ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

10 − 9 =

بستن
بستن

چگونه موفق زندگی کنیم؟؟؟

چگونه موفق زندگی کنیم؟؟؟

از دست دادن کار ها و حرفه ها، گسستن روابط، از کنترل خارج شدن احساسات و عواطف و اتلاف پول و اعتبارات فراوان به صور مختلف تنها به این دلیل است که: میکوشیم کارها را تنها در سایه سخت کوشی و تقلا و یا شیوه ای که تربیت شده و بدان خو پیدا کرده ایم به مرحله اجرا گذاریم؛ هرگز در صدد نیستیم که قبل از انجام هر کار شیوه صحیح اجرای آن را بیابیم.

من و شما هیچگاه مجال نیافتیم که روش مؤثر به کار گیری تکنیکها و تدابیر لازم را برای رویارویی با چالش های زندگی را از والدین، دوستان، استادان و کسان دیگر بیاموزیم.

من با طرح و تجربه و تحلیل استراتژی های عملی که عمدتا از تجربیات شخصی ام نشأت گرفته است یاریتان میکنم تا به مقابله با سخت ترین، پیچیده ترین و چالنده ترین امور زندگیتان بپردازید و خویش واقعی خود را کشف کنید.

مطالب مرتبط


گام 1 - استراتژی موفقیت شماره 1: به جای اینکه از اشتباهات خود پند بگیرید، از تجربه های دیگران بیاموزید.

استراتژی موفقیت شماره  1: به جای اینکه از اشتباهات خود پند بگیرید، از تجربه های دیگران بیاموزید.

شما با رعایت و به کارگیری این استراتژی ساده، کارآیی نظام یادگیری ذهن خویش را به میزان ۹۰درصد افزایش خواهید داد. طبیعی است که هرگز نمیتوان با کسب مدارج تحصیلات عالی به عقل و درایت کامل دست یافت. در عین حال با کسب عبرت از تجربه های مثبت و منفی دیگران، ناگزیر نیستید با تکرار اشتباهات مشابه و طی راهی دشوار و طولانی، با همان موانع و بن‌بست ها مواجه شوید. گرچه در دوران کودکی بارها شنیدیم که تجربه بهترین استاد است. با این وصف یادگیری بوسیله تجربه های خویش نیز مستلزم دقتی هوشیارانه است و هرگز نباید آن را به شانس و اقبال نسبت داد. اگر قرار بود که به سادگی از اعمال ناگوار خویش عبرت بگیریم، برای تخلف از رانندگی بیش از یکبار جریمه نمیشدیم. در جریان یکی از سمینارهایم با مردی آشنا شدم که همسر خود را چهار بار طلاق داده بود و در صدد بود که دیگر بار از وی جدا شود. به هر حال تجربه انسان نه تنها بهترین استاد نیست بلکه به طور معمول استادی وقت گیر و سخت گیر است. در حالی که هرگاه تجربه های تلخ و ناگوار دیگران را چون چراغی فرا راه خود قرار دهیم و با نگرشی عمیق از جنبه های مثبت اشتباهات آنان پند بیاموزیم، وقت و نیروی فراوانی را ذخیره کرده و از گزند درد و رنج بسیار رهیده‌ایم.

از شیوه کار افراد موفق تقلید کنید و شرح حال افراد کامیابی که به طور مداوم بر مشکلات غلبه میکنند مرکز توجه قرار دهید. به عکس العمل و رفتار افرادی را که بی وقفه با مشکلات دست بر گریبانند نادیده انگارید. و از همه مهمتر از تدابیر این کتاب پیروی کنید تا آنچه که به طور معمول پس از صرف ماه ها و سال ها مشاهده و ارزیابی انجام میدهید، به سرعت به مرحله اجرا گذارید، از دستاوردهای خویش بهره‌مند گردید و این پندار را در خود تقویت کنید. که دیر یا زود شاهد تحقق رویا، آرمان و طرح مورد علاقه خویش خواهید بود. 

اگر از رویاها، آرزوها و سوداهای خویش سرشارید، و به شما نشان خواهم داد که چگونه از موضع کنونی خویش حرکت کرده و به یکایک رویاهای خود جامه عمل بپوشانید. طبیعی است که نمیتوانم رویاهایی را برای شما برگزینم اما نیک میدانم که آفرینش چنین رویاهایی ، در کمترین مدت ممکن که تغییراتی میطلبد. چه بسا در حال حاضر در تار و پود مشکلات زندگی گیر کرده باشید. در عین حال از این نکته غافل نشوید که اهرم تغییر و تحول همواره در اختیار شماست. به هر حال تدابیر موفقیت من اهرم هایی است که به اتکای آن میتوانید بند از پای خلاقیت خویش بگسلید و زندگی خود را دچار تغییر و تحول کنید.

گام 2 - استراتژی موفقیت شماره 2: برای برنامه ریزی و کنترل آینده خویش، نخست رویدادهای گذشته را به باد فراموشی بسپارید.

استراتژی موفقیت شماره 2: برای برنامه ریزی و کنترل آینده خویش، نخست رویدادهای گذشته را به باد فراموشی بسپارید.

هرچه بیشتر در گذشته خویش ساکن شوید، آینده بیشتر تحت تاثیر و کنترل گذشته شما قرار خواهد گرفت. برای کنترل زندگی کنونی خویش، نخست باید حشو و زواید حیات را از ذهن بزدایید. به بیانی دیگر رخداد های نا مطلوب گذشته را چون زباله ای از ذهن بیرون رانید و آن را از غبارهای ناکامی و تاسف از احوال گذشته پاک و مصفا کنید تا بتوانید نیروهای تعلق خاطر نسبت به این رویداد ها را درهم شکنید و از هم بگسلید

هضم شدن در تار و پود رویدادهای ناگوار گذشته بسیار سهل و آسان است؛ خواه این رویدادها به دوران کودکی شما بازگردد و یا به چند روز گذشته مرتبط شود. در حقیقت ، این شمایید که به تجربه های منفی خود اقتدار میبخشید. حتی ممکن است این احساس در شما پدید آید که تنها فردی هستید که این ضایعه روحی را تحمل میکنید و یا چه بسا از این که مردم از احساسات و هیجانات منفی خویش، حرفی به میان نمی‌آورند، غرق در حیرت شوید.

در جلسات رایزنی و سخنرانیهایی که به مدت ۱۸ سال درباره "موفق زیستن" برگزار کرده ام، همواره با افرادی روبرو بوده ام که داوطلبانه مخرب‌ترین ضایعه های روحی خویش را با من در میان گذاشته اند. برای اینکه یقین حاصل کنید که بار گران افکار و احساسات منفی گذشته را از دوش شما برخواهم داشت، جا دارد در این مقام بدین نکته اشاره کنم که در طول عمر حرفه ای خویش با انواع ناملایمات و هیجانات منفی لگام گسیخته مردم روبرو بوده ام. 

مواردی نظیر:

صدها مورد بد رفتاری با کودکانی که احساسات زمین گیر کننده را تا بزرگسالی و حتی در مقام پدر یا مادر یدک کشیده اند.

زن و شوهر هایی که بچه خود را در جریان قتل، تصادف و یا جنگ از دست داده اند.

مردان و زنانی که از نظر جسمانی و عاطفی آسیب فراوان دیده اند.

مردمانی که با از دست دادن شغل، کسب و کار و یا در خلال دادخواهی مال و منال خویش را به کلی از دست داده اند.

گام 3 - استراتژی موفقیت شماره 3: برای دستیابی به خواسته ها، نخست در موقعیت کنونی خویش محکم و استوار بایستید.

استراتژی موفقیت شماره 3: برای دستیابی به خواسته ها، نخست در موقعیت کنونی خویش محکم و استوار بایستید.

تحقق سریع رویاها و اهداف مستلزم آن است که، هرکه هستید و در هر کجا و به هر کاری که سرگرمید، نخست موقعیت کنونی خویش را به طور کامل بپذیرید. نص صریح و مسلم قانون حیات میگوید: شما سزاوار اوضاع و احوال کنونی خویشید. ذهناً بپذیرید که جایگاه کنونی شما، بدون توجه به وقایع دور و نزدیک گذشته، دست کم به طور موقت، موقعیت خوب و مناسبی است. در حقیقت رویداد های ناگوار گذشته پیوسته در کمینند تا با یافتن کوچکترین فرصتی، شما را تحت استیلای خود درآورند. از این رو با ملامت مقام و منزلت کنونی خویش، در گرداب رویدادهای ناگوار گذشته غرق و مستحیل نشوید چرا که قدرت تحمل این بار سنگین و گزاف را ندارید.

با خود بگویید:

اگر از کار خود راضی نیستم...

اگر چاق و فربه هستم...

اگر روابطی گرم و دلچسب ندارم...

اگر بر روی صندلی چرخ دار نشسته ام...

اگر همسرم مرا در برابر مرد (زن) دیگری رها کرده است...

اگر مفلسم و تا خرخره قرض بالا آورده ام...

اگر فرزندانم موقعیت مرا درک نمیکنند...

اگر والدینم از درک من عاجزند...

اگر مدام افسرده و پریشانحالم...

اگر تنها و دلزده ام...

اگر دوست داشتنی و جذاب نیستم و دستم نمک ندارد...

اگر کارم را از دست داده ام...

اگر اعتماد و اعتبارم را از دست داده ام...

اگر همه چیزم را از دست داده ام...

اوضاع و شرایط خود را به طور کامل میپذیرم.

تصور کنید در کنار رودخانه ای پر آب و خروشان ایستاده اید و تنها راه امن برای عبور به آن سوی رودخانه، گذشتن از روی یک سری سنگ های لغزنده و پوشیده از خزه است که کمی بالاتر از سطح آب قرار دارد. به هنگام عبور آشکارا در میابید که بهترین روش برای گام نهادن بر روی تخته سنگ بعدی، محکم چسباندن هر دو پا بر روی تخته سنگ لغزنده ای است که در حال حاضر بر روی آن ایستاده اید. تنها در چنین وضعیتی میتوانید حد اعلای تعادل و ثبات را برای حرکت بعدی به دست آورید. 

برای یافتن جای پای محکمی در زندگی، بدون توجه به مقام، موقعیت و حرفه دلخواه، اوضاع و شرایط کنونی خویش را بپذیرید.قصور در این امر به یأس و نومیدی نسبت به شرایط کنونی، خشم نسبت به وقایع گذشته، احساس گناه و دلواپسی نسبت به رفتار خویش، و از دست دادن جسارت و اعتماد به نفس برای انجام امور جاری می انجامد. تایید و پذیرش موقعیت کنونی تان بدان معنا نیست که تسلیم شوید و امیال و آرمانهای خود دست بشویید و یا این مفهوم را ندارد که تا کنون از وضعیت خویش راضی و خشنود بوده اید. به عکس، با پذیرش وضعیت کنونی، در مقام حد اعلای اعمال نفوذ و کنترل بر رویدادهای آینده قرار میگیرید. زیرا از تنها کانون نیرومند زندگی‌تان -زمان حال- دست به عمل میزنید.

تنها استراتژی شما در این زمینه تمرکز به زمان حال است. از همین امروز، هرگاه خود را در مرز احساسات و هیجانات منفی گذشته، از قبیل خشم، گناه و تردید میابید، با صدای بلند این جمله را بر زبان آورید: "من سزاوار کنونی خویشم."

من در ظرف ۲۵سال گذشته، هزاران بار از این استراتژی سود برده ام. هربار که خود را در استیلای رویداد های منفی گذشته میابید، با توسل به این عبارت سودمند به موقعیت کنونی خود رجعت کنید. این کار را تا جایی ادامه دهید که در قالب وجود شما شکل گیرد، جا بیفتد و به طور غیر ارادی عمل کند.  آنگاه به روشنی در میابید که امواج توفنده احساسات و ناکامیهای گذشته اقتدراش را از دست داده و شما میتوانید در پرتوی فروغ تابناک امید، بدون توجه به نوع و میزان احساسات و هیجانات مخرب، این افکار مسموم و زهرآگین را از سر دور کنید.

گام 4 - استراتژی موفقیت شماره 4: به جای اینکه با ناکامیهای گذشته در باتلاق عدم تحرک فرو روید، از شکست به عنوان سکوی پرش برای دستیابی به امیال و خواسته های آینده بهره ببرید.

استراتژی موفقیت شماره 4: به جای اینکه با ناکامیهای گذشته در باتلاق عدم تحرک فرو روید، از شکست به عنوان سکوی پرش برای دستیابی به امیال و خواسته های  آینده بهره ببرید.

اقدام درست، شاه کلید و راز نهان برخورد با هرگونه شکست و خسران است. در عین حال وقتی عمل بیش از همیشه تعیین کننده میشود، سستی و کاهلی به آدمی روی آورده، از شتابش کاسته و نهایتاً او را به کلی از حرکت باز میدارد. برای بالا رفتن از نردبان ترقی، باید دقیقا بر خلاف احساس اولیه و حتی انتظار اطرافیانتان دست با عمل بزنید. پس از سقوط به پرتگاه ذلت و درماندگی، ابداً اهمیتی ندارد که چگونه به چنین مذلتی فرو افتاده اید. اگر در قعر این پرتگاه آشیان کنید، به طور حتم عمری در گرداب مصیبت سرنگون بختی که برای خود آفریده اید دست و پا خواهید زد و نیروی خلاق خود را از هر گونه حرکت باز خواهید داشت. به هر حال اختیار با شماست.  طبیعی است تغییرات پدید آمده میبایستی به سود و منفعت شنا بینجامد و نه آسیب و زیانتان. پس این عبارت نغز و ارزنده را بارها تکرار کنید "من سزاوار موقعیت کنونی خویشم." آنگاه در جهت دستیابی به موقعیت مطلوب خود دست به عمل بزنید.

اگر در کسب و کارتان شکست خورده و یا اگر شغل، مال و دارایی و یا عزیزی را از دست داده اید، نگذارید که ذهنتان دیگر بار با تصاویر و خاطرات نامطلوب و ناخوشایند گذشته دیدار کند. برای تغییر و ترمیم رخدادهای گذشته کاری از شما ساخته نیست. اما میتوان شیوه تفکر را نسبت به آنها تغییر داد؛ بنابراین با گذشته وداع کرده و با زمان حال متحد و متفق شوید. شما مختارید که قربانی رویدادهای گذشته و یا فاتح دستاوردهای آینده خویش شوید. به هر حال اگر دستیابی به اهداف را کامیابی مینامید گسستن از گذشته و اتصال با آینده تنها راه حل است. من سزاوار موقعیت کنونی خویشم؛ و برای حرکت به سوی آینده ای ایده آل، از اختیاری تام برخوردارم

گام 5 - استراتژی موفقیت شماره 5: برای کسب موفقیت در محدوده تحت کنترل افراد دیگر، از مقررات آنان پیروی کنید.

استراتژی موفقیت شماره 5: برای کسب موفقیت در محدوده تحت کنترل افراد دیگر، از مقررات آنان پیروی کنید.

راستی پس از شرکت در بازی دیگران، چگونه درمیابید که در حال شکست هستید؟

آیا عبارت های زیر برای شما آشناست:

انصاف نیست...

هیچکس نمیتواند مرا وادار کند که...

شما نمیتوانید اینطور با من سخن گویید...

چه کرده ام که سزاوار این مشقتم...

هربار که در محدوده تحت کنترل دیگران به سر میبرید و بدون موافقت آنان، در صدد نقض و یا تغییر اصول و قواعد تعیین شده از سوی آنان هستید، تنها مسیر شکست و ناکامی خویش را هموار کرده اید. ممکن است بپرسید که چگونه میتوان بدون برخورداری از کمترین کنترل بر اوضاع و شرایط خویش، کارها را به گونه مؤثر به مرحله اجرا گذاشت؟

پاسخ ساده است: حتی اگر در تعیین اصول و قوانین یک نظام کوچکترین نقشی ندارید با آن اصول سازگاری پیشه کنید و هرگز رو در روی آن قرار نگیرید.

اگر پیروزی را منتهای پیشرفت در جهت دستیابی به اهداف و رویاهایتان توصیف میکنید، با پیروی از این اصل، با وقت و نیروی بیشتر، زودتر رویاها و اهداف خود را تحقق خواهید بخشید. ستیز با هر نظامی تنها به اتلاف وقت و نیروی شما می انجامد. ممکن است مایل باشید سیستمی را دچار آشفتگی و هرج و مرج کنید و حتی شاید در کوتاه مدت هم موفق باشید. اما به طور قطع در دراز مدت اعتبار، اقتدار، پول و حتی شغل و روابط خود را از دست خواهید داد. هر بار که بخواهید با نظامی که برای کنترل و یا تغییر آن هیچگونه اختیاری ندارید، به مقابله برخیزید بازی شما بجز باخت محض، فرجامی نخواهد داشت.

اگر قصد دارید در بازی دیگران شرکت کنید، تنها زمانی برنده اید که بدون توجه به میل باطنی خویش از مقررات تعیین شده از سوی ایشان، پیروی کنید.

اطلاعات مطلب

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب