ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

چهار × پنج =

بستن
بستن

چگونه قارچ سمی کلاهک مرگ (آمانیتا) را بشناسیم؟

چگونه قارچ سمی کلاهک مرگ (آمانیتا) را بشناسیم؟

قارچ ها کاربرد های زیادی دارند. در غذاها , سوپها, پیتزاها و موارد دیگری استفاده کرد. همچنین می توان آن ها را جایگزین گوشت کرد و  بعنوان یکی از اجزای اصل غذاها استفاده کرد. بسیاری از دوستداران قارچ علاقمند قارچ های وحشی موجود در طبیعت هستند. اما همه ی قارچ های وحشی قابل خوردن نیستند. قارچ های سمی زیادی وجود دارد که یکی از سمی ترین قارچ ها قارچ کلاهک مرگ نوعی از قارچ آمانیتا {(Death Cap mushroom (Amanita phalloides} می باشد که با مهار تشکیل پروتیین خاصی در کبد و کلیه به بدن حمله کرده و منجر به کما و مرگ می شوند. سموم این نوع قارچ ها در سراسر بافت های آن وجود دارد و ۳ گرم از این نوع قارچ ها باعث مرگ و میر می شود.ب نابراین بعلت تهدید جدی این نوع قارچ های سمی، مهم است.بدانیم که چگونه یک قارچ سمی آمانیتا را تشخیص دهیم.

 

مطالب و موضوعات دلخواه خود را در سایت ویکی چجور بخوانید.

مطالب مرتبط


گام 1 - تشخیص قارچ سمی کلاهک مرگ

تشخیص قارچ سمی کلاهک مرگ

برای تشخیص این نوع قارچ سمی، ابتدا به ساقه ی قارچ نگاه کنید. رنگ ساقه ی قارچ سمی باید مایل به سفید و اندازه ی آن حدود ۱۵ سانتی متر (۶ اینچ) با پیاز بزرگ،گرد و سفید باشد.

تشخیص قارچ سمی کلاهک مرگ

کلاهک قارچ را اندازه بگیرید و به دنبال رنگ های سبز یا زرد باشید. کلاهک قارچ باید حدود ۶تا ۱۵ سانتی متر (۲/۲۵ تا ۶ اینچ) عرض داشته باشد و رنگ آن می تواند سبز زیتونی ،سبز کم رنگ یا زرد و گاهی اوقات سفید و قهوه ای با یک یا چند تکه بافت پوششی نازک سفید رنگ باشد.

تشخیص قارچ سمی کلاهک مرگ

با کندن کمی خاک می توان پایه و ریشه ی قارچ را دید. قسمت پایینی ساقه ی قارچ شامل پیاز گیاه و پوشش جوانه ی آن است که اغلب در خاک واطراف درخت قرار گرفته است.پیاز قارچ در طول زمان ممکن است افتاده باشد یا از بین رفته باشد که در صورت نبود این پیاز قارچ می تواند باز هم جزو قارچ سمی آمانیتا باشد.

تشخیص قارچ سمی کلاهک مرگ

به لبه ی صاف و موج مانند کلاهک توجه نمایید. در گونه های جوان این نوع قارچ ها,شکل لبه ها محدب و به مرور با گذست زمان به حالت موج دار تبدیل می شود.

تشخیص قارچ سمی کلاهک مرگ

به شکاف های سفید و شلوغ پایین و زیر کلاهک قارچ نگاه کنید. قارچ سمی آمانیتا و دیگر گونه های سمی این نوع قارچ, دارای شکاف های سفید زیر کلاهک هستند که بصورت متراکم و کنار هم جمع شده اند. رنگ این شکاف ها و حفره ها راه دیگری برای این نوع قارچ های سمی از دیگر قارچ ها ی خوراکی میباشد. دیگر قارچ های خوراکی همانند Paddy Straw دارای شکاف های قهوه ای مایل به صورتی یا صورتی هستند که به مرور به قهوه ای تغییر رنگ پیدا می کنند.

تشخیص قارچ سمی کلاهک مرگ

برای تشخیص این نوع قارچ سمی از طریق تخم و بذر, قارچ را روی یک کاغذ تیره رنگ قرار دهید، طوری که قسمت زیرین کلاهک قارچ رو به پایین باشد. بگذارید قارچ به مدت یک شبانه روز در آن حالت بماند. تخم و بذرهای سفید رنگی از این قارچ روژ صفحه باقی می ماند, در حالی که از انواع دیگر قارچ ها نظیر Paddy Straw این تخم ها صورتی رنگ خواهد بود.

تشخیص قارچ سمی کلاهک مرگ

راه دیگر تشخیص از طریق بوی قارچ می باشد. بوی قارچ کلاهک مرگ، همانند بوی گلبرگ های گل رز می باشد. اگر از نظر فیزیکی قادر به تشخیص فیزیکی و شکل و ظاهر قادر به تشخیص این قارچ سمی نیستید, با بوی قارچ به راحتی به میتوانید این قارچ سمی را از دیگر گونه ها تمیز دهید.

گام 2 - نکات و هشدار ها:

نکات و هشدار ها:
 
۱- قارچ سمی کلاهک مرگ در اواخر تابستان تا اواخر پاییز در مناطق جغرافیایی معتدل پیدا می شوند.
 
۲- اگر بطور اتفاقی از این قارچ خوردید, بلافاصله تحت درمان قرار بگیرید. مصرف زیاد آب, توصیه می شود.
 
۳- منشا اید نوع قارچ ها را اروپا مژ دانند, جایی که درختان چوب پنبه بلوط و درختان بلوط رشد می کنند. از آنجا به آمریکای شمالی و آفریقای شمالی پخش شد و سپس به استرالیا و آمریکای جنوبی رسیده است.
 
۴- قارچ کلاه مرگ اغلب با قارچ خوراکی و بی خطر   اشتباه گرفته می شود. اگرچه ظاهر این دو نوع قارچ مشابه هم هست اما تفاوت هایی دارند که در این مقاله به آن اشاره شد.
 
مطالب و موضوعات دلخواه خود را در سایت ویکی چجور بخوانید.
 
 

اطلاعات مطلب

دیدگاه کاربران

  1. مهری پورآقایی - 2018/05/31 - 12:38 ق.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب