ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

پانزده + 2 =

بستن
بستن

چگونه معرق ساخته شده را رنگ کاری کنیم؟؟

چگونه معرق ساخته شده را رنگ کاری کنیم؟؟

moaragh9

معرق زمینه رنگ به معرقی گفته می شود که زمینه یا فضای خالی از رنگ وطرح اصلی آن  از چوب باشد

مطالب مرتبط


گام 1 - طریقه کار کردن معرق زمینه رنگ

طریقه کار کردن معرق زمینه رنگ

ابتدا طرح مورد نظر را انتخاب کرده و طرح را روی سه لایی می چسبانیم برای چسباندن طرح بر روی سه لا بهتر است از چسب فوری استفاده شود .چسب را روی سه لایی ریخته سپس توسط کاردک چسب را به صورت یکنواخت روی سه لایی ÷خش می کنیم بطوریکه تمام سطح تخته سه له را چسب گرفته باشد .لازم به ذکر است که مقدار چسب نباید زیاد باشد زیرا باعث چروک شدن طرح می شود .سپس از یک سمت طرح را روی سه لایی قرار داده وبه آرامی طرح را روی سه لایی قرار می دهیم .بعد از آن روزنامه یه کاغذ روی طرح قرار داده و با پارچه روی آن می کشیم تا کاملا" طرح به سه لا بچسبد. سپس بعد از خشک شدن طرح را گونیا کرده (برای گونیا کردن علاوه بر اینکه دو تا طول ودو تاعرض باید به یک اندازه باشد باید دو تا قطر هم به یک اندازه باشد) بعد از گونیا کردن طرح زیر کار مناسب برای آن انتخاب کردهوسپس شروع به خرد کردن می کنیم و قطعات خرد شده را با میخ به زیر کار ثابت می کنیم سپس یکی از قطعات را شروع به دوربری می کنیم و بدین ترتیب بقیه قطعات را دوربری می کنیم . سپس الگو یا مدل های برش زده را روی چوب رنگی مورد نظر قرار داده و چو بهای رنگی را دوربری می کنیم بدین صورت برای تمامی اجزائ کار همین روش را تکرار می کنیم بعد از تمام شدن کل طرح آ ن را روی زیر کار پرس می کنیم سپس آن را قاب کشیده و بعد از ان عملیات رنگ آمیزی را روی تابلو انجام می دهیم

شناسایی رنگ ها:

رنگ ها به دو دسته تقسیم میشوند

1- رنگهای اصلی 2- رنگهای فرعی

رنگهای اصلی عبارتند از : زرد ، آبی ، قرمز

رنگهای فرعی عبارتند از : سبز ، بنفش ، نارنجی و تمام رنگهایی که با سه رنگ اصلی ترکیب میشوند.

رنگهای اصلی و فرعی دو تا دو تا با یکدیگر متضادند رنگ قرمز با سبز ، زرد با بنفش و آبی با رنگ نارنجی متضاد هستند. این رنگها ، مکمل یکدیگر هستند علت تضاد در این رنگها این است که هیچ اثری از رنگ متضاد در رنگ مقابل به چشم نمی خورد مثلا در رنگ آبی هیچ اثری از رنگ نارنجی دیده نمیشود و با لعکس. بطور کلی رنگهای اصلی و فرعی به سه دسته تقسیم میشوند:

1- رنگهای گرم 2- رنگهای سرد 3- رنگهای خنثی

1- رنگهایی که ترکیبی از قرمز داشته باشند جزء خانواده رنگهای گرم میباشد مثل نارنجی ، زرد ، قهوه ای و...

2- رنگهایی که ترکیبی ازآبی داشته باشند جزء رنگهای سرد هستند مثل سبز، فیروزه ای و...

3- رنگهای سیاه و سفید جزء رنگهای خنثی هستند.

گام 2 - آموزش گام به گام مراحل رنگ کاری معرق چوب(پلی استر)

آموزش گام به گام مراحل رنگ کاری معرق چوب(پلی استر)

برای پر کردن زنگ زمینه یا جای خالی در معرق چوب از پلی ا ستر پوست پولیش یا رزین استفاده می شود.برای این کار پلی استر را با پودر رنگی یا رنگ فوری مورد نظر مخلوط کرده و آن را هم می زنیم تا خوب مخلوط شود.سپس کبالت را به پلی استر اضافه کرده و کاملا"پلی استر را هم میزنیم این کار را 3الی 4 دقیقه انجام می دهیم بعد از ان هارذنر را به پتی استر اضافه کرده و آن را هم می زنیم .سپس دور تابلو را چسب کاغذی می کشیم به طوری که چسب کاغذی 3 الی 4 میلیمتر از کنار تابتو بالاتر باشد .گرفتن چسب دور تابلو باید با حوصله ودقت انجام گیرد زیرا ااگر چسب خوب به دور تابلو نچسبد موقع ریختن پلی استر روی تابلو از چسب بیرون میزند و باعث بیرون ریختن پتی استر می شود .بهتر است بوسیله پارچه روی چسب کاغذی بکشیم تا هوای زیر چسب گرفته شود وچسب کاغذی بهتر به دور تابلو بچسبد  سپس بوسیله کمپرسور تابلو را از هرگونه گرد وخاک تمیز می کنیم سپس تابلو را در یک سطح صاف کاملا" تراز می کنیم . البته لازم به ذکر است قبل از ریختن رنگ زمینه چوبهای که بافت نرم دارند و رنگ به خود می گیرند بوم کنیم بدین صورت که بعضیاز چوبها بافت نرمی دارند وخلل وفرج چوب باعث جذب رنگ به خود شده و در چوب نفوذ کرده و رنگ چوب را تغییر می دهد که برای جلوگیری از این کار باید نکات زیر را رعایت کرد.
1- مقداری سیلر را رقیق کرده و با قلم مو روی چوبهای که بافت نرم دارند زد.
2-پلی استررا با تینررقیق وبا کبالت وهاردنر مخلوط کرد و با قلم مو روی چوب زد
طریقه محاسبه نمودن مقدار پلی استر   
طول تابلو ضرب در عرض تابلو ضرب در ضخامت( 3 میلیمتر )
بعد از مشخص شدن مقدار پلی استر به ازای هر 100 سی سی پلی استر 2 سی سی کبالت و 4 سی سی هاردنر به لی استر اضافه کرده و کاملا" ا ن را هم می زنیم سپس ماده به دست آماده را روی تابلو می ریزیم و پلی استر را رو ی سطح تابتو پخش میکنیم سپس پلی استر شروع به ژله ای شدن می شود که حدود 20-30دقیقه طول می کشدضمنا" باید توجه نمود که هیچ وقت نباید کبالت و هاردنر را به طور هم زمان مصرف کنیم چون ایجاد حریق می کند  بعد از 12 الی 24 ساعت پلی استر خشک می شود و می توان آن را سنباده زد وپرداخت نمود.توجه:مقدار مصرف کبالت و هارد نر بستگی به محط و فصول سال و نوع پلی استر متغییر است ( 2 سی سی و 4 سیبرای پر کردن زنگ زمینه یا جای خالی در معرق چوب از پلی ا ستر پوست پولیش یا رزین استفاده می شود.برای این کار پلی استر را با پودر رنگی یا رنگ فوری مورد نظر مخلوط کرده و آن را هم می زنیم تا خوب مخلوط شود.سپس کبالت را به پلی استر اضافه کرده و کاملا"پلی استر را هم میزنیم این کار را 3الی 4 دقیقه انجام می دهیم بعد از ان هارذنر را به پتی استر اضافه کرده و آن را هم می زنیم .سپس دور تابلو را چسب کاغذی می کشیم به طوری که چسب کاغذی 3 الی 4 میلیمتر از کنار تابتو بالاتر باشد .گرفتن چسب دور تابلو باید با حوصله ودقت انجام گیرد زیرا ااگر چسب خوب به دور تابلو نچسبد موقع ریختن پلی استر روی تابلو از چسب بیرون میزند و باعث بیرون ریختن پتی استر می شود .بهتر است بوسیله پارچه روی چسب کاغذی بکشیم تا هوای زیر چسب گرفته شود وچسب کاغذی بهتر به دور تابلو بچسبد  سپس بوسیله کمپرسور تابلو را از هرگونه گرد وخاک تمیز می کنیم سپس تابلو را در یک سطح صاف کاملا" تراز می کنیم . البته لازم به ذکر است قبل از ریختن رنگ زمینه چوبهای که بافت نرم دارند و رنگ به خود می گیرند بوم کنیم بدین صورت که بعضیاز چوبها بافت نرمی دارند وخلل وفرج چوب باعث جذب رنگ به خود شده و در چوب نفوذ کرده و رنگ چوب را تغییر می دهد که برای جلوگیری از این کار باید نکات زیر را رعایت کرد.

1- مقداری سیلر را رقیق کرده و با قلم مو روی چوبهای که بافت نرم دارند زد.
2-پلی استررا با تینررقیق وبا کبالت وهاردنر مخلوط کرد و با قلم مو روی چوب زد
طریقه محاسبه نمودن مقدار پلی استر  
طول تابلو ضرب در عرض تابلو ضرب در ضخامت( 3 میلیمتر )
بعد از مشخص شدن مقدار پلی استر به ازای هر 100 سی سی پلی استر 2 سی سی کبالت و 4 سی سی هاردنر به لی استر اضافه کرده و کاملا" ا ن را هم می زنیم سپس ماده به دست آماده را روی تابلو می ریزیم و پلی استر را رو ی سطح تابتو پخش میکنیم سپس پلی استر شروع به ژله ای شدن می شود که حدود 20-30دقیقه طول می کشدضمنا" باید توجه نمود که هیچ وقت نباید کبالت و هاردنر را به طور هم زمان مصرف کنیم چون ایجاد حریق می کند  بعد از 12 الی 24 ساعت پلی استر خشک می شود و می توان آن را سنباده زد وپرداخت نمود.

گام 3 - روش ساب زدن وپرداخت رنگ زمینه

روش ساب زدن وپرداخت رنگ زمینه

برای پرداخت ابتدا با سنباده دیسکی پرداخت اولیه وهم سطح سازی را انجام می دهیم روشکار بدین صورت است که ابتده کار را روی میز کار گذاشته و توسط چند تکه چوب آن را به میز کار محکم می کنیم  . سپس  سنباده شماره 24 را به سنباده دیسکی وصل کردهو شروع به سنباده زدن می کنیم . لازم به ذکر است در هنگام سنباده زدن دست را نسبت به صفحه افقی دیسکی کمی کج نگه داشته تا باربرداری بیشتری انجام شود  .سپس سنباده شماره 36 را به دستگاه وصل کرده تا هم سطح سازی بیشتری انجام شود وهم خش های سنباده 24 گرفته شود . سپس سنباده های 40و60و80و100و120 را به دستگاه سنباده وصلکرده و کار سنباده زدن را به ترتیب شماره سنباده انجام می دهیم .سنباده زدن را تا جایی ادامه می دهیم که به کمترین ضخامت چوب در تابلو برسد و سطح تابلو یکنواخت و هم سطح شود.سپس سنباده 120 را به صفحه اسفنجی را که سطح صاف داردبوسیله چسب فوری می چسبانیم و به دستگاه سنباده وصل میکنیم و سپس صفحه اسفنجی که سنباده 120 به آن وصل شده را کاملا" روی تابلو قرار داده و سنباده میزنیم . این کار باعث می شود که سطح تابلو هم سطح شود و هیچ گونه پستی وبلندی نداشته باشد و همچنین تمام خش های ناشی از سنباده قبلی گرفته شود.بعد از سنباده زدن بوسیله سنباده دیسکی  در این مرحله بوسله سنباده لرزان کار سنباده زدن را انجام می دهیم . بدین صورت که سنباده پوست آب را تهیه میکنیم و سنباده را از وسط به دو قسمت تقسیم می کنیم و سنباده نصف شده را به سنباده لرزان وصل می کنیم . ابتدا سنباده شماره 100 وسپس شماره های 150و180و220و280و360و400 را به سنباده لرزان وصل کرده وکارسنباده زدن را انجام می دهیم تا خشهای سنباده قبلی گرفته شود  
توجه:هر چه شماره سنباده کمتر باشد سنباده زبرتر است و ابتدا استفاده می کنیم.


برای ریختن رنگ رو دو روش وجود دارد

1- روش ریختن    2- روش پاشیدن

الف- روش ریختن :بدین ترتیب که مانند ریختن رنگ زمینه است با این تفاوت که در این قسمت از پودر های رنگی استفاده نمی شود .بعد از اینکهرنگ زمینه را  سنباده لرزان زدیم باید روی تابلورا رنگ رو (پلی استر)بریزیم . برای این کار سطح تابلو را از گردو خاک  تمیز میکنیم و دور تابلو را چسب کاغذی گرفته و تابلو را بر روی سطح میز کاملا" صاف قرار داده و تابلو را تراز میکنیم سپس مقدار پلی استر را محاسبه کرده و داخل ظرف تمیز می ریزیم . سپس کبالت به انازه لازم به ان اضافه می کینم و کاملا" ان را هم می زینم و در نهایت پراکسد ( هاردنر ) به آن اضافه کرده و بعد از هم زدن آن را روی سطح کار می ریزیم .
بعد از 24-12 ساعت پلی استر خشک می شود سپس توسط شروع به سنباده زدن میکنیم . ابتدا با سنباده 120  یا 100 که به صفحه اسفنجی دستگاه سنباده دیسکی چسبانده ایم شروع به سنباده کاری می کنیم سپس توسط سنباده لرزان که سنباده های100و 150و 180و 240و 320و400 ان را سنباده می زنیم تا خشهای روی رنگ رو گرفته شود.

ب- روش پاشیدن رنگ رو:
ابتدا پلی استر را با تینر فوری رقیق کرده  سپس کبالت را به آن اضافه کرده و آن را کاملا" هم می زنیم سپس ماده به دست آماده را در داخل پیستوله می ریزیم  بعد از آن پراکسید(هاردنر) به آن اضافه کرده و کاملا" هم می زنیمپیستو له ای که برای پاشیدن استفاده میکنیم باید از نوع سوزن درشت (2/5) باشد وبه در هنگام پاشیدن پلی استر باید با سرعت باد کم  روی کار بپاشیم .نحوه پاشیدن تقریبا" شبیه چکه کردن


روش پاشیدن:
ابتدا  قاب تابلو را با روزنامه کاملا" می پوشانیم تا در هنگام پاشیدن پلی استر روی قاب نپاشد سپس دور تابلو را چسب کاغذی گرفته و آن را روی میز تراز می کنیم  سپس شروع به پاشیدن پلی استرروی تابلو می کنیم  و بعد از پاشیدن منتظر می مانیم تا تقریبا" زله ای شود سپس دو تا سه مرحله ای دیگر پاشیدن پلی استر را انجام می دهیم . سپس بعد از خشک شدن پلی استر(24-12ساعت) شروع به سنباده زدن می کنین که مثل مراحل سنباده کاری روش ریختن پلی استر روی تابلو می باشدبعد از اینکه عملیات سنباده کاری رنگ رو (رنگ رو پاشش یا رنک رو ریختنی) تمام شد  قاب دور تابلو را سنباده زده وآستری ودر صورت نیاز بتونه کاری را انجام میدهیم سپس برای براق کردن تابلو دو روش انجام می دهیم
1-ابتدا توسط دستگاه ماشین پوست کله نمد را به آن وصل کرده . قبل از اینکه کله نمد را به دستگاه کله نمد وصل کنیم آن را با آ ب میشورییم .سپس خمیر پولیش قرمز را با آب رقیق کرده و روی تابلو مالیده و دستگاه ماشینپوست که  کله نمد به آن وصل است رآن را صیقل می دهیم این عمل را 3 تا4 بار انجام میدهیم.خمیر قرمز باعث می شود خشهای سنباده 400 از بین برود .سپس خمیر سفید که نرمتر از خمیر قرمز است را با آب رقیق کرده و روی تابلو میمالیم و با دستگاه ی که کله نمد به آن وصل است آن را صیقل می دهیم این عمل را 2 تا3 بار انجام میدهیم . خمیر سفید باعث میشودخشهای که توسط خمیر قرمز ایجاد میشود از بین برود.بعد از این مرحله کله نمد را از ماشین پوست جدا کرده و پوست بره را به دستگاه وصل می کنیم وبا خمیر پولیش سفید یک بار با پوست بره می کشیم سپس شیر پولیش را روی سطح کار می زنیم و با پوست بره روی تابلو میکشیم و پرداخت آخری انجام میدهیم این کار باعث براق شدن سطح تابلو می شودبعد از براق شدن تابلو باید دور و پشت تابلو را بتونه کاری کرده سپس روی بتونه را سنباده کشیده سپس دور و پشت تابلو را با رنگ فوری که با تینر رقیق کرده میزنیم . عمل رنگ کاری علاوه بر زیبایی باعث می شود که رطوبت د رتابلو اثر منفی نگذارد.


بعد از اینکه رنگ رو را سنباده زدیم قاب تابلو را سنباده زده سپس قاب و پشت تابلو را در صورت نیاز بتونه زده سپس سنباده زده سپس بوسیله پیستوله پشت تابلو را رنگ آمیزی می کنیم . بعد از آن قاب تابلو را آستری زده وتابلوآماده برای پاشیده رنگ می شود .اگر میخواهیم تابلو مات شود ابتده نیم پلی استر مات را با تینیرفوری 10000 رقیق کرده وهاردنرمورد نیاز به آن اضافه کرده سپس تابلو را از هرگونه گرد وخاک تمییز کرده و در جای که عاری از هر گونه گردو خاک   باشد قرار داده سپس بوسیله پیستوله سطح تابلو وقاب آن را نیم پلی استر می پاشیم .ولی اگر می خواهیم تا بلو براق باشد نیم پلی استر براق یا پلی استر براق (ایستاده) می توان استفاده کرد .طرز کار نیم پلیاستر مانند نیم پلی استر مات است وتفاوت این دو در مات وبراق بودن است .اما پاسیدن پلی استر ایستاده یا پلی استر براق مانند پلی استر پوست پولیش است تفاوت این دو این است که حتما" باید پلی استر ایستاده را بوسیله پیستوله پاشید .وتفاوت دیگری پلی استر پوست پولیش برای براق شدن نیاز به پولیش کاری دارد ولی پلی استر ایستاده یا براق به این مراحل نیاز ندارد و بعد از پاشیدن توسط پیستوله براق می شود .طریقه کار کردن پلی استر ایستاده یا براق: مقدار پلی استر را مشخص کرده سپس بوسیله تینر فوری 120000-یا15000 رقیق کرده و کبالت مورد نیاز را به آن اضافه کرده وکاملا" با پلی استر هم میزنیم تا کاملا" مخلوط شود سپس  به آن هارد نر اضافه کرده وآن را هم زده سپس آن را داخل پیستوله ریخته و روی تابلو می پاشیم.

گام 4 - ابزار و وسایل رنگ کاری

ابزار و وسایل رنگ کاری

1-سنباده  2- لیسه و کاردک  3-تخته بتونه  4-بتونه  5-قلم مو 6-کمپرسور  7-پیستوله  8-آستری ها  9-انواع رنگ ها 
1- سنباده:   سنباده مورد استفاده در معرق به شرح زیر میباشد
الف : سنباده پوست آب : سنباده های هستند که دانه های سنباده بوسیله چسب ضد آب چسبیده می شوند و به ابعاد 28در 32 سانتیمتر می باشد . سنباده پوست آب را از طول به 2 قسمت مساوی تقسیم کرده و برای سنباده لرزان مورد استفاده است

ب: سنباده پارچه ای : سنباده های هستند که پشت آنها پارچه است و به آن سنباده آهنی نیز می گویند این سنباده ها به صورت رولی و به
عرض    cm 14   می باشد و نوع دیگر آن به صورت دیسکی به قطر های مختلف که سوراخی در وسط آن وجود دارد  وبه   دستگاه دیسکی  وصل می شود دوام سنباده پارچه ای بیشتر است
3- سنباده کاغذی : معمولا" به رنگ کرم میباشد ونسبت به سنباده پارچه ای دوام کمتری دارد
شماره سنباده بستگی به تعداد دانه های که در سنباده در یک اینچ مربع وجود دارد مشخص می شود مثلا" شماره 100 یعنی دریک اینچ مربع 100 دانه سنباده وجود دارد .هر چه شماره سنباده کمتر باشد سنباده  زبرتر است و هر چه شماره آن بیشتر باشد نرمتر است سنباده دیسکی شماره های و36و40و50و60و80و100و120 در بازار وجود دارد که 24 زبرترین و120 نرمترین می باشد سنباده پوست آب شماره های 60و80و100و120و150و180و220و240و280و320و340و400و600و800و1200 وجود دارد که             در معرق چوب تا شماره 400 مورد استفاده قرار می گیرد  .زبرترین شماره 60 ونرمترین 1200 می باشد  
طریقه چسباندنسنباده به صفحه ماشین پوستچسبی که برای چسباندن به صفحه استفاده میشود چسب فوری یا چسب کفاشی میباشد که بهترین نوع آن پاتکس میباشد .ابتدا دو سطحی که می خواهیم بچسبانیم کاملا" از گرد و خاک تمیز کرده سپس چسب را روی دو سطح مالیده سپس بعد از10- 15 دقیقه سنباده را روی صفحه ماشین پوست قرار داده تا کاملا" خشک شود . در موقع چسباندن سنباده به صفحه ماشین پوست هر چقدر هوا کمتر بین آنها قرار بگیرد بهتر به هم می چسبد
2-   قلم  مو
ساده ترین وسیله برای رنگ آمیزی سوح مختلف جهت رنگهای پوششی و خود رنگ میباشد . قلم مو در ابعاد و اندازه های گوناگونی وجود دارد . قلم مو ها پس از انکه چند بار اتفاده شد از کار در آمده و موهای اضافی آن گرفته میشود و چنین قلم مو ها برای رنگ آمیزی مناسب تراست.قلم مو از سه قسمت تشکیل شده است   1- دسته چوبی     2- مو های قلم مو       3- قسمتی که مو ها را به دسته متصل می کند و معمولا" فلزی می باشد تشکیل شده است پس از پایان کار باید قلم مو را بوسیله حلال مخصو ص به رنگی که استفاده کردیم تمیز کرد.

اطلاعات مطلب

دیدگاه کاربران

  1. روزبه - 2019/09/08 - 1:16 ب.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب