ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

16 − پنج =

بستن
بستن

چگونه محمدعلی میرزا با مشروطیت مخالفت کرد؟

چگونه محمدعلی میرزا با مشروطیت مخالفت کرد؟

پس از مرگ مظفرالدین شاه ، فرزندش محمدعلی میرزا به سلطنت رسید. وی پس از رسیدن به سلطنت راه مخالفت با مشروطیت را در پیش گرفت و حتی نمایندگان مجلس را به مراسم تاج گذاری خود دعوت نکرد.محمدعلی شاه تصمیم داشت به تدریج نظام مشروطه را از میان بردارد و بار دیگر، حکومت خودکامهٔ پادشاهی را برقرار کند.

مطالب مرتبط


گام 1 - به توپ بستن مجلس و دورۀ استبداد صغیر

به توپ بستن مجلس و دورۀ استبداد صغیر

در شرایطی که اختلاف محمدعلی شاه و مشروطه خواهان شدت گرفته بود، در یکی از خیابان های تهران نارنجکی به سمت کالسکهٔ حامل شاه پرتاب شد. محمدعلی شاه این اقدام را به مشروطه خواهان منتسب کرد و آن را بهانه ای برای سرکوب مشروطه خواهان قرار داد. سرانجام، یعنی دو سال پس از استقرار مشروطیت ، محمدعلی شاه با همکاری مشاوران روسی خود برنامهٔ از بین بردن مجلسی را که مظهر مشروطیت بود، به اجرا درآورد. طرفداران مشروطیت برای مقابله با سربازان شاه و دفاع از مجلس آماده شدند اما چون اسلحه و سازماندهی لازم را نداشتند، با وجود مقاومت های دلیرانه شکست خوردند. مأموران شاه مجلس را به توپ بستند و تعدادی از نمایندگان مجلس از جمله آیت اللهّ طباطبایی و آیت اللهّ بهبهانی را به خارج از تهران تبعید کردند. شماری نیز به سفارت انگلستان پناهنده شدند. چند تن از مشروطه خواهان سرسخت از جمله میرزا جهانگیر خان صوراسرافیل، ملک المتکلمین و سید جمال الدین واعظ نیز به دستور محمدعلی شاه به قتل رسیدند. بدین ترتیب، بار دیگر استبداد به جای مشروطیت نشست و این دوره که یک سال و یک ماه طول کشید، دورهٔ «استبداد صغیر » نامیده شد.

گام 2 - قیام ملی علیه محمدعلی شاه

قیام ملی علیه محمدعلی شاه

اگرچه محمدعلی شاه با تعطیل کردن مجلس، در ظاهر توانست به هدف خود برسد اما مردم ایران که نمی خواستند دوباره حکومت استبدادی را بپذیرند، ساکت ننشستند. مردم تبریز در مقابل نیروهای اعزامی از طرف محمد علی شاه، مقاومت کردند. در اصفهان نیز عشایر بختیاری و مردم شهر، تسلیم حکومت استبدادی محمدعلی شاه نشدند. در گیلان طرفداران مشروطه در شهر رشت گرد آمدند و مخالفت خود را با محمدعلی شاه اعلام کردند. سرانجام، مشروطه خواهان از گیلان و اصفهان به سوی تهران حرکت کردند. آنها با شکست نیروهای دولتی، تهران را به تصرف درآوردند. محمدعلی شاه به سفارت روسیه پناه برد و با برچیده شدن استبداد صغیر، بار دیگر مشروطه استقرار یافت و مشروطه خواهان ادارهٔ امور را به دست گرفتند

گام 3 - پادشاهی احمدشاه

پادشاهی احمدشاه

بعد از پناهنده شدن محمد علی شاه به سفارت روسیه، فاتحان تهران و سران مشروطه در میدان بهارستان تهران اجتماع بزرگی تشکیل دادند و برای ادارهٔ موقت کشور، 22 نفر را به عنوان «هیئت مدیره » برگزیدند. یکی از اقدامات فاتحان تهران، انتصاب احمد میرزا، فرزند خردسال محمد علی شاه به سلطنت بود. چون احمد شاه در هنگام انتصاب به سلطنت هنوز به سن بلوغ نرسیده بود، عضد الملک رئیس ایل قاجار به نیابت سلطنت منصوب شد؛ بنابراین، احمد شاه در پنج سال اول سلطنت خود فقط اسم پادشاه را داشت و پس از آن هم به دلیل کم تجربگی نتوانست بر اوضاع کشور مسلط شود

گام 4 - جنبش مشروطه خواهی و نتایج آن

جنبش مشروطه خواهی و نتایج آن

جنبش مشروطه خواهی موجب بیداری و آگاهی ایرانیان شد. اگر در سال های پیش از مشروطه تنها گروه کوچکی از نخبگان جامعه بیدار و نسبت به سرنوشت ایران حساس بودند، پیروزی نهضت مشروطیت موجب بیداری ملی  ایرانیان شد. ادبیات و شعر سال های بعد از مشروطه بهترین گواه برای آگاهی ازمیزان بیداری عموم مردم ایران است. علاوه بر آن، نهضت مشروطیت دستاوردهای عملی و ملموسی نیز در پی داشت که برخی از آنها عبارتند از: تبدیل سلطنت مطلقه به سلطنت مشروطه ، تشکیل مجلس شورای ملی، تدوین قانون اساسی،تشکیل هیئت دولت ، گسترش مطبوعات،تشکیل انجمن ها و احزاب، و اصلاحات اقتصادی (نظیر حذف خزانهٔ سلطنتی و جلوگیری از استفاده های نامشروع شاهزادگان و حکام) انقلاب مشروطه با وجودداشتن اهداف متعالی و جان فشانیِ انقلابیونِ اولیه در راه اهداف آن، در رسیدن به برخی از اهداف ناکام ماند.تلاش طرفداران حکومت استبدادی برای سلطهٔ دوباره برکشور، بروز اختلاف نظر و چند دستگی میان مشروطه خواهان، دخالت های روسیه و انگلستان در امور داخلی ایران و سرایت آتش جنگ جهانی اول به خاک ایران، از جملهٔ عوامل ناکامی انقلاب مشروطه در رسیدن به برخی اهداف، به شمار می رود.

اطلاعات مطلب

  • تاریخ و تمدن
  • 733 بازدید
  • blankblankblankblankblank (1 votes, average: 1,00 out of 5)
    blankLoading...
  • آخرین ویرایش توسط : - پنج‌شنبه, 01 مارس 18, 4:39 ب.ظ
  • تاریخ ایران

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب