گام 1 - جستجو در خانه

1-از اعضای خانواده بپرسید. اگر شما سگ خود را برای مدت طولانی ندیده اید حتما از اعضای خانواده سراغ او را بگیرید.این امکان وجود دارد که در اتاق یکی از اعضای خانواده باشد یا یکی از اعضای خانواده او را به پیاده روی برده باشد.به علاوه شما میتوانید از کسی که آخرین بار او را دیده سوال کنید.

2-تصویر سگ خود را رسم کنید. سگ ها خیلی غذا دوست دارند پس شما میتوانید با تکان دادن ظرف غذای او باعث جلب توجه او شوید.اگر سگ شما اطراف خانتان سرگردان بود شما میتوانید صدای او را بشنوید.

3-جستجو با قاعده: وقتی شما همینجوری نگاه کردید و سگ خود را نتوانستید پیدا کنید آن را بر اساس قاعده بیابید.همه اتاق ها را با دقت بگردید. زیر تخت ها و داخل کمد ها را خوب چک کنید.مطمئن شوید که همه اتاق ها را با دقت نگاه کرده اید.داخل حمام و همه جای خانه از جمله زیر و پشت مبل هارا هم با دقت نگاه کنید.

4-در یک مکان غیر محتمل است: سگ به هنگام ترس جاهای منحصر بفردی را میتواند برای قایم شدن انتخاب کند.مثل پشت یخچال فریزر یا زیر خشک کن برود.حتی مطمئن شوید که پشت پنل های دسترسی یا حتی اتاقک آبگرمکن نرفته باشد.سگ های کوچک میتوانند داخل کتابخانه یا پشت کتابی هم پنهان شوند.

5-صدا کردن سگ خود: همانطور که شما در حال جستجو هستید سعی کنید اسم سگ خود را هم صدا بزنید.سگ شما ممکن است در گوشه ای خوابیده باشد و در اول صدای شما را نشنود.

گام 2 - در بیرون شروع به جستجو کنید

1-در اسرع وقت: شما باید خیلی خوش شانس باشید که بتوانید سگ خود را در کمتر از 12 ساعت پیدا کنید.در واقع برخی از کارشناسان بر این باورند که 90 درصد حیوانات خانگی اگر طی 12 ساعت پیدا شدند که هیچ وگرنه پیدا کردن آنها خیلی مشکل است.

گام 3 - ادامه در بیرون جستجو کنید

1-کمک بخواهید: به افراد بیشتری بگویید برای پیدا کردن سگ با شما بیایند.از خانواده و دوستان و همسایگان بخواهید شما را در یافتن سگتان یاری کنند.برای هر فرد محلی را تعیین کنید که آنها در آنجا باشند یعنی همگی یکجا را نگردید.

گام 4 - تبلیغات برای حیوان خانگی خود

1-آگهی چاپ کنید: با چاپ تصویر سک خود به همراه اسم و شماره تلفن خودتان میتوانید عمل جستجو را انجام دهید.همچنین تاریخ گم شدن او را به همراه آدرس کامل خود را در بیشتر محله ها نصب و پخش کنید.

  • قرار دادن پیام های کلیدی در بالای صفحه:به این معنا که عبارتند از:”سگ گمشده” با حروف درشت و قابل خواندن.
  • یک عکس رنگی از سگ خود کارساز تر از یک عکس سیاه و سفید است.عکسی را انتخاب کنید که چهره سگ به وضوح دیده شود.
  • از یک کاغذ رنگی استفاده کنید که بیشتر جلب توجه میکند.همچنین شما میتوانید با ارائه پاداش ایجاد انگیزه در مردم برای پیدا کردن او بکنید.
  • سعی کنیدآگهی را در رستوران ها،فروشگاه ها و درختان هم نصب کنید.میتوانید در مسیرهای دور هم آگهی پخش کنید.در فروشگاه های حیوانات خانگی یا جاهایی که مردم در آنجا زیاد باشد.همیشه قبل از قرار دادن آگهی در یک فروشگاه از صاحب آنجا اجازه بگیرید
  • همیشه سعی کنید یک عکس از نشانه های سگ خود داشته باشید.

گام 5 - از گم کردن سگ خود در آینده جلوگیری کنید

1-قرار دادن یک برچسب ID روی سگ خود: برچسب ID باید دارای نام سگ شما و شماره تلفن فعلی شما باشد.به این ترتیب اگر شخصی او را پیدا کرد به شما خبر میدهد.از بروز بودن اطلاعات مطمئن باشید.