ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

10 − 9 =

بستن
بستن

چگونه علایم کم آبی را تشخیص دهیم ؟

چگونه علایم کم آبی را تشخیص دهیم ؟

چگونه علایم کم آبی را تشخیص دهیم ؟

کم آبی زمانی رخ می دهد که بدن قادر نباشد آبی که هر روز از دست می دهد، جبران و ذخیره کند. ۷۵ درصد بدن ما را آب تشکیل می دهد. بنابراین وقتی که این آب مصرف می شود، حتماً باید جایگزین شود. اگر این اتفاق نیفتد، فرد احساس بیماری می کند و این یکی از علائم کم آبی است.

۱

اهمیت

همان طور که گفتیم کم آبی به معنای این است که آب از دست رفته ی بدن جبران نشود. ادرار، تعرق و برخی بیماری ها باعث کاهش آب بدن می شوند. خوشبختانه می توان با نوشیدن آب و خوردن هر چیزی که آب یکی از ترکیبات مهم آن باشد (مثل ژله، سوپ و میوه ها)، این آب را جایگزین کرد

۲

توجه

خطراتی که در اثر کم آبی بدن را تهدید می کنند به این بستگی دارند که شدت کمبود آب بدن شخص چقدر است. اگر به بدن آب نرسد، نمی تواند به دمای عادی بازگردد و همین منجر به گرمازدگی، تشنج، نارسایی کلیوی، شوک، کما و حتی مرگ شود.

۳

جغرافیا

کم آبی بیشتر در مناطقی اتفاق می افتد که بدن برای انجام کارهای عادی انرژی زیادی مصرف می کند. در مناطق مرتفع کم آبی سریعتر اتفاق می افتد؛ زیرا در مناطق مرتفع هوا رقیق تر و اکسیژن آن کمتر است و فرد برای دریافت اکسیژن کافی باید انرژی بیشتری مصرف کند. در مناطقی هم که تابستان ها هوا به شدت گرم است معمولاً مشکل کم آبی زیاد اتفاق می افتد زیرا در این مناطق، تابش خورشید بسیار شدید است. در رطوبت زیاد و دمای بالا نیز باعث می شود که افراد زیاد عرق کنند و این نیز منجر به از دست دادن آب می شود.

بخوانید:  چگونه متوجه آسیب دیدگی مو شویم
 
۴

شناسایی

کم آبی را می توان با اندازه گیری دمای بدن، سطح هوشیاری، فشار خون و نبض شناسایی کرد. البته هیچ کدام از این عوامل نمی توانند صریحاً به کم آبی بدن اشاره کنند. شخصی که بسیار داغ است، خیلی تشنه است و یا سرگیجه دارد ممکن است دارد دچار کم آبی خفیف یا شدید باشد. ارزیابی این عوامل ممکن است به تعیین شدت کم آبی فرد و اینکه آیا فوراً به مراقبت های پزشکی احتیاج دارد یا نه کمک کند. پزشک با گرفتن نمونه خون و آزمایش آن و یا با آزمایش ادرار سطح الکترولیت را بررسی می کند و می تواند بگوید که آیا فرد دچار کم آبی است یا نه.

۵

عملکرد

وقتی بدن آب کافی برای جبران آبی که در طول روز (در اثر اعمال عادی بدن و یا ورزش یا بیماری) از دست داده، دریافت نکند، هشدار می دهد. اگر آب مصرف شده جبران نشود، بدن طیف وسیعی از علائم و وضعیت ها را (از تشنگی خفیف تا تشنج و سپس کما) تجربه می کند. علائم و مراحل مختلف کم آبی مثل یک پرچم قرمز در بدن عمل می کند و هشدار می دهد که آب بیشتری بخوریم. اگر به این هشدارها گوش بدهیم، می توانیم از کم آبی و بیماری های مربوط به آن جلوگیری کنیم.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب