ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

بیست − 12 =

بستن

صرافی ملی ایران قیمت لحظه‌ای آخرین بروز رسانی 10:31:01*** 1398/05/30: قیمت فروش دلار 11700 تومان و قیمت فروش یورو 13200 تومان

تیتر اصلی روزنامه ها  چهارشنبه 1398/05/30::: مردم سالاری: بحـران مسـکن چشـم‌انتظار تصمیـم دولت; میزان افزایش قیمت زمین مسکونی خالی یا ملک مسکونی کلنگی در شهر تهران، حتی از افزایش قیمت ارز هم بیشتر بوده است! بنا به آخرین گزارش مرکز آمار ایران، میزان افزایش قیمت زمین در بهار امسال نسبت به بهار سال گذشته، حدودا ۱۷۵ درصد بوده است. *** شرق: موافقان و مخالفان سخنان کرباسچی; اصلاحات یا خروج از اصلاحات *** ایران: دستور روحانی برای انتشار حقوق مدیران; تا پایان شهریور، همه دستگاه‌ها باید اطلاعات خود را در سامانه حقوق و مزایا وارد کنند; معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان اداری و استخدامی از تعیین ضرب الاجل دولت به همه دستگاه‌ها برای درج اطلاعات و تکمیل سامانه حقوق و مزایای مدیران تا پایان شهریورماه خبرداد. *** اطلاعات: طرح تحریم دکتر ظریف درهم شکست; استقبال اروپا از دیپلماسی فعال ایران; ظریف در جمع ایرانیان مقیم سوئد: برای دیدار با «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری و «ژان لودریان» وزیر خارجه فرانسه روز جمعه به پاریس سفر می‌کنم *** ابتکار: تکنوکرات‌ها در مسیر تغییر! حزب کارگزاران یا همان تکنوکرات‌ها در زمره احزاب جدید است که از پیوستن افرادی از دو جناح اصلی کشور شکل گرفته است. حزب کارگزاران سازندگی معروف به جناح راست مدرن درواقع یک حزب انشعاب یافته از جناح راست است که توسط ۱۶ نفر از اعضای هیئت دولت مرحوم آیت‌ الله اکبر هاشمی رفسنجانی، در آذرماه ۱۳۷۴ آغاز به کار کرد و سنگ بنای آن درست در مقطعی گذاشته شد که یک سال و نیم از عمر دولت دوم رفسنجانی باقی‌مانده بود. *** کیهانموضع بجا اما دیرهنگام /شمخانی: نباید برجام را امضاء می‌کردیم; دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در مصاحبه‌ای اعلام کرد؛ «نباید برجام را امضا می‌کردیم»، موضعی بجا که پیش از اینها باید ابراز می‌شد. *** دنیای اقتصاد: برترین سکانداران پولی جهان; دو نشریه معتبر بین‌المللی، برترین روسای بانک مرکزی در سال ۲۰۱۹ را معرفی کردند. این انتخاب از سوی دو «نشریه بنکر» و «نشریه گلوبال فایننس» صورت گرفت و برجسته‌ترین سیاست‌گذاران پولی دنیا با محوریت مدیریت مطلوب برای دستیابی به رشد با ثبات و حفظ تعادل اقتصاد کشور انتخاب شدند. «شفافیت‌های فرآیندهای بانکی»، «تثبیت تورم در نزدیکی نرخ هدف»، «اهمیت به نوآوری و تکنولوژی» و «تلاش برای دسترسی به جریان سرمایه آزاد» عمده‌ترین معیارهای مورد توجه این دو نشریه برای انتخاب روسای برتر بانک‌های مرکزی بود. از نگاه کارشناسان، روسای بانک‌های مرکزی نسبت به سال گذشته کار سخت‌تری پیش‌رو دارند، چرا که احتمال وقوع رکود اقتصادی در جهان افزایش یافته است.

چگونه مارمولک ها دم خود را قطع میکنند؟

چگونه مارمولک ها دم خود را قطع میکنند؟

وقتی دشمنی به مارمولک حمله میکند مارمولک اغلب از معرکه میگریزد_مارمولک ها خیلی سریع می دوند_اما گاهی جانور قسمتی از دم خود را به جای میگذارد.دم جداشده تا مدتی تکان میخورد و تقلا میکند.این حرکت دشمن را گیج میکند و مارمولک فرصت میابد تا از مهلکه بگریزد این شیوه دفاعی در برابر دشمنان است.

gecko-cartoons

مطالب مرتبط


گام 1 - مارمولک چطور دم خود را قطع میکند؟

مارمولک چطور دم خود را قطع میکند؟

استخوان های دم مارمولک ارتباط ضعیفی با یکدیگر دارند طوری که هرقسمت از دم به راحتی از تنه اصلی جانور جدا می شود. مارمولک ها دمشان را برای فرار از دست شکارچیان از دست میدهند.حتی پس از این که دم مارمولک ها کنده شد؛فعالیت عضله ی آن ادامه می یابد! مارمولک‌ها در زمان احساس خطر و بخصوص زمانی که توسط شگارگری احساس خطر میکنند یا به هنگام اسارت در چنگال شکارچی به معنی انتخاب بین مرگ و  زندگی است. اغلب برای گریز از چنگ شکارگران از دمشان چشم پوشی میکنند. این فرآیند را خودبُری (autotomy) می‌نامند که در ادامه بیشتر با فلسفه آن بیشتر آشنا می شویم.

این کار(قطع شدن دم) برای مارمولک ها دو فایده  دارد :
اول اینکه پس از کنده شدن (جدا شدن دم از مارمولک)، فعالیت عضله ای دم مارمولک ادامه می یابد و طوری تکان می خورد که  انگار که زنده است. این زایده ی بی سر شکار چیان را مبهوت می کند و چند لحظه ی پر ارزش در اختیار مارمولک قرار میدهد تا بدون آسیب دیدن بگریزد.
دوم اینکه کنده شدن دم باعث سبک شدن وزن مارمولک شده و راحت تر می تواند از چنگ شکارگر خلاص شود.

البته مارمولک دم بریده بعد از مدتی به جای دم اصلی ساخته شده از مهره و استخوان، یک دم دیگر از جنس غضروف پیدا خواهد کرد.

برای باز سازی دم مقدار زیادی انرژی باید صرف کند و هم چنان که مارمولک پیر تر می شود. دم آن ها رنگارنگی کم تری پیدا کرده و برای شکارچیان جذابیت کم تری پیدا می کند.

چگونگی و زمان انجام این کار بستگی دارد به تاریخچه‌ی تکاملی آن‌ها و رابطه‌ی پیچیده‌ای که بین سود و زیان ناشی این کار وجود دارد. رها کردن بخشی از بدن، کار عجیبی به نظر می‌رسد.

وقتی دم جدا شد خون زیادی از بدن جانور نمیرود.زیرا انتهای عروق خونی در این ناحیه مسدود است.بنابراین مارمولک میتواند از دم خود خلاص میشود و خیلی زود دم جدیدی داشته باشد.

مارمولک چطور دم خود را قطع میکند؟

این جانوران تخم گذارند و اغلب از حشرات تغذیه میکنند.بعضی از مارمولک های آفریقایی از درخت ها بالا میروند.بعضی از آنها بین پاهای جلویی و عقبی خود پره پوستی خاصی دارند که به کمک آن میتوانند از یک درخت روی درخت دیگر بپرند.حتی بعضی از مارمولک ها شنا میکنند یا در هوا سر میخورند.

مارمولک چطور دم خود را قطع میکند؟

خرچنگ ها هم میتوانند مثل مارمولک ها عمل کنند و هنگام مواجهه با خطر پای خود را قطع کنند.وقتی یک ماهی پای خرچنگی را میگیرد خرچنگ پایش را از خود جدا میکند و میگریزد.این شیوه ای دفاعی است که به جانوران کمک میکند تا زنده بمانند

مارمولک چطور دم خود را قطع میکند؟

جانوران دیگری نیز وجود دارند که در هنگام احساس خطر قسمت‌هایی از بدن خود را به راحتی می‌اندازند. از جمله : سیاری از سمندرها دم خود را رها می‌کنند، ستاره‌ی دریایی، عنکبوت، خرچنگ، و بعضی از حشرات، بازوها یا ساق‌هایشان را جا می‌گذارند.

گام 2 - خودبُری (autotomy)

خودبُری (autotomy)

خودبری یا “قطع عضو خود” رفتاری است که توسط برخی جانوران برای دفاع از خود و برای فرار از دست شکارچیان یا پرت کردن حواس شکارچی نشان داده می‌شود. عضو قطع شده ممکن است بعداً دوباره رشد کند. در واقع کندن این عضو علاوه بر پرت کردن حواس شکارچی وزن جانور را نیز سبک کرده و به فرار راحت‌تر آن کمک می‌کند.
این رفتار در میان خزندگان، دوزیستان و پستانداران دیده می‌شود. مهره‌داران و بی‌مهرگان هر دو این رفتار را نشان می‌دهند. بیش از ۲۰۰ گونه از بی‌مهرگان از خودبُری برای دفاع از خود استفاده می‌کنند.

یک مثال بسیار معروف خودبری قطع دم مارمولک توسط خودش است. دم مارمولک وقتی کنده می‌شود به مدت حدود ۵ دقیقه جست و خیز می‌کند. برخی اوقات اگر مارمولک‌ها را در دست بگیرید نیز ممکن است بترسند و دم خود را قطع کنند.

گام 3 - فیلم های قطع دم مارمولک

اطلاعات مطلب

دیدگاه کاربران

 1. فخر کامبیز
  فخر کامبیز - 2017/04/30 - 7:31 ب.ظ
 2. Avatar
  شب آسا - 2017/09/16 - 7:16 ب.ظ
 3. Avatar
  حمیدرضا - 2019/04/22 - 12:42 ب.ظ
 4. Avatar
  امیدمحمدزاده - 2019/05/06 - 1:53 ب.ظ
 5. Avatar
  سپیده نوری - 2019/05/06 - 4:49 ب.ظ
 6. سبا فتحی
  سبا فتحی - 2019/08/11 - 12:35 ق.ظ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب


تازه‌ترین جزئیات از ساخت داروی “درمان تومور مغزی” توسط متخصصان ایرانی; رئیس مرکز تحقیقات صرع دانشگاه مونستر آلمان تازه‌ترین جزئیات از ساخت داروی “درمان تومور مغزی” توسط متخصصان ایرانی با عنوان “نانودارو کورکومین” را تشریح کرد. پروفسور علی ‌گرجی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در استان تهران، در پاسخ به این سؤال که نانوداروی کورکومین چگونه می‌تواند با تومور مغزی مبارزه کند، اظهار داشت: نانوداروی کورکومین که ماده اصلی آن زردچوبه است برای درمان سرطان مغز به‌کار می‌رود و حتی در علم قدیم و طب سنتی زردچوبه داروی ضدالتهاب معرفی شده و در تحقیقات زیادی که روی سلول‌های سرطانی مختلف انجام شده است ثابت شد زردچوبه نه‌فقط برای سرطان مغز بلکه در درمان سرطان‌های دیگر مانند سرطان پستان و سرطان روده هم مؤثر است.

خبرگزاری فارس: رابطه‌بازان و مفسدان در آینده کشور هیچ جایی ندارند; رئیس قوه قضائیه در مراسم تشییع شهدا، گفت: خون شهدا این نظام را تضمین کرده است، آینده از آنِ متقین است و پولداران و رابطه‌بازان و مستکبران و مفسدان در آینده هیچ جایی ندارند.