ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

10 − 9 =

بستن
بستن

چگونه مطالعه کردن را جذاب نماییم؟

چگونه مطالعه کردن را جذاب نماییم؟

چگونه مطالعه جذاب داشته باشیم

مطالعه اگر از سر شوق و اشتیاق نباشد قطعا خسته و کسل کننده خواهد بود. مخصوصا اگر مطالعه موضوع غیر دلخواه باشد یا مطالعه ای مثل دوران مدرسه از سر اجبار باشد. در این حالت ها علاوه بر اینکه مطالعه جذاب نخواهد بود بلکه خسته کننده و بی فایده می باشد. در این مقاله به نکات و قوانینی اشاره می کنیم تا از مطالعه خود لذت ببرید و به فرزندان خود نیز این محیط را اماده نمایید.

 

 

 

 

چگونه ها را از ما بخواهید

ویکی چجور منبع چکونگی انجام کار

مطالب مرتبط


قسمت 1 - حالت های درونی خود را مشخص نمایید

حالت های درونی خود را مشخص نمایید

علاقه باطنی و ذاتی خود را تشخیص دهید

دانستن این موضوع که گرایش ذاتی ما به کدام سمت است کمک خواهد کرد تا موضوع مورد علاقه برای مطالعه را بدانیم. دانستن موضوع مورد علاقه کمک خواهد کرد تا بتوانیم مطالعه ای با شوق  و علاقه را ایجاد نماییم. هر چه مطالعه با شوق و علاقه باشد بیشتر به مطالعه علاقه مند می شویم و در نهایت می توانیم کتابهای درسی که به آنها علاقه نداریم یا کم علاقه هستیم را نیز مطالعه نماییم.

 • ابتدا لازم است برای خود مشخص کنیم کدام کلاس ها و کدام درس ها برایمان جالب است و دوست داریم. حتی کلاسهایی که بی میل و علاقه هستیم را نیز مشخص نماییم.
حالت های درونی خود را مشخص نمایید

خودمان را با کلاسهایی که نمیپسندیم وفق دهیم

ابتدا باید به شما عزیزان این نکته را عرض کنم که اغلب دروس جنبه ای از وجود شما را آموزش می دهند و در واقع لازم و ضروری می باشند. با این حال اگر برای خواندن درس به هر دلیل بی میل و رغبت هستید باید انگیزش برونی ایجاد نمایید تا تشویق به خواندن درس ان کلاس شوید.

 • یک انگیزش برونی آینده است، مثلا باید به خود بگویید اگر شما می خواهید دانشگاه بروید باید تمام درس ها را بخوانید و جز این چاره ای نیست.
 • اگر می خواهید مهندس یا دکتر یا وکیل یا هر متخصص دیگری شوید باید این درس ها را بخوانید و چاره ای دیگر نیست
 • اگر می خواهید پول دلر شوید و صاحب درآمد باید تمام درس ها را به خوبی بدانید.
حالت های درونی خود را مشخص نمایید

مطالبی را که مطالعه می کنید به زندگی روزمره خود مرتبط نمایید

اگر هنگام مطالعه یا قبل از آن به این فکر کنید که موردی یا درسی که مطالعه می کنید هیچ کاربردی در زندگی روزمره شما ندارد و نخواهد داشت مطالعه برای شما کسل کننده خواهد بود واحتمالا نخواهید توانست به مطالعه ادامه بدهید. بنابراین لازم است مورد مطالعه را حتما به زندگی خود ربط دهید و کاربردهای آن و زمینه های کاربردی آن را شناسایی نمایید.

 • به عنوان مثال دانستن اصول پایه شیمی به اشپزی کمک می کند.
 • دانستن آیین نگارش فارسی یا زبان مادری خود کتابت و سخنوری شما را قدرت می بخشد. در نتیجه شما خواهید توانست در آینده برای فروشندگی، بازاریابی، کسب درآمد و معشرت های اجتماعی بهتر عمل نمایید.
 • مطالعه کتاب تاریخ به شما کمک خواهد کرد در مسافرت هر شهر هر قوم هر منطقه چه نوع حکومتی، فرهنگی و عاداتی تجربه نموده اند.
 • ریاضیات به شما کمک خواهد کرد بتوانید اقساط و بهره بانکی آن، کسب سود و محاسبه درآمد و موارد مالی و محاسباتی مشابه روزمره را محاسبه نمایید.
حالت های درونی خود را مشخص نمایید

به چالش کشیدن باورهای مدرسه

اگر موردی در مدرسه وجود دارد که شما را ناراحت می کند، یا اگر درسی یا معلمی را نمی پسندین از خود سوال کنید و دلیل این دیدگاه های منفی را ریشه یابی نمایید. با  دانستن علت منفی بافی راحت تر خواهیم توانست آنها را خنثی کرده و حتی به انگیزه مثبت تبدیل نماییم.

 • به عنوان مثال اگر از درس آیین نگارش فارسی خوشمان نمی آید. از خود سوال بپرسیم که آیا کسی به ما گفته است که نویسنده خوبی نیستیم؟ اگر گفته باشند باید بتوانیم قدرت نوشتن خود را زیاد کنیم چرا که در آینده در هر زمینه ای فعالیت نماییم لازم است بتوانیم بخوانیم و بنویسیم. اگر نگفته باشند پس در ضمیر و ذات ما علاقه به نویسندگی و درس مربوطه وجود دارد و نباید از آن فرار کنیم.
 • یادتان باشد که همیشه معلم برای ما انگیزش درس خواندن ایجاد نخواهد نمود، گاهی معلم درسی خوب نیست و باید خودمان به فکر ایجاد انگیزش برای مطالعه آن درس باشیم.
 • با دوستان خود در مورد درسی که علاقه ندارید صحبت نمایید و از کسانی که علاقه دارند در مورد علائق آنها به آن درس بپرسید تا شما هم مانند آنها به ان درس علاقه مند گردید.
حالت های درونی خود را مشخص نمایید

تشخیص استرس ها

همان میزان که یک درس و مطالعه آن میتواند شوق و اشتیاق شما یا فرزند شما را نسبت به مطالعه و مدرسه کاهش دهد موارد استرس زا همچون روابط اجتماعی مدرسه، نوع پوشش، شکل ظاهری، قیافه، دوستان مدرسه و مشاجره و دعوا و نزا ها می توانند سبب این بی میلی شوند. اگر چنین مواردی است با والدین، مشاوره مدرسه، معلمان یا هر فردی که به او اعتماد دارید صحبت نمایید.

حالت های درونی خود را مشخص نمایید

زیاد به فکر رقابت وکسب مقام نباشید

اغلب دانش آموزان یا دانشجویان در کلاس به هم رقابت دارند و بر سر بدست آوردن مقام اول در رقابت می باشند. این رقابت تنها زمانی مفید و مناسب است که جنبه تفریح و دوستانه داشته باشد. در غیر اینصورت رقابت اضطراب آفرین بوده و شما را از مسیر مطالعه و یادگیری مناسب دور خواهد نمود.

 • تنها زمانی دست به رقابت بزنید که برای شما این مسئله جنبه تفریح و لذت داشته باشد.
 • لازم نیست شما در تمام زمینه ها بهترین باشید و بهترین نمره را اخذ نمایید. هر فرد در زمینه ای خوب است. شما به هدف خود فکر کنید و در راه رسیدن به هدف خود واقع گرا باشید و به دیگران و کارهای انها اهمیت ندهید.
حالت های درونی خود را مشخص نمایید

مواردی  و مسائلی را که دوست دارید و ندارید را یادداشت نمایید

دانستن تمام موارد از یک درس  یا کلاس یا یک کتاب در مورد خوشایند بودن و نبودن آن کمک خواهد نمود تا بتوانیم برای خود دلیل های لازم برای مطالعه را کسب کنیم. یک کاغذ بردارید و در یک سمت آن تمام مواردی که خوشایند است را بنویسید و در مقابل آنها مواردی که خوشایند نیستند را یادداشت نمایید.

 • تمام مواردی که شما را ناراحت می کند را یادداشت نمایید. تمام جزئیات را اشاره نمایید. مثلا بنویسید مدرسه یک محل احمق و بد است. یا بنویسید وقتی معلم از من سوال میپرسد خجالت میکشم. خلاصه بدون رودربایسی تمام موارد را اشاره نمایید.
 • تمام مواردی که خوشایند است را لیست نموده و یادداشت نمایید. مانند بالا تمام مسائل را باجزییات بنویسید. معلم، کارمند، مدیر ، ناظم ، رنگ ساختمان، حیاط، زنگ تفریح، دوست، زنگ ورزش، پیک نیک یا هر چیزی که فکر می کنید شما را خوشحال می کند را لیست نمایید.
 • به لیست نگاه کنید، چه کاری برای کاهش تعداد کارهای ناخوشایند می توانید انجام دهید؟ به عنوان مثال اگر از سوال پرسیدن معلم واهمه دارید می توانید درس را خوب بخوانید و اول جلسه از معلم بخواهید به صورت داوطلب از شما سوال بپرسد. اگر این کار را انجام دهید دیگر در طول کلاس و مدرسه از این مورد فشاری را تحمل نخواهید کرد. با انجام چنین تدابیری لیست ناخوشایند را کاهش دهید.
 • مجددا به قسمت خوشایندها نگاه نمایید. چه عملی می توان انجام داد تا تعداد این قسمت را افزایش دهیم؟ به عنوان مثال اگر کار با کامپیوتر را خیلی دوست دارید می توانید درخواست نمایید تا ساعات کار با کامپیوتر را افزایش دهند یا بخواهید که تکالیف خود را به جای نوشتن با دست با کامپیوتر انجام دهید. به دنبال چنین راه حل هایی بگردید تا لیست خوشایند خود را در مدرسه افزایش دهید.
حالت های درونی خود را مشخص نمایید

با پدر و مادر، خانواده و دوستان خود در مورد مدرسه صحبت نمایید

دقت نمایید که صحبت کردن با دید مثبت روحیه شما را برای ادامه مدرسه و کلاس و درس با اشتیاق بیشتر کمک میکند. همواره صحبت کردن راه حل است و اگر خانواده و دوستان علاقه مند به گوش دادن حرف های خود دارید حتما با آنها در مورد مدرسه صحبت نمایید.

 • توجه به این مسئله لازم است که وقتی والدین از مدرسه از شما سوال می کنن آنها نمی خواهند شما را ناراحت کنند یا ملامت. آنها در تلاش هستند تا با تشویق شما و حل مشکلات احتمالی راه شما را در مدرسه هموار سازند.
 • در مورد مشکلات و صحبت کردن در مورد آنها هراس نداشته باشید و با  والدین خود یا با فرد دلسوزی که میشناسید در مورد ان صحبت نمایید.

قسمت 2 - ایجاد عادات خوب در مطالعه

ایجاد عادات خوب در مطالعه

ایجاد یک برنامه مرتب  و منظم

اگر در انجام تکالیف مدرسه کوتاهی نمایید، یا کم کاری کرده باشید کم کم این روند شما را دانش آموز یا دانشجوی ضعیفی خواهد کرد و تاثیر بدی در روند تحصیل شما خواهد گذاشت. باید یک برنامه ریزی دقیق و حساب شده داشته باشید تا ضمن انجام تکالیف و بهترین بودن در مدرسه، از زندگی و دیگر کارها و تفریحات لذت ببرید.

 • لیستی از تکالیف خود را تهیه کنید وبرای انجام انها اهمیت قائل شده و اولویت بندی نمایید.
 • محل ساکتی را برای انجام تکالیف خود انتخاب نمایید.
 • تکالیف خود را قبل از تماشای تلویزیون، بازی با دوستان، مهمانی رفتن و ورزش و هرگونه تفریح انجام دهید. بدین ترتیب به هنگام تفریح از ان لذت خواهید برد. اما اگر اینطور نباشد به هنگام تفریح فکر تکالیف وامتحان شما را کلافه خواهد کرد.
 • در طول انجام تکالیف در زمانبندی خود استراحت های کوتاه 5 دقیقه ای قرار دهید.
ایجاد عادات خوب در مطالعه

درس ها و تکالیف خود را اولویت بندی نمایید

قرار دادن دروسی که اهمیت بیشتری برای شما دارند در ابتدای لیست امری است ضروری. ان تکالیفی که تاثیر کذار بر روی معدل شما هستند یا شما از انجام انها لذت می برید باید بالاترین اولویت را داشته باشند.

ایجاد عادات خوب در مطالعه

تکالیف بزرگ خود را به تکالیف کوچک تر تقسیم نمایید

به عنوان مثال اگر امتحان زیست دارید که حجم زیادی دارد باید آنرا به قسمتهای کوچک تری تقسیم نمایید و هر قسمت را در زمانبندی جداگانه ای انجام دهید. بدین ترتیب با اتمام هر بخش از ان شما خواهید توانست شوق اشتیاق حاصل از غلبه بر قسمتی از پروژه بزرگ را حس نمایید و با انگیزه تر ادامه دهید.

ایجاد عادات خوب در مطالعه

به دنبال راه حل هایی باشید تا تکالیف مدرسه خود را با تنوع انجام دهید

انجام متوالی و یکنواخت تکالیف می تواند خسته و کسل کننده باشد. تغییر در دفتر، رنگ خودکار، خط کشی ها و ... یا هر تغییری که شما را به شوق آورد کمک خواهد کرد تا تکالیف خود را با شوق و اشتیاق انجام دهید.

ایجاد عادات خوب در مطالعه

مطالعه با دوستان

مطالعه با دوستان کمک خواهد کرد تا انگیزشی چند برابر برای مطالعه پیدا کنید. انجام تکالیف یکسان و مطالعه درس یکسان با دوستان ضمن از بین بردن خستگی و یکنواختی به شما کمک خواهد کرد تا با علاقه بیشتری مطالعه نمایید.

ایجاد عادات خوب در مطالعه

بازخورد و نتیجه تغییرات خود را بپرسید

به سراغ معلم خود بروید و از او در مورد اینکه تغییرات ایجاد کرده اید ایا محسوس شده و معلم حس کرده بپرسید. نگران پاسخ معلم نباشید و به کار خود با تمام توان ادامه دهید.

ایجاد عادات خوب در مطالعه

اجازه بدهید معلمان تان با نحوه درس خواندنتان اشنا شوند

تقریبا همه معلمان از شنیدن نحوه درس خواندن شما ذوق زده خواهند شد. با آنها تعامل نمایید و نحوه مطالعه خود را بیان نمایید. اجازه بدهید انها شما را کمک نمایند.

ایجاد عادات خوب در مطالعه

تلاش و موفقیت خود را تشویق کنید و جایزه بدهید!

خیلی اهمیت دارد که پس از یک دوره مطالعه سخت و نائل شدن به موفقیت و کسب نمرات خوب خود را با هر کاری که خوشایند است برایتان تشویق نمایید. تابستان بستنی خیلی میچسبه نظر شما چیه؟؟؟

 

 

 

 

خسته نباشین

از اینکه با ما همراه هستین کمال تشکر را داریم

تیم انتشارات اختصاصی ویکی چجور

اطلاعات مطلب

دیدگاه کاربران

 1. Pouya yusefiyan - 2018/06/04 - 5:51 ب.ظ
 2. محمد بصیری - 2018/06/06 - 12:43 ق.ظ
 3. ویدا شهنازی - 2018/06/12 - 5:09 ب.ظ
 4. سونیا نصیری فرد - 2018/06/12 - 11:45 ب.ظ
 5. Maryam yousefi - 2018/11/25 - 3:48 ب.ظ
 6. روژان - 2019/02/03 - 1:42 ب.ظ
 7. حجت شایا - 2019/05/07 - 12:04 ق.ظ
 8. حسین بهاری - 2019/06/13 - 12:07 ق.ظ
 9. سپیده نوری - 2019/06/13 - 12:36 ب.ظ
 10. زهرا قربانی - 2019/06/18 - 10:00 ب.ظ
 11. Aminalipour - 2019/06/20 - 12:22 ق.ظ
 12. فرید یاری گر - 2019/06/21 - 12:39 ب.ظ
 13. امیدمحمدزاده - 2019/06/21 - 4:59 ب.ظ
 14. علی مقتدر - 2019/06/21 - 7:06 ب.ظ
 15. امین عبدی - 2019/06/22 - 7:09 ب.ظ
 16. حسین بهاری - 2019/06/26 - 2:04 ق.ظ
 17. سپیده نوری - 2019/06/26 - 1:10 ب.ظ
 18. پارسا پورمحمد - 2019/06/27 - 11:58 ب.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب