ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

10 − 9 =

بستن
بستن

چگونه میتوانیم از طوطی مراقبت کنیم؟

چگونه میتوانیم از طوطی مراقبت کنیم؟

طوطی ها حیوانات خانگی بسیار باهوش و فوق العاده ای هستند.اما برخی از الزامات برای نگهداری آنها وجود دارد.به طوری که آنها بعضی از رفتار ها و غرایز حیات وحش را دارند.بنابراین شما نیاز به دانستن اطلاعات در مورد گونه آنها قبل از نگهداری آنها دارید.در نهایت طول عمر طوطی ها بسیار بیشتر برخی از حیوانات خانگی است.آنها میتوتنند ۲۰ یا ۳۰ سال زندگی کنند.در حالی که گونه های بزرگتر (ماکائو،آمازون و یا کاکاتو)میتوانند ۶۰ تا ۸۰ سال عمر کنند.

مطالب مرتبط


گام 1 - آماده سازی خانه طوطی

blank

1-یک قفس مناسب به دست آورید.قفس مربع یا مستطیل شکل برای طوطی مناسب تر است.آنها در قفس گرد احساس نا امنی میکنند قفسی که گوشه نداشته باشد.از اندازه قفس برای طوطی خود اطمینان حاصل کنید تا به راحتی در آن جست و خیز کند. قفس باید فضای لازم برای نشیمنگاه،ظرف آب و ظرف غذا و اسباب بازی های او داشته باشد.انتخاب اندازه قفس را بر اساس اندازه طوطی خود تنظیم کنید.

blank

2-محل قفس را طوری انتخاب کنید که طوطی بتواند در آن محیط حرکت کند.طوطی موجودی اجتماعی است.در حیات وحش آنها به طور دسته جمعی زندگی میکنند.اگر آنها از آنها میخواهید نگهداری کنید سعی کنید تنها نگذارید چون تنهایی باعث اضطراب در آنها میشود.

 • اگر شما حیوانات خانگی دیگری هم دارید سعی کنید موقع بیرون رفتن از خانه در اتاقی که طوطی هست دربش را محکم ببندید مطمئن شوید که پرنذده در امنیت هست چون اگر استرس وارد شود باعث خروج او از خانه میشود.

blank

3-آنها را در دمای ثابت نگه دارید.پرندگان میتوانند طیف وسیعی از دما را تحمل کننداما درجه حرارت ایده آل برای طوطی بین 65 تا85 درجه فارنهایت است.در طول زمستان سعی کنید بخاری یا هر وسیله گرم کننده را از اتاق طوطی حذف نکنید.دمای بالای 85 درجه فارنهایت میتواند باعث ناراحتی در طوطی شود ولی اگر دمای اتاق زیاد است مطمئن شوید که هوا در آنجا وجود دارد.

 

blank

4-قرار دادن طوطی برای اولین بار در قفس.اول درها و پنجره ها را کامل ببندید.سپس شما نیاز به تعیین کردن نوع دوستانه یا تهاجمی بودن طوطی خود دارید.برای حمل طوطی دست خود را به آرامی به سمت او ببرید اگر واکنش زیادی نشان نداد ادامه دهید ولی اگر به دست شما حمله کرد باید از روش دیگری استفاده کنید.

 • برای یک پرنده غیر تهاجمی:ادامه حرکت دست خود را به صورت عمود به طرف او بدهید.اگر طوطی شما ازز قبل آموزش دیده باشد شما میتوانید با گرفتن طوطی بر روی انگشتان آن را حمل کنید
 • برای پرنده تهاجمی یا شخصی که نمیداند چطور اقدام به گرفتن او در قفس کند:این ارتباط شما تاثیری بر گرفتن او ندارد اگر شما میخواهید این کار را بدون اجازه و خواست او انجام دهید باعث میشود او در اتاق پرواز کند که این عمل هم باعث میشود شما خیلی سخت بتوانید او را بگیرید.بهتر است شما با دست برهنه این کار را انجام دهیدولی اگر میترسید از یک دستکش چرم یا حوله استفاده کنید. سعی کنید او را از گردن بگیرید چون باعث میشود تنفسش کم شده و سست شود.
 • بعد از اینکار شما ممکن است برای چند روز آب و غذا به اندازه کافی نخورد ولی مطمئن شوید که به آنها دسترسی دارد.قبل از اینکه بخواهید با او تعامل داشته باشید اجازه دهید به قفس خود عادت کند.

گام 2 - تغذیه طوطی شما

blank

1-برنامه های غذایی بسیاری برای طوطی شما هست.طوطی نیاز به یک برنامه غذایی متنوع و طیف گسترده ای از آنها دارد.این بهتر نیست که شما در برنامه غذایی او فقط از دانه یا پیلت استفاده کنید هرچند که میتوانید از نخلوط این غذاها از فروشگاه های حیوانات خانگی دریافت کنید.در اینجا برخی از اصول اولیه برای برنامه غذایی طوطی وجود دارد.البته بین یا مخلوط دانه  و پیلت:

 • بسیاری از طوطی ها میوه جات از جمله موز،سیب،انواع توت ها و سبزیجات از جمله هویج،نخود فرنگی ،لوبیا سبز و همه انواع کدوهای پخته شده را دوست دارندمطمئن شوید که در آن میوه ها قند بیش از حد وجود ندارد
 • برخی از طوطی ها مانند ماکائو ها عشق بازی کردن با پوسته را دارند که از داخل آن غذا در بیاید.
 • هرگز طوطی خود را با شکلات،تنقلات ترش و شیرن،برگ ریواس،شوید،کلم،لوبیا خام یا خشک،غذاهای چرب،بادمجان یا عسل تغذیه نکنید.
 • هرگز به طوطی پیاز ندهید چون برای طوطی بسیار سم است میتواند باعث ایست قلبی و مرگ او شود.

blank

2-دادن خوراک به مقدار مناسب:برای پرندگان کوچک و متوسط روزانه 200 گرم آب و غذا لازم است.پرندگان بزرگ هم باید اندازه ظرف غذایشان 300گرم باشد.پرندگان تازه به دنیا آمده نیاز بیشتری به آب و غذا دارند تا سطح فعالیت خود را بالا ببرند.

blank

3-یک ظرف آب بزرگ برای استحمام پرنده بگذارید.اگر از همان آب بخورد مشکلی نیست ولی مطمئن باشید که هیچ مکملی داخل آب نرفته چون اگر باکتری از بدن او داخل آب رود خوردن آن آب برای طوطی بسیار مضر است.

blank

4-اجتناب از پخت و پز درون ظروف نسوز بدون درب و مکنده(هود):این امر بسیار مهم است اگر شما طوطی خود را کنار آشپزخانه نگه میداریدمواد شیمیایی که در ظروف نچسب استفاده میشود بسیار برای طوطی مضر است.

 • دود غلیظ نیز برای طوطی مضر است.هرگز پیش طوطی سیگار نکشید.

گام 3 - نگهداشتن سلامتی طوطی

blank

1-میل داشتن طوطی به رفتن از بیرون قفس هر دو روز یکبار.تمیز کردن کف قفس و اسباب بازی های او ،دور انداختن پوست دانه ها و ظروف سرباز او هرروز لازم است.

blank

2-تمیز کردن ظرف آب و غذا:ظرف آب و غذا را هر روز تمیز کنید و با آب و غذای تازه پر کنید.

 • غذاهایی که به سرعت فاسد میشوند مثل لوبیای پخته را از برنامه غذایی او حذف کنید.طوطی زودتر میتواند مبتلا به عفونت شود از باکتری های موجود در قفس پس مداوم قفس ضروری است.
 • از مواد ضد عفونی کننده برای تمیز کردن قفس استفاده کنید.آن را سعی کنید از فروشگاه های حیوانات خانگی دریافت کنید چون ضدعفونی کننده انسان ها قوی هستند و به طوطی آسیب میرسانند.

blank

3-بازدید دامپزشک به طور منظم:بعضی از طوطی ها اکثرا سالم هستند.با این حال زمانی که طوطی شما با یک مشکل مواجه میشود بهتر است آنرا با دامپزشک مشورت کنید و پیشگیری کنید.مطمئن شوید که دامپزشک شما دکتر پرندگان است واگرنه پول شما هدر خواهد رفت.معینات سلامتی سالانه باید برنامه ریزی شود.

blank

4-مراقبت بر سلامتی:یک طوطی سالم مواظب محیط اطراف خود و فعال است.اگر طوطی شما مرض به نظر رسید حتما با دامپزشک مشورت کنید.برخی از نشانه های یک طوطی بیمار عبارت است از:

 • تغییر شکل،عقب نشینی و زخم منقار
 • مشکل در تنفس
 • لکه اطراف چشم یا سوراخ بینی
 • تغییر در ظاهر یا بافت مدفوع
 • کاهش وزن یا کم اشتها شدن
 • تورم چشم یا پلک
 • مشکلات پر ریختن و جویده شدن
 • پایین نگه داشتن سر،بی حالی و بیش از حد آرام بودن

گام 4 - آموزش و معاشرت با طوطی خود

blank

1-نحوه درست نزدیک شدن به قفس را بدانید:در اول خیلی آرام به سمت قفس طوطی و بدون سروصدا نزدیک شوید.به چم های او نگاه کنید به طور مخفیانه نروید که احساس کند شکارچی هستید اگر او از شما بترسد ممکن است به دست شما نوک بزند یا نمایش های شدید دیگر از ناراحتی به حضور شما در آنجا از خود نشان دهد.همه شما نیاز دارید که همچین حیوانات خانگی که نگهداری میکنید به شما عادت کنند.

 • از میدان دید او و از اتاق خارج شوید عقب عقب راه بروید تا وقتی که او به آرامش برسد دوباره تلاش کنید به نزدیک شدن به او اگر به شما بازهم حمله کرد دوباره عقب نشینی کنید این کار را تا زمانی که به شما عادت نکرده انجام دهید.

blank

2-تعیین رفتار برای طوطی خود:آموزش طوطی شما برای اجتماعی شدن او نیاز است.برای تعیین غذاهایی که روی رفتار او اثر میگذارد.سعی کنید به انواع آجیل،میوه های میوه های تازه و خشک شده و دانه ها عادت دهید.طوطی ممکن است به این مواد غذایی ها عادت کند.وقتی شما توانستید غذای مورد علاقه او را پیدا کنید بهترین روش استفاده از آن غذا برای آموزش است.

blank

3-استفاده از آموزش برای طوطی که بیرون بیایید یا داخل رود:اولین گام برای گرفتن طوطی در دست دادن غذا با دست به اوست.این ممکن است چند ثانیه و یا چند هفته طول بکشد.به آرامی به طرف قفس رفته و دست خود را به داخل ببرید و صبر کنید طوطی به طرف شما بیاید.

 • وقتی که طوطی شروع کرد از دست شما غذا بخورد با او به آرامی حرف بزنید.شاید هنگام حرف زدن شما او بایستد و غذا نخورد ولی شما به این کار همیشه ادامه دهید.
 • با استفاده از یک چوب اورا بردارید(روی چوب سوار شود) و آنرا به بیرون ببرید.برای اینکار سعی کنید چوب را نگه دارید تا خودش به سمت چوب بیاید.آموزش طوطی برای سوار شدن یا آمدن روی چوب زمانی است که او گرسنه باشد.
 • سعی کنید این جلسات آموزشی را 1 یا 2 بار در روز و هر بار 10 تا 15 دقیقه باشد.

blank

4-رام کردن طوطی به شما کمک میکند که آنرا به عنوان یک حیوان خانگی نگهداری کنید:بسیاری از طوطی ها بودن به عنوان یک حیوان خانگی و نوازش کردن آنها را دوست دارند.در وهله اول از منقار او نزدیک شوید.اگر دست شما نزدیک منقار او باشد و به دست شما نوک نزند پس تمایل دارد او را نوازش کنید.هنگامی که او کنار شما راحت است و سعی به نوک زدن شما نمیکند پس شما راحت میتوانید اورا نوازش کنید

 • این حرکات را برای دست زدن به بدن او هم میتوانید انجام دهید.دست خود را به آرامی به طرف بدن او حرکت دهید.اگر او خشمگین به نظر میرسد توقف کنید ولی اگر عکس العملی نشان نداد پس شما موفق شدید با او رابطه برقرار کنید.

blank

5-حرف زدن با طوطی خود:بعضی طوطی ها بهتر از طوطی های دیگر حرف میزنند و برخی قابلیت حرف زدن ندارند.صرف نظر از اینکه چگونه به او آموزش حرف زدن بدهید.حرف زدن با او به سلامتیش خیلی کمک میکند پس سعی کنید اغلب با او حرف بزنید.

 • نام برخی از چیزها یا ابزارهارا به او یاد بدهید یا نام انواع خاصی از مواد غذایی را به او آموزش دهید.
 • آموزش کلمات خاص با اعمال خود مثلا هنگام وارد شدن به اتاق بگویید سلام(نام طوطی) و یا صبح بخیر(نام طوطی)و هنگام بیرون رفتن از اتاق خدافظ یا شب بخیر (نام طوطی).
 • طوطی ها خیلی دوست دارند به حرف شما گوش کنند از آن لذت میبرند و یا وقتی شما به تلویزیون نگاه میکنید آنها هم با شما این کار را انجام میدهند.
 • از گفتن کلمات ناخوشایند یا داد زدن پیش آنها خودداری کنید مگر اینکه دوست داشته باشید کلمات ناخوشایند یاد بگیرند.

blank

6-برای طوطی خود اسباب بازی های خوب و مناسب انتخاب کنید.اسباب بازی هایی که رهایی از خستگی و اضطراب را فراهم میکند تهیه کنید.اسباب بازی بهتر است دارای صدا و رنگارنگ باشد.در اینجا اسباب بازی هایی هست که آنها را بخاطر بسپارید وبرای طوطی خود بخرید.

 • انتخاب اسباب بازی کوچک و کم وزن و یک آینه برای طوطی های کوچک.
 • پرندگان بزرگتر به دستکاری قطعات ضخیم با زبان و پای خود علاقه دارند
 • پرندگان عشق به جویدن دارند.این یکی از علایم طبیعی رفتار آنهاست در انتخاب اسباب بازی برای او دقت کنید.چون اگر شکستنی باشد ممکن است تا زمان دیدن شما طوطی را زخمی کند.

blank

7-زبان بدن طوطی را بفهمید:به طور کلی وقتی یک طوطی بی حرکت ایستاده پس یا پرش آسیب دیده یا ترسیده است.وقتی موهای بدنش مرتب نایستاده پس طوطی حالش خوب نیست.بعضی از پرندگان هنگامی که خوشحال هستند زبان خود را تکان میدهند یا سر خود را بالا و پایین میکنند

اطلاعات مطلب

 • پرندگان
 • 4,293 بازدید
 • blankblankblankblankblank (13 votes, average: 4,85 out of 5)
  blankLoading...
 • آخرین ویرایش توسط : علی محمودزاده - سه‌شنبه, 20 ژوئن 17, 10:21 ب.ظ
 • ویکی هاو

دیدگاه کاربران

 1. مهدیه فرجی کیا - 2018/12/25 - 11:04 ب.ظ
 2. شاهین - 2019/06/03 - 12:28 ق.ظ
 3. حجت شایا - 2019/06/03 - 10:06 ب.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب