ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

10 − 9 =

بستن
بستن

چگونه فرزند خود را تربیت کنیم تا نابغه شود؟؟

چگونه فرزند خود را تربیت کنیم تا نابغه شود؟؟

1 

هنگامی که نوزادی به دنیا می آید ، معجزه خلقت یعنی مغز در وجود او متجلی می شود.این موهبت الهی ،چاه بی تهی است که فرزندتان می تواند برای سیراب کردن عطش ابدی اش برای دانستن از آن آب بکشد.اندامی است که کودک از طریق آن می تواند هزاران راه ممکن برای رسیدن به رویاها ،تصورات و آرمان ها ی خود کشف کند.

    

مطالب مرتبط


گام 1 - در جهت نبوغ كودك نوپایتان باید چهار قدم را بردارید:

در جهت نبوغ كودك نوپایتان باید چهار قدم را بردارید:

1- شرایط هدایت كننده ایجاد كنید .گل در خاك مناسب و شرایط زیست محیطی مناسب رشد می كند. فرزند آدمی نیز در شرایط هدایت كننده و مناسب گل می كند.

2-همواره راهنمایی كنید ،دستور ندهید.كودك نسبت به لحن صدای شما بسیار حساس است .آهنگ صدای خود را چنان تنظیم كنید كه ملایم و ترغیب كننده باشد .اگر فرزندتان فشاری احساس كند ،هرگز به نتایج دلخواه نخواهید رسید .

یادگیری باید برای فرزندتان تجربه ای لذتبخش باشد . اگر احساس كند یادگیری را به او تحمیل كرده اند،دیگر لذت بخش نخواهد بود.

3-صبور باشید نه متوقع : روانشناسان كودك دریافته اند كه كودك تا سن شش سال و گاه بیشتر،به هر موضوعی نمی تواند بیشتر از دو دقیقه توجه كند .یعنی كودك پس از دو دقیقه حواسش از كاری كه شما می كوشید او را به آن مشغول كنید پرت می شود و سرگرم بازی با عروسك خود می شود و مجبورش نكنید به انجام كار مورد نظر شما ادامه دهد زیرا فقط باعث آزار او می شود .

4-دانش را به همراه عشق هدیه كنید

والدین مانند همه انسانها ،میل به ابراز اشتیاق و تعصب بیش از حد دارند و لذا گاهی خود و فرزندانشان را تحت فشار بیش از حد قرار می دهند.ممكن است وقتی مشتاق و حتی نگران بیدار كردن نبوغ در فرزندتان هستید یك عامل حیاتی را فراموش كنید و آن شادی فرزندتان است .

همواره دانش و تشویق خود را به همراه عشق و مهربانی تفویض كنید. زیرا نبوغ باید برای كودك یك موهبت باشد نه یك تحمیل .

گام 2 - بازی هوشمندانه:

بازی هوشمندانه:

بازی‌های نمایشی یکی از بهترین انواع بازی‌ها برای رشد فکری و هوشی کودکان است. وقتی با کودک انواع موقعیت‌ها را بازی می‌کنید، به طور غیرمستقیم به او مسایل بسیاری می‌آموزید. با کودک نمایش‌هایی را بازی کنید که بتواند کنترل‌های لحظه‌ای را بیاموزد.

نخستین مساله، آموزش تضادها است. چندین تصویر ساده به کودک نشان دهید. تصاویر را یک‌به‌یک نمایش دهید. به طور مثال، تصویر نخست، خورشید باشد. هنگامی که خورشید را نشان می‌دهید، به جای کلمه «روز» از واژه «شب» استفاده کنید.

یک بازی دیگر، یک به طور مثال، یک ضربه روی تنبک بزنید، به احتمال زیاد فرزند شما دوضربه روی آن خواهد زد.

در هر دو این بازی ها، هدف این است که فرزند مکث و چند دقیقه فکر کند و نخستین فکری که به ذهنش می رسد را بی‌خیال بشود. این بازی حتی برای کودکان 3 تا 4 ساله نیز مفید است. با این بازی به کودک می آموزید در هر چه که می بیند فکر کند و فقط به اولین فکری که در ذهنش نقش می‌بندد، تکیه نکند. به جوانب مختلف مسایل فکر کند.

واکنش های لحظه‌ای باعث افزیش مهارت ریاضی در کودکان می‌شود. با این بازی‌ها، ذهن کودک برای نقشه کشیدن، برنامه‌ریزی، تعیین هدف و پشتکار برای اجرای کامل برنامه‌ها آماده می‌شود. با بازی‌های که تضادها را نشان می‌دهد، کودک خود را برای موفق‌های بسیاری در آینده آماده می‌کنید.

گام 3 - ایجاد فضای خلاقیت :

ایجاد فضای خلاقیت :

اگر دوست دارید خلاقیت را در کودک افزایش دهید، این مساله را در دکور اتاق او نیز اعمال کنید. فضایی که کودک در آن رشد می‌کند در بروز مهارت‌های ذاتی او تاثیر بسیاری دارد. تزئیناتی که در اتاق کودک استفاده می‌کنید یکی از اصلی‌ترین مسایل برای رشد خلاقیت او است. برای این منظور لازم نیست خیلی هزینه کنید و اسباب‌بازی‌های گران‌قیمت خریداری کنید. با یک جعبه خالی و مداد شمعی‌های معمولی هم می‌توان موجب پرورش خلاقیت و ابتکار در ذهن کودکان شد.

در اتاق برای او امکاناتی فراهم کنید تا مسایل جدید بیاموزد. مسایل جدیدی تمرین کند. وسایلی در اتاق او قرار دهید که به یک بازی خاص محدود نشود. از انواع وسایل موسیقی، نقاشی، ساخت و ساز، عروسک و ... در اختیارش بگذارید تا در همه زمینه‌ها بازی کند.

گام 4 - تحسین تلاش‌های کودک:

تحسین تلاش‌های کودک:

تحقیقات ثابت کرده اند کودکانی که والدین آنها تلاش‌هایشان را به جای استعدادهای ذاتیشان مورد تشویق قرار می‌دهند، تلاش خود را بیشتر می کنند و پشتکار بالاتری دارند.

شاید دوست داشته باشید بگویید فرزند من باهوش است. اما خوب است گاهی هم به او بگویید: «تو واقعا خوب تلاش کرده ای». بیشتر والدین عادت دارند در مورد هوش و ذکاوت درونی کودکان حرف می زنند و غیرمستقیم، تلاش های او را نادیده می گیرند. اما اگر به کارهایی که انجام داده است، اشاره کنید، او لذت بیشتری از این کار خواهد برد.  به این ترتیب، حتی اگر اشتباهی نیز مرتکب شوند مدام خود را سرزنش نخواهند کرد. زیرا به سادگی درک می کنند که برخی از تلاش ها نیز ممکن است نتیجه مثبت نداشته باشد.

اطلاعات مطلب

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب