ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

11 − 1 =

بستن
بستن

چگونه مراقب ماهی خود باشیم؟

چگونه مراقب ماهی خود باشیم؟

ماهی ها حیوانات خانگی زیبا و سرگرم کننده هستند. این که آیا شما یک مبتدی یا متخصص هستید، اصول اولیه مالکیت ماهی که برای پیروی از آن مهم است وجود دارد. به یاد داشته باشید که در انتخاب ماهی فقط به ظاهرآن توجه نکنید. هم چنین اطمینان حاصل کنید که با گرفتن مخزن مناسب و اضافه کردن گیاهان و تزئینات مناسب آنها راحت و سالم هستند. ماهی می تواند یک مدت طولانی زندگی کند، بنابراین ایجاد یک برنامه تمیز کردن و تغذیه ی مناسب، مالکیت را سرگرم کننده تر می کند.

مطالب مرتبط


گام 1 - انتخاب ماهی

 انتخاب ماهی

مرحله 1 : انتخاب ماهی هایی که در آب شیرین زندگی می کنند یا گرمسیری.

ماهی های آب شیرین بهترین گزینه برای مبتدیان هستند زیرا نیاز به نگهداری کمتر از آکواریوم دارند. آنها همچنین عموما مسائل بهداشتی کمتری در آکواریوم های خانگی دارند. ماهی های گرمسیری نیاز به آکواریوم های آب شیرین دارند و برای نگهداری چالش بیشتری دارند. با این حال، آنها کاملا زیبا هستند.

 انتخاب ماهی

مرحله 2 : گونه های کوچک ماهی.

در بسیاری از موارد، ماهی های کوچک از نژادهای صلح آمیز هستند. آنها همچنین به فضای کمتری نیاز دارند و انتخاب خوبی برای صاحبان ماهی برای اولین بار می باشند. تتراهای نئون، گورباچف دانیوس، و گورامی کوتوله، گزینه های جامد هستند. توجه داشته باشید که برخی از ماهی ها اغلب برای بچه ها بسیار عالی هستند، مثل ماهی قرمز، واقعا می تواند رشد کند. اگر شما گونه های ماهی مانند تتراس را ترجیح می دهید، باید قصد خرید حداقل پنج عدد از آنها را در یک زمان داشته باشید.

 انتخاب ماهی

مرحله 3 : ماهی تان را با دقت انتخاب کنید.

وقتی تصمیم می گیرید که کدام ماهی را برای اکواریوم خود بخرید، شما باید فراتر از رنگ و ظاهر بروید و به جای آن تمرکز بر رفتار داشته باشید. به طور کلی نیاز دارید که ماهی های غیر تهاجمی یا تهاجمی را با هم بگذارید. اگر انواع مختلفی را مخلوط کنید، ماهی های تهاجمی معمولا به دیگران حمله می کنند. به عنوان مثال، danios، guppies، و biger pleco همه ماهی های دوستانه هستند که با هم مسالمت آمیز می شوند.

 Angelfishو cichlids دو نوع ماهی تهاجمی هستند که اغلب در یک مخزن زندگی می کنند بدون اینکه به یکدیگر آسیب برسانند.

 انتخاب ماهی

مرحله 4 : خرید از فروشنده یا یک فروشگاه معتبر.

اگر از یک فروشگاه حیوانات خانگی خریداری کنید، امنیت بیشتری برای دیدن ماهی واقعی تان هنگام خریداری دارید. اکثر فروشگاه ها اغلب هزینه های بازپرداخت را نیز می گیرند، در صورتیکه ماهی قبل از یک تاریخ خاص می میرد. اگر شما به صورت آنلاین خرید کنید، هر گونه انتخابی در رابطه با ماهی های فردی را رد خواهید کرد، اما شما می توانید از نژادهای ماهی اطلاعات بیشتری بدست آورید. هم چنین شما میتوانید به صورت آنلاین یک فروشنده را انتخاب کنید که از طریق ایمیل یا تلفن، سرویس های مشتری را رسیدگی می کند. به دنبال بررسی های مثبت آنلاین نیز هستیم. اینها اغلب در انجمن صاحبان ماهی یافت می شود. به محض اینکه ماهی را از طریق اینترنت دریافت میکنید یا قبل از خرید آن در فروشگاه، مطمئن شوید که به نظر میرسد سالم است. ماهی باید فعال و به سرعت در حال حرکت باشد. چشم ها و زخم ها باید از آلودگی ها یا مخاط ها پاک شوند. مقیاس ها باید دست نخورده و بدون خراش باشد.

 

گام 2 - راه اندازی مخزن

راه اندازی مخزن

مرحله 1 : مخزنی با اندازه مناسب بخرید.

مخزن شما باید اندازه ای بزرگتر از تعداد ماهی هایی که دارید، داشته باشد. به عنوان یک قاعده کلی، یک ماهی آب شیرین که به طول یک اینچ رشد می کند باید 4.5 لیتر (1.2 گالن) آب در مخزن داشته باشد. یک ماهی ساحلی اندازه ای به همان اندازه حدود 2.5 لیتر (0.7) آب داشته باشد. تعداد این ارقام را با تعداد کل ماهی درنظر بگیرید که کدام تانک را خریداری کنید، باید چند برابر کنید. در صورت شک و تردید، بهتر است یک تانک بزرگتر بخرید، زیرا پر جمعیت بودن بیش از حد ماهی ها ممکن است باعث ایجاد یک مشکل بهداشتی برای ماهی شود. با توجه به کیفیت ضعیف آب، حتی می تواند باعث مرگ ماهی شود. اطمینان حاصل کنید که محاسبات خود را بر اساس اندازه کامل ماهی خود در نظر بگیرید، نه طول فعلی ماهی تان.

راه اندازی مخزن

مرحله 2 : مخزن خود را در یک محل مناسب قرار دهید.

مخازن ماهی می توانند بسیار سنگین باشند، بنابراین هنگامی که آن را در یک موقعیت قرار می دهید سعی نکنید آن را بیش از حد حرکت دهید. مطمئن شوید که مخزن خود را مقابل نور مستقیم خورشید قرار دهید. همچنین باید روی سطح زمین باشد تا امکان ناپدید شدن آن به حداقل برسد. یک اتاق ساکت و بدون تلویزیون و به دور از صدای ترافیک به طور کلی باعث ایجاد یک محیط آرامتر برای ماهیان می شود. این نیز یک ایده خوب است که در همان اتاق سیگار نکشید، زیرا می تواند به کیفیت هوا صدمه بزند.

راه اندازی مخزن

مرحله 3 : بخاری خود را نصب کنید.

اکثر ماهی ها نیاز دارند که آب در مخزن دمای خاصی داشته باشد، معمولا بین 72 تا 84 درجه فارنهایت. برای حفظ درجه حرارت و ثابت بودن، شما از بخاری در مخزن خود استفاده می کنید. بعضی از بخاری ها زیر شن یا زیر بستر قرار می گیرند، اما برخی دیگر در کنار مخزن آویزان هستند. دستورالعمل نصب بر روی بسته را دنبال کنید. مهم است که مخزن خود را در نزدیکی سوکت کارکردی قرار دهید، زیرا شما باید دستگاه هایی مانند بخاری و فیلتر خود را وصل کنید.

راه اندازی مخزن

مرحله 4 : سیستم تصفیه را نصب کنید.

یک فیلتر تصفیه، آب خود را حفظ می کند و بسیاری از آلاینده ها را از جمله مواد مدفوع حذف می کند. فیلترهای مکانیکی وجود دارد که در تله هایی که می توانند تخلیه شوند، از بین می روند. فیلترهای شیمیایی وجود دارد که آلاینده ها را با کربن فعال جذب می کند و فیلترهای بیولوژیکی وجود دارد که از باکتری های فعال برای تعادل مواد شیمیایی در آب استفاده می کنند. یک فیلتر مکانیکی به طور کلی بهترین گزینه برای یک مبتدی است، زیرا آنها نسبتا پایه هستند و نیاز به یک برنامه تمیز کردن منظم دارند. بعضی از فیلترها باید زیر ماسه در مخزن خود قرار گیرد، در حالی که برخی دیگر از پشت مخزن آویزان هستند.

راه اندازی مخزن

مرحله 5 : بستر خود را اضافه کنید.

یک قاعده خوب این است که شما یک پوند از شن و ماسه، سنگ یا شن در هر گالن آب در مخزن خود نیاز دارید. قبل از قرار دادن بستر در مخزن خود، آنرا به طور کامل با آب شیرین کنید تا گرد و غبار را از بین ببرید. سپس، بستر را به آرامی در مخزن خود قرار دهید، فقط با یک شیب کوچک به سمت جلو.

راه اندازی مخزن

مرحله 6 : دکوراسیون دلخواهتان را در مخزن انتخاب کنید و بگذارید.

دکوراسیون هایی را انتخاب کنید که مکان های امن برای ماهی خود ارائه می دهند، مانند آکواریوم کشتی دزدان دریایی امن. بهتر است فقط یک قطعه بزرگ برای جلوگیری از پرش بیش از حد مخزن خود داشته باشید. قبل از قرار دادن آنها در مخزن، اشیا را با آب شیرین بشویید. سعی کنید دکوراسیون خود را با قرار دادن قطعات بلندتر یا بزرگتر به سمت پشت مخزن، تعادل دهید. این همچنین باعث می شود ماهی را در عمل مشاهده کنید. از خرید دکوراسیون بالقوه خطرناک، مانند ریزش چوب طبیعی یا مرجان اجتناب کنید. همچنین اطمینان حاصل کنید که دکوراسیون شما لبه های تیز ندارد، قطعات پلاستیکی که می تواند از بین برود یا رنگی که ممکن است پوسته پوسته شود.

راه اندازی مخزن

مرحله 7 : گیاه دلخواهتان را انتخاب و در اکواریوم قرار دهید.

بسیاری از مردم گیاهان پلاستیکی را انتخاب می کنند، زیرا آنها برای تمیز کردن انواع متنوعی از رنگ های پر جنب و جوش استفاده می شوند. با این حال، گیاهان زنده دارای مزایای افزایش سطح اکسیژن در مخزن شما می باشند. آنها همچنین می توانند نگاه طبیعیتری ایجاد کنند. قبل از قرار دادن آنها در مخزن، آنها را در آب شیرین بشویید. اطمینان حاصل کنید که آنها بعضی از سوبسترا ها در قسمت پایه ای محافظت می شوند تا مانع حرکت زیاد شوند. اگر تصمیم به افزودن گیاهان زنده دارید، باید نیازهای نور خود را در نظر بگیرید. اکثر گیاهان زنده نیاز به حداقل 12 ساعت نور طبیعی یا مصنوعی دارند. شمشیر آمازون، چمن ژاوا و ژاپن، چند نمونه از گیاهان زنده مقاوم هستند که برای آکواریوم های استارتر مناسب هستند.

راه اندازی مخزن

مرحله 8 : شرایط آب ونحوه پر کردن اکواریوم.

مخزن آب را به اندازه کافی پر کنید. آب را با یک ماده غلیظ کننده، کلر زدایی کنید و منتظر بمانید تا اثر کامل داشته باشد. دستورالعمل ها در بسته بندی ذکر شده است. وقتی آب آماده است، به آرامی آن را در مخزن بریزید. هنگامی که آب در مخزن شما قرار دارد، بهتر است آن را به مدت یک تا شش هفته بگذارید بماند. این به اندازه کافی برای باکتری ها در مخزن شما برای رسیدن به سطوح طبیعی و ایمن به بار می آورد.

راه اندازی مخزن

مرحله 9 : ماهی جدید را در آب مخلوط شناور کنید.

هنگامی که ماهی جدید خود را به خانه می آورید، کیسه را با آن داخل  ظرف 10-15 دقیقه قرار دهید. ¼ فنجان آب مخزن را به کیسه اضافه کنید و سپس آن را باز کنید و اجازه دهید تا پنج دقیقه دیگر ادامه یابد. سپس، به آرامی کیسه را  بچرخانید و ماهی خود را در آب مخلوطی شناور سازید. این مرحله را از دست ندهید، زیرا این کار باعث می شود تا ماهی خود را به دمای جدید آب عادت دهید و خطر شوک را کاهش دهید.

گام 3 - نگهداری مخزن و ماهی تان

 نگهداری مخزن و ماهی تان

مرحله 1 : بیش از حد تغذیه نکنید.

خوراک ماهی دو بار در روز معمولا کافی است. با دامپزشک یا فروشگاه حیوانات خانگی خود در مورد چگونگی تغذیه ماهی صحبت کنید، اما شما همچنین می توانید مقادیری را که می خواهید بر اساس مقدار چربی نگه دارید، تنظیم کنید. در حالت ایده آل، مقدار تغذیه در پایان هر روز نه تنها کم نخواهد بود، بلکه باقی هم خواهد ماند. مواد غذایی بیش از حد می تواند انواع مشکلات را شامل شود، از جمله فیلتر های مسدود و کمک به رشد جلبک. تغذیه مناسب غذا نیز مهم است. اکثر ماهی ها به خوبی با پوسته، اما برخی از فیدر های پایین به غرق شدن گلوله ای نیاز دارند.

 نگهداری مخزن و ماهی تان

مرحله 2 : سطوح pH را هفتگی تست کنید.

یک کیت تست آب را دریافت کرده و جهت جمع آوری و اندازه گیری pH موجود در مخزن خود دنبال کنید. اطمینان حاصل کنید که آب خود را در محدوده قابل قبول قرار می دهد، برای ماهی های آب شیرین این معمولا بین 6.6 و 7.8 است. اگر pH شما خاموش باشد، تغییر جزئی یا کامل آب ممکن است مشکل را حل کند.

 نگهداری مخزن و ماهی تان

مرحله 3 : مخزن خود را یکبار در هفته تمیز کنید.

یک پد یا جلبک تهیه کنید و داخل و طرفین مخزن خود را خیس کنید. تا زمانی که تمام رنگ سفید یا سبز برداشته نشود، شیشه روشن نمی شود. سپس از یک سیفون سنگی برای حذف 10-20٪ از آب مخزن استفاده کنید. سعی کنید هر گونه آلودگی یا مدفوع را در انتهای مخزن بگذارید. بعد از اتمام دوباره مخزن را با آب تصفیه کنید.

 نگهداری مخزن و ماهی تان

مرحله 4 : فیلتر خود را هر ماه عوض کنید.

اگر فیلتر بیش از حد در آب باقی بماند، فیلترهای مخزن شما مسدود می شود. برای اکثر فیلترها، شما باید آنها را به طور کامل جدا کرده و جایگزین کنید. با این حال، در بعضی موارد، فیلتر کردن را با آب تصفیه شده آسان می توان انجام داد. جهت فیلتر خود را بررسی کنید.

 

 نگهداری مخزن و ماهی تان

مرحله 5 : تغییرات ماهانه جزئی آب را انجام دهید.

برای مخازن آب شیرین، شما باید حدود 15-20٪ از آب را تغییر دهید. برای مخازن آب شور، این افزایش را تا 20-25٪ افزایش دهید. برای پاک کردن آب از یک زاویه مکش استفاده کنید و در همان زمان بقایای باقیمانده را از گوشه ی مخزن بردارید. سپس، آب حذف شده را با آب تازه ای که در سطل های اضافی در نزدیکی آن قرار دارد، جایگزین کنید.

 نگهداری مخزن و ماهی تان

مرحله 6 : هرگونه مشکل سلامتی را درمان کنید.

ماهی خود را تماشا کنید تا اطمینان حاصل کنید که آنها به طور فعال شنا میکنند و رنگ آمیزی سالم را حفظ می کنند. آنها باید آزادانه نفس بکشند، نه گاز بگیرند. نگاهی دقیق به مقیاس های آنها نیز بگذارید تا اطمینان حاصل شود که هیچ لکه ای رخ نمی دهد. اگر متوجه شوید که یکی از ماهی هایتان مریض شده است، آن را کنار گذاشته و در یک مخزن یا کاسه جداگانه برای نظارت قرار دهید. اطمینان حاصل کنید که هر ماهی مرده را بلافاصله از مخزن حذف کنید.

اطلاعات مطلب

 • حیوانات
 • 1,046 بازدید
 • blankblankblankblankblank (10 votes, average: 4,40 out of 5)
  blankLoading...
 • آخرین ویرایش توسط : مهدی هاتفی نیا - دوشنبه, 26 مارس 18, 7:23 ب.ظ
 • دریافت فایل
 • ویکی هاو

دیدگاه کاربران

 1. blank
  علی صمدی فرد - 2019/07/25 - 12:33 ب.ظ
  • blank
   kh hatefi - 2019/07/25 - 1:53 ب.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب