثیر به روش های مختلف

علف های هرز واقعی با ویژگی های فوق، نه تنها کیفیّت و کمیت محصول را پایین می آورند بلکه اجرای عملیات زراعی لازم برای کنترل آن ها هزینه ی سنگینی را برای تولید کنندگان محصولات زراعی و باغی به دنبال دارد. در این مقاله قصد داریم روش های کنترل علف های هرز را فراگیریم.

مطالب مرتبط


گام 1 - روش كنترل فيزيكي- مكانيكي

روش كنترل فيزيكي- مكانيكي

در اين روش، عمليات فيزيكي- مكانيكي باعث از بين رفتن يا كنترل علف هرز ميگردد. مثلاً وجين با دست يا با ماشين آلات، انجام شخم، غرقاب كردن زمين به مدت يك يا دو هفته، استفاده از پلاستيك و كاه كلش كه روي زمين را بپوشاند و ساير انواع مالچ ها، سوزاندن و استفاده از حرارت و آفتاب دهي مرطوب خاك توسط پلاستيكهاي شفاف را ميتوان نام برد.

گام 2 - روش كنترل زراعي

روش كنترل زراعي

در اين روش، براي مبارزه با علف هاي هرز، از قدرت رقابت گياهان زراعي و باغي با علف هاي هرز با اقداماتى چون: تراكم كشت، تغيير در تاريخ كشت، آيش، رعايت تناوب زراعي، كاشت گياهان تله، كاشت گياهان خفه كننده (سريع الرشد) و عملياتي كه رشد علف هاي هرز را به تأخير انداخته يا باعث تسريع در رشد و نمو گياه اصلي ميشود، استفاده م يگردد. مثلاً جو، يونجه، آفتابگردان و ذرت در صورتي كه با تراكم كافي كشت شوند و مي توانند بسياري از علف هاي هرز را كنترل نمايند.

گام 3 - روش كنترل شيميايي

روش كنترل شيميايي

 در اين روش با استفاده از مواد شيميايي به نام علف كش ها  از رشد علف هاي هرز جلوگيري نموده، يا آن ها را از بين مي برند. علف كش ها، ممكن است عمومي و يا انتخابي باشند.

علف كش هاي عمومي: تركيباتي هستند كه براي از بين بردن تمام گياهان به كار مي روند. مانند رانداپ و گراماكسون.

علف كش هاي انتخابي: فقط براي از بين بردن علف هاي هرز به كار مي روند و تأثير سويي بر روي نباتات كشت شده اصلي ندارند. مانند پيرامين و اندوتال كه علف هرزكش مزارع چغندر و 4, D , 2 كه علف هرز پهن برگ كش مزارع غلات است. در هنگام كار با علف كش ها بايد به تمام نكات ايمني و زيست محيطى كه در مبارزه با آفات و بيماري توضيح داده مي شود، توجه نمود.

گام 4 - روش كنترل بيولوژيكي

روش كنترل بيولوژيكي

 با توجه به اثرات زيست محيطي و آلودگي هاي منابع آب و خاك حاصل از استفاده بي رويه ي سموم شيميايي در سال هاي اخير روش كنترل بيولوژيكي بسيار مورد توجه قرار گرفته است. در اين روش، از دشمنان طبيعي مثل حشرات يا عوامل بيماري زايي كه به طور انتخابي باعث از بين رفتن يك نوع علف هرز م يگردد استفاده مي شود. مثلاً يك نوع بيد براي مبارزه با علف هرز كاكتوس زبان مادرشوهر بسيار مفيد است و مگس گل جاليز براي كنترل گل جاليز. به طور كلي، استفاد از يك روش خاص براي كنترل علف هاي هرز رضايت بخش نيست و معمولاً تلفيق روش هاي مختلف، نتيجه بهتري به همراه دارد.

اطلاعات مطلب

 • کشاورزی
 • 693 بازدید
 • blankblankblankblankblank (No Ratings Yet)
  blankLoading...
 • آخرین ویرایش توسط : مهدی هاتفی نیا - پنج‌شنبه, 01 فوریه 18, 9:15 ب.ظ
 • مبانی زراعت عمومی

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب