ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

10 − 9 =

بستن
بستن

چگونه غذاهای مؤثر برای سلامت پروستات را بشناسیم ؟

چگونه غذاهای مؤثر برای سلامت پروستات را بشناسیم ؟

غده ی پروستات درست در زیر مثانه ی مردان واقع شده است. با بالا رفتن سن، این غده به تدریج بزرگ می شود و ممکن است مشکلاتی در سلامتی فرد ایجاد کند. مثلاً مشکلات ادرار و یا سرطان. بیش از نیمی از مردان در حدود ۶۰ سالگی و حدود ۹۰ درصد آنها در ۷۰ تا ۸۰ سالگی مشکلات مربوط به پروستات را تجربه می کنند. شروع و ادامه دادن یک رژیم غذایی درست و با کیفیت، می تواند بسیاری از این مشکلات را کاهش دهد و حتی از بروز سرطان جلوگیری کند.

۱

چگونه غذاهای مؤثر برای سلامت پروستات را بشناسیم
فواید میوه های تازه
مصرف میوه های تازه برای سلامت پروستات خوب و مفید است. قند طبیعی موجود در میوه ها روی این غده اثر محافظتی دارد. در حال حاضر مطالعاتی برای تعیین فواید لیکوپن (lycopene) روی پروستات، در حال انجام است. لیکوپن یک ترکیب شیمیایی طبیعی است که در میوه هایی مثل گوجه فرنگی، هندوانه و گریپ فروت صورتی یافت می شود. این ماده میوه ها را غنی و قرمز رنگ می کند. به علاوه یک آنتی اکسیدان قوی است. نتایج تحقیقات نشان می دهد که مردانی که رژیم غذایی شان سرشار از آنتی اکسیدان باشد، احتمال ابتلا به سرطان در آنها کمتر است. طی یک مطالعه که در سال ۲۰۰۳ در دانشگاه هاروارد روی ۴۷۰۰۰ مرد انجام شد، به این نتیجه رسیدند که افرادی که در هفته ۱۰ وعده گوجه فرنگی می خوردند، خطر ابتلا به سرطان در آنها ۵۰ درصد کمتر از بقیه است.

۲

چگونه غذاهای مؤثر برای سلامت پروستات را بشناسیم
فواید سبزی های تازه
بسیاری از سبزی ها نیز حاوی لیکوپن هستند. چغندر، کنگر فرنگی، سیب زمینی شیرین، هویج و شلغم نمونه های حاوی نوع دیگری از آنتی اکسیدان به نام سولفورافن (sulforaphane) هستند که در کاهش التهاب، ترمیم آسیب اکسیداتیو و کاهش احتمال ابتلا به سرطان مؤثرند. کلم بروکلی و کلم پیچ از جمله سبزیجات دارای برگ، سبز رنگ و حاوی سولفورافن هستند.

۳

چگونه غذاهای مؤثر برای سلامت پروستات را بشناسیم
فواید ماهی و روغن های گیاهی
بدن برای استفاده ی درست از لیکوپن موجود در میوه ها و سبزی ها، به روی احتیاج دارد. روی هم در ماهی یافت می شود هم در صدف. منابع دیگر روی عبارتند از کدو تنبل، سیب زمینی پخته، گوشت بدون چربی، ماست و حبوبات. در حال حاضر تحقیقاتی برای تعیین ارزش سلنیوم معدنی در سلامت پروستات در حال انجام است. سلنیوم باعث افزایش تولید گلوتاتیون پراکسیداز (glutathione peroxidase) می شود. گلوتاتیون پراکسیداز یک آنتی اکسیدان است و از سلول ها در برابر آسیب اکسیداتیو محافظت می کند. سلنیوم با افزایش فعالیت سلول های سالم، رشد سلول های سرطانی را کند می کند. ماهی، صدف خوراکی، مغز آجیل و سیر حاوی سلنیوم هستند. مارگارین و روغن های گیاهی نیز مفید هستند.

۴

چگونه غذاهای مؤثر برای سلامت پروستات را بشناسیم
فواید سویا
ثبات هورمون ها برای سلامت پروستات مهم است. دانه های چند منظوره ی سویا حاوی فلاونوئید (flavonoid) هستند که موجب می شود بدن به تعادل هورمونی برسد. رژیم های گیاه خواری و بسیاری از غذاهای گیاهی نیز حاوی سویا یا مشتقات آن هستند. البته برای استفاده ی بهینه از مزایای آن توصیه می شود که از سویای واقعی استفاده کنید.

 
۵

چگونه غذاهای مؤثر برای سلامت پروستات را بشناسیم
فواید آجیل و دانه ها
ویتامین E نیز باعث کاهش التهاب و محافظت در مقابل ابتلا به سرطان پروستات می شود. منابعی که حاوی ویتامین E هستند عبارتند از زرده ی تخم مرغ، جوانه ی گندم، آجیل و دانه ها. تخمه ی کدو، دانه ی کتان، دانه ی آفتابگردان و شاهدانه نیز مفیدند و به تنظیم هورمون ها کمک می کنند. پسته، بادام، مغز آجیل و گردو نیز چربی اشباع شده ی کمی دارند و حاوی ویتامین E و دیگر مواد مغذی محافظ هستند. مواد غذایی با خاصیت ضد التهابی، مثل زنجبیل و پیاز هم پیشنهاد های خوبی هستند.

۶

استفاده از گیاهان
پوست درخت نخل سالهاست که به عنوان یک گیاه مهم برای جلوگیری از بزرگ شدن پروستات استفاده می شود. پوست درخت نخل دارای ترکیبی است که مانع افزایش آنزیم ۵-alpha-reductase می شود. این آنزیم هورمون تستوسترون مردان را به (DHT (dyhydrotestosterone تبدیل می کند. DHL در بروز ویژگی های جنسی مردان مثل رشد موهای صورت شان ضروری است. استفاده از پوست درخت نخل، DHL را کاهش می دهد و از دستگاه ادرار محافظت می کند.

 

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب