ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

یازده + 15 =

بستن
بستن

چگونه مدیر اداری بشوم ؟؟

چگونه مدیر اداری بشوم ؟؟

30

مدیر امور اداری برنامه ریزی، هدایت و هماهنگی خدمات اداری و پشتیبانی سازمان را برعهده دارد. در یک سازمان کوچک او ممکن است مسئول همه وظایف بخش امور اداری باشد. ولی در سازمان های بزرگ، مدیر امور اداری مسئول مدیریت و نظارت بر کارکنان بخش امور اداری است.

مطالب مرتبط


گام 1 - مدیر امور اداری کیست و چه کار می کند؟

مدیر امور اداری کیست و چه کار می کند؟

مدیر امور اداری مجموعه وسیعی از خدمات را برنامه ریزی، هماهنگی و هدایت می کنند تا سازمان بتواند به صورت موثری کارکند. او وظایف گسترده و وسیعی را بر عهده دارد. مدیر امور اداری بر رعایت شدن استانداردها و قوانین در قراردادهای سازمان نظارت دارد. او  الگوهای مصرف انرژی، استفاده از فن آوری و تجهیزات اداری را کنترل می کند مثلا ممکن است برای خرید تجهیزات و وسایل جدید برای کاهش هزینه های انرژی و یا تعمیر و نگهداری یا جایگزینی آینده تجهیزاتی مانند کامپیوتر برنامه ریزی کند. کار این مدیر در میزان بهره وری و رضایت کارکنان موثر است.

بخشی از وظایف مدیر امور اداری مربوط به کارکنان می باشد از جمله انجام امور استخدامی، موارد داخل سازمانی مانند ترفیع، جابجایی و..، اجرای دستورالعمل ها و آیین نامه های استخدامی، ارزشیابی عملکرد کارکنان، امور رفاهی و…

مدیر امور اداری در بسیاری سازمان ها و شرکت ها مسئولیت اجرای مناقصه ها و مزایده ها را برعهده داشته و بر امور انبارداری، نحوه نگهداری و ایمنی کالاها، تهیه کالاها و تجهیزات مورد نیاز، امور مربوط به خدمات عمومی مانند برگزاری جلسات و همایش ها نظارت دارد.

گام 2 - وظایف و کار مدیر امور اداری

وظایف و کار مدیر امور اداری

   مدیریت و نظارت بر کارکنان بخش اداری

    برنامه ریزی و نظارت بر بودجه های قراردادها، موجودی ها و تجهیزات

    خرید، ذخیره سازی و توزیع لوازم و تجهیزات مورد نیاز واحدهای مختلف

    نظارت بر نگهداری و تعمیر ماشین آلات، تجهیزات و…

    اطمینان از رعایت شدن استانداردهای ایمنی و سلامت در محیط کار

    انجام امور پرسنلی مانند امور استخدامی، امور داخل سازمانی (ترفیع، جابجایی، پاداش، تنبیه، مرخصی و…)، ارزیابی عملکرد، امور بیمه، وام و…

گام 3 - وضعیت استخدام مدیر امور اداری در ایران

وضعیت استخدام مدیر امور اداری در ایران

مدیر امور اداری معمولا در هر سازمان یا شرکت دولتی یا خصوصی (عمدتا شرکت های بزرگ) مورد نیاز است. در خصوص میزان استخدام مدیر امور اداری در ایران آمار دقیقی در دسترس نمی باشد. اما از آنجا که این شغل در همه سازمان ها و شرکت های متوسط و بزرگ لازم است، می توان بازار کار خوبی را برای آن پیش بینی کرد.

وضعیت استخدام مدیر امور اداری در برخی کشورهای جهان به شرح زیر است :

آمریکا – پیش بینی می شود میزان استخدام مدیر امور اداری بین سالهای ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰، ۱۵ درصد رشد خواهد کرد. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل ۱۴ درصد می باشد.

 درآمد و حقوق مدیر امور اداری

در جدیدترین پژوهش صورت گرفته در اواخر سال ۱۳۹۳ توسط تعدادی از متخصصان شغلی کشور، گروه های مختلف شغلی از نظر درآمدی مورد بررسی قرار گرفته اند. بر این اساس متوسط حقوق و درآمد مدیر امور اداری نیز استخراج شده است.

برای مدیر امور اداری حداقل، حداکثر و متوسط درآمد ماهیانه ذکر شده،به طوری که در اواخر سال ۱۳۹۳، حداقل درآمد این شغل ۷۸۰۰۰۰ تومان، حداکثر درآمد ۲۹۸۰۰۰۰ تومان و متوسط درآمد ماهیانه ۱۵۰۰۰۰۰ تومان بوده است.

همچنین از آنجا که تجربه و سابقه کاری یکی از عوامل موثر در تعیین حقوق و درآمد هر شغلی از جمله مدیر امور اداری می باشد، در بخش دیگری از این پژوهش، درآمد  این شغل از نظر سابقه کاری مورد بررسی قرار گرفته و این نتیجه حاصل شد که با افزایش سابقه کاری، درآمد و حقوق مدیر امور اداری نیز تقریبا افزایش می یابد

میزان درآمد و حقوق مدیر امور اداری در برخی از کشورهای جهان عبارتند از :
 
آمریکا - متوسط حقوق و درآمد سالانه این شغل مطابق با آخرین آمارها ۸۱.۱۰۰ دلار در سال ۲۰۱۳ بوده است.

گام 4 - مهارت لازم برای مدیر امور اداری شدن

مهارت لازم برای مدیر امور اداری شدن

   مهارت های ارتباطی – برای ارتباط داشتن و همکاری مناسب با بخش های مختلف، مدیران ارشد و افراد خارج از سازمان
    دقت بالا و توجه به جزئیات – چون  مدیر امور اداری بر چندین بخش مهم نظارت دارد، برای جلوگیری از هر گونه اشتباه و خطا به خصوص اشتباهات مالی  باید دقت زیادی داشته و به همه جزئیات توجه کند. 
    مهارت های رهبری و مدیریتی – از آنجا که وظایف مدیر امور اداری در حوزه چندین بخش سازمان یا شرکت می باشد، او باید به خوبی بتواند بر همه آنها نظارت داشته و به خوبی آنها را با هم هماهنگ کند. از طرفی باید مدیریت  کلیه امور بخش اداری و کارکنان آن را نیز بر عهده داشته باشد.

رشته های تحصیلی مرتبط با شغل مدیر امور اداری
برخی شرکت ها و سازمان ها برای استخدام مدیر امور اداری تاکید بیشتری بر تجربه کاری مرتبط نسبت به مدرک تحصیلی دارند. اما مسلما برای هر شغلی اگر فرد مدرک دانشگاهی مرتبط داشته باشد، در آن شغل موفق تر خواهد بود. به هر حال در استخدام مدیر امور اداری عمدتا از فارغ التحصیلان رشته های زیر دعوت می شود  :
    مدیریت (به ویژه گرایش های دولتی و بازرگانی)
    امور اداری

گام 5 - تیپ های شخصیتی مناسب برای مدیر امور اداری

تیپ های شخصیتی مناسب برای مدیر امور اداری

در یک انتخاب شغل صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.

به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این شغل موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این شغل معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

تیپ های شخصیتی مناسب این شغل بر اساس تست شخصیت شناسی MBTI
 ISFJ این تیپ شخصیتی توان خوبی در سازماندهی داشته و توجه زیادی به جزئیات دارد.
ESFP این تیپ شخصیتی دوست دارد با مردم در ارتباط باشد. این تیپ شخصیتی حداکثر تلاش خود را برای رفع خواسته های مراجعان انجام می دهد. او به جزئیات توجه زیادی دارد.

اطلاعات مطلب

  • دنیای کار
  • 712 بازدید
  • blankblankblankblankblank (No Ratings Yet)
    blankLoading...
  • آخرین ویرایش توسط : ناهید حضوری - یکشنبه, 13 نوامبر 16, 3:24 ق.ظ
  • مدیر اداری

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب