ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

10 − 9 =

بستن
بستن

چگونه مهندس معمار بشویم ؟

چگونه مهندس معمار بشویم ؟

5

مهندسی معماری برای شما است، اگر …

اگر از طراحی لذت برده و عاشق ساخت و ساز هم هستید، شغل مهندسی معماری می تواند برای شما ایده آل باشد.

معماری هنر و ذوق است !
معماری بیش از اینکه تکنیک و فن باشد، هنر و ذوق است. در واقع می توان گفت ظاهر و نمای شهرها را مهندسان معمار می سازند. معماری، که برخی آن را مادر هنرها می دانند، قدمتی بسیار طولانی در تاریخ دارد و در ایران نیز به سال ها پیش از اسلام باز می گردد.

معماری چیست ؟
معماری، هنر و فن طراحی و ساختن بناها، فضاهای شهری و دیگر فضاهای درونی و بیرونی برای پاسخ هماهنگ به نیازهای کارکردی و زیباشناسانه است.

 

مطالب مرتبط


گام 1 - مهندس معمار چه کار می کند ؟

 مهندس معمار چه کار می کند ؟

کسی که طراح و سازنده بناها و ساختمان ها می باشد، مهندس معمار است. مهندس معمار، نقشه های ساختمان های جدید و برنامه بازسازی و محافظت از ساختمان های قدیمی را طراحی می کند. همچنین کار مهندس معمار طرح ریزی ترکیب و نحوه قرار گیری مجموعه ای از ساختمان ها و فضاهای اطراف آنها نیز می باشد.  او این کارها را با تکیه بر علم مهندسی، ذوق هنری و شناختی که از فرهنگ، آداب و رسوم، جغرافیای انسانی و طبیعی محل مورد نظر خود دارد، انجام می دهد.

نمونه فعالیت های مهندس معمار ...
مهندس معماری می‌تواند در زمینه‌های زیر فعالیت کند  :
    طراحی (تک بنا یا مجموعه زیستی کوچک)، از طراحهای اولیه تا مراحل اجرایی کار و طراحی اجزا و عناصر تشکیل دهنده بنا
    رهبری و سرپرستی دفاتر مشاور معماری (مهندسی مشاور(
    نظارت عمومی و عالی بر صحت انجام کار در عملیات اجرایی ساختمانی (مهندسی ناظر)
    مدیریت و هماهنگی اجرایی پروژه‌های معماری (مدیریت پروژه)
    تأسیس و سرپرستی مؤسسات پیمانکاری و احداث ساختمان
    همکاری با کلیه متخصصینی که کار آنها به نحوی با ساماندهی محیط زیست مرتبط است. مانند اکولوژیست‌ها، جغرافی دانان، اقلیم شناسان، برنامه ریزان اقتصادی و اجتماعی و…
    طراحی پارک‌ها و میادین شهری و محوطه سازی آنها
    مشارکت در پروژه‌های برنامه ریزی و طراحی شهری و شهرسازی
    طراحی تک بناها در مقیاس کوچک و انجام دکوراسیون داخلی
    انجام کارهای پژوهشی و آموزشی در زمینه طراحی فضا

دقت، نظم، خلاقیت و ....
مهندس معمار باید روش مند و منطقی باشد. همچنین باید برنامه های طراحی و نقشه کشی کامپیوتری را بداند و بتواند در شرایط کاری پرفشار کار کند. مهندس معمار باید فردی دقیق، منظم و خلاق باشد و با تکیه بر قدرت تجسم، ذوق هنری و علم مهندسی خود به طراحی نقشه ی ساختمان های مختلف بپردازد.

فاوت کار مهندس عمران و مهندس معمار
کار مهندس معمار با مهندس عمران در گرایش سازه شباهت هایی دارد. اما یک تفاوت اساسی بین آنها این است که مهندس عمران در طراحی بنا صرفا به اصول فنی توجه می کند ولی مهندس معمار علاوه بر اصول فنی، به جنبه های زیبایی شناختی، روانشناسی و فرهنگی آن بنا نیز توجه دارد. مهندس معمار معمولا بر اساس ایده های فردی، نیازهای جامعه، قوانین و مقررات موجود و خواست و سلیقه کارفرما، کار طراحی ساختمان ها و بناها را انجام می دهد.  
 

ساعت کار مهندس معمار
معماری مانند بسیاری از مشاغل نیست که بتوان ساعات کاری مشخصی برای آن تعریف کرد. مهندس معمار به طور مداوم با کار خود درگیر بوده و ساعت کاری برای او خیلی معنایی ندارد. محل کار مهندس معمار در دفاتر کاری و در محل پروژه های ساخت و ساز است و در محل پروژه باید از لباس های ایمن از جمله کلاه و کفش مجهز استفاده کند.
 

نیاز جامعه امروز ایران به مهندسین معمار
صنعت ساخت و ساز کشور دچار مشکلاتی است. از مهم ترین ها آنها می  توان به از دست دادن هویت ملی و تاریخی معماری ایرانی و اسلامی و عدم استفاده از دستاوردهای این معماری اصیل و در کنار آن عدم استفاده صحیح از یافته ها و دستاوردهای استاندارد معماری نوین نام برد. به عنوان مثال هنوز مشکلات اساسی از جمله عدم استفاده از سیستم های تهویه مناسب، عدم توجه به لزوم متناسب بودن موقعیت جغرافیایی ساختمان با ویژگی های آن، استفاده از طرح هایی که فضای پرت و غیرقابل استفاده در ساختمان را زیاد می کند و ... در ساختمان سازی ما وجود دارد. برای رفع این مشکلات نیاز به تدبیر و اقدام مسئولان و همکاری متخصصان این حوزه از جمله مهندسان معمار می باشیم.

 

گام 2 - وظایف مهندس معمار

وظایف مهندس معمار

مهندسین معماری با توجه به اینکه در چه محیط های کار می کنند دارای وظایف مختلفی می باشند. ما در اینجا مهمترین وظایف آنها را به صورت طبقه بندی شده اشاره کرده ایم. هر یک از مهندسین معماری با توجه به اینکه در چه محیطی و چه شرکت یا سازمانی فعالیت می کنند چند وظیفه از وظایف زیر را بر عهده دارند.
    یافتن پروژه جدید از طریق بازاریابی و دادن توضیحات لازم برای مشتری
    مشورت با مشتری برای تعیین نیاز مشتری و الزامات لازم برای ساختمان ها
    بررسی و تحلیل شرایط و خصوصیات زمین و محوطه ساخت و ساز
    تعیین خصوصیات فیزیکی و کمی طرح همراه با تخمین مواد و تجهیزات لازم و هزینه یابی و زمان بندی اولیه پروژه
    تهیه طرح ها و نقشه های پروژه با استفاده از نرم افزارهای طراحی و مدلسازی کامپیوتری
    همکاری با سایر مهندسان از جمله مهندسان تاسیسات مکانیک، مهندسان برق و ... در انجام محاسبات فنی و تاسیسات مکانیکی و برقی و ...
    نظارت بر کار تکنسین ها و کارگران
    بستن قرارداد با پیمانکاران
    مدیریت پروژه های ساخت و ساز
    بازدید از محل پروژه برای اطمینان یافتن از پیشرفت آن مطابق با برنامه

 

گام 3 - رشته های دانشگاهی، آموزش های تخصصی و مهارت های لازم برای ورود به شغل مهندس معماری

رشته های دانشگاهی، آموزش های تخصصی و مهارت های لازم برای ورود به شغل مهندس معماری

شغل مهندسی معماری از مشاغل تخصصی محسوب می شوند و برای ورود به آن نیاز به تحصیلات دانشگاهی و آموزش های تخصصی دارید. در بسیاری از دانشگاه های کشور رشته های مرتبط با معماری آموزش داده می شود. همچنین دانش آموزان در مقطع متوسطه می توانند به طور مستقیم در هنرستان های فنی و حرفه ای و کار و دانش نیز وارد رشته های نقشه کشی و معماری شوند.

معماری در دانشگاه های دولتی
در حال حاضر در دانشگاه های دولتی "معماری" در قالب دو رشته اصلی مهندسی معماری و معماری داخلی در مقطع کارشناسی ارائه می شود. البته تعداد پذیرش رشته مهندسی معماری به نسبت معماری داخلی خیلی بیشتر است.
تعداد کل واحدها در رشته مهندسی معماری 140 واحد است که شامل 20 واحد عمومی، 29 واحد دروس پایه، 60واحد دروس اصلی، 27 واحد دروس تخصصی  و 4 واحد اختیاری می شود. در حال حاضر حدود 40 دانشگاه دولتی و غیر انتفاعی این رشته را به دانشجویان ارائه می دهند.
فارغ التحصیلان رشته مهندسی معماری و  مهندسی عمران  در مقطع کارشناسی بهترین گزینه برای ورود به مشاغل مرتبط با معماری می باشند.

 

 فارغ التحصیلان رشته ها و گرایش های مختلف کارشناسی ارشد معماری می توانند به صورت تخصصی تر وارد این شغل شوند. برخی از این رشته و گرایش ها به شرح زیر است
    انرژی و معماری
    مهندسی معماری
    تکنولوژی معماری
    معماری منظر
    مدیریت پروژه و ساخت
    معماری داخلی
    سایر رشته  و گرایش های کارشناسی ارشد مهندسی معماری

 معماری در دانشگاه فنی و حرفه ای
در دانشگاه فنی و حرفه ای  در حال حاضر 3 رشته در حوزه معماری به دانشجویان و مخاطبان ارائه می شود. این سه رشته عبارتند از:
    کارشناسی ناپیوسته علمی – کاربردی معماری،
    کارشناسی ناپیوسته معماری سنتی
    کارشناسی ناپیوسته نقشه کشی معماری – معماری

چه کسانی می توانند در دانشگاه فنی و حرفه ای معماری بخوانند ؟
البته همانطور که می دانید کسانی در این رشته های شرکت می کنند که دارای مدرک کاردانی مربوطه باشند. به عبارت دیگر، افرادی وارد دوره های کاردانی و سپس کارشناسی ناپیوسته دانشگاه فنی و حرفه ای می شوند که در دوره متوسطه وارد هنرستان های فنی و حرفه ای شده و رشته های مرتبط با معماری را قبل از ورود به دانشگاه انتخاب کرده باشند و در آن رشته دیپلم فنی و حرفه ای اخذ نموده باشند. در این صورت برای ادامه تحصیل در این دانشگاه وارد می شوند.

امتیاز کسانی که در دانشگاه فنی و حرفه ای معماری می خوانند !
نکته قابل توجه اینکه، دانش آموزانی که وارد دوره های فنی و حرفه ای می شوند از دو امتیاز بزرگ نسبت با دانش آموزان دبیرستانی که از رشته ریاضی وارد دانشکده هنر می شوند، برخورداند. امتیاز اول اینکه پس از اخذ مدرک دیپلم فنی و حرفه ای می توانند وارد بازار کار شوند و لذا کسب درآمد را حداقل 4 سال زودتر از دانشجویانی که از رشته ریاضی وارد دانشگاه شده اند شروع خواهد کرد و دوم اینکه دارای مهارت های عملی و کاربردی بیشتری نسبت به دانشجویان دبیرستانی که وارد رشته معماری در دانشگاه شده اند، می باشند و لذا هر دو این موارد باعث جذب سریعتر آنها به بازار کار می شود. لذا اگر در حین انجام کار، ادامه تحصیل داده و مدرک کارشناسی خود را از دانشگاه فنی و حرفه ای اخذ نمایند، می توانند به عنوان مهندس با تجربه و کاربلد، در این حوزه درآمد قابل توجهی کسب نمایند.

معماری در دانشگاه علمی  کاربردی
دانشگاه جامع علمی و کاربردی از جمله مراکز آموزش عالی کشور است که اقدام به ارائه دوره های آموزشی مختلف در مقطع کاردانی و کارشناسی در حوزه معماری نموده است. دوره های مذکور به شرح زیر است :
    کاردانی فنی معماری – معماری روستایی
    کاردانی فنی معماری – معماری شهری
    مهندسی ناپیوسته فناوری معماری – طراحی و نوسازی بافت های فرسوده
    مهندسی ناپیوسته فناوری معماری – طراحی فضا و اماکن ورزشی

چه کسانی می توانند در دانشگاه علمی کاربردی معمار شوند ؟
دانش آموزانی که دارای دیپلم ریاضی فیزیک از دبیرستان می باشند یا اینکه فارغ التحصیل هنرستان یا کار و دانش در رشته معماری و ساختمان هستند، می توانند در دوره های کاردانی شرکت کنند. سایر دیپلمه ها نیز به شرط گذراندن دوره های پیش نیاز، شرایط شرکت در این دوره ها را پیدا می کنند.
دوره کاردانی معماری دانشگاه علمی کاربردی
دوره کاردانی فنی مبتنی بر نظام واحدی و متشکل از مجموعه ای از دروس نظری و مهارتی است و با توجه به قابلیت ها و مهارت های مشترک و فنی به دو بخش "آموزش در محل مجری" و "آموزش در محیط کار" تقسیم می شود. مجموع واحدهای هر دوره بین 68 تا 72 واحد است که در طول حداقل 2 و حداکثر 3 سال قابل اجرا است.  این دوره ها به دو روش نیمسالی و پودمانی اجرا می شود که وابسته به امکانات و نظر مدیریت واحد مجری است.
دوره کارشناسی ناپیوسته معماری دانشگاه علمی کاربردی
در دوره کارشناسی ناپیوسته تمام دارندگان مدرک کاردانی می توانند شرکت کنند ولی کسانی که مدرک نامرتبط دارند نیاز است دروس پیش نیاز را بگذرانند. دارا بودن مدرک کاردانی ناپیوسته معماری فرد را بدون گذراندن دروس پیش نیاز وارد این دوره می کند.
تعداد واحدهای دوره کارشناسی ناپیوسته در این رشته ها، 100 واحد است که 26 واحد آن نظر و 74 واحد آن مهارتی است و رویکرد دانشگاه، آموزش به دانش جویان از طریق عملی و افزایش مهارت های کاربردی آنهاست.

 معماری در دانشگاه آزاد
دانشگاه آزاد نیز در واحدهای مختلف خود در سراسر کشور نسبت به ارائه دوره های آموزش عالی دانشگاهی در حوزه معماری اقدام می کند. رشته های تحصیلی که در حال حاضر توسط دانشگاه آزاد در حوزه معماری ارائه می شود به شرح زیر است :
    مهندسی معماری
    کارشناسی ناپیوسته بدون آزمون – علمی کاربردی معماری
    کاردانی پیوسته بدون آزمون نقشه کشی معماری – معماری
    کاردانی ناپیوسته بدون آزمون معماری سنتی
    کاردانی ناپیوسته بدون آزمون معماری

گام 4 - مهارت های مورد نیاز برای ورود به شغل مهندس معماری

 مهارت های مورد نیاز برای ورود به شغل مهندس معماری

مهندس معمار برای اینکه در شغل خود موفق شود باید دارای یک سری از مهارت ها و تخصص ها باشد. بعضی از این مهارت ها، عمومی و برخی دیگر از آنها اختصاصی این شغل است.

مهارت های عمومی
مهارت های عمومی در خیلی از شغل های مشابه مورد نیاز است و کسانی که این مهارت ها را دارند، نسبت به سایر افراد احتمال موفقیت بیشتری در کسب و کار و شغل خود پیش رو خواهند داشت.
    رویکرد روش مند، تحلیلی و منطقی (همچون سایر مشاغل مهندسی و فنی)
    توانایی عالی در ریاضیات به خصوص هندسه
    مهارت های ارتباطی و مذاکره ای قوی (برای موفقیت بیشتر در گرفتن پروژه و یا مذاکره با کارفرمایان و متقاعد کردن آنها)
    دقت زیاد و توجه به جزئیات (که هم در مهندسی نیاز است هم در فعالیت های هنری و معماری هر دو را در کنار هم دارد)
    توانایی مدیریت و سازماندهی (به منظور سازماندهی تیم های کاری) و انجام کار تیمی
    توانایی تحمل فشار کاری زیاد
    قدرت تجسم و خلاقیت
    توانایی حل مساله

مهارت های تخصصی
بعضی از مهارت ها برای مهندسین معماری، جزء مهارت های تخصصی محسوب می شوند. برخی از این مهارت ها قبل از شروع به کار به کارجویان و فارغ التحصیلان رشته های مختلف معماری کمک می کند تا کار بهتری برای خود پیدا کنند و بعضی دیگر از این مهارتها، به کسانی که مشغول به کار هستند، کمک می کند تا بتوانند در شغل خود ارتقاء پیدا کنند و مسئولیت های بیشتر و بزرگتری را قبول نمایند. برخی از این مهارت ها به شرح زیر است :
    اطلاعات عمومی خوب در زمینه تاریخ بخصوص تاریخ معماری ایران و جهان، جغرافیا، اقلیم‌شناسی، روانشناسی، مردم‌شناسی و اقتصاد  (چون معماری با همه این عناوین در ارتباط است.)
    آگاهی از اثرات اجتماعی و زیست محیطی پروژه ها
    داشتن ذوق و استعداد هنری به همراه علاقه مندی و استعداد در ریاضیات

مهارت های طراحی و نقشه کشی با استفاده از نرم افزارهای کامپیوتری
امروزه نرم افزارهای رایانه ای یکی از مهم ترین ابزارهای اصلی مهندس معماری است که یاری گر او در رسیدن به اهدافش می باشد. اگر به بررسی اجمالی آگهی های استخدامی مهندس معماری بپردازید، متوجه خواهید شد اکثر کارفرماها، شرکت ها و سازمان ها یکی از شرایط جذب مهندس معمار را تسلط بر نرم افزارهای مربوط به حوزه مهندسی معماری قرار داده اند.
بنابراین اگر می خواهید در شغل مهندسی معماری موفق باشید، به راحتی و سریعا بتوانید شغل مناسب و پردرآمدی را پیدا کنید و یا اگر شاغل در این حوزه هستید و می خواهید پله های ترقی را سریعتر طی کنید، مطمئن باشید یادگیری نرم افزارهای تخصصی مهندسی معماری یکی از راه های اصلی و مطمئن برای شماست.

نرم افزارهای تخصصی معماری
مهم ترین نرم افزارهای تخصصی و کاربردی مهندسی معماری عبارتند از :
    Auto Cad : نرم افزار  طراحی های دو بعدی و سه بعدی و علوم مهندسی مرتبط با نقشه کشی
    3D Max : نرم افزار ساخت و متحرک سازی مدل های سه بعدی
    Revit : نرم افزار مدل سازی و طراحی نقشه های ساختمانی
    V-ray : نرم افزار رندر گرفتن در کل نرم افزارهای سه بعدی
    ArchiCAD 17 : نرم افزار طراحی، ترسیم و تحلیل سه بعدی ساختمان
    Floor Plan 3D : نرم افزار طراحی مدل های سه بعدی از منازل و ساختمان ها
         نرم افزار ساخت اشکال سه بعدی: Sketchup


 

گام 5 - بازار کار ، آینده شغلی، فرصت های استخدامی و درآمد مهندس معمار در ایران و سایر کشورها

 بازار کار ، آینده شغلی، فرصت های استخدامی و درآمد مهندس معمار در ایران و سایر کشورها

معمولا بیشتر مهندسان معمار دارای مدرک کارشناسی، می توانند طراح فنی ساختمانها، ناظر اجرای طرح و سرپرست دفاتر مشاوره شوند. مهندسان معماری که مدارک عالی در مقطع تحصیلات تکمیلی دارند، به دلیل گذراندن دروس هنری معماری بیشتر، علاوه‌ بر طراحی‌ بناها می‌توانند به‌ طراحی‌ و ساخت‌ ماکت‌ و طراحی‌ معماری‌ داخلی‌ بپردازند یا به‌ عنوان‌ ناظر ساخت‌ فعالیت‌ کنند. مهندس معمار می تواند حتی کار و کسب درآمد خود را از زمان تحصیل شروع کرده و به عنوان نقشه کش و کمک طراح وارد بازارکار شود.

سازمان نظام مهندسی ساختمان و پروانه اشتغال
مهندس معمار برای اینکه بتواند کار نظارت بر ساختمان را انجام دهد، باید از سوی نظام مهندسی ساختمان پروانه اشتغال به کار دریافت کند. در واقع باید صلاحیت نظارت و طراحی او از سوی مراجع ذیصلاح تایید شود. بسیاری از مراجع مانند شهرداری ها و مراکز صدور پروانه ساختمان، برای صدور پروانه ساخت و یا مجوزهای دیگر، نقشه هایی را می پذیرند که توسط مهندسان معمار دارای پروانه اشتغال تهیه شده باشد و برای کنترل و نظارت نیز باید از این افراد استفاده شود.

کار به صورت پروژه ای
مهندس معمار فرصت های شغلی زیادی را به صورت کارهای پروژه ای پیش رو دارد. پیشرفت کاری مهندس معمار به میزان زیادی به مهارت ها، شایستگی ها و تجارب او ارتباط دارد.

کارآفرینی، استخدام دولتی یا کارمند شرکت خصوصی
با داشتن تجربه کاری و سرمایه لازم مهندس معمار می تواند شرکت مستقلی تاسیس کرده و به شکل قراردادی با سازمان ها، شرکت ها و افراد مختلف کار کند. همچنین می تواند در شرکت های دولتی و خصوصی حوزه معماری و ساخت و ساز مشغول به کار شود .مهندس معمار همچنین آمادگی‌ کار در رشته‌های‌ مرتبط‌ با معماری‌ مثل‌ معماری داخلی، طراحی‌ صحنه‌ یا طراحی‌ صنعتی‌ را نیز دارد.

کار به جای مهندس عمران یا بالعکس !
کار مهندس معمار و مهندس عمران در برخی از پروژه های موجود در کشور با یکدیگر تداخل کرده است. یعنی گاهی به جای مهندس معمار از مهندس عمران و برعکس استفاده می شود. البته به طور کلی حوزه کاری مهندس معمار از یک مهندس عمران محدودتر است.

آقایان یا خانم ها ، کدامیک برای مهندسی معماری مناسب ترند ؟
با توجه به وضعیت رو به رشد انواع ساخت و سازهای مسکونی، تجاری، فرهنگی و ... و سود آور بودن این عرصه، به نظر می رسد بازارکار نسبتا مناسبی پیش روی مهندسان معماری باشد. لازم به ذکر است که در این شغل معمولا آقایان راحت تر می توانند شغل خود را بیایند و یا برای پروژه های ساخت و ساز قرارداد ببندند. البته موفقیت مهندس معماری در یافتن موقعیت شغلی مناسب، بیشتر به میزان علاقه، مهارت، دانش و تجربه و کارنامه فعالیت او بستگی دارد.

استخدام معماران در سایر کشورها
وضعیت استخدام شغل مهندسی معماری در برخی کشورهای جهان به شرح زیر است :
آمریکا - پیش بینی می شود بین سال های2010  تا2020  میزان استخدام مهندس معمار 24  درصد رشد داشته باشد. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل14  درصد خواهد بود.
 
استرالیا -  میزان رشد استخدام مهندس معمار در سال 2011،18.4  درصد بوده و در5  سال اخیر در مقایسه با متوسط رشد استخدام همه مشاغل (10.2 درصد)، 8.6  درصد رشد کاهشی ( رشد منفی) داشته است.
 

درآمد شما به عنوان مهندس معمار بستگی دارد به ...
متوسط درآمد مهندس معمار نسبت به بسیاری از مشاغل در سطح قابل قبولی قرار دارد. به عنوان مثال مهندسان معمار که پروانه اشتغال به کار از سازمان نظام مهندسی دارند، بابت هر تاییدیه نقشه مبلغ مناسبی دریافت می کنند. مهندس معماری که در بخش دولتی استخدام شود، مطابق با قانون مدیریت خدمات کشوری حقوق دریافت می کند.

مهارت های شما، تعیین کننده درآمد شماست !
مهندسان معماری که در شرکت های خصوصی فعالیت می کنند، بسته به میزان مهارت، توانمندی، سابقه کار و نوع توافقی که با کارفرما کرده اند، درآمدهای متفاوتی دارند. آنهایی که خود، شرکت شخصی راه اندازی کرده اند، در کنار سختی های زیاد کار، اگر بتوانند به خوبی مشتری جذب کرده و پروژه های زیادی بگیرند، درآمد بسیار خوبی خواهند داشت.
در مجموع مهندس معمار هرچه خلاق تر، توانمندتر و کارنامه کاری بهتری داشته باشد، به درآمدهای بالاتری دست می یابد.

درآمد مهندسین معمار در ایران
در جدیدترین پژوهش صورت گرفته در اواخر سال 1392 توسط تعدادی از متخصصان شغلی کشور، گروه های مختلف شغلی از نظر درآمدی مورد بررسی قرار گرفته اند. بر این اساس متوسط حقوق و درآمد مهندس معماری در سمت های مختلف شغلی و در رده های مختلف سازمانی (کارشناس، سرپرست و مدیر) استخراج شده است.
برخی از سمت هایی که در این پژوهش در نظر گرفته شده اند شامل مهندس معمار، کارشناس معماری، مهندس طراح، سرپرست کارگاه، مدیر فنی، مدیر پروژه و ... می باشند که یک مهندس معماری می تواند در هر یک از آنها استخدام شده و فعالیت نماید.
برای مهندس معماری در هر سمت  و در هر رده سازمانی حداقل، حداکثر و متوسط درآمد ماهیانه ذکر شده است. به عنوان مثال مهندسان معماری که در سمت مهندس طراح در سمت کارشناس کار می کنند، در اواخر سال 1392، حداقل درآمد 700000 تومان، حداکثر درآمد 2250000 تومان و متوسط درآمد ماهیانه 1200000 تومان را داشته اند.

همچنین از آنجا که تجربه و سابقه کاری یکی از عوامل موثر و مهم در تعیین حقوق و درآمد هر فردی از جمله مهندس معماری می باشد، در بخش دیگری از این پژوهش، درآمد مهندس معماری از نظر سابقه کاری در رده های مختلف سازمانی مورد بررسی قرار گرفته است.
درآمد مهندس معماری در برخی از کشورهای جهان
آمریکا - متوسط در آمد سالانه مهندس معمار 72.550  دلار (متوسط درآمد سالانه مهندسان83.340 دلار و برای همه مشاغل33.840 دلار) در سال2010  و مطابق با آخرین آمارها در سال 2013، 73,200دلار بوده است.
استرالیا - متوسط در آمد سالیانه مهندس معمار56.256  دلار (قبل از کسر مالیات) می باشد.
انگلستان - متوسط درآمد سالیانه برای مهندس معمار استخدام شده45.000  دلار در سال و برای افراد با بیش از5  سال سابقه بین51.000  تا63.000  دلار می باشد.

 

اطلاعات مطلب

  • دنیای کار
  • 3,513 بازدید
  • blankblankblankblankblank (2 votes, average: 3,00 out of 5)
    blankLoading...
  • آخرین ویرایش توسط : ناهید حضوری - سه‌شنبه, 15 نوامبر 16, 11:49 ب.ظ
  • مهندس معماری

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب