ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

9 − هفت =

بستن
بستن

چگونه فرش خوب را از بد تشخیص دهیم ؟

چگونه فرش خوب را از بد تشخیص دهیم ؟

***بسم الله الحرحمان الرحیم***

فرشی که مشاهده می کنید فرش جام جهانی ۲۰۱۸ می باشد که از طرف یکی از مجرب ترین و با تجربه های فرش ایران به کشور روسیه فرستاده شده و در شهر مسکو نگهداری می شود.

فرش ایرانی یکی از فرهنگ های ناب و اصیل ایران در ارسه بین الملل شناخته شده است.

فرش های رنگینی که زینت بخش همه خانه ها است اکثرا با دست های هنرمند مردان و زنان و جوانان ساخته شده و این صنعت باستانی در کل جهان شناخته شده است فرش در ایران به عنوان یک شغل درآمد زا برای مردم میباشد .

فرش در ایران از زمان های بسیار دور صفوی و شاه طهماسب و شاه عباس به اوج اودش رسید و ارزش بسیار بالای داشت تا به الان حدود ده ها هزار فرش باستانی یافت شده که الان در موزه های ایران و اکثر موزه های نقاط جهان میباشد که در در آن زمان ها فرشهای مرغوب به ویژه فرش های تبریزی از ایران به کشورهای اوروپایی فرستاده میشد و استقبال زیادی از این نوع فرش ها شد که باعث رونق فرش ایران شد.

مطالب مرتبط


گام 1 - انواع فرش های ایرانی

blank

فرش تبریز

فرش تبریز دارای گوناگونی زیادی است و از جنس های نخ و ابریشم و به خصوص پنبه است فرش تبریز یکی از انواع فرش های ایرانی میباشد.تبریز یکی از مهمترین مرکز فرش بافی ایران میباشد و فرش های بافته شده آنها از تنوع گوناگونی برخوردار است و در حال حاظر از طرف شورای جهانی صنایع دستی به عنوان شهر جهانی فرش شناخته شده است بافت دو گره یا گره ترکی که از ابتدا مخصوص بافندگان تبریزی بوده و امروز در مناطق دیگر نیز رایج است .

blank

فرش اصفهان

فرش اصفهان از نظر رنگ بندی و ابعاد و نقاشی های فرش دارای شگفتی های بسیار زیادی میباشد در فرش های ابریشم اصفهان تمامی مصالح فرش کاملا بومی میباشد و به صورت سنتی تهیه می شود و اصلا وارداتی نمیباشد افهان دارای فرش های با ارزش بسیار زیادی میباشد که در موزه های میتوان مشاهده کرد.

blank

فرش تهران

فرش تهران طرح ساوین فرش بسیار با ارش و روش میباشد تار های فرش تهران از نخ پنبه ای و پود نازک آبی رنگ و پود ضخیم سفید می باشد . فرش‌های پشمی درشت‌بافت که اغلب سنگین هستند و نقش‌های درشتی هم دارند، فارسی‌بافند. در گره فارسی یا یک گره فقط یک طرف پرز گره می‌خورد و طرف دیگر آن آزاد است. در این روش، چله شل‌تر است و برای سفت‌کردن آن، شانه‌های سنگین را محکم‌تر روی پرزها می‌کوبند تا پرزهای پشمی در هم فرو بروند و چله محکم شود. همین درهم رفتگی پشم‌ها، امکان بی‌گره‌بافی یا جفت‌‌بافی را بیشتر می‌کند.

فرش های زیادی و در تنوع بیشتری وجود دارد که من این چند نوع را برای معرفی انتخاب کردم.

گام 2 - تفاوت فرش و قالی

blank

این قالی کاشانی میباشد و سه بعدی است.

سوال بشتر مردم این است که آیا قالی با فرش فرق دارد یا خیر ؟ بله فرق دارد به هرگونه گستردنی بافتنی فرش می گویند که شامل جاجیم و گلیم و زیلو و پلاس و غیره ... می باشد ولی قالی به فرش پرز دار قالی گفته می شود فرشهای پرزدار که متراژ آنها 6 به بالا می باشد قالی گفته می شود باید اینم بگم که فرق قالی و قالیچه فقط اندازه آنها می باشد نه چیز دیگر و فرش های پرز دار زیر 6 متر قالیچه می باشد.

گام 3 - تشخیص فرش خوب از بد

blank

راه های تشخیص فرش های ایرانی خوب از بد ساده نیست البته فرش فروشان همانطور که گفتم معتقدند که تشخیص آن برای مردم عادی آسان نیست در حد غیر ممکن ولی بعضی نکات در فرش مشخص کننده مرغوبیت یا عدم مرغوبیت فرش است.

اول اینکه وجود عیب های زیاد در فرش های ایرانی مرتبط است این ایراد که با کمی دقت در نقشه قالی به چشم می آید به دلیل اصالت نداشتن طرح و رنگ، خلوت بودن و یا شلوغ بودن نقشه، تناسب نداشتن نقش مایه با رج شمار، پخش نشدن صحیح رنگ ها، تناسب نداشتن سطوح با هم، استفاده نکردن از تضادهای رنگی مختلف، کم کردن دلبخواهانه از تعداد رنگ ها و رعایت نکردن سلیقه مشتریان حاصل می شود.

دوم این که لوله لوله شدن چهار کنار قالی می باشد این مشکل ناشی از تاب داشتن پود ضخیم، سفت کشیدن پود ضخیم یا نازک بافتن گره ها، فاصله دار بودن تارها، سفت و شل بودن تارها، رعایت نکردن اندازه ها، پخش نامنظم چله ها موقع پایین کشی، منظم نبافتن و پخش نشدن چله ها بر سر دار است. در هر صورت، زمانی که می خواهید فرشی را بخرید حواستان باشد که فرش ایرانی مرغوب کناره هایش به راحتی لول نمی شود.

اطلاعات مطلب

  • فرش
  • 2,585 بازدید
  • blankblankblankblankblank (8 votes, average: 3,50 out of 5)
    blankLoading...
  • آخرین ویرایش توسط : هادی خانزاده - دوشنبه, 22 اکتبر 18, 12:32 ق.ظ
  • ویکی چجور

دیدگاه کاربران

  1. فرش ماشینی خوب - 2019/01/02 - 5:20 ب.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب