ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

چهارده + چهار =

بستن
بستن

چگونه میزان ضریب رطوبتی خاک را مشخص نماییم؟

چگونه میزان ضریب رطوبتی خاک را مشخص نماییم؟

همان طور که می دانید گیاهان نیز همانند سایر موجودات برای ادامه حیات خود نیاز مبرمی به آب دارند. آب تضمین کننده حیات موجودات زنده می باشد. مزارع معمولا در بستر رودخانه ها و چشمه ها قرار دارند و گاها نیز سافت نسبتا زیادی با آب دارند که در موارد باید آب را به مزارع منتقل نمایید.  آب موجود در خاک، برحسب مقدار آن و شرایط خاص، حالت های مخصوصی را به وجود می آورد که تحت عنوان «ضرایب رطوبتی خاک » شناخته می شوند. در این مقاله قصد داریم به بررسی انواع حالت های ضریب رطوبتی خاک بپردازیم.

مطالب مرتبط


گام 1 - رطوبت اشباع

رطوبت اشباع

 پس از آبیاري غرقابي، تمام خلل و فرج ریز و درشت خاک از آب پر ميگردد. در این حالت هوا در خاک وجود ندارد و تنفس ریشه نیز مقدور نیست. در صورت ادامه چنین شرایطي، گیاهان دچار خفگي خواهند شد. همواره باید مراقب باشیم رطوبت اشباع حاصل نشود زیرا موجب می شود گیاه خفه گردد.

گام 2 - رطوبت حد ظرفيّت زراعي

رطوبت حد ظرفيّت زراعي

بخشی از آب موجود در خاک توسط ریشه جذب می شود که اکثر آن صرف تعرق می شود و قسمت دیگر تبخیر می شود. یک تا سه روز پس از آبیاري غرقابي، به تدریج خلل و فرج درشت خاک آب خود را از دست ميدهند و هوا جاي آن را ميگیرد. ولي خلل و فرج متوسط و ریز هنوز پر از آب بوده گیاهان از این آب ميتوانند استفاده کنند. این شرایط را ظرفیت زراعي گويند.

گام 3 - رطوبت نقطه پژمردگي

رطوبت نقطه پژمردگي

با جذب تدريجي آب توسط ريشه گياهان و يا خروج آن به صورت تبخير از سطح خاك به تدريج خلل و فرج متوسط و ريز نيز آب خود را از دست ميدهند و گياه حالت پژمردگي از خود نشان ميدهد. به اين حالت »رطوبت در نقطه پژمردگي « مي گويند. اگر گياه در روز پژمرده و در شب شاداب باشد، پژمردگي موقت است در اين حالت، اگر آبياري انجام بگيرد گياه مجدداً شاداب خواهد شد. در صورت عدم آبياري و ارائه شرايط كم آبي، گياه در شب نيز شادابي خود را بازنيافته در نتيجه، پژمردگي دايم مي رسد. در اين حالت، انجام عمل آبياري نيز اثري در فعاليت حياتي گياه نخواهد داشت.

گام 4 - آب پوسته اي

آب پوسته اي

در نقطه پژمردگي دايم، خلل و فرج درشت و ريز متوسط از آب خالي هستند و آب به صورت يك لايه يا پوسته نازك بر روي ذرات خاك وجوددارد كه جذب آن از سوي ريشه ي گياه ناممكن است. اين آب، تقريباً حالت غيرمايع دارد و فقط به صورت گاز حركت مي كند. به مقدار رطوبت در اين حالت ضريب هيگروسكوپيك و به اين آب ، آب هيگروسكوپيك مي گويند به مقدار آبي كه بين رطوبت ظرفيت زراعي و نقطه پژمردگي قرار دارد آب قابل استفاده آب موجود در ظرفيت زراعي به سهولت توسط گياه قابل جذب است گياه  مي گويند. تقريباً كه به آن آب سهل الوصول مي گويند. با پايان يافتن اين آب بايستي اقدام به آبياري نمود تا گياه دچار تنش يا استرس نگردد.

اطلاعات مطلب

  • کشاورزی
  • 838 بازدید
  • blankblankblankblankblank (1 votes, average: 5,00 out of 5)
    blankLoading...
  • آخرین ویرایش توسط : مهدی هاتفی نیا - یکشنبه, 28 ژانویه 18, 12:18 ب.ظ
  • مبانی زراعت عمومی

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب