گام 1 - انتخاب عینک آفتابی برای محافظت از چشمان

انتخاب عینک آفتابی برای محافظت از چشمان

سعی کنید ابتدا و در درجه اول از چشمان خود محافظت کنید.

قرار گرفتن بیش از حد در برابر اشعه یو وی (UV) می‌تواند مشکلات متعددی برای چشمان شما از جمله آب‌مروارید ، سوختگی و سرطان ایجاد کند .

انتخاب عینک آفتابی برای محافظت از چشمان

اگر از عینک آفتابی خود بخواهید از شما در برابر این خطرات محافظت کند، به دنبال عینکی باشید که حداقل ۹۹ % اشعه ماورا بنفش B  و حداقل ۹۵ درصد از ماورا بنفش A را مسدود کنند. همچنین به  مقدار پوششی که شیشه های عینک آفتابی از محیط ارائه می دهند اهمیت بدهید. به این نگاه کنید که چقدر می‌توانید اطراف فریم ‌ها را ببینید. آیا عینک آفتابی اجازه می‌دهد تا از بالا یا دو طرف نور خورشید در چشمانتان نفوذ کند؟
آیا شما این عینک آفتابی را برای ورزش و یا گذراندن زمان زیادی در بیرون از خانه می خرید؟  اگر جوال مثبت است پلاریزاسیون یک اجبار است؛ عینک قطبی (پلاریزاسیون) حفاظت خورشید بیشتری را فراهم می‌کند .

انتخاب عینک آفتابی برای محافظت از چشمان

اگر عینک ها برچسب “آرایش ( تزینی )” داشته باشند یا هیچ گونه اطلاعاتی در مورد حفاظت از اشعه یو را اشاره نکنند، آن عینک آفتابی را  نخرید. به دنبال مقاومت در برابر خراش باشید، بسیاری از لنزها پوشش‌های بسیار شکننده دارند . اگر پول بیشتری خرج کنید می‌توانید عینکتان را به مدت زیادی استفاده کنید.

انتخاب عینک آفتابی برای محافظت از چشمان

انتخاب سایز عینک

عینک آفتابی ها شکل‌ها و اندازه‌های مختلفی دارند! به طور کلی ، پیدا کردن یک عینک که هم شکل صورت و شکل کادر خوب داشته باشد کاملا ایده آل است.

به عنوان مثال ، اگر صورت گرد تری داشته باشید، فریم ‌های زاویه‌ای بیشتری به خوبی کار خواهند کرد، و اگر صورت شما مربع باشد ، شکل فریم  گرد و نرم‌تر ، خوب به نظر خواهد رسید.

در اینجا چند سبک محبوب معرفی میشوند:
Mirrorshades آینه ای، این تیپ عینک ها بر روی سطح خود پوششی آینه مانند دارند. بسیاری از افسران پلیس از این گونه عینکها استفاده می‌کنند. این عینکها به شکل خلبانی (Aviators)  یا شکل  بیس دار ورزشی (wraparound) ساخته می شوند.

Aviators خلبانی، این عینکها لنز و  قاب‌های فلزی باریک دارند . اغلب توسط خلبانان ، پرسنل نظامی و پرسنل نیروی انتظامی  مورد استفاده قرار می‌گیرند.

عینک پیاده روی ، مردمی در دهه‌های ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰از این استایل عینک ها استفاده می کردند.

عینک دودی قهوه ای، تو سط “جان لنون ” ( John Lennon ) و (Ozzy Osbourne)  پلاریزه شده اند. اما با این حال ، آن‌ها در نگاه داشتن نور از چشم شما خیلی موثر نیستند .

Wraparounds، مرتبط با ورزش و ورزش‌های سخت .

oversized، مرتبط با مدل‌ها و ستارگان سینما سحرآمیز و جذاب

انتخاب عینک آفتابی برای محافظت از چشمان

از شکل چهره خود برای کمک به انتخاب شکل عینک خود استفاده کنید.

اشکال زیر متناسب با سبک عینک‌های آفتابی توصیه می‌شود:
صورت بیضی Oval : نوع بیضی معمولا ً ” شکل صورت کامل ” دارد و می‌تواند هر نوع عینک را انتخاب کند. از عینکهایی که خیلی ضخیم و یا خیلی نازک هستند خودداری کنید. فریم را پهن‌تر از عرض چهره خود انتخاب نکنید.

صورت مربع Square : از آنجا که این شکل چهره صاف است، فک و چانه ای تیز و مستطیلی دارد، عینک گرد انتخاب کنید تا این ویژگی‌ها را متعادل کند. دقت کنید که فریم ‌ها خیلی ضخیم نباشند . سعی کنید عینک آفتابی بزرگ‌تر را انتخاب کنید و از عینک مستطیلی با گوشه‌های تیز دوری کنید .

صورت گرد Round : صورت گرد ، گونه‌ها و چانه دارد . عینک آفتابی چند ضلعی و یا چهارگوش انتخاب کنید که یک طراحی زاویه‌ای برای متعادل کردن این وضعیت داشته باشد. به دنبال قالب‌های ضخیم‌تر باشید .

صورت دراز Long : لنزهای بزرگ‌تر و کادر چند ضلعی را برای اصلاح صورت دراز انتخاب کنید . عینک ورزشی محبوب را می‌توان در نظر گرفت .

صورت صاف Flat : لنز و فریم تیره‌تر را انتخاب کنید تا خطوط روی صورت را مشخص کنید.

انتخاب عینک آفتابی برای محافظت از چشمان

مطمئن شوید که عینک آفتابی کاملا فیت صورت شما است .

عینکها را امتحان کنید و مطمئن شوید که در اطراف سرتان کاملا نشسته باشد. وزن باید به طور مساوی بین گوش‌ها و بینی شما توزیع شود ، و مژه‌های شما به کادر یا لنز برخورد نکنند.

عینک باید روی پل بینی و گوش‌ها باشد؛ اگر عینک به یک طرف متمایل شود ، شما باید آن‌ را تنظیم کنید.

  • اگر عینک آفتابی شما مناسب باشد، می‌توانید به یک مغازه عینک فروش بروید تا آن‌ را تنظیم کنید.
  • دقت کنید که فضای بین لنز خیلی کوچک نباشد ، یعنی به طوری باشد  که بتواند نور خورشید را مسدود کند.

گام 2 - انتخاب رنگ لنز عینک آفتابی

انتخاب رنگ لنز عینک آفتابی

توجه داشته باشید که رنگ لنزها فقط بر ظاهر مد شما تاثیر می‌گذارد.

رنگ لنز بر این که شما چطور کنتراست و شدت نور را بر محیط مشاهده خواهید نمود تاثیر می‌گذارد. برخی رنگ‌ها ، کنتراست را افزایش می‌دهند ، که می‌تواند مفید باشد ؛ با این حال ،عدم انتخاب صحیح رنگ لنز عینک آفتابی می‌تواند باعث مشکلات شود ( هنگامی که شما رانندگی می‌کنید ، و باید بتوانید به وضوح رنگ‌های یک نور راهنمایی را متمایز کنید ) . برخی عینک آفتابی ها حتی با لنزهای قابل تعویض می‌آیند تا شما بتوانید به راحتی رنگ محیط را بسته به این که چه کار می‌کنید ، تغییر دهید.

لنزهای خاکستری شدت نور را بدون تاثیر بر کنتراست و یا تغییر رنگ‌ها کاهش می‌دهند.

لنزهای قهوه‌ای با مسدود کردن برخی نور آبی ، تا حدی کنتراست را افزایش می‌دهند . برای ورزش‌های برفی خوب است.

همچنین به طور کلی برای شکار در نور روشن ، در برابر پس‌زمینه‌های باز خوب است.

لنزهای کهربایی / زرد به طور قابل‌توجهی کنتراست را افزایش می‌دهند زیرا بیشتر یا همه نور آبی را مسدود می‌کنند ، و این باعث می‌شود که این لنزها در میان شکارچیان محبوب شوند . با این حال ، آن‌ها برای هر فعالیتی که نیاز به تشخیص رنگ ( مثل رانندگی ) دارند ، بد هستند. برای ورزش‌های برفی خوب است.

لنزهای قرمز و نارنجی برای ورزش‌های برفی تنها در روزه‌ای ابری بسیار خوب هستند.  اگر شکارچی هستید ، لنزهای نارنجی برای اهداف خاکی در مقابل پس‌زمینه‌های باز ، خوب هستند.

لنزهای بنفش برای شکارچیان مناسب هستند که باید اهدافی را بر روی یک پس‌زمینه سبز ببینند.

عینک آفتابی مسی ،رنگ  آسمان و چمن مقابل توپ گلف را خاموش خواهد کرد.

عینک آفتابی سبز کنتراست را برای توپ تنیس زرد افزایش می‌دهد.

گام 3 - انتخاب جنس و مواد لنز عینک آفتابی

انتخاب جنس و مواد لنز عینک آفتابی

لنزهای مقاوم در برابر خراش را انتخاب کنید.

شیشه و لنزهایی که خش بردارند عملا غیر قابل استفاده خواند شد. لنزهای ساخته‌شده از پلی اورتان NXT  لنزهایی مقاوم ، انعطاف‌پذیر ، سبک‌وزن و دارای وضوح نوری عالی هستند اما گران‌قیمت هستند.

شیشه سنگین‌تر و گران است و اگر شکسته باشد شبکه ای از خطوط را دارا خواهد بود که آن را غیر قابل استفاده میکند.

پلی کربنات Polycarbonate مقاوم در برابر خراش نیست و وضوح نوری کم‌تر نسبت به پلی اورتان و شیشه را فراهم می‌کند ، ولی  مقرون‌به‌صرفه و ارزانتر است.

پلی آمید مواد کمتری مصرف می کند، و سبب تولید که شیشه ای  میشود وضوح نوری مانند شیشه دارد، و فاقد خطر خرد شدن است.

Acrylic نیز مقرون‌به‌صرفه است , اما دارای حداقل دوام و نوری ( اپتیک ) است . همچنین زمانی که در معرض گرما قرار می‌گیرند اغلب شکل خود را از دست می دهند.

بهترین انتخاب شیشه یا رزین است.