ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

10 − 9 =

بستن
بستن

چگونه میتوان از آفتاب سوختگی جلوگیری کرد؟(مرحله دوم)

چگونه میتوان از آفتاب سوختگی جلوگیری کرد؟(مرحله دوم)

1

همه می‌دانیم نورخورشید برای بدن مفید و لازم است. نور خورشید برای ساختن ویتامین در بدن ضروری است و کودکانی که نور خورشید به آنها نمی‌رسد، دچار نرمی استخوان(راشیتیسم) می‌شوند. اما نور خورشید عوارض گوناگونی از جمله تیرگی پوست، آفتاب سوختگی و آسیب‌رسانی به غشاء سلول و که مقدمات سرطان پوست را فراهم می‌کند، دارد.
امواج تابشی خورشید که به زمین می‌رسند به دودسته مرئی و نامرئی تقسیم میشوند. امواج ماورای بنفش و امواج مادون‌قرمز. اثرات گرمایی خورشید مربوط به امواج مادون قرمز می‌شود و اما امواج ماورای بنفش که به دو نوع و دسته‌بندی می‌شوند. دکتر فرامرز رفیعی در مورد اثرات آسیب‌رسان امواج نامرئی نور خورشید و راه‌های مبارزه با آن سخن می‌گوید.
انرژی تابشی خورشید در حدود ۶ ۱۸۴۳۸(۱۰) مگاوات تخمین زده شده است. یک چنین رقم بسیار بزرگی حتی ممکن است برای پروفسور استیون هاوکینگ هم سرسام آور باشد. انرژی خورشید از اشعه ماوراء بنفش عبور می کند و به سه نوع اشعه تقسیم می شود؛ اشعه ماوراء A,B,C شدت پرتوهای اشعه ماوراء بنفش بین ساعات ۱۰ صبح تا ۴ بعد از ظهر بیشتر است. طول موج های اشعه ماوراء بنفش بسیار کوچک است و برحسب میلیاردم متر اندازه گیری می شود.

مطالب مرتبط


گام 1 - چگونه می توان خطر سرطان پوست را كاهش داد؟

چگونه می توان خطر سرطان پوست را كاهش داد؟

آفتاب سوختگی شدید می تواند خطر سرطان را به میزان ۵۰ درصد افزایش دهد. اثر پرتو فرابنفش روی پوست شما بستگی به شدت پرتو و طول مدت در معرض قرار گرفتن آن دارد. نحوه واكنش پوست شما به میزان پرتو تابیده شده به زمینه ژنتیكی تان بستگی دارد. از سویی اگر شما بندرت دچار آفتاب سوختگی می شوید مناطق حساس مانند لب هایتان، بینی و كف دست هایتان را باید محافظت كنید. از طرف انجمن پوست شناسی در مورد سرطان پوست توصیه های زیر ارایه شده است كه برای كاهش خطر سرطان پوست به كار ببندید.
▪ خود را در معرض تابش نور خورشید به ویژه در اواسط روز و بین ساعات ۱۰ صبح و ۳ بعدازظهر كمتر قرار دهید.
▪ كرم های ضدآفتاب حداقل با ۱۵ spf یا بیشتر را در مناطقی از بدن كه در معرض نور خورشید می باشد، به كار ببرید.
▪ كرم های ضدآفتاب را هر دو ساعت یك بار حتی در روزهای ابری به كار ببرید. پس از شنا كردن یا عرق كردن، كرم را مجددا استفاده كنید.
▪ از لباس هایی استفاده كنید كه تمام بدن شما را بپوشاند و روی صورت شما سایه ایجاد كند.
( كلاه های لبه دار هم بر صورت و هم بر پشت گردن شما سایه می افكند)
▪ از كودكان خود مراقبت كنید. از در معرض آفتاب قرار گرفتن آنها در نور خورشید به ویژه زمانی كه شدت دارد ( بین ساعت ۱۰ صبح تا ۳ بعدازظهر) خودداری كنید، در ضمن كرم های ضدآفتاب در كودكان ۶ ماهه و بالاتر استفاده كنید. از مصرف كرم های ضدآفتاب برای كودكان كمتر از ۶ ماه جدا خودداری كنید. از در معرض قرار گرفتن كودك كمتر از ۶ ماه در نور خورشید جدا باید خودداری كنید.

گام 2 - مروری بر آفتاب سوختگی در کودکان:

مروری بر آفتاب سوختگی در کودکان:

هنگامی كه خورشید می درخشد، چیزی زیباتر از این نیست كه با خانواده خود به كنار دریا، پارك و یا محیطی سرسبز برویم. روزهای فصل تابستان خوشایند است اما اشعه خورشید می تواند به پوست فرزند شما صدمه بزند. بنابراین مهم است تا به خوبی از او در مقابل خورشید محافظت كنیم.
دكتر «یان وایت» متخصص پوست در انستیتو «سن جان» لندن معتقد است: هنگامی كه فرزند شما زیاد در معرض نور خورشید قرار می گیرد، می تواند پوست وی را بسوزاند و موجب چین خوردگی زودرس پوست بدن شود . در این حالت احتمال دارد سرطان پوست پدیدار گردد. وی می افزاید: «كودكان به ویژه با خطر جدی مواجه هستند، نه تنها برای این كه آنها سال های طولانی را در پیش رو دارند و به طور طبیعی می بایست بیشتر از آنها مواظبت شود، بلكه هنگام بازی آنچنان جذب كارهای خود می شوند كه هیچ توجهی به سوزش پوست خود ندارند. هرچند كه پوست آنها بسیار حساس تر و آسیب پذیرتر است.» هرچه رنگ پوست فرزند شما روشن تر باشد، در مقابل نور خورشید حساس تر است . كودكانی كه موی قرمز، پوست روشن و كك مكی و پرخال دارند در مقال خورشید زودتر آسیب می بینند.
آنهایی كه موهای بلند و چشمان آبی دارند به طور طبیعی كمتر در امان هستند. آسیایی ها و مردمی كه پوست سیاه دارند در برابر نور خورشید بیشتر مقاومت می كنند. اما در هر حال بچه ها به پوشش و لباس بیشتر نیازمند هستند و باید در مقابل نور خورشید محافظت شوند. هر چند كه بسیاری از والدین از فرزندان خود در مقابل تابش نور خورشید محافظت می كنند، اما تعدادی از آنها آگاه نیستند كه خورشید می تواند اثر مخربی روی پوست اطفال داشته باشد. تحقیقات نشان داده است كه بیش از یك سوم مادران اهمیت چندانی به پوست فرزندان خود نمی دهند.
دكتر وایت می گوید: شواهد بسیاری وجود دارد كه نشان می دهد سرطان پوست در سنین بالاتر، به این دلیل است كه به هنگام كودكی ، زیاد در مقابل نور خورشید قرار گرفته است.»
استفاده از كرم بر روی قسمت هایی كه مستقیماً در مقابل آفتاب هستند، ضروری است. هر چند كه این امرهم می تواند مشكل ساز باشد. زیرا كودكان به راحتی پذیرای آن نیستند، اما می تواند كمك شایانی كند. كودكانی كه كمی بزرگتر هستند كِرم را به خودشان بدهید و نظارت كنید تا خود به پوست شان بمالند . آنها با این عمل احساس بزرگی می كنند و متوجه می شوند كه در برابر نور خورشید باید دقت بیشتری كنند.

كریستوفرنی یو می گوید: «محافظت در مقابل آفتاب مانند مسواك زدن برای بچه ها مهم است. به خاطر بیاورید كه باید حداقل ۲۰ دقیقه زودتر از پماد استفاده كنید تا مفید واقع شود.» راه مؤثر دیگر محافظت در مقابل آفتاب از فرزندتان پوشش لباس است. كریستوفرنی یو می گوید:«لباس مانع ایده آل در مقابل نور خورشید است، زیرا كودكان به طور طبیعی آن را می پوشند. حتی اگر می خواهید كودك را در كالسكه قرار دهید، مطمئن شوید كه حتماً سایبانی داشته باشد و حتماً برای كودك كلاهی تهیه كنید.كلاهی با لبه بلند تا كاملاً پشت و گوش و گردنش را بپوشاند.
سعی كنید در وسط روز كه اشعه خورشید زیاد است كودكان را كاملاً دور نگاه دارید. خطرناك ترین ساعات بین ۱۱ تا ۳ بعدازظهر است. از عینك آفتابی استاندارد برای كودكان بزرگتر استفاده كنید.»
اشعه خورشید هنگامی كه منعكس می شود بسیار قوی تر و آزار دهنده تر است. هنگامی كه فرزند شما نزدیك آب در حال بازی است، نور به آب برخورد می كند و انعكاس آن روی پوست خطرناك تر است.
پس باید برای محافظت از پوست كودك دقت فوق العاده كرد. اگر در استخر روباز مشغول شنا هستید، هنگامی كه از آب بیرون آمدید حتماً زیر سایبانی بنشینید و هر ۱ الی ۲ ساعت یك بار از پماد برای محافظت از پوست خود استفاده كنید. در مورد فرزند خود نیز مطمئن شوید كه از كلاه و تی شرت استفاده كند. بینی، گوش ها و كتف ها، جاهایی هستند كه زودتر در مقابل نور آسیب می بینند.
هنگامی كه فرزند شما در كودكستان است یا به مسافرت كوتاهی با دوستان و خویشاوندان خود رفته است قبل از رفتن حتماً با لباس و پوشش كافی، وی را مجهز كنید و به هر كسی كه مسئول آنهاست گوشزد كنید كه از آنها استفاده كنند. همچنین در ظرف ناهارخوری اش نوشیدنی قرار دهید، زیرا هنگامی كه كودك در بیرون مشغول بازی است هیچ توجهی به این ندارد كه با عرق كردن، از آب بدنش كاسته می شود و می تواند به پوست او صدمه بزند

هر چند كه والدین هر روز آگاهیشان نسبت به نگهداری و محافظت فرزندشان بیشتر می شود، متأسفانه فرزندان باز از نور خورشید آسیب می بینند. اگر فرزند شما در مقابل آفتاب سوخت، پوستش قرمز می شود و چند ساعتی می خارد و ممكن است تاول هم بزند. ما به شما چند توصیه می كنیم. آنها را حتماً اجرا كنید. این هم به نفع شما و هم به نفع كودك شماست:
۱ ) پوست وی را با آب ولرم خنك كنید (از طریق دوش یا وان و…)
۲ ) مقدار زیادی نوشیدنی مانند آب سرد یا جوش به او بدهید.
۳ ) از محلول مسكن پس از آفتاب سوختگی استفاده كنید.
۴ ) فرزندتان را از آفتاب دور نگهدارید تا كاملاً بهبود یابد.
۵ ) اگر علایم شدید شد حتماً به پزشك معالج مراجعه كنید.
نور زیاد باعث آفتاب سوختگی می شود كه بالقوه ممكن است خطرناك باشد. علائم آن می تواند تب یا استفراغ باشد و وضع عمومی وی خوب نباشد. اگر چنین علائمی را مشاهده كردید به این دستورات عمل كنید.
۱ ) كودك را در اتاق خنك و تاریك بخوابانید.
۲ ) به او مایعات مانند آب سرد و جوش بدهید.
۳ ) با آب ولرم دست، پا و پیشانی وی را بشویید و سعی كنید درجه حرارت بدنش كاهش یابد، سپس فوراً با دكتر معالج او تماس بگیرید.
با برخوردهای مناسب و احتیاط لازم، كودك شما می تواند لحظات خوبی را زیر نور خورشید داشته باشد.

گام 3 - آشنایی با انواع ضد آفتاب‌ها :

آشنایی با  انواع ضد آفتاب‌ها :

ضد آفتاب‌های فیزیکی و ضدآفتاب‌های شیمیایی. ضد آفتاب‌های فیزیکی آن هایی هستند که دارای اکسید روی، اکسید تیتانیم، اکسید آهن، تالک، کائولین و کالامین هستند که نور خورشید را در طیف‌های ماورای بنفش و مادون قرمز و مرئی پراکنده می‌کنند و باز می‌گردانند و یا جذب می‌کنند.
ضدآفتاب‌های شیمیایی دارای موادی هستند که بر اساس خواص شیمیایی خود بر تغییر طول موج بخش‌هایی مضر نور و تبدیل آن به بخش غیرمضر عمل می‌کنند و شامل موادی می‌باشند که بر علیه انواع امواج ماورای بنفش عمل می‌نمایند.
● چرا بهتر است از ضدآفتاب‌هایی که ضد آب هستند، استفاده کرد؟
برای این که اثرات مواد ضدآفتاب مورد استفاده در اثر شستشوی ناشی از تعریق، از بین نرود و فقط به هنگام شنا کردن از ضدآفتاب‌های ضدآب استفاده نمی‌کنیم بلکه به طور کلی بهتر است ضدآفتاب ما ضد آب باشد.
● عیار محافظتی یک ضدآفتاب یا چیست؟
میزان محافظت ضدآفتاب را برعلیه آسیب‌رسان بیان می‌کند. به این معنا که اگر ضدآفتاب به طور مثال بیست باشد به این معنای آن است که این ضدآفتاب شما را به میزان بیست برابر بیشتر در مقابل امواج آسیب‌رسان محافظت می‌کند و زمان ایجاد حداقل آسیب قرمزی پوست را به همین میزان به تاخیر می‌اندازد.
بر اساس نتایج تحقیقات مراکز معتبر دنیا برای یک پوست طبیعی بدون عارضه و بیماری حداکثر مجاز در شرایط معمول و با میزان تابش معمول ۳۰ است. ولی عیارهای بالاتر محافظتی برای افراد با بیماری‌های پوستی که پزشک متخصص پوست و مو تشخیص می‌دهد یا افرادی که برای زمان‌های طولانی‌تر به مناسبت‌های شغلی در معرض تابش قرار می‌گیرند یا افراد با پوست طبیعی برای اسکی‌کردن روی آب یا شنا کردن توصیه می‌شود.
● آیا برای امواج ماورای بنفش نوع و نوع عیارهای محافظتی جداگانه وجود دارد؟
بله به طور مثال برای نوع ماورای بنفش و برای ماورای بنفش نوع ذکر می‌شود.
● خصوصیات یک ضدآفتاب خوب که موقع خرید باید مورد توجه قرار گیردچیست؟
یک ضدآفتاب خوب باید حاوی مواد فعال بر علیه امواج ماورای بنفش نوع و نوع و امواج مادون قرمز داشته باشد.
ضد آب باشد.
آن متناسب با نوع رنگ پوست باشد. لازم به توضیح است که بر طبق تقسیم بندی متخصصین شش تیپ پوستی در دنیا وجود دارد که روشن‌ترین رنگ متعلق به افراد ایرلندی است که تیپ یک می‌باشند و تیپ شش هم تیره‌ترین رنگ پوستی متعلق به سیاه‌پوستان است اما رنگ پوست ایرانی‌ها متعلق به تیپ ۴ یا ۵ است و افراد روشن‌تر ما متعلق به گروه ۳ هستند. بر طبق استاندارد برای ایرانی‌ها برای فعالیت‌های خارج از منزل ۱۵ تا ۲۰ برای شرایط معمول مطرح است.
یک ضد آفتاب خوب باید متناسب با نوع پوست باشد. مثلا برای فردی با پوست چرب یا پوست خشک یا مخلوط، نرمال و یا حساس باید از انواع مرتبط با نوع پوست استفاده کرد که به روی ضدآفتاب حتما قید شده است.
بهتر است کرم ضدآفتاب حاوی عوامل آنتی‌اکسیدان همچون ویتامین و یا ویتامین باشد تا درضمن بتواند با اثرات مخرب مادون قرمز هم مبارزه نماید.

اگر در داخل یک ضدآفتاب فیزیکی همچون تیتانیوم اکسید نیز باشد آن را در برابر امواج مادون قرمز محافظت بیشتری خواهد کرد.اگر می‌خواهید از یک ضد آفتاب فیزیکی استفاده کنید بهتر است از فرم‌های میکرواکسید تیتانیوم استفاده کنید که پوشش بیشتری ایجاد می‌کنند و در سطح پوست به صورت مناطق سفید رنگ چرب دیده نمی‌شوند. برای این منظور می‌توانید به ترکیب ضدآفتاب در پشت تیوپ ضدآفتاب توجه نمود که این موضوع را بیان می‌کند.
● آیا بایستی تا هنگامی که در معرض تابش آفتاب قرار داریم ضدآفتاب را تکرار کنیم و روی صورت و مناطق در معرض آفتاب دوباره بزنیم؟
بله بایستی نیم ساعت قبل از مواجه با آفتاب آن را به مناطق در معرض آفتاب بزنیم و تا هنگامی که د ر آفتاب قرار داریم هر دو ساعت آن را تجدید کنیم.
بله حتما زیرا ریشه اکثر آسیب‌های پوستی در اثر تابش‌های بی‌امان و مستمر دوران کودکی است. بایستی بدانیم که اثرات امواج نامریی خورشید اثرات تجمعی است یعنی سلول‌های پوستی فراموش نمی‌کنند که در چه تاریخی چه میزان اشعه دریافت کرده‌اند و صدمه خورده‌اند بلکه به مرور که میزان تابش‌های بی‌حفاظ بیشتر می‌شود آسیب‌ها هم بیشتر و جدی‌تر می‌شوند و منجر به بروز بیماری‌های خطرناکی می‌شوند.
● آیا روش‌های دیگر مبارزه با آسیب‌های امواج خورشیدی وجود دارد؟
بله مثلا اگر به حفاظت لایه ازن کمک کنیم و با وسایل آلوده کننده به آن صدمه نزنیم باعث می‌شویم که ازن مقادیر بیشتر امواج مضر را برگرداند و نگذارد که آنها به زمین برسند و آسیبی ایجاد کنند. از موارد دیگر می‌توان به این نکته اشاره کرد که افراد می‌توانند در صورت نداشتن کار ضروری در اوج ساعات بحرانی تابش یعنی بین ساعت ۱۰ صبح تا ۴ بعداز ظهر ازمنزل بیرون نیایند و یا حتما از خود محافظت کنند. از کلاه با لبه‌های بلند استفاده کنند و عادات ورزشی خویش را به ساعات قبل و یا بعد از حداکثر تابش منتقل کنند. و برای بهره مندی ازمنافع نور خورشید در جهت تامین ویتامین بدن خویش با پزشک مشورت کنند و بدانند که میزان تابش در حدود ۱۵ دقیقه در روز برای تولید ویتامین به حد مناسب کافی است ولی افراد باید با توجه به وضعیت جسمانی و نیازهای بدنی خودشان و پس از مشاوره با پزشک نسبت به رعایت زمان توصیه شده اقدام کنند.

گام 4 - نکات مهم در رابطه با لباس پوشیدن در تابستان :

نکات مهم در رابطه با لباس پوشیدن در تابستان :

همیشه دو لایه لباس بپوشید یا لباس خنك دیگری برای روی لباستان به همراه داشته باشید. در فضای بسته محل كار یا مراكز خرید معمولاً فضا را بیش از آنچه لازم است – برای رفاه حال مشتریان- خنك می كنند و اگر بیرون و زیر آفتاب داغ تابستان عرق كرده باشید با كوچك ترین وزش باد كولر، سرما خواهید خورد. بهتر است همیشه لباس نازكی همراه داشته باشید تا وقتی وارد محیط سردتر می شوید، و به آن دما عادت كنید، بپوشید. حتی ممكن است دما در طول روز بالا و پایین برود. برعكس زمستان كه آقایان وقتی وارد ساختمان می شوند كتشان را در می آورند می توانید كت تابستانی و رنگ روشنی تهیه كنید كه وقتی وارد مكان های سرپوشیده و خنك می شوید به تن كنید.
در تابستان بدن خود را با لباس های بلند و گشاد بپوشانید. سعی كنید لباس های آستین بلند و شلوارهای بلند بپوشید. به یاد داشته باشید اولین خط دفاعی در برابر اشعه مضر آفتاب لباس است. SPF (فاكتور محافظت در برابر آفتاب) اكثر لباس ها بین ۵ تا ۹ است. لباس های نخی با بافت فشرده از پوست بیشتر محافظت می كنند. خریدهایتان را از روی كیفیت انجام بدهید نه كمیت. انگلیسی ها می گویند «ما آنقدر پول نداریم كه لباس ارزان قیمت بخریم.» با پولی كه در اختیار دارید بهترین پارچه ها را انتخاب كنید. به سراغ مدهای كلاسیك بروید تا بتوانید سال ها از آن استفاده كنید. پول خود را بیشتر صرف خرید لباس اصلی مانند مانتو، شلوار، پیراهن و كفش بكنید. همیشه «قانون سه تایی» را به یاد داشته باشید: لباسی بخرید كه رنگ و طرح آن حداقل به سه لباس دیگرتان بیاید. هنر هماهنگ كردن طرح ها و رنگ ها را با هم یاد بگیرید و لباس اصلی تان را با كیف یا روسری ارزان قیمت تری هماهنگ كنید.
همه خریدهایتان را یك جا انجام ندهید. هر چند وقت یك بار به مركز خرید و فروشگاه ها سری بزنید و ضمن ویترین گردی لباس های به درد بخور و زیبایی را كه می پسندید بخرید. حراج ها را هم از نظر نیندازید. گاهی اوقات لباس های فصل و طبق مد روز هم در این حراج ها پیدا می شوند كه می توانید با تخفیف بخرید و تمام طول فصل استفاده كنید.

خانم ها هرجا كه امكان دارد می توانند به جای شلوار دامن بپوشند. پوشیدن دامن به خنك شدن بدن كمك می كند. اما اگر به پیك نیك می روید حتماً شلوار بلند و پیراهن یا مانتوی آستین بلند بپوشید. كفش های جلوبسته برای محیط كار رسمی تر هستند. اما برای جلوگیری از گرم شدن پا می توانید كفش های پارچه ای را به جای كفش های چرمی امتحان كنید. در جاهایی كه گرد و خاك زیاد است یا برای پیاده روی های طولانی حتماً كفش جلوبسته بپوشید.
به یاد داشته باشید با كفش های جلوبسته حتماً جوراب بپوشید وگرنه ممكن است به قارچ دچار شوید. جنس جوراب تابستانی باید از الیاف مصنوعی باشد تا رطوبت را از پا دور كند و از تاول و عفونت قارچی جلوگیری كند. جوراب های كوتاه تا مچ پا برای این فصل مناسبند. جایی كه معذور یت ندارید و محیط هم تمیز است پوشیدن صندل بدون جوراب اشكالی ندارد. وقتی پایتان خنك می شود احساس خنكی به تمام بدن سرایت می كند. كلاه یا آفتابگیر، كرم ضد آفتاب و عینك آفتابی از دیگر ابزار دفاعی در روزهای گرم تابستان برای دفع اشعه مضر آفتاب هستند كه باید استفاده درست و به موقع از آنها را تمرین كنید.
كلاه یا آفتاب گیر بهترین راه محافظت پوست صورت از تابش اشعه آفتاب است. مزیت كلاه برای آقایان این است كه كاسه سر و گوش ها را هم محافظت می كند. لبه كلاه باید حداقل پنج سانتی متر باشد.
پوست صورت و دست ها در تابستان نیاز به مراقبت ویژه دارند. این قسمت ها را سخاوتمندانه با كرم ضد آفتاب بپوشانید. در فعالیت های روزمره خارج از خانه، در حیاط یا حتی وقتی می خواهید آفتاب بگیرید كرم ضد آفتاب را فراموش نكنید. بسیاری از متخصصان عقیده دارند تابش آفتاب تابستانی حتی در فضای بسته داخل خانه، در روزهای ابری و از پشت شیشه ماشین هم برای پوست ضرر دارد بنابراین در این موارد هم از استفاده از كرم ضد آفتاب دریغ نكنید.
حتی لباس های روشن هم اشعه مضر آفتاب را از خود عبور می دهند. لباس هایی كه از جنس نخ سفید نشده، پلی استرهای براق و ابریشم نازك یا ساتن مانند درست شده اند اشعه UV را به خود جذب یا منعكس می كنند و به هر حال از رسیدن اشعه به پوست جلوگیری می كنند. پارچه های تیره تر هم UV را به خود جذب می كنند و آن را از پوست دور نگه می دارند. به تازگی پارچه هایی طراحی شده اند كه از پوست در مقابل اشعه UV محافظت می كنند بعضی از این پارچه هاSPF برابر ۳۰ دارند.
آفتاب بین ساعت های ۱۰ صبح تا دو بعدازظهر از هر وقت دیگری شدیدتر است طوری برنامه ریزی كنید كه اگر امكان دارد در این ساعت ها بیرون از خانه نباشید. حداقل ۴۵ دقیقه تا نیم ساعت پیش از بیرون رفتن از خانه به مقدار كافی كرم ضد آفتاب با SPF حداقل ۱۵به پوست صورت و پشت دست ها بمالید و یك دقیقه ماساژ بدهید تا كاملاً به خورد پوست برود. كرم ضد آفتاب را هر دو ساعت یك بار تجدید كنید به خصوص اگر به استخر رفته یا عرق كرده باشید. حتماً پیش از تجدید كرم صورت و دست ها را از باقی مانده كرم یا سایر آلودگی ها پاك كنید.

خانم ها هرجا كه امكان دارد می توانند به جای شلوار دامن بپوشند. پوشیدن دامن به خنك شدن بدن كمك می كند. اما اگر به پیك نیك می روید حتماً شلوار بلند و پیراهن یا مانتوی آستین بلند بپوشید. كفش های جلوبسته برای محیط كار رسمی تر هستند. اما برای جلوگیری از گرم شدن پا می توانید كفش های پارچه ای را به جای كفش های چرمی امتحان كنید. در جاهایی كه گرد و خاك زیاد است یا برای پیاده روی های طولانی حتماً كفش جلوبسته بپوشید.
به یاد داشته باشید با كفش های جلوبسته حتماً جوراب بپوشید وگرنه ممكن است به قارچ دچار شوید. جنس جوراب تابستانی باید از الیاف مصنوعی باشد تا رطوبت را از پا دور كند و از تاول و عفونت قارچی جلوگیری كند. جوراب های كوتاه تا مچ پا برای این فصل مناسبند. جایی كه معذور یت ندارید و محیط هم تمیز است پوشیدن صندل بدون جوراب اشكالی ندارد. وقتی پایتان خنك می شود احساس خنكی به تمام بدن سرایت می كند. كلاه یا آفتابگیر، كرم ضد آفتاب و عینك آفتابی از دیگر ابزار دفاعی در روزهای گرم تابستان برای دفع اشعه مضر آفتاب هستند كه باید استفاده درست و به موقع از آنها را تمرین كنید.
كلاه یا آفتاب گیر بهترین راه محافظت پوست صورت از تابش اشعه آفتاب است. مزیت كلاه برای آقایان این است كه كاسه سر و گوش ها را هم محافظت می كند. لبه كلاه باید حداقل پنج سانتی متر باشد.
پوست صورت و دست ها در تابستان نیاز به مراقبت ویژه دارند. این قسمت ها را سخاوتمندانه با كرم ضد آفتاب بپوشانید. در فعالیت های روزمره خارج از خانه، در حیاط یا حتی وقتی می خواهید آفتاب بگیرید كرم ضد آفتاب را فراموش نكنید. بسیاری از متخصصان عقیده دارند تابش آفتاب تابستانی حتی در فضای بسته داخل خانه، در روزهای ابری و از پشت شیشه ماشین هم برای پوست ضرر دارد بنابراین در این موارد هم از استفاده از كرم ضد آفتاب دریغ نكنید.
حتی لباس های روشن هم اشعه مضر آفتاب را از خود عبور می دهند. لباس هایی كه از جنس نخ سفید نشده، پلی استرهای براق و ابریشم نازك یا ساتن مانند درست شده اند اشعه UV را به خود جذب یا منعكس می كنند و به هر حال از رسیدن اشعه به پوست جلوگیری می كنند. پارچه های تیره تر هم UV را به خود جذب می كنند و آن را از پوست دور نگه می دارند. به تازگی پارچه هایی طراحی شده اند كه از پوست در مقابل اشعه UV محافظت می كنند بعضی از این پارچه هاSPF برابر ۳۰ دارند.
آفتاب بین ساعت های ۱۰ صبح تا دو بعدازظهر از هر وقت دیگری شدیدتر است طوری برنامه ریزی كنید كه اگر امكان دارد در این ساعت ها بیرون از خانه نباشید. حداقل ۴۵ دقیقه تا نیم ساعت پیش از بیرون رفتن از خانه به مقدار كافی كرم ضد آفتاب با SPF حداقل ۱۵به پوست صورت و پشت دست ها بمالید و یك دقیقه ماساژ بدهید تا كاملاً به خورد پوست برود. كرم ضد آفتاب را هر دو ساعت یك بار تجدید كنید به خصوص اگر به استخر رفته یا عرق كرده باشید. حتماً پیش از تجدید كرم صورت و دست ها را از باقی مانده كرم یا سایر آلودگی ها پاك كنید.
خوب بگردید تا ضد آفتاب مناسب پوستتان پیدا كنید طوری كه با آن احساس راحتی كنید و بهانه ای برای استفاده نكردن از آن نداشته باشید. مثلاً اگر پوست حساسی دارید كرم ضد آفتاب همراه با اكسیدروی یا دی اكسیدتیتانیوم بخرید. برای كسانی كه زیاد عرق می كنند یا زمانی كه به استخر می روند ضد آفتاب ضد آب توصیه می شود.
SPF هر كرم ضد آفتاب از روی مقدار زمانی كه پوست با ضد آفتاب می سوزد و نسبت به زمانی كه بدون ضد آفتاب می سوزد محاسبه می شود. مثلاً اگر كسی كه بدون كرم ضد آفتاب در عرض ۱۰ دقیقه می سوزد، كرمی با SPF برابر دو بزند ۲۰ دقیقه طول می كشد تا پوستش بسوزد و اگر SPF كرم ۳۰ باشد ۳۰ برابر زمان بیشتر لازم است. البته نباید از SPF برای تخمین زمان سوختن پوست استفاده كرد چون پوست در معرض آفتاب حتی اگر نسوزد هم آسیب می بیند.
به علاوه هر چه SPF كرم ضد آفتاب بالاتر باشد محافظت آن از پوست به همان نسبت بیشتر نمی شود. مثلاً كرم ضد آفتاب با SPF برابر ۱۵ حدود ۹۳ درصد از اشعه سوزاننده خورشید را دفع می كند و كرمی با SPF برابر ۳۰ حدود ۹۷ درصد. برای كودكان زیر شش ماه كرم ضد آفتاب، به هیچ وجه توصیه نمی شود. بهتر است این كودكان اصلاً زیر تابش مستقیم نور خورشید قرار نگیرند. اگر مجبور شدید به آنها لباس آستین بلند بپوشانید طوری كه بدنشان اصلاً آفتاب نخورد و مقدار خیلی كمی ضد آفتاب به صورت و پشت دست شان بمالید.
لب ها هم در مقابل تابش نور خورشید بسیار حساسند و برای جلوگیری از ترك خوردن یا پوسته پوسته شدن باید مدام آنها را مرطوب كرد تا منجر به مراحل اولیه سرطان پوست نشود. محصولات ضد آفتاب مخصوص لب با SPF حداقل ۱۵ استفاده كنید و هر دو ساعت یك بار آن را تجدید كنید.
به خانم ها توصیه می شود در روزهای گرم تابستان كمتر آرایش كنند. آرایش غلیظ در آفتاب داغ به راه می افتد و هم روی پوست لكه ایجاد می كند. هم منافذ پوست را مسدود می كند. در این روزها عطرهای ملایم تر و تابستانی به كار ببرید .

عطر تند در هوای داغ حتی اگر خیلی كم باشد به نظر زننده می آید. عینك آفتابی در تابستان نه یك وسیله زینتی كه وسیله ای ضروری برای مراقبت از چشم هاست. همان طور كه اشعه تند آفتاب تابستان پوست را دچار خشكی، چروك یا لكه می كند به چشم هم آسیب می رساند و بینایی را تحت تاثیر قرار می دهد. حتی ممكن است باعث آب مروارید هم بشود. برای جلوگیری از چنین زیان هایی استفاده از عینك آفتابی در تمام فصول سال به خصوص تابستان ضروری است. عینك آفتابی حتی از كنتاكت لنزهای جاذب UV هم كه به تازگی به بازار عرضه شده اند عملكرد بهتری دارند. در انتخاب عینك آفتابی به برچسب UV-A یا UV-B برابر با ۹۹ یا ۱۰۰ دقت كنید. عینكی را انتخاب كنید كه تمام ناحیه چشم و پلك ها را بپوشاند و تا حد امكان از گوشه و كنار آن نور خورشید به چشم نرسد.
مراقب باشید قیمت عینك شما را گمراه نكند. مهم ترین نكته در انتخاب عینك محافظت چشم در برابر اشعه مضر UV است در حالی كه خیلی از عینك ها تحت تاثیر مد یا مارك به خصوص یا استحكام بالا قیمت بیشتری دارند و لزوماً محافظت UV كاملی ندارند. حتی تیره بودن رنگ شیشه هم لزوماً محافظت در برابر UV را افزایش نمی دهد. محافظت UV عینك آفتابی در اثر پوشش شیمیایی خاصی ایجاد می شود كه به شیشه آن می زنند. عینك های نیمه شفاف مثلاً آبی رنگ مد هستند اما شما به همان عینك های دودی یا قهوه ای پایبند باشید تا حق چشمتان را خو ب ادا كرده باشید. چشم كودكان نسبت به نور آفتاب حساس تر است و بیشتر آسیب می بیند چرا كه عدسی چشم كودكان شفاف تر است. كودكان خود را از همین سنین عادت بدهید كه از عینك آفتابی استفاده كنند.

گام 5 - آیا هر ضد آفتابی را می توان مصرف کرد و اصولا این مواد بی خطرند ؟

آیا هر ضد آفتابی را می توان مصرف کرد و اصولا این مواد بی خطرند ؟

نور خورشید از دسته‌ای از اشعه‌ها تشكیل شده كه یكی از آنها به نام اشعه ماوراء بنفش نوع A باعث پیری زودرس پوست شده و خطر ایجاد سرطان پوست در انسان را افزایش می‌دهد. در گذشته معلوم شده بود كه سوختگی پوست در برابر آفتاب یكی از اصلی‌ترین علل ابتلا به سرطان پوست است.
اما امروزه با استفاده از ضد آفتاب و از بین رفتن این سوختگی ظاهری، بیماری سرطان‌ پوست ‌از ‌بین نمی‌رود. ۳ سال پیش پزشكان انگلیسی به نتیجه جالبی درباره ضدآفتاب‌ها دست یافتند كه این كرم‌ها نه تنها مانع بروز سرطان پوست نمی‌شوند، بلكه شاید باعث افزایش شیوع آن هم باشند. این پزشكان تعدادی از معروف‌ترین مارك‌های كرم ضد آفتاب را مورد آزمایش قرار داده و در نهایت متوجه شدند كه این ضد آفتاب‌ها مانع از نفوذ اشعه ماوراء بنفش نوع A به پوست نمی‌شوند.
آنها برای آزمایش خود از پوست واقعی انسان استفاده كرده بودند یعنی مثلا پوست كسانی را كه پستان آنها با جراحی برداشته شده بود، با رضایت خود شخص بررسی كردند و آن را ابتدا به كرم‌های ضدآفتاب با فاكتور حفاظتی بالا آغشته كرده و سپس در برابر اشعه ماوراء بنفش A به شدتی كه در نور خورشید موجود است، قرار دادند.
پژوهشگران دریافتند با وجودی كه كرم ضد آفتاب مانع از سوختن پوست می‌شود، اما از نفوذ اشعه‌های خطرناك به آن جلوگیری نمی‌كند. آنها می‌گویند اینكه مردم فكر كنند با استفاده از ضد آفتاب در برابر نور خورشید به طور كامل محافظت می‌شوند، خود باعث ایجاد یك مشكل جدید است و آن هم اینكه فرد با این تصور خود را بیشتر در معرض نور آفتاب قرار می‌دهد و به این ترتیب احتمال ابتلای وی به سرطان پوست نیز زیادتر می‌شود.
این اتفاق به ویژه ممكن است برای كسانی رخ دهد كه با استفاده از كرم ضد آفتاب با خیال راحت در برابر نور آفتاب دراز می‌كشند و قصد برنزه كردن پوستشان را دارند. آنها در پایان به همه توصیه كردند در مقابل آفتاب قرار نگیرند و در صورت امكان پوست خود را با پوششی در مقابل آفتاب محافظت كنند.

● تیروئید تنبل:
اتهام دیگری كه به تازگی به كرم‌ها و لوسیون‌های ضدآفتاب وارد شده این است كه استفاده از این تركیبات می‌تواند موجب به هم ریختن نظم هورمون‌های غده تیروئید شود.
دانشمندان‌آلمانی می‌گویند اگر مواد موجود‌در كرم‌های ضد‌آفتاب را كه البته در برخی از كرم‌های ضد‌پیری نیز وجود دارند، بر روی موش‌ها آزمایش كنیم، آنها دچار افزایش هورمون محرك تیروئید می‌شوند و سطح هورمون‌های اصلی غده تیروئید در آنها به نحوی مختل می‌شود كه مشابه شروع بیماری كم‌كاری تیروئید است.
این دانشمندان در ضمن مشاهده كردند كه ضد آفتاب باعث بزرگ شدن غده تیروئید در موش‌ها هم می‌شود. این دانشمندان در پایان نتیجه‌گیری كردند كه برای تصمیم‌گیری نهایی در مورد انسان نیاز به آزمایش‌های انسانی است اما پروفسور كرل رهبر این پژوهش از دانشگاه برلین می‌گوید: <آخرین توصیه من به مردم این است كه استفاده از كرم‌های ضد‌آفتاب را متوقف كرده و به جای آن از قرار گرفتن طولانی‌مدت در برابر نور خورشید خودداری كنند.
● مبارزه با سرطان:
كرم‌های ضد آفتاب با ممانعت از رسیدن اشعه ماوراءبنفش‌نوع > B< به پوست، مانع از سوختگی آن می‌شوند.
تقریبا همه به این خاصیت ضد آفتاب‌ها یقین دارند و آنچه مورد بحث است توانایی آنها برای مقابله با سرطان است.
در آوریل سال ۲۰۰۵ مجله آكادمی طب پوست آمریكا تحقیقی را منتشر كرد كه نویسندگان آن یعنی دكتر ریورز، استاد طب پوست در دانشكده پزشكی دانشگاه بریتیش كلمبیا و همكارانش ادعا كرده بودند استفاده از ضد آفتاب برای كودكان مفید است و خطر ابتلا به سرطان پوست را در آینده برای آنها كاهش می‌دهد.
مدت‌هاست پزشكان تصور می‌كنند تعداد خال‌ها یا خال‌های گوشتی افراد می‌تواند قویا پیش بینی كننده احتمال ابتلای آنان به سرطان پوست باشد، البته تعداد خال‌ها تحت تاثیر مدت زمانی است كه فرد در برابر آفتاب قرار می گیرد.
بر همین اساس دكتر ریورز می‌گوید: <ضد‌آفتاب‌ها همیشه یكی از راه‌های اصلی برای حفاظت پوست در برابر نور خورشید و كاهش سوختگی به ویژه در بچه‌ها بوده‌اند. تحقیق ما نشان می‌دهد كه ضد‌آفتاب‌ها نقشی بسیار مهم‌تری از حفاظت پوست در برابر سوختگی دارند. آنها مانع از تشكیل خال می‌شوند و در نتیجه احتمال پیدایش سرطان پوست در آینده را كاهش می دهند.

● برچسب‌گذاری را اصلاح كنید:
طی سال گذشته كمیسیون اروپا برای برچسب گذاری صحیح بر روی كرم‌های ضد‌آفتاب جنبشی را آغاز كرد. هدف این كمیسیون برای این كار آن بود كه مردم بتوانند میزان محافظت هر كرم در برابر نور ماوراء بنفش نوع A را با كرم‌های دیگر مقایسه كنند. فاكتور حفاظتی یا SPF تنها میزان حفاظت كرم را در برابر نور ماوراء بنفش نوع B نشان می‌دهد. این كمیسیون همچنین گفته است عبارت ” حفاظت كامل ” باید از روی برچسب‌ها حذف شود و مدت زمان ماندگاری آنها پس از باز كردن درب بر روی آنها درج شود. اما این انجمن به مردم توصیه كرده است كه در تابستان جاری از كرم های ضد آفتاب استفاده كنند و درباره آن به نكات زیر توجه كنند:
از كرم‌هایی استفاده شود كه در برابر نور ماوراء بنفش نوع >A< و >B< از آنها محافظت كند؛ در ساعت‌های خیلی گرم یعنی بین ساعت ۱۰ صبح تا ۴ بعد از ظهر در برابر آفتاب قرار نگیرند؛ از كلاه‌های لبه دار، عینك آفتابی و پوشش مناسب استفاده كنند؛ نوزادان و كودكان كم سن را در برابر تابش مستقیم آفتاب قرار ندهند.
● نسل جدید ضد آفتاب‌ها:
تابش اشعه فرابنفش سبب تضعیف پاسخ‌های ایمنی بدن می‌شود و با دخالت در سیستم ایمنی بدن، نه تنها در دفاع از عفونت‌ها و بیماری‌ها بلكه در كاركرد این سیستم هم اختلال ایجاد می‌كند. این امر به سلول‌های سرطانی مجال رشد می‌دهد.
در سال گذشته دانشمندان شروع به طراحی فاكتور حفاظتی از سیستم ایمنی بدن (IPF) برای كرم‌های ضد آفتاب كردند. این فاكتور نشان می‌دهد كه كرم چه مقدار در برابر اشعه‌های ماوراء بنفش خورشید از سیستم ایمنی محافظت می‌كند. تحقیقات اخیر می‌تواند منجر به تولید ضد آفتابی شود كه به سیستم ایمنی بدن آسیب نرسانده و قابلیت بالایی در منع ورود اشعه های زیان بار آفتاب به پوست داشته باشد.
البته دو سال قبل نیز دانشمندان آمریكایی برای حفاظت موش‌ها در برابر سرطان پوست بر اثر تابش آفتاب از یك قطعه ماده ژنتیكی انسان یا همان <دی.ان.ای> استفاده كردند. آنها مشاهده كردند كه این قطعه دی.ان.ای به درون پوست نفوذ می‌كند و موجب به راه‌اندازی سیستم تعمیر دی. ان. ای می‌شود. بر این اساس شاید بتوان در آینده ضد‌آفتاب‌هایی از جنس دی. ان.‌ای انسان تولید كرد.

● قانون سایه:
متخصصان می‌گویند اگر می‌خواهید در برابر اشعه ماوراء بنفش نوع A از خود مراقبت كنید، از كرم‌هایی استفاده كنید كه اكسید روی، (زینك‌اكساید)، دی‌اكسید تیتانیوم و یا آووبنزون داشته باشند.همچنین اگر می‌خواهید با این ماده خودتان را در برابر آفتاب محافظت كنید به چند نكته توجه كنید:
▪ ‌از ضد‌آفتاب‌هایی استفاده كنید كه ضد‌آب هستند و فاكتور حفاظتی بیش از ۳۰ دارند.
‌▪ هر دو ساعت یك بار ضد‌آفتاب را تجدید كنید.
▪‌ از ماندن طولانی‌‌مدت در آفتاب بپرهیزید.
▪ در مصرف ضد‌آفتاب صرفه‌جویی نكنید و آن را به میزان كم بكار نبرید!
با توجه به اینكه آفتاب قابل پیشگیری‌ترین عامل ایجاد سرطان پوست به شمار می‌رود، آكادمی طب پوست آمریكا پیشنهاد كرده است، در هر جا كه می‌توانید به دنبال سایه بگردید، از قانون سایه استفاده كنید، وقتی سایه شما به كوتاه‌ترین حد خود می‌رسد، اشعه‌های خورشید هم به شدیدترین حالت خود می‌رسند. در این حالت از بیرون رفتن و فعالیت خودداری كنید و در نهایت از گرفتن حمام آفتاب برای برنزه شدن بپرهیزید.‌‌

اطلاعات مطلب

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب