ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

10 − 9 =

بستن
بستن

چگونه فرانسه در قرن ۱۸ متحول شد؟

چگونه فرانسه در قرن ۱۸ متحول شد؟

قرن هیجدهم به دلیل یک جنگ و دو انقلاب مهم، در تاریخ جهان اهمیت ویژه ای دارد:

  • جنگ استقلال آمریکا
  • انقلاب صنعتی انگلستان
  • انقلاب کبیر فرانسه.

این سه رویداد پیامدهای سیاسی، اجتماعی و فرهنگی مهمی داشتند که همۀ جهان از آنها تأثیر پذیرفت گرچه صحنۀ اصلی بروز آنها دو قارۀ آمریکا و اروپا بود.

در این مقاله به بررسی تحولات فرانسه می پردازیم.

مطالب مرتبط


گام 1 - شکاف طبقاتی

شکاف طبقاتی

جامعهٔ فرانسه در آستانهٔ انقلاب به سه طبقهٔ اصلی تقسیم می شد:

طبقۀ ممتاز ؛ شامل اشراف و نجبای درباری و روحانیون عالی رتبه بود. اینان به رغم آن که اقلیتی اندک بودند، منابع اصلی قدرت و ثروت را در دست داشتند؛ وسیع ترین اراضی و مهم ترین مناصب حکومتی به آنان تعلق داشت و از معافیت مالیاتی برخوردار بودند.

طبقۀ متوسط؛ عمدتاً شهرنشین بودند. اینان به تجارت، وکالت، نویسندگی و صنعت اشتغال داشتند.مردمانی روشنفکر و تحصیل کرده بودند که با افکار جدید آشنایی داشتند امّا اشرافیت حاکم، یعنی همان طبقهٔ ممتاز، آنان را در ادارهٔ سیاسی کشور سهیم نمی کرد و با محدودیت های گمرکی و مالیاتی مانع فعالیت های آزاد اقتصادی آنان بود؛ به همین دلیل، مردم طبقهٔ متوسط اغلب از نظام سلطنت استبدادی ناراضی بودند.

طبقۀ سوم ؛ مرکب از دهقانان فقیر و طبقه ای درحال ظهور، یعنی کارگران صنعتی بود. اینان اکثریت جامعهٔ فرانسه را تشکیل می دادند. این مردم نیروی اصلی کار و تولید بودند ولی در عین حال فقیرترین مردم بودند و لذا در بی سوادی و گرسنگی زندگی می کردند و اشراف و رژیم حاکم را مسبب اصلی تیره روزی خود می دانستند.

گام 2 - انقلاب کبیر فرانسه

انقلاب کبیر فرانسه

فرانسه در جنگ با انگلستان در قرن های 17 و 18 م. به آستانهٔ ورشکستگی کشانده شد. تجملات و اسراف شاه و دربار و مداخلهٔ فرانسه در جنگ های استقلال آمریکا موجب اتلاف ثروت ملّی آن شد. در این زمان، بیدادگری های مالیاتی موجب عصیان توده های مردم شده و برای اکثریت جامعه، بی کفایتی سلطنت لویی شانزدهم، آشکار شده بود. آتش خشم و نفرت مردم سرانجام در سال 1789 م. به صورت انقلاب کبیر فرانسه زبانه کشید.

 

گام 3 - اعدام لویی شانزدهم

اعدام لویی شانزدهم

مبارزات آزادی خواهانهٔ فرانسویان، لویی شانزدهم را به تسلیم واداشت و سبب شد انقلابیون در سال 1789 م. نظام مشروطهٔ سلطنتی را برقرار سازند امّا تلاش های نافرجام لویی شانزدهم برای بازگرداندن رژیم سابق، انقلابیون را بر آن داشت تا چند سال بعد، ضمن لغو نظام سلطنتی، رژیم جمهوری را برقرار سازند. ) 1792 م. (در جریان انقلاب، لویی شانزدهم و همسرش ماری آنتوانت دستگیر و اعدام شدند.

اطلاعات مطلب

  • تاریخ و تمدن
  • 880 بازدید
  • blankblankblankblankblank (1 votes, average: 5,00 out of 5)
    blankLoading...
  • آخرین ویرایش توسط : - شنبه, 15 جولای 17, 1:44 ب.ظ
  • تاریخ جهان

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب