گام 1 - وسایل مورد نیاز:

وسایل مورد نیاز:

وسایل لازم را فراهم کنید. برای اینکه بتوانید خودتان مانیکور را انجام دهید باید اطمینان حاصل کنید که تمام وسایل لازم برای این کار را دارید. این کار فقط برای دفعه اول کمی وقت تان را می گیرد. این وسایل را تهیه کنید:
لاک پاک کن
گلوله پنبه
قیچی کوتیکول
بافر ناخن
قیچی ناخن
سوهان ناخن
کرم کوتیکول یا کرم دست
لاک
پوشش پایه
پوشش رویی

گام 2 - فضای کار:

فضای کار:

فضای کارتان را تنظیم کنید. لاک ناخن و لاک پاک کن می توانند به سطوح زیادی از جمله پارچه، چوب و پلاستیک آسیب برسانند. یک تی شرت بی استفاده بپوشید و زیورآلات با ارزش تان را دربیاورید. پشت یک میز بنشینید و روی آن را با کاغذ باطله بپوشانید. (از روزنامه استفاده نکنید که با عث ایجاد لک روی میز می شود.) اطمینان حاصل کنید که روی میز و اطراف آن به خصوص چیز مهم و با ارزشی نباشد چون ممکن است چیزی روی آنها بپاشد. به عنوان مثال نباید کارتان را نزدیک کامپیوتر انجام دهید.

گام 3 - مرتب کردن ناخن ها:

مرتب کردن ناخن ها:

ناخن هایتان را مرتب کنید و سوهان بزنید. از یک ناخن گیر استفاده کنید و ناخن هایتان را کوتاه کنید. آنها را خیلی کوتاه نکنید. باید حداقل کمی از نوک سفید ناخن هایتان را باقی بگذارید. از یک سوهان ناخن استفاده کنید و به ناخن ها شکل صاف و تمیزی بدهید. سوهان را به آرامی در سراسر ناخن بکشید. وارد کردن نیروی بیش از حد باعث ضعیف شدن و شکستن ناخن ها می شود. هنگام زدن هر ضربه دست تان را با سوهان محور کنید تا ناخن هایتان منحنی شکل شود. زیاد به ناخن هایتان سوهان نزنید تا خیلی کوتاه شوند. فقط ناصافی هایی که به وسیله ناخن گیر ایجاد شده را از بین ببرید.
گوشه های ناخن را خیلی به سمت کناره های بستر ناخن گرد نکنید. این کار باعث می شود ناخن تان در گوشت فرو برود. به خصوص در مورد ناخن شست پا مراقب باشید که به دلیل این که داخل کفش است بیشتر مستعد فرو رفتن ناخن در گوشت است.

گام 4 - براق کردن ناخن ها:

براق کردن ناخن ها:

ناخن هایتان را براق کنید. می توانید از انواع مختلف بافر ناخن برای براق کردن سطح آنها و صاف کردن لبه ها استفاده کنید. به یاد داشته باشید که بیش از حد از بافر استفاده نکنید. نازک شدن بیش از حد ناخن آن را ضعیف و شکننده می کند. صاف کردن کامل و لبه به لبه ناخن، نه لازم است و نه عملی. یک بافر نرم و انعطاف پذیر راحت تر گوشه های میانه ناخن را براق می کند.
می توانید ناخن هایتان را بعد از عقب زدن کوتیکول باقی مانده هم براق کنید.

گام 5 - خشک کردن دستها:

خشک کردن دستها:

دست هایتان را خشک کنید و از کرم کوتیکول استفاده کنید. می توانید از یک عقب دهنده کوتیکول که چوب نارنجی (orange stick) نامیده می شود استفاده کنید. آرام کوتیکول را عقب بزنید. خیلی با فشار این کار را انجام ندهید و هرگز آنها را قیچی نکنید. حتی اگر وسایل تان استریل باشد، کندن کوتیکول می تواند باعث عفونت و آسیب پذیری این ناحیه شود. کرم اضافی را با دستمال یا حوله پاک کنید.
یک گیره کوچک (binder clip) وسیله ای عالی برای عقب زدن کوتیکول است. اطمینان حاصل کنید که تمیز باشد و به خوبی شکل گرفته باشد و لبه های تیزی نداشته باشد. گیره را از قسمت کناره های تخت فلزی آن، بین انگشت شست و سبابه تان، در جهت نوک انگشت کوچک تان بگیرید. اکنون آماده اید که کوتیکول ناخن های دست دیگرتان را عقب بزنید (بعداً دست تان را عوض کنید).