ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

10 − 9 =

بستن
بستن

چگونه عنکبوت تار میسازد؟

چگونه عنکبوت تار میسازد؟

1918081

 

عنکبوت ها حشره نیستند بلکه از رده ی عنکبوتیان به شمار می روند. حشرات شش پا دارند ولی عنکبوت ها دارای هشت پا هستند. باز بر خلاف حشرات، عنکبوت ها دارای هشت چشم می باشند و بال هم ندارند.

در شکم عنکبوت غده هایی نهفته است که از درون شان مایعی تراوش می کند. با همین مایع است که عنکبوت می تواند تارهای خود را به وجود آورد. مایع مزبور از سوراخ های بسیار ریزی که در انتهای شکم عنکبوت است بیرون می ریزد. سپس در مجاورت هوا سفت می شود و از آن تار عنکبوت پدید می آید. تارهای عنکبوت انواع مختلفی دارند: بعضی از این تارها چسبناک هستند و برای شکار کردن حشره ها مورد استفاده قرار می گیرند. بعضی دیگر از تارها چسبناک نیستند بلکه نقش پره های چرخ را بازی می کنند و تارهای دیگر را مستحکم می سازند. علاوه بر این، عنکبوت با یک نوع دیگر از تارهای خودش «پیله» می سازد و تخمش را در درون آن پیله جا می دهد.

مطالب مرتبط


گام 1 - تارهای مدور چرخی

تارهای مدور چرخی

«تارهای مدور چرخی» را عنکبوت برای شکار کردن حشرات می تند. برای درست کردن این قبیل تارها در مرحله ی اول زیرسازی می کند. یعنی چند تار قائم الزاویه ی نامنظم می تند. سپس تارهایی را به صورت پره ی چرخ روی آنها می چیند. آنگاه داربستی از سه یا چهار حلقه ی مارپیچی به وجود می آورد و در پایان نیز مارپیچ دیگری که تنگ و چسبناک است به همه ی آنها اضافه می کند.

عنکبوت تارهای دیگری هم می تند که به نام تارهای ورقه ای معروف هستند زیرا از ورقه های پهن قیفی شکل یا گنبدی شکل پدید می آیند. جای استراحت خود عنکبوت در گوشه ای از این گونه تارها است.

گام 2 - عنکبوت نقب زن

«عنکبوت نقب زن» سوراخی به شکل یک بطری در درون زمین حفر می کند که در قسمت بالا منفذی به شکل درب بطری دارد. عنکبوت به آسانی در درون آن به استراحت می پردازد و برای کسب اطمینان بیشتر، آن را بوسیله ی چسب و آشغال از بیرون استتار می کند.

گام 3 - عنکبوت های آبزی

عنکبوت های آبزی

عنکبوت های آبزی قاره ی اروپا خانه ای به شکل ناقوس در زیر آب بنا می کنند. آنگاه از فضای بیرون آب، به همراه خودشان هوا می آورند و خانه ی خود را پر از اکسیژن می نمایند. احتمالاً می پرسید که عنکبوت آبزی به چه وسیله ای هوا را از بیرون به لانه اش در زیر آب حمل می کند؟ این کار به وسیله ی مجراهای بسیار باریکی که در شکم عنکبوت آبزی قرار گرفته است انجام می پذیرد. عنکبوت آبزی در همان لانه ی زیر آبی خود تخم می گذارد. نوزادها از درون تخم بیرون می آیند و زمانی که به مرحله ای از رشد برسند که قادر باشند خودشان خانه بسازند، مادر را ترک می کنند و دیگر با او کاری نخواهند داشت.

اطلاعات مطلب

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب