ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

20 − نوزده =

بستن
بستن

چگونه مشکل خاموشی ناگهانی تایمر راه پله رو حل کنیم؟

چگونه مشکل خاموشی ناگهانی تایمر راه پله رو حل کنیم؟

مشکلی که در سیستم تایمر راه پله وجود دارد، چراغ در زمان تنظیم شده بلافاصله خاموش شده و با تاریکی مطلق راه پله، عابر در میان راه دچار حادثه میشود.

مطالب مرتبط


گام 1 - تایمر راه پله

تایمر راه پله

همان طور که میدانید در راه پله ها از رله یا تایمر راه پله جهت روشن کردن لامپ ها استفاده میکنند که اصول کار این تایمر ها بدین صورت است که با فشار دادن هر کدام از شستی ها در طبقات مختلف، تمامی چراغ های موجود در راه پله روشن می شوند و بعد از طی مدت زمان (از قبل تعیین شده) خاموش می شوند.

تایمر راه پله

مشکلی که در این سیستم وجود دارد، چراغ در زمان تنظیم شده بلافاصله خاموش شده و با تاریکی مطلق راه پله عابر در میان راه دچار حادثه میشود. چرا که در این لحظه ممکن است شخصی که در حین طی مسیر در راه پله است در مکانی باشد که دسترسی به کلید یا شستی ندارد تا بتواند چراغ ها را دوباره روشن کند و ممکن است در تاریکی هر حادثه ای برای وی بوجود آید.
لذا ما میخواهیم یک هشدار دهنده قبل از خاموش شدن چراغ ها و تاریکی مطلق به شخص عبور کننده از راه پله داده شود تا وی در اولین فرصت دوباره شستی را فشار داده و در روشنایی، بی دردسر به مسیر خود ادامه دهد.

 

گام 2 - نحوه ی سیم کشی

نحوه ی سیم کشی

ابتدا نیم نگاهی به نحوه سیم کشی سیستم تایمر راه پله می کنیم.

نحوه ی سیم کشی

همانطور که در شکل واضح است هنگامی که هر کدام از شستی ها به تایمر فرمان می دهند تایمر شروع به کار میکند و تا زمان معین فاز را به لامپ ها انتقال داده و طی زمان معین با قطع کردن فاز لامپ ها خاموش می شوند.

گام 3 - راه حل

راه حل

راه حل
چاره کار این هست که ما از دوتا تایمر استفاده کنیم. و یکی از تایمر ها را به قسمتی از لامپ ها و تایمر دومی را به قسمت دیگر لامپ ها وصل می کنیم.

راه حل

به نحوی که با تعبیه دو عدد لامپ در هر طبقه (و یا در هر زیر سقفی کنار هم)، بازدن شستی هر دو تایمر شروع به کار می کنند و لامپ ها روشن می شوند اما نکته اینجاست که ما زمان یکی از تایمر ها به زمان کمتری تنظیم میکنیم ، تا هنگام قطع و خاموش شدن فقط نصف لامپ ها خاموش شود و فرد عابر متوجه شود که تایمر دوم هم در حال خاموش شدن است پس باید هرچه سریعتر دوباره شستی را فشار دهد تا تایمرها از صفر شروع به کار کنند.

راه حل

جهت انجام این کار ما به سه عدد سیم در مسیر سیم کشی لامپ ها نیازمندیم 
یعنی شبیه سیم کشی دوپل
یک سیم نول که مشترک هست و دوسیم دیگر هر کدام به یکی از لامپ ها وصل میشوند که هر سیم فاز توسط یک تایمر تغذیه می شود.

به عنوان مثال ما میتوانیم یکی از تایمر ها را در ۳۰ ثانیه و دیگری را در ۴۰ ثایه قرار دهیم. بازدن کلید شستی هر دو لامپ روشن میشوند. بعد از گذشت ۳۰ ثانیه لامپ مربوطه خاموش می شود و فرد حاضر در راه پله در نور ملایم و قبل از تاریکی مطلق فرصت دارد تا با فشار دادن دوبار شستی مانع از خاموشی مطلق شود.

راه حل

شایان ذکر است جهت سیم کشی در مواردی که قاب لامپ ها پلاستیکی است و سیم ارت بلا استفاده می ماند، میتوان سیم ارت را از مرکز قطع و جهت انتقال فاز تایمر دومی استفاده کرد.

همچنین این راه حل در تایمر سه سیمه صدق نمیکند چرا که سیم خروجی شستی ولامپ مشترک هستند.

اطلاعات مطلب

  • سیم کشی ساختمان
  • 6,953 بازدید
  • blankblankblankblankblank (4 votes, average: 4,50 out of 5)
    blankLoading...
  • آخرین ویرایش توسط : مهدی هاتفی نیا - پنج‌شنبه, 11 ژانویه 18, 5:39 ب.ظ
  • ویکی چجور

دیدگاه کاربران

  1. میلادحلوائی - 2020/01/06 - 1:13 ب.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب