گام 1 - روش 1 گرفتن تصمیمات عاقلانه

روش 1 گرفتن تصمیمات عاقلانه

روش 1 : گرفتن تصمیمات عاقلانه

1. دوستان خود را عاقلانه انتخاب کنید. دوستان واقعی با ترغیب دوستان خود به مصرف مواد، آنها را به خطر نمی اندازند. احتمال این سوال را کرده باشید: چگونه می توانم دوست خوبی انتخاب کنم؟ ساده است. قبل از دوستی با افراد، به عاداتشان توجه کنید. مطمئن شوید که اصول اخلاقی دارند، امانتدار هستند و شخصیت خوبی دارند. بدین ترتیب قبل از اینکه دوست شوید، نسبت به آنچه هستند، ایده خواهید داشت.

• دوستان واقعی به خاطر دور ماندن از مواد مخدر، حس بدی به شما نخواهند داشت. دوستان واقعی به شما احترام خواهند گذاشت. آنها از شما می خواهند که موفق و شاد باشید. اگر یکی از دوستان شما درک نکند که مواد مخدر برای شما صحیح نیست، باید نسبت به دوست بودن آنها شک کنید.

روش 1 گرفتن تصمیمات عاقلانه

2. به دوستان خود کمک کنید تا از مواد مخدر و تصمیمات بد بدور بمانند. به آنها درباره مراحل ساده ای بگویید که برای اجتناب از این مواد می توانند استفاده کنند و نسبت به نگران خود درباره آنها بگویید. همچنین نسبت به گفته والدین خود درباره مواد آماده باشید. اگر به خودتان کمک نکنید، آنها مطمئنا به شما خواهند گفت.

روش 1 گرفتن تصمیمات عاقلانه

3. سوالاتی پرسیده و پاسخ آنها را بیابید. هرچه درباره مواد مخدر بیشتر سوال کنید، استفاده منطقی از آنها مشکلتر خواهد شد. بنابراین درباره مواد،بلایی که به سر مردم می آورند و نحوه عملکرد آنها بیشتر بدانید. دانش قدرت است.
• آیا می دانید که متاآمفتامین باعث زخم بدن، هالوسیناسیون جدی و پوسیدگی دندان با نام دهان کرم زده می شود؟
• آیا می دانید که 27 درصد ناقلینHIV/ AIDS در آمریکا معتاد به هروئین می باشند؟ مردمی که هروئین را به وسیله سرنگ تزریق می کنند بیشتر در معرض بیماریهایی همچون HIV می باشند؟
• آیا می دانید که بعد از مصرف کوکائین، ریسک حمله قلبی 24 برابر مقدار نرمال می شود؟

روش 1 گرفتن تصمیمات عاقلانه

4. به یاد داشته باشید که مواد مخدر نرم معروف نیز، مواد مخدر می باشند. مواد مثل الکل، ماریجوانا و تنباکو اگرچه از نظر جامعه قابل قبول می باشند، بازهم مواد قدرتمندی هستند. سازمان بهداشت جهانی WHO تخمین می زند که بیش از 2.5 میلیون نفر سالانه در اثر الکل می میرند. حتی اگر الکل برای بزرگسالان در جاهای مختلف قانونی باشد، یعنی تعداد زیادی از مردم می میرند. اینجا باید یادآور شد که حتی مواد مخدر نرم، یا مواد پذیرفته شده در جامعه نیز می توانند مضر باشند.

• مواد مخدر نرم که اغلب به آنها “مواد دروازه” گفته می شود، موادی می باشند که وقتی تست شدند، باعث می شوند تا کاربران آنها به داروهای دیگر معتاد شوند.
• آنچه معلوم است این می باشد که الکل، ماریجوانا و تنباکو می توانند به مصرف مواد دیگر منجر شوند. اگرچه الکل و تنباکو قانونی و ماریجوانا غیرقانونی است، درباره استفاده از آنها دقت کنید، چون باعث عادت به مواد دیگر می شوند.

گام 2 - روش 2 یاد بگیرید که "نه" بگویید

روش 2  یاد بگیرید که

روش 2 : یاد بگیرید که “نه” بگویید

1. یاد بگیرید که فورا به استفاده از مواد نه بگویید. اینکه به افراد بگویید نمی خواهید مواد مصرف کنید واقعا کار سختی است. شما می خواهید شفاف باشید و کسی را اذیت نکنید. کمی درباره اینکه چگونه می خواهید به کسی که شما را به مصرف مواد وار می دارد، “نه” بگویید، بیاندیشید. در این قسمت مثالهایی ارائه شده اند.
• نه ممنون. من به تمام سلولهای مغزم نیاز دارم.
• واقعا من باید به خانه بروم. پدرمادرم از من خواسته اند تا مراقب خواهرم کوچکترم باشم. دوستان شما را فردا می بینم.
• من گرسنه ام. بهتره به خانه من برویم و به جای اینکار غذا بخوریم.

گام 3 - روش 3 حفظ سبک زندگی فعال و سالم

روش 3 حفظ سبک زندگی فعال و سالم

روش 3 : حفظ سبک زندگی فعال و سالم

1. با استفاده از ورزش فعال بمانید. استفاده از مواد و جدی بودن درباره ورزش بطور همزمان واقعا مشکل است. زمانیکه بدن شما ضعیف و ذهن شما تیره می شود، دویدن، هماهنگ بودن و کار تیمی مشکل می شود. فعال بودن در زمینه ورزش باعث می شود تا از دنیا مواد به دور بمانید. نه تنها ورزش، بلکه فعال بودن باعث می شود تا بدن شما اندورفین آزاد کند که حس بهتری به شما داده و شما را از استرس رها می کند.
در ورزشهای تیمی مشارکت کنید. این ورزشها عبارتند از : فوتبال، فوتبال آمریکایی، راگبی، چوگان، بیسبال، بسکتبال، هاکی، هاکی میدان، بدمینتون، کریکت، والیبال، واترپولو و غیره. ورزشهای تیمی درباره احترام دوطرفه، ارزش کار با هم و ایثار به شرکت کنندگان درس می دهند.
در ورزشهای انفرادی شرکت کنید. این ورزشها عبارتند از: اسکی، کشتی گرفتن، اسکیت برد، بولینگ، گلف، دارت، شطرنج، شمشیربازی، دو و میدانی، تنیس، موج سواری، شنا کردن و غیره. ورزشهای انفرادی ارزش ثبات، عزت و کار سخت را به افراد می دهند.