ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

19 + 11 =

بستن
بستن

چگونه مهارت های ارتباطی خود را بالا ببریم؟

چگونه مهارت های ارتباطی خود را بالا ببریم؟

افزایش مهارت های ارتباطی

در میان مهارت های زندگی شاید بتوان گفت مهارت های ارتباطی بیشتر از سایر مهارت ها مورد توجه قرار گرفته اند و معمولا در سازمانها و موسسات گوناگون منابع قابل توجهی صرف اموزش مهارت های ارتباطی میشود.

 اگرچه بسیاری بر این باورند که مهارت ارتباطات ، هنر یا استعداد ذاتی است ولی این استعداد، تنها یکی ازعوامل مهارت های ارتباطی است و می تواند پرورش یابد. چرا که در جهان امروز ، مهارت های ارتباطی نه تنها برای  تبادل نظر در زندگی شخصی مهم هستند، بلکه در ارتباط با کسب و کار و زندگی حرفه ای هم تاثیر گذارند…

 

چگونه ها را از ما بخواهید

ویکی چجور

پایگاه تخصصی چکونگی انجام کار

 

مطالب مرتبط


گام 1 - افزایش مهارت های ارتباطی

افزایش مهارت های ارتباطی

1- شنونده ی واقعی باشید

مهم ترین قدم در بالا بردن قدرت برقراری ارتباط گوش دادن با دقت است.

مهارت های خوب گوش دادن از عوامل مهم در بهبود مهارت های مکالمه است. وقتی کسی مشغول صحبت با شما است و یا زمانی که شما در بحث گروهی حضور دارید لازم است به آنچه  که به شما گفته می شود توجه کنید و همچنین به گفتگوهایی که در پیرامون شما می شود. این ، مهم است زیرا تنها در آن صورت شما  قادر به ارایه ی نظرات خود و افکارتان می باشید.

افزایش مهارت های ارتباطی

2-حس همدردی خود را تقویت کنید

ارتباطات یک جاده دو طرفه است. سعی کنید خود را برای نظر مخالف طرف مقابل آماده کنید تا از استرس و اضطرابی که گهگاه حین مکالمه و تلاش برای برقراری ارتباط رخ می دهد، بکاهید.

به عنوان مثال زمانی که شخص مقابل شما خسته است، به صحبت کردن اصرار نکنید و سعی کنید او را درک کنید.

افزایش مهارت های ارتباطی

3-مختصر و مفید باشید

هیچ احتیاجی نیست در صحبت ها مخصوصا در ایمیل ها به تمام جزئیات بپردازید. بلکه فقط لازم است. طبق این فرمول خلاصه گویی/خلاصه نویسی جلو بروید: "مقدمه، دلیل، اطلاعات، پایان و پیگیری".

این کار به شما کمک می کند تا در خلاصه ترین حالت ممکن بیشترین بهره وری را ببرید. به زبان ساده، در صحبت های خود روده درازی نکنید تا شنونده گوش خود را بر صحبت های شما نبندد و به فکر راه فرار نباشد!

افزایش مهارت های ارتباطی

4-شنونده خود را بشناسید

 بهترین سخنرانان می دانند چه حرفی را چگونه و به چه کسی بزنند. بسیار واضح است که نوع صحبتی که شما با رئیس خود دارید، با آنچه که به کودکان می گویید بسیار متفاوت است. پس لازم است این موضوع را در نظر داشته باشید که شنونده شما چه کسی است و صحبت های خود را برای او ساخته و پرداخته کنید.

افزایش مهارت های ارتباطی

5- حواس پرتی را کنار بگذارید

این که شما حین صحبت فرد مقابل مشغول کار با تلفن همراه خود باشید، بسیار زشت و ناپسند است. چرا که شخص مقابل انتظار دارد تمام حواس خود را به صحبت های او جمع کرده باشید. شاید بعضی وقت ها لازم باشد از چیزهایی که باعث حواس پرتی شما (مثل تلفن همراه) می شود دوری کنید تا یک مکالمه بهتر و مناسب تر داشته باشید.

افزایش مهارت های ارتباطی

6-سوال مطرح کنید و چند بار بپرسید

وقتی که شما سوالی را مطرح می کنید و آن را چند بار از شخص می پرسید، نشان می دهد به شنیدن درست آنچه که شخص مقابل می گوید، علاقه دارید. همچنین اگر یک بار سهوا جواب را به درستی نشنیدید، با پرسش مجدد سوال، این مشکل هم برطرف می شود. همچنین این موضوع به پر شدن فضای خالی مکالمات کوتاه کمک فراوانی می کند و بهتر از صحبت کردن در مورد آب و هوا است!

افزایش مهارت های ارتباطی

7-داستان تعریف کنید

قصه ها بسیار قدرتمندند. آنها مغز را فعال، ارائه ها را جذاب، ما را قانع کننده تر و حتی در مصاحبه ها به موفقیت ما کمک می کنند. از لغت "اما" در ساختار داستانی حرف های خود زیادتر استفاده کنید تا جذابیت بیشتری به سخنرانی خود بدهید.

افزایش مهارت های ارتباطی

8-پرهیز از بیان کلمات غیر ضروری در مکالمات

 در مکالمات روزمره ما از لغات و کلمات غیرضروری زیادی مانند "آمم.." یا "خب..." و غیره استفاده می کنیم. هرچه بیشتر از اینگونه کلمات و مکث های غیر ضروری دوری کنید اعتماد به نفس بیشتری هم خواهید داشت. برای جلوگیری از بیان اینگونه کلمات پیشنهاد می کنیم یک مچ بند لاستیکی دور مچ دست خود ببندید و هربار که احساس کردید باید یکی از آن کلمات را ادا کنید یک بار مچ بند را دور دست خود بچرخانید.

به مرور زمان و با تمرین ثابت مغز یاد می گیرد تا دیگر از کلمات غیر ضروری استفاده نکند. همچنین بیرون بودن دست از جیب ها و تمرکز قبل از شروع سخنرانی هم اکیدا پیشنهاد می شود.

افزایش مهارت های ارتباطی

9-به زبان بدن دقت کنید

به همسر خود می گویید که آماده گفتگو هستید اما دست به سینه نشسته اید؟ یا می گویید در حال گوش دادن هستید ولی سرتان همچنان در تلفن همراه است؟ نشانه های ناگفته و نانوشته غالبا آشکارتر از چیزی که ما فکر می کنیم عمل می کنند.

هیچوقت فراموش نکنید که در یک ارتباط کلامی موثر، دقت به زبان بدن (مانند ارتباط چشمی، محکم ایستادن و غیره) بسیار مهم است چرا که بدون نیاز به حرف زدن، راز توجه یا بی توجهی افراد را برملا می کند.

 

 

امید است که با مطالعه و رعایت موارد گفته شده، مهارت های ارتیاطی خود را هر چه بیشتر بالا برده و افزایش دهید و بتوانید به راحتی و با اعتماد به نفس با دیگران ارتباط برقرار کنید. موفق و شاد و پیروز  باشید :-) 

 

ویکی چجور ؛ دنیایی از آموزش های منحصر به فرد در زمینه های مختلف

اطلاعات مطلب

  • آموزشی و ارتباطی
  • 568 بازدید
  • blankblankblankblankblank (1 votes, average: 5,00 out of 5)
    blankLoading...
  • آخرین ویرایش توسط : kh hatefi - شنبه, 01 سپتامبر 18, 2:33 ب.ظ
  • ویکی چجور

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب