ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

دوازده + 16 =

بستن
بستن

چگونه قرارداد فینکنشتاین بین ایران و فرانسه منعقد شد؟

چگونه قرارداد فینکنشتاین بین ایران و فرانسه منعقد شد؟

همزمان با تشکیل حکومت قاجار در ایران قدر تهای اروپایی بر تکاپوهای استعماری خود افزودند. ب هطور مشخص دول تهای انگلستان، روسیه و فرانسه رقابت سیاسی، نظامی و اقتصادی شدیدی را برای تسلط بر دیگر کشورها از جمله ایران آغاز کردند. شاهان قاجار که شناخت چندانی از اهداف و اغراض قدرت های استعماری نداشتند، اسیر مکر و مهارت سیاسی سیاستمداران بیگانه شدند و با پذیرش شکست و دادن امتیازات متعدد سیاسی و اقتصادی، غرور ملی ایرانیان را جریحه دار کردند. در این مقاله روابط خارجی ایران در عصر قاجاربه با فرانسه مورد بررسی قرار می گیرد.

مطالب مرتبط


گام 1 - علت ایجاد رابطه با ایران

علت ایجاد رابطه با ایران

ناپلئون بناپارت پس از رسیدن به مقام امپراتوری فرانسه با دولتهای بزرگ اروپایی وارد جنگ شد. او به سبب آن که قادر به شکست دادن انگلستان در اروپا نبود، تصمیم گرفت که مستعمرات آن کشور را مورد هجوم قرار دهد. به همین منظور حمله به مصر و هندوستان در اولویت برنامه های او قرار گرفت. ایران تنها راه زمینی برای رسیدن به هندوستان بود و ناپلئون برای تحقق این هدف خواهان برقراری روابط سیاسی با دربار قاجار شد.

گام 2 - قرارداد فینکنشتاین

قرارداد فینکنشتاین

هیئت اعزامی ناپلئون هنگامی وارد ایران شد که آقامحمدخان به قتل رسیده بود و حاج ابراهیم خان کلانتر نیز حاضر به مذاکره با آن هیئت نشد. امپراتور فرانسه مجدداً سفیران دیگری را برای ایجاد ارتباط سیاسی به ایران فرستاد. این اقدامات فتحعلی شاه را قانع کرد که فرانسه می تواند متحد خوبی برای ایران در جنگ با روسیه باشد. از این رو، نمایندهٔ خود را برای انعقاد پیمان دوستی نزد ناپلئون در لهستان فرستاد و قرارداد فینکنشتاین را با فرانسه امضاء کرد.

گام 3 - مفاد قرارداد فینکنشتاین

مفاد قرارداد فینکنشتاین

طبق مفاد آن قرارداد، ناپلئون متعهد شد به ایران کمک نظامی کند و فتحعلی شاه نیز تعهد کرد که به فرانسه اجازه دهد از خاک ایران برای حمله به هندوستان استفاده نماید. شاه قاجار در اولین اقدام، دستور داد تا انگلیسی ها خاک ایران را ترک کنند و جزیرهٔ خارک به فرانسه واگذار شود. هیئتی نظامی از فرانسه به ایران آمد و آموزش نظامی سپاهیان ایران را به عهده گرفت؛ ناپلئون، همچنین مقداری تجهیزات نظامی به ایران فرستاد. اتحاد سیاسی و نظامی ایران و فرانسه کوتاه مدت بود؛ زیرا ناپلئون برخلاف تعهداتی که به ایران داده بود، با روسیه صلح کرد و فتحعلی شاه برای مقابلهٔ نظامی با رو سها، ناگزیر بار دیگر به انگلستان متوسل شد.

گام 4 - موضع امیرکبیر

موضع امیرکبیر

در زمان سلطنت محمدشاه، دو کشور ایران و فرانسه برای برقراری مناسبات و توسعهٔ روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی گا مهایی برداشتند، اما در اثر تحریکات روسیه و انگلستان، توفیقی حاصل نشد. روابط ایران و فرانسه در زمان ناصرالدین شاه و صدارت امیرکبیر نیز به سبب اصرار صدراعظم بر حفظ منافع ایران و لجاجت سفیر فرانسه به سردی گرایید. لیکن در زمان ناپلئون سوم روابط میان دو کشور دوستانه شد و دولت فرانسه در جریان سفر اول ناصرالدی نشاه به اروپا، به گرمی از او استقبال و پذیرایی کرد. پس از آن روابط ایران و فرانسه بیشتر جنبهٔ فرهنگی داشت. امتیاز حفاری در شوش به یک گروه باستان شناس فرانسوی داده شد. همچنین این کشور پذیرای دانشجویان ایرانی بود که برای تحصیل به خارج می رفتند.

اطلاعات مطلب

  • تاریخ و تمدن
  • 590 بازدید
  • blankblankblankblankblank (No Ratings Yet)
    blankLoading...
  • آخرین ویرایش توسط : مهدی هاتفی نیا - پنج‌شنبه, 01 مارس 18, 4:38 ب.ظ
  • تاریخ جهان

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب