ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

14 + 13 =

بستن
بستن

چگونه لقمان حکیم در خصوص پند و اندرز در قرآن را بیان می کرد؟

چگونه لقمان حکیم در خصوص پند و اندرز در قرآن را بیان می کرد؟

و به راستی لقمان را حکمت دادیم که: خدا را سپاس بگزارد, تنها برای خود سپاس می گزارد و هر کس کفران کند, {بهزیان خود اوست , زیرا } در حقیقت, خدا بی نیاز و ستوده است. و {یاد کن} هنگامی را که لقمان به پسر خویش در حالی که وی او را اندرز می داد گفت: ((ای پسرک من! به خدا شرک میاور, که به راستی, شرک ستمی بزرگ است)). و انسان را درباره ی پدر و مادرش سفارش کردیم . مادرش به او باردار شد, سستی بر روی سس. و تی, و باز گرفنش از شیر, در دو سال است. {آری, به او سفارش کردیم} که سپاس گزار من و پدر و مادرت باش که بازگشت {همه} به سوی من است و اگر تو را وادار دارند تا درباره ی چیزی که تو را بدان دانشی نیست. به من شرک ورزی, از آنان فرمان مبر, ولی در دنیا به خوبی با آنان معاشرت کن و راه کسی را پیروی کن که توبه کنان به سوی من باز می گردد, و بدان که سر انجام بازگشت شما, به سوی من است و از حقیقت آنچه انجام می دادید شما را با خبر خواهم کرد. لقمان همچنین گفت: ((ای پسرک من! اگر عمل تو هم وزن دانه ی خردلی و در تخته سنگی یا در آسمان ها یا در زمین باشد خدا آن را می آورد که خدا بس دقیق و آگاه است. ای پسرک من! نماز را بر پا دار و دیگران را به کار پسندیده وادار و از کار ناپسند باز دار. و بر آسیبی که بر تو وارد آمده است, شکیبا باش این حاکی از عزم و اراده تو در امور است.

مطالب مرتبط


اندرزهای لقمان در قرآن 1 - اندرزهای لقمان در قرآن

اندرزهای لقمان در قرآن

خطر شرک:  هنگامی را که لقمان به پسر خویش در حالی که وی او را اندرز می داد گفت: ای پسر من به خدا شرک میاور کهبه راستی شرک ستمی بزرگ است حضرت پیامبر(ص) می فرماید: یاد کن هنگامی را که لقمان به پسر خویش در حالی که ویاو را اندرز می داد گفت: ای پسرک من بخدا شرک میاور همواره از خدا پروا کن و همواره یاد خدا دوستی خدا ترس از خدا و امید گشوده شدن دری نزد خدا را داشته باش چرا که اگر اینها را بپذیری خدا تو را عزیز می گرداند.

اندرزهای لقمان در قرآن

نقش اعمال در سرنوشت انسان: ای پسر من اگر عمل تو هم وزن دانه ی خردلی و در تخته سنگی یا در آسمانها یا در زمین باشد خدا آن را می آورد که خدا بس دقیق و آگاه است . حدیث به نقل از هشام بن اروه از پدرش لقمان گفت: همان را درو میکنید که می کارید . به نقل از اوزاعی لقمان به پسرش گفت: ای پسرم همانا تو همان را درو می کنی که می کاری و همانی را بدست  می آوری که عمل می کنی.

اندرزهای لقمان در قرآن

از کارهای بزرگ و اساسی: لقمان : ای پسر من نماز را برپا دار و دیگران را به کار پسندیده وادار و از کار ناپسند باز دار و بر آسیبی که بر تو وارد آمده است شکیبا باش این حاکی از عزم و اراده ی تو در امور است.  

اطلاعات مطلب

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب