ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

بیست − 6 =

بستن
بستن

چگونه عوامل متعددی بر رشد و نمو گیاهان تاثیر می گذارند؟

چگونه عوامل متعددی بر رشد و نمو گیاهان تاثیر می گذارند؟

رشد و نمو شامل همه ی رویدادهایی می شود که باعث به وجودآمدن یک گیاه و کامل شدن آن مى شود. بر این اساس، رشد و نمّو هم جنبه ی کمّی و هم جنبه ی کیفی دارد. جنبه ی کمّی این فرآیند را رشد و جنبه ی کیفی آن را نمّو گویند. رشد شامل بزرگ شدن بخش های تشکیل دهنده یک موجود زنده است. این بزرگ شدن برگشت ناپذیر است. بنابراین بزرگ شدن سلول ها در اثر جذب آب، رشد به شمار نمی آید زیرا سلول با از دست دادن آب دوباره به اندازه اولیّه خود برم یگردد. بنابراین رشد شامل بزرگ شدن موجود زنده است که با افزایش تعداد سلول های بدن و یا با افزایش برگشت ناپذیر ابعاد آن ها انجام م یپذیرد. نمّو شامل گذشتن از مراحل مختلف است که هر مرحله ویژگی های خاص خود را داراست و با مراحل دیگر از لحاظ کیفی متفاوت است.

مطالب مرتبط


گام 1 - عوامل ارثي (عوامل دروني)

عوامل ارثي (عوامل دروني)

اين عوامل بيانگر توانايي هاي ارثي و يا استعدادهاي ذاتي گياه از جنبه هاي مختلف اعم از حد نهايي رشد و نمو، مقاومتها، حساسيت ها و عملكرد آن مي باشد. صفات مذكور بصورت ارثي از نسلي به نسل ديگر انتقال مي يابند و با دستکاری ژنتیک می توانیم این خصوصیات را بهبود بخشیم و حتی ویژگی های ظاهری گیاهمانند رنگ آن را تغییر دهیم برای این کار کافیست تا ژن مربوط به رنگ را تغییر دهیم و فنوتیپ جدیدی با دستکاری ژن ایجاد کنیم.

گام 2 - عوامل محيطي (عوامل بيروني)

عوامل محيطي (عوامل بيروني)

عواملي هستند كه در صورت فراهم شدن آن ، طبق نياز واقعي گياه، امكان رشدِ بيشتر و دستيابي به حداكثر توانايي هاي ارثي را فراهم مي كند. اگر ساليان متمادي وقت و هزينه صر كنيم و گياهان را از نظر عوامل ارثي اصلاح نماييم ولي عوامل محيطي لازم براي رشد آن ها را فراهم نكنيم، رسيدن به حداكثر محصول، غيرممكن خواهد بود.

عوامل محيطي در رشد و نمو گياهان به صورت مستقيم و غيرمستقيم تأثير دارند از جمله:

  •  ايجاد تغيير دراندام ها و ساختمان گياه
  •  تغيير در سرعت فعل و انفعالات بيوشيميايي از جمله انجام فرآيندهاي تنفس و فتوسنتز
  •  تنظيم مراحل مختلف رشد گياه نظير زمان گل دادن يا رسيدن محصول
عوامل محيطي (عوامل بيروني)

هوا، آب، خاك، نور، حرارت و باد عوامل اصلي محيطي و مؤثر در رشد و نمو گياهان مي باشند. برخي از اين عوامل تا حدودي به وسيله انسان قابل كنترل است. به طور مثال، تأمين آب لازم و خاك مناسب و حاصلخيز براي رشد گياه عملي است وليكن تغيير ساير عوامل، آن هم در سطح وسيع تقريباً غير ممكن است ولي در گلخانه ها و فضاهاي بسته مقدور است. توضيح بيشتر درباره هريك از عوامل محيطي، نقش و تأثير دقيق آن ها را در رشد و نمو گياهان مشخ صتر خواهد ساخت.

اطلاعات مطلب

  • کشاورزی
  • 684 بازدید
  • blankblankblankblankblank (1 votes, average: 5,00 out of 5)
    blankLoading...
  • آخرین ویرایش توسط : مهدی هاتفی نیا - دوشنبه, 31 جولای 17, 2:19 ب.ظ
  • مبانی زراعت عمومی

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب