ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

دوازده + 16 =

بستن
بستن

چگونه ظروف را در ماشین ظرفشویی بچینیم؟

چگونه ظروف را در ماشین ظرفشویی بچینیم؟

استفاده صحیح از ماشین ظرفشویی

استفاده کردن از ماشین ظرفشویی دشوار نیست، زیرا استفاده صحیح از آن میتواند به پاک کردن غذاها از روی ظروف کمک کند، همچنین میتوان در زمان و انرژی صرفه جویی کرد. اما در این مطلب به نکات صحیح استفاده کردن از این ابزار خواهیم پرداخت.

مطالب مرتبط


گام 1 - چیدن ظروف به صورت صحیح

چیدن ظروف به صورت صحیح

 

بشقاب ها را داخل اسلایدهای قسمت پایین ماشین ظرفشویی قراردهید.

قسمت جلویی آنها را به سمت مرکز ماشین ظرفشویی قرار دهید و قسمت داخلی به سمت پایین باشد. این روش به این علت است که چون دستگاهای چرخشی آب از پایین به بالا و همچنین از بالا به پایین میزند در جریان حرکتی آب مشکلی پیش نیاید و داخل و بیرون ظرف ها به خوبی شسته شود. بنابراین سعی کنید ظروف را طوری قرار دهید که تمامی سطح آن در جریان آب قرار گیرد.

چیدن ظروف به صورت صحیح

بشقاب ها و فنجان ها،کاسه ها و ظروف شیشه ای

را به حالت زاویه و رو به پایین قرار دهید تا آب از پایین به ظروف برسد، ولی داخل ظرفشویی رو زیاد پر نکنید. کاسه ها رو به صورت منظم روی شیب قرار دهید تا محلول شستشو داخل کاسه قرار گیرد و به همین ترتیب نیز تخلیه شود این روش این امکان رو میدهد تا فضای بیشتری در ماشین ظرفشویی برای شستشو ایجاد شود.

چیدن ظروف به صورت صحیح

ظروف پلاستیکی

همه ظروف پلاستیکی را در قفسه بالا قرار دهید، چون سیستم گرمایی و خشک کن در اکثر ماشین های لباسشویی از پایین میباشد، قرار دادن ظروف پلاستیکی در قسمت پایین به ذوب شدن ظروف منجر میشود.

چیدن ظروف به صورت صحیح

قابلمه ها و ماهی تابه ها و ظروف بزرگ

را در طبقه پایین ماشین ظرفشویی در صورتی که یه سمت ظرف باز است، قرار دهید.

 • ماشین ظرفشویی رو پر از ظرف نکنید.
 • در صورت لزوم یا ظروف بزرگ را خودتان بشویید یا ماشین را برای دومین بار جهت شستن ظروف راه اندازی کنید، ولی بین دو راه اندازی زمانی برای استراحت و خنک شدن ماشین بدهید.
چیدن ظروف به صورت صحیح

قاشق ها و چنگال ها 

را جداگانه در قسمت پایین در سبد قاشق و چنگال قرار دهید به طور کلی چاقوهای تیز بهتر است به صورت دستی شسته شوند زیرا امکان شستشوی تمیز برای ماشین ظرفشویی وجو ندارد و از قرار دادن وسایل چوبی جدا خودداری شود.

 • قطعات جدا شونده ی ظروف را از هم جدا کنید و در ظرفشویی قرار دهید تا آب به همه ی قسمت های قطعات برسد. جداسازی ظروف نقطه کلیدی در کارکرد خوب ماشین است .
 • در گذاشتن ظروف دراز در طبقه بالا دقت کنید. قاشق غذاخوری و کاسه ها را در پایین تنظیم کنید، این عمل باعث میشود که آب در آنها خوب جمع شود و کارکرد خوبی داشته باشد.
چیدن ظروف به صورت صحیح

 سینی ها ی بزرگ و تخته ی آشپزخانه

را در قسمت پایینی ماشین قرار دهید و در صورتی که در ماشین جا نمی شوند به صورت دستی شستشو دهید. حدالامکان از گذاشتن سینی ها ی بزرگ و تخته ی آشپزخانه در ماشین خودداری نمایید ، چون گرمای حاصل از ماشین ظرفشویی باعث تکان خوردن سینی و آسیب به ماشین میشود.

چیدن ظروف به صورت صحیح

از محافظ های قفسه بالا و پایین

( در صورت وجود در مدل ماشین ظرفشوییتان) برای نگه داشتن ظروف شیشه ای استفاده کنید، چون این یک راه عالی برای مانع از شکسته شدن یا خراشیده شدن و یا ترک خوردن ظروف شیشه ای میباشد.از محافظ های قفسه بالا و پایین ( در صورت وجود در مدل ماشین ظرفشوییتان) برای نگه داشتن ظروف شیشه ای استفاده کنید، چون این یک راه عالی برای مانع از شکسته شدن یا خراشیده شدن و یا ترک خوردن ظروف شیشه ای میباشد.

چیدن ظروف به صورت صحیح

اطمینان از وصل صحیح دستگاه

اطمینان حاصل کنید که آب پاش ها و دستگاه پخش مایعات و ضدعفونی کننده به صورت آزاد و بدون هیچ مانعی در حال چرخش هستند اگر هریک از این دستگاه ها مسدود باشد، کارکرد خود را برای شستشوی خوب از دست خواهند داد.

چیدن ظروف به صورت صحیح

مواد شوینده ماشین ظرفشویی

در قسمت پایین ماشین لباسشویی یا در قسمت درب، محفظه ای برای پر کردن مواد شوینده وجود دارد که باید آن را طبق دستورالعمل مخصوص ماشین ظرفشویی ها پر کنید. از مواد شوینده مخصوص ماشین لباسشویی که نسبت به درجه حرارت آب و زمان شستشوی ظروف اهمیت بسازایی دارد، استفاده کنید. چون استفاده از موادی که حالت صابونی دارد میتواند به طور کامل در چرخش شستشوی ظروف حل نشود به همین دلیل برخی از تولید کنندگان استفاده از این صابون های شسشتشو را توصیه نمیکنند. مارک و نوع مواد شوینده را هنگام خرید و نصب ماشین از نمایندگی ها جویا شوید.

 • نوع مواد شوینده و نحوهی پر کردن محظه های مخصوص بر اساس نوع ماشین ظرفشویی متفاوت هست. پس فقط دستوالعمل های مخصوص ماشین خود را اجرا کنید.

گام 2 - راه اندازی ماشین ظرفشویی

راه اندازی ماشین ظرفشویی

مانده مواد غذایی بزرگ، مانده استخوان و غیره را ازظروف پاک کرده و در داخل ظرف زباله بریزید و هم چنین مانده مواد غذایی روی داخل محفظه ی ماشین ظرفشویی را نیز پاک نمایید .حتی ذرات کوچک مانند دانه های برنج ممکن است در روند شستشوی ماشین ظرفشویی بروز مشکل کند، پس پاک کردن غذاها از روی چنگال و ظروف توسط دستمال میتواند باعث نتایج خوبی خواهد شود.

 • در صورت ضرورت ظروف را خیس کنید. خیس کردن ظروف کثیف با آب، نقش بسزایی میشود در عملکرد شستشوی ظروفی که تمیز نمیشوند، داشته باشند.
راه اندازی ماشین ظرفشویی

سعی کنید قبل از چیدن ظروف، غذاهای موجود در ظروف از بین برود. باقش مانده ی پنیر و تخم مرغ پخته شده یا پخته نشده بر روی ظروف و یا نشاسته ای که خشک شده اغلب به تمیز کردن نیاز دارند پس برای عملکرد موثر ماشین ظرفشویی بهتراست ظرف ها قبل خشک شدن تمیز کرده و درون ماشین ظرفشویی بچینید.

راه اندازی ماشین ظرفشویی

از یک مایع شستشو برای شفاف سازی ظروف استفاده کنید به خصوص اگر آب موجود سخت باشد بهتر است هر یک ماه یه بار با توجه به دستور عمل ها از این کمک شوینده ها استفاده کنید.

راه اندازی ماشین ظرفشویی

قبل از استفاده از ماشین ظرفشویی محفظه ی دفع زباله را چک کنید. برای جلوگیری از ورود زباله و خرده ریزه ها داخل لوله ی ماشین ظرفشویی بهتر است بعد از مشورت با نمایندگی ها از یک فیلتر مناسب استفاده شود.

راه اندازی ماشین ظرفشویی

اگر مواد شوینده شما مناسب برای آب های سرد باشد، می توانید از آب سرد استفاده کنید. “مواد شوینده شستشوی مدرن در واقع فسفات های خطرناک را از بین برده و آنها را با آنزیم هایی که در هر دمای آب واکنش می دهند، جایگزین می کنند. این موجب صرفه جویی در انرژی وهزینه می شود.

راه اندازی ماشین ظرفشویی

سینک را با آب داغ خیس کنید تا آب داغ از شیر خارج شود و آب قبل از شروع ماشین ظرفشویی گرم شود. ماشین ظرفشویی می تواند تا حدودی آب را گرم شود، اما معمولا هنگامی که آب داغ می شود، بهتر کار میکند.

راه اندازی ماشین ظرفشویی

هرگز نباید ظروف را روی هم جمع کنید یا همه چیز را در زوایای عجیب و غریب و نامنظمی قرار دهید و مانع از پاک شدن غذا روی ظروف شوید یا سینی ها را روی هم جمع کنید این امر باعث شستشوی بد ماشین ظرفشویی میشود آیا بهتر نیست از هر چیزی که مانع از شستشوی بد ظروف میشود جلوگیری کرد؟

اطلاعات مطلب

دیدگاه کاربران

 1. maryam nasiri - 2018/06/22 - 8:26 ب.ظ
  • blank
   kh hatefi - 2018/06/22 - 11:50 ب.ظ
 2. ویدا شهنازی - 2018/06/22 - 10:31 ب.ظ
  • blank
   kh hatefi - 2018/06/22 - 11:56 ب.ظ
 3. محمد بصیری - 2018/06/23 - 10:01 ق.ظ
 4. سونیا نصیری فرد - 2018/06/23 - 10:17 ب.ظ
  • blank
   kh hatefi - 2018/06/23 - 11:59 ب.ظ
 5. blank
  مهدی محمدزاده - 2019/08/09 - 6:50 ب.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب