ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

7 + شانزده =

بستن
بستن

چگونه میتوان از آفتاب سوختگی جلوگیری کرد ؟ ( قسمت اول )

چگونه میتوان از آفتاب سوختگی جلوگیری کرد ؟ ( قسمت اول )

آفتاب سوختگی چیست؟

آفتاب سوختگی‌ عبارت‌ است‌ از التهاب‌ پوست پس از مواجهه‌ بیش‌ از حد با آفتاب.

اشعه آفتاب دارای طیف مرئی و اشعه نامرئی ماورای بنفش و مادون قرمز است. این دو اشعه نامرئی ممکن است باعث ایجاد سوختگی شوند.

در اثر تابش آفتاب به سطح دریاها و یا نقاط پر برف کوهستانی اشعه ماورای بنفش بیشتر منعکس شده و باعث سوختگی می‌شود.

اگر تابش اشعه شدیدتر و طولانی تر بشود منجر به سوختگی های درجه اول و دوم خواهد شد.

در روزهای‌ ابری‌ ، ابرهای‌ نازک‌ جلوی‌ آن‌ را نمی‌گیرند ولی‌ بخار و دود تا حدی‌ جلوی‌ آن‌ را می‌گیرند. البته مقدار زیادی‌ اشعه‌ فرابنفش‌ بوسیله‌ برف ‌، آب ‌، شن‌ و پیاده‌روها منعکس‌ می‌شود.

در ویکی پدیا بخوانید …

با مطلب چگونه میتوان از آفتاب سوختگی جلوگیری کرد با ما همراه شوید

بخش دوم آموزش را از لینک زیر مطالعه فرمایید :

چگونه میتوان از آفتاب سوختگی جلوگیری کرد ؟ ( قسمت دوم )

مطالب مرتبط


گام 1 - نور خورشید عامل اصلی در آفتاب سوختگی

نور خورشید عامل اصلی در آفتاب سوختگی

همه می‌دانیم نورخورشید برای بدن مفید و لازم است. نور خورشید برای ساختن ویتامین در بدن ضروری است و کودکانی که نور خورشید به آنها نمی‌رسد، دچار نرمی استخوان(راشیتیسم) می‌شوند.

اما نور خورشید عوارض گوناگونی از جمله تیرگی پوست، آفتاب سوختگی و آسیب‌رسانی به غشاء سلول و که مقدمات سرطان پوست را فراهم می‌کند، دارد.

امواج تابشی خورشید که به زمین می‌رسند به دودسته مرئی و نامرئی تقسیم میشوند. امواج ماورای بنفش و امواج مادون‌قرمز.

اثرات گرمایی خورشید مربوط به امواج مادون قرمز می‌شود و اما امواج ماورای بنفش که به دو نوع و دسته‌بندی می‌شوند.

دکتر فرامرز رفیعی در مورد اثرات آسیب‌رسان امواج نامرئی نور خورشید و راه‌های مبارزه با آن سخن می‌گوید :

انرژی تابشی خورشید در حدود ۶ ۱۸۴۳۸(۱۰) مگاوات تخمین زده شده است. یك چنین رقم بسیار بزرگی حتی ممكن است برای پروفسور استیون هاوكینگ هم سرسام آور باشد.

انرژی خورشید از اشعه ماوراء بنفش عبور می كند و به سه نوع اشعه تقسیم می شود؛ اشعه ماوراء A,B,C شدت پرتوهای اشعه ماوراء بنفش بین ساعات ۱۰ صبح تا ۴ بعد از ظهر بیشتر است.

طول موج های اشعه ماوراء بنفش بسیار كوچك است و برحسب میلیاردم متر اندازه گیری می شود.

اما، این امواج، انرژی بالایی دارند كه در بدن انسان نفوذ می كنند و ساختار سلول های پوست را تغییر می دهند.

اشعه ماوراء بنفش نوع C كوتاه ترین طول موج را دارد و بسیار خطرناك است. خوشبختانه این اشعه كاملاً جذب اتمسفر بالای زمین می شود.

متأسفانه، اشعه ماوراء بنفش نوع A و B موجب سرطان پوست می شود و به DNA بدن آسیب می رساند علاوه بر این موجب برنزه شدن پوست بدن ما می شود.

گام 2 - اطلاعات تکمیلی در مورد نور خورشید

اطلاعات تکمیلی در مورد نور خورشید

موارد مربوط به نور خورشید در آفتاب سوختگی

۱- مقدار انرژی تابشی خورشید به زمین طی ۵ دقیقه برابر است با كل انرژی هایی كه جمعیت جهان طی یك سال و در اشكال مختلف مصرف می كنند.
۲- مقدار انرژی تابشی خورشید كه در یك تعطیلات دو هفته ای در نواحی مدیترانه ای دریافت می كنید با كل انرژی تابشی خورشید در انگلستان برابر است.
۳- هر ساله در حدود ۵۰ هزار بریتانیایی به سرطان پوست دچار می شوند كه بیش از ۲۰ درصد از این افراد به كام مرگ كشیده می شوند. نیمی از مردم استرالیا به بیماری سرطان پوست دچار می شوند.
۴- بسترهای خورشیدی (تخت هایی هستند كه روی آنها چراغ هایی نصب شده كه اشعه ماوراء بنفش ساطع می كنند) به اندازه خورشید خطرناكند؛ زیرا تشعشعات آنها به عمق پوست نفوذ می كند.
۵- پژوهش های جدید حاكی از آن است كه احتمالاً آفتاب خطر ابتلا به بسیاری از سرطان ها مانند سرطان سینه و پروستات را كاهش می دهد.
فواید و مضرات نور خورشید
۱- اشعه ماوراء بنفش خورشید، منبع اصلی ویتامین D بدن ما است. این ویتامین برای استخوان ها، عضلات و سیستم ایمنی بدن ما لازم است. ویتامین D، همچنین توان مبارزه با بروز و رشد تومورهای سرطانی را دارد.
۲- نور آفتاب موجب فعالیت غده صنوبری در مغز می شود. این غده ماده شیمیایی به نام تریپتمینس تولید می كند كه وضعیت روحی شما را بهبود می بخشد.
۳- قرار گرفتن در معرض نور خورشید و اشعه ماوراء بنفش ساختگی (صناعی) به عنوان یك عامل مهم و پیش گیرنده در بیماری سرطان پوست شناخته شده است.
۴- قرار گرفتن بیش از حد در برابر نور خورشید احتمالاً شما را چهار بار بیشتر مستعد مبتلا شدن به بیماری آب مروارید می كند.
۵- آفتاب سوختگی می تواند پراكندگی و عملكرد گلبول های سفید خون (سلول های دفاعی بدن) را تغییر دهد و نیز به DNA بدن آسیب وارد كند.

گام 3 - برنزه كردن پوست با نور خورشید

برنزه كردن پوست با نور خورشید

1- پوست خود را تا زمان برنزه شدن آن به طور یكنواخت به طور تدریجی در معرض تابش آفتاب قرار دهید.
۲- برای استفاده از حمام آفتاب، روز اول حداكثر ۳۰ دقیقه و از آن به بعد روزی ۵ تا ۱۰ دقیقه به این زمان اضافه كنید.
۳- برای برنزه كردن پوست از لوسیون های پس از آفتاب استفاده كنید. این لوسیون ها پوست بدن شما را مرطوب نگه می دارد و بر دوام برنزه ماندن آن می افزاید.
۴- پس از گرفتن حمام آفتاب، از لباس هایی استفاده كنید كه دست ها و پاهای شما را بپوشانند تا بیشتر در معرض آفتاب قرار نگیرند.
۵- اگر دچار آفتاب سوختگی شده اید، پوست خود را تا قبل از بهبودی در معرض آفتاب قرار ندهید.
۶- از لوسیون هایی كه برای برنزه شدن پوست تهیه شده و در ساخت آنها از كره و یا مواد نفتی استفاده شده، مصرف نكنید؛ زیرا این لوسیون ها آفتاب سوختگی را تشدید می كنند.
۷- پوست روشن خود را بدون محافظت در مقابل آفتاب قرار ندهید. حداقل از كرم های ضد آفتاب ۱۵SPF استفاده كنید.
۸- بدون استفاده از عینك های آفتابی كه چشم را در مقابل اشعه ماوراء بنفش A,B محافظت می كنند، از خانه بیرون نروید، در غیر این صورت خود را در معرض ابتلا به بیماری آب مروارید قرار می دهید.
۹- هر ماه؛ كك و مك ها و خال های روی پوست خود را وارسی كنید در صورت بروز هرگونه تغییری به پزشك خود مراجعه كنید.
۱۰- كودكان كمتر از ۶ ماه را در معرض تابش اشعه ماوراء بنفش قرار ندهید؛ زیرا پوست كودك در مقابل آفتاب حساس تر است.

● اثرات آسیب‌رسان امواج نامرئی خورشید کدامند؟
امواج ماورای بنفش و مادون قرمز می‌توانند باعث بروز انواع سرطان‌های پوستی، کک و مک، لک‌های پوستی و انواع ضایعات خشکی پوست، قرمزی پوست، تحت عنوان آفتاب سوختگی و برنزه شدن پوست و پیری زودرس شوند.
● برنزه کردن پوست چه مضراتی دارد؟
برنزده شدن یا برنزه کردن پوست بی‌هیچ تردیدی آسیب‌رسان است. زیرا برای برنزه شدن حتما به ساختمان آسیب وارد می‌آید. برنزه شدن پوست نوعی واکنش دفاعی پوست در برابر امواج مضر خورشید است و نباید برای مقاصد زیبایی سلامتی خود را به خطر انداخت.
● راه‌های مبارزه با امواج آسیب‌رسان خورشید را نام ببرید؟
برخورد هوشیارانه با آفتاب. به این معنا که بدون محافظ در برابر نور خورشید قرار نگیریم و حتما ضد آفتاب استفاده نیم.

گام 4 - علائم شایع آفتاب سوختگی

علائم شایع آفتاب سوختگی
 1. قرمزی ‌، تورم ‌، درد و گاهی‌ تاول‌ زدن‌ پوست‌
 2. تب‌ (گهگاه‌)
 3. تهوع‌ و استفراغ‌ (در سوختگیهای‌ شدید)
 4. دلیریوم (در سوختگی‌های‌ شدید و وسیع‌)
 5. تیره‌ شدن‌ یا ور آمدن‌ پوست‌ پس‌ از بهبودی ‌، بسته‌ به‌ شدت‌ سوختگی‌

عوامل تشدید کننده آفتاب سوختگی

 1. عوامل‌ ژنتیک‌ بویژه‌ پوست‌ روشن‌ ، چشمان‌ آبی‌ و موی‌ قرمز یا بور
 2. مواجهه‌ با منابع‌ صنعتی‌ نور مثل‌ قوس‌ جوشکاری
 3. استفاده‌ از داروها از جمله‌ داروهای‌ گوگرددار ، تتراسایکلین‌ها ، آموکسی سیلین یا قرص‌ ضد بارداری‌ خوراکی‌

پیشگیری‌ از آفتاب سوختگی

 1. از ظهر تا ۳ بعد از ظهر از آفتاب‌ دوری‌ کنید.
 2. برای‌ فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری‌ خارج‌ از منزل‌ از کرم‌ ضد آفتاب‌ استفاده‌ کنید. محصولاتی‌ که‌ قدرت‌ محافظت‌کنندگی‌ آنها ۱۵ یا بیشتر است‌، محافظت‌ تقریباً کامل‌ ایجاد می‌کنند. کرمهایی‌ که‌ قدرت‌ محافظتی‌ کمتری‌ دارند، محافظت‌ نسبی‌ ایجاد می‌کنند و باعث‌ تیره‌ شدن‌ خفیف‌ می‌شوند. برخی‌ از این‌ کرمها در برابر آب‌ و تعریق ‌، مقاوم‌ هستند ولی‌ باید پس‌ از شنا یا مواجهه‌ طولانی‌ مدت‌ دوباره‌ از آنها استفاده‌ کنید. روغن‌ معدنی‌ یا کره‌ کاکائویی ‌، باعث‌ محافظت‌ در برابر آفتاب‌ نمی‌شوند.
 3. برای‌ حداکثر محافظت‌ از یک‌ داروی‌ محافظت‌ کننده‌ فیزیکی‌ مثل‌ پماد اکسید روی‌ استفاده‌ کنید. پس‌ از شنا و در مواجهه‌های‌ متعدد ، دوباره‌ از آن‌ استفاده‌ کنید. استفاده‌ از کرمهای‌ محافظت‌کننده‌ بویژه‌ در نواحی‌ حساستر به‌ سوختگی‌ مثل‌ پوست‌ بینی ، گوشها ، پشت‌ ساقها و پشت‌ گردن‌ مفید هستند.
 4. اگر بندرت‌ دچار سوختگی‌ می‌شوید، از یک‌ کرم‌ ضد آفتاب‌ استفاده‌ کنید که‌ باعث‌ تیره‌ شدن‌ شود و حداقل‌ محافظت‌ را ایجاد کند.
 5. از لباسهای‌ به‌ رنگ‌ خنثی‌ مثل‌ خرمایی‌ استفاده‌ کنید. از رنگهای‌ روشن‌ و سفید بپرهیزید زیرا آفتاب‌ را روی‌ صورتتان‌ منعکس‌ می‌کنند.
 6. اگر اصرار بر آفتاب‌ گرفتن‌ دارید، مواجهه‌ خود را با آفتاب‌ در روز اول‌ به‌ ۱۰-۵ دقیقه‌ در هر طرف‌ بدن‌ محدود کنید. هر روز ۵ دقیقه‌ به‌ این‌ زمان‌ اضافه‌ کنید.

عوارض‌ احتمالی‌ آفتاب سوختگی

 1. تغییرات‌ پوستی‌ منجر به‌ سرطان‌ پوست از جمله‌ ملانوم‌ بدخیم‌ و تهدید کننده‌ زندگی‌
 2.  کراتوز ضایعات‌ پوستی‌ پیش‌ بدخیم‌
 3. چروک‌ شدن‌ زودرس‌ و از دست‌ رفتن‌ خاصیت‌ الاستیکی‌ پوست‌
 4. دلیریوم‌ موقت‌ در موارد شدیدتر
 5. اگر پس‌ از آفتاب‌ سوختگی‌ موارد تب‌ ۳/۳۸ درجه‌ سانتیگراد یا بیشتر ، استفراغ‌ یا اسهال‌ ، دلیریوم و درد و تبی‌ که‌ بیش‌ از ۴۸ ساعت‌ طول‌ کشیده‌ باشد، پیش‌ بیایند به پزشک مراجعه کنید.

درمان‌ آفتاب سوختگی

 1. بهبود خود به‌ خود در عرض‌ ۳ روز تا ۳ هفته‌ بستگی‌ به‌ شدت‌ آفتاب‌ سوختگی دارد.‌
 2. برای‌ کاهش‌ گرمی‌ و درد ، پارچه‌ نرمی‌ را در آب‌ خنک‌ مرطوب‌ کرده‌ ، روی‌ نواحی‌ سوخته‌ قرار دهید.
 3. از کرم‌ سرد یا لوسیون‌ نوزاد استفاده‌ کنید.
 4. برای‌ تاولهای‌ شدید پوست‌ ، از پوشش‌ سبک‌ ژل‌ نفت خام‌ استفاده‌ کنید. این‌ ماده‌ مانع‌ چسبیدن‌ اشیا به‌ تاولها می‌شود.
 5. در یک‌ وان‌ آب‌ سرد که‌ دارای‌ بلغور یا سودای‌ آشپزی‌ باشد، غوطه‌ور شوید. خشکی‌ پوست‌ را آرام‌ نوازش‌ دهید و روی‌ آن‌ محکم‌ نکشید.
 6. برای‌ تسکین‌ درد و کاهش‌ تب‌ از داروهای‌ بدون‌ نیاز به‌ نسخه‌ مثل‌ آسپرین یا استامینوفن استفاده‌ کنید. داروهای‌ ضد سوختگی‌ بدون‌ نیاز به‌ نسخه‌ که‌ محتوی‌ بیحس‌ کننده‌های‌ موضعی‌ باشند، مثل‌ بنزوکائین یا لیدوکائین ، ممکن‌ است‌ مفید باشند ولی‌ در برخی‌ از افراد واکنشهای‌ آلرژیک‌ ایجاد می‌کنند.
 7. مسکن‌ها یا داروهای‌ کورتیزونی‌ به‌ مقدار کم‌ ممکن‌ است‌ تجویز شوند.

آیا آفتاب سوختگی می تواند موجب سرطان پوست شود ؟

آفتاب سوختگی و اشعه ماورای بنفش به سادگی می تواند به پوست صدمه بزند . این صدمه می تواند موجب سرطان پوست شود. میزان كل تشعشع خورشید طی سال ها و در معرض خورشید قرار گرفتن به میزان زیادی كه موجب آفتاب سوختگی می شود، می تواند باعث سرطان شود. بیشتر مردم تا سن ۱۸ سالگی ۸۰ درصد در معرض خورشید بودن سراسر عمرشان را تجربه می كنند.

بنابراین به والدین توصیه می شود كه از كودكان خود محافظت كنند. برنزه شدن، واكنش پوست شما به پرتو فرابنفش است. در واقع برنزه شدن واكنش محافظتی برای جلوگیری از صدمه بیشتر پوست در مقابل نور خورشید است.

از سویی این واكنش، پوست شما را از سرطان محافظت نمی كند. به خاطر داشته باشید كه سرطان پوست خیلی به كندی رخ می دهد. آفتاب سوختگی كه در شما ایجاد می شود ممكن است در ۲۰ سال بعد یا بیشتر باعث ایجاد سرطان پوست شود.

تاثیر  وراثت در سرطان پوست

در صورتی كه سابقه سرطان پوست در خانواده شما وجود دارد، شما احتمالا در معرض خطر بیشتری هستید. كسانی كه پوست تر دارند و از نژاد اروپای شمالی هستند، بیشتر مستعد سرطان پوست می باشند.

تاثیر  محیط در سرطان پوست

در حال حاضر میزان پرتو فرابنفش در مقایسه با ۵۰ تا ۱۰۰ سال گذشته بیشتر است و علت آن كاهش لایه ازون (سوراخ شدن لایه ازون) در جو زمین می باشد.

هر چه لایه ازون كمتر شود میزان رسیدن پرتو فرابنفش به زمین بیشتر می شود.

سایر عوامل موثر عبارتند از:

 1. ارتفاع
 2. عرض جغرافیایی
 3. و پوشش ابر.

هرچه ارتفاع افزایش می یابد، پرتو فرابنفش قویتر می شود.

در عرض جغرافیایی بالاتر، جو نازكتر نمی تواند پرتو فرابنفش را به اندازه ای كه سطح دریا، تصفیه می شود، كاهش دهد. در خط استوا تشعشع خورشید قویتر است.

در قطب جنوب، شیلی و نیوزیلند ( زلاندنو) میزان پرتو فرابنفش به ویژه در فصل بهار به علت سوراخ شدن لایه ازون در نیمكره جنوبی خیلی بیشتر از میزان طبیعی است.

عاملی كه به طور واقعی پرتو فرابنفش را كاهش می دهد، پوشش ابر است. آب و هوای مرطوب با پوشش منظم ابر، ممكن است به میزانی كمتر از ۵۰ درصد دارای پرتو فرابنفش باشد.

میزان واقعی پرتو تحت تاثیر چگالی ابرها است. اندازه گیری های لایه ازون در خط استوا در سپتامبر ،۱۹۹۵ موجود می باشد.

گزارش های سازمان ملل متحد، نشان می دهد كه در سال جاری سرعت كاهش لایه ازون بیشتر از آنچه كه انتظار می رفت، بوده است و منطقه ای به وسعتی بیش از اروپا، به طور مشخص میزان بیشتری از پرتو فرابنفش را دریافت كرده است.

اطلاعات مطلب

 • پوست و مو
 • 421 بازدید
 • blankblankblankblankblank (No Ratings Yet)
  blankLoading...
 • آخرین ویرایش توسط : هادی خانزاده - شنبه, 27 اکتبر 18, 5:19 ب.ظ

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب