ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

دوازده + 16 =

بستن
بستن

چگونه می توانید بهتر و موثرتر درس بخوانید؟

چگونه می توانید بهتر و موثرتر درس بخوانید؟

مطالعه و یادگیری در زندگی هر انسانی از عوامل مهم پیشرفت، والبته بعضاً از ترس های بزرگ دانشجویان و دانش آموزارن بوده و هست. اکثر مواقع به دلایل مختلفی در فرایند مطالعه و یادگیری خللی ایجاد می شود که ذهن فرد را مشغول کرده و در نهایت باعث کم شدن بازدهی ساعات مطالعه می شود. در این زمینه قصد داریم شما را با عواملی که در درس خواندن و مطالعه کمک می کنند، آشنا کنیم. بررسی عوامل تخصصی شاید از حوصله ی خوانندگان خارج باشد، پس تا حد ممکن متن را ساده و مفید و کاربردی در اختیار شما قرار دادیم.

مطالب مرتبط


گام 1 - نگاه خود را به درس عوض کنید

نگاه خود را به درس عوض کنید

با این طرز فکر درس بخوانید که هم اکنون یک مطلب جدید را یاد می گیرید. مطلبی که می تواند به شما در زندگی کمک کند. از صرف درس برای نمره خودداری کنید. شاید در نظر شما این مرحله، موضوعی پیش پا افتاده باشد اما به حدی غیر قابل تصور در بالابردن راندمان مطالعه ی شما تاثیر دارد. البته قاعداتاً این امری نیست که در شب امتحان بخواهید آن را عملی کنید. اما در آینده حتما نیت و قصد درونی خود را از درس خواندن تغییر دهید. نتیجه را خواهید دید.

گام 2 - محیط، وسایل، زمان

محیط، وسایل، زمان

از مطالعه در اماکن شلوغ و پر رفت و آمد خودداری کنید. می توانید یک کتابخانه ی ساکت و یا پارکی دور از جمعیت و شلوغی را برای خود انتخاب کنید. سعی کنید از مطالعه در دفتر کار یا اتاق خواب خود پرهیز کنید، چراکه با آنها آشنا هستید و حتما وسایل و ادوات زیادی در آن برای از بین بردن تمرکزتان وجود دارد. تا حد ممکن از حواس پرتی های موجود دور شوید. تخت، تلفن، لپ تاپ و … حواس پرتی های همیشگی هستند.
وسایلی که احساس می کنید به آنها نیاز خواهید داشت در محل مطالعه قرار دهید.
زمان درس خواندن بسیار مهم است. اگر می توانید با حد اکثر انرژی شروع به یادگیری کنید و دروس استدلالی و منطقی را بعد از خواب شبانگاهی و دروس حفظی را قبل از خواب شبانگاهی بخوانید.

گام 3 - برنامه ی واقعی بریزید

یکی از مهمترین عوامل و بعضاً موانعی که در سر راه خواننده است، برنامه ریزی می باشد.تا به حال برای همه ی ما پیش آمده که برنامه هایی ایده آل داشتیم که به آن عمل نشده است. اگر برنامه دقیق و واقع گرایانه نباشد، دانشجو از آن جا مانده و در نهایت به تشویش مغز و حتی کم شدن اعتماد به نفس فرد منجر خواهد شد. پس تا حد ممکن برنامه ی واقعی و قابل انجام بریزید. این نکته را به یاد داشته باشید که برنامه ای پیوسته با شیب پیشرفت کم بسیار بهتر از برنامه ی بی نقص اما غیر قابل انجام است.

گام 4 - استراحت کنید و جایزه بدهید

مغز انسان ذاتاً در ابتدا از کار و فعالیت اضافه دوری می کند. قطعا برای بیشتر مردم، ۴ ساعت درس خواندن مدام بدون استراحت یا زنگ تفریح عملی غیر قابل انجام است. حقیقت امر این است که درس خواندن بدون استراحت، از لحاظ پزشکی کاری ناصحیح تلقی می شود. سعی نمایید بعد از هر ١ ساعت مطالعه میزان ۵-١٠ دقیقه را به تفریح اختصاص دهید. خواه یک خواب چند دقیقه باشد ، خواه خوردن یک میان وعده و یا بازی های ویدئویی، نوع استراحت تفاوتی ندارد. اما وجود آن برای یادگیری موثر بسیار ضروری است.

اطلاعات مطلب

  • عمومی
  • 345 بازدید
  • blankblankblankblankblank (1 votes, average: 5,00 out of 5)
    blankLoading...
  • آخرین ویرایش توسط : مهدی هاتفی نیا - یکشنبه, 25 فوریه 18, 9:55 ق.ظ

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب