ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

10 − 9 =

بستن
بستن

چگونه صاحبان سهام عدالت سود می گیرند؟

چگونه صاحبان سهام عدالت سود می گیرند؟

طبق اعلام سازمان خصوصی سازی سود ٩ شرکت از ١١ شرکتی که مجامع‌شان برگزار شده، ٧٧٠ میلیارد تومان اعلام شده است.

اکنون سود ٩ شرکت از ۶٠ شرکت شرکت‌های سرمایه‌پذیر سهام عدالت مشخص شده و طبق اعلام سازمان خصوصی‌سازی سود ٩ شرکت از ١١ شرکتی که مجامع‌شان برگزار شده ٧٧٠ میلیارد تومان اعلام شده است. هرچند هنوز تعداد زیادی از شرکت‌های سبد سهام عدالت به برگزاری مجامعشان اقدام نکرده‌اند؛ اما با توجه به سود سال‌های گذشته این شرکت‌ها، برآورد می‌شود سود سال ٩۵ هر یک از صاحبان سهام عدالت حدود ١٠٠ هزار تومان باشد.

۴٩ میلیون مشمول سهام عدالت باید شماره شبای خود را ظرف دو ماه آینده به سامانه اعلام شده از سوی سازمان خصوصی‌سازی اعلام کنند در غیرصورت سود مزبور که شهریور ماه آماده پرداخت است به حساب آنها واریز نمی‌شود.

براساس قوانین، وزارت اقتصاد و به‌طور مشخص سازمان خصوصی‌سازی موظف بود تمام صاحبان سهام عدالت را تا اتمام سال ١٣٩۵ دارنده حسابی مشخص کند. این تکلیف قانونی به این جهت تعیین شده بود که مشخص شود در ١٠ سالی که از اعطای برگه‌های سهام عدالت گذشته سود واریز شده به خزانه از سوی شرکت‌های سرمایه‌پذیر سهام عدالت چقدر بوده است. بر این اساس اواخر سال گذشته سازمان خصوصی‌سازی نسبت به ایجاد سامانه سهام عدالت اقدام کرد و از ابتدای امسال به تمام مشمولان جهت تایید و تکمیل اطلاعات حساب‌شان اطلاع‌رسانی کرد.

مطالب مرتبط


گام 1 - نكاتي كه دارندگان سهام بايد به آن توجه كنند

نكاتي كه دارندگان سهام بايد به آن توجه كنند

نكاتي كه دارندگان حساب سهام عدالت بايد به آن توجه داشته باشند اين است كه اولا سودي كه ظرف ١٠ سال گذشته يعني از سال ١٣٨٥ تا ١٣٩٤ به خزانه بابت اين برگه‌ها واريز شده است براي همه صاحبان سهام برابر بوده است. طبق آنچه سازمان خصوصي‌سازي اعلام كرده سود اين ١٠ سال ٥٣٢ هزار تومان براي هر نفر بوده است.


دومين موضوع مورد توجه اين است كه برخي دارندگان سهام عدالت طي سال‌هاي گذشته يعني ١٠ سال مورد اشاره، سودي دريافت كرده‌اند. بعضي از مشمولان در يك مرحله و بعضي ديگر در دو مرحله سود دريافت كرده‌اند كه گروه اول ٤٠ هزار تومان، گروه دوم ٨٠ هزار تومان و برخي از مشمولان هر دو مرحله را با هم يعني ١٢٠ هزار تومان سود دريافت كرده‌اند. اما بعضي ديگر از مشمولان تاكنون هيچ سودي از سوي سازمان خصوصي‌سازي دريافت نكرده‌اند كه تمام اين جزييات در حساب تك تك مشمولان آورده شده و قابل مشاهده است.

جعفر سبحاني، مشاور رييس سازمان خصوصي‌سازي توضيح داد: هنوز مجمع بسياري از شركت‌هاي سهام عدالت برگزار نشده است و در روزهاي گذشته ١١ شركت به برگزاري مجامع اقدام كرده‌اند. به اين ترتيب هنوز به‌طور دقيق مشخص نيست سود سهام عدالت كه مربوط به سال ١٣٩٥ است چقدر خواهد بود. او با اشاره به اينكه شركت‌هايي كه در سبد سهام عدالت وجود دارند شركت‌هاي متفاوتي هستند، گفت: با اين حال سود اين شركت‌ها براي تمام دارندگان سهام عدالت در مرحله فعلي يكسان خواهد بود. به اين صورت كه همان‌گونه كه در ١٠ سال قبل يعني از سال ١٣٨٥ تا ١٣٩٤، سود اين ٦٠ شركت را گرفته و به خزانه واريز مي‌كرديم در اين مرحله هم سود تمام شركت‌هاي سرمايه‌پذير را اخذ كرده و به تعداد مشمولان سهام عدالت تقسيم مي‌كنيم. بنابراين سود دريافتي تمام مشمولان فارغ از آنكه سهام چه شركتي را خواهند داشت، يكسان خواهد بود.

ولي هنوز مشخص نيست اين سود را با هم به تمام دارندگان سهام پرداخت مي‌كنيم يا خير.

مشاور سازمان خصوصي‌سازي از واريز مرحله اول سود سهام عدالت تا پايان شهريورماه سال جاري خبر داد و گفت: اين سود طي دو تا سه مرحله واريز مي‌شود و كل رقم آن براي امسال، حدود ۹۰ هزار تومان است.

مشاور سازمان خصوصي‌سازي همچنين خبر ديگري مبني بر واريز مرحله اول سود سهام عدالت تا پايان شهريورماه را اعلام و تصريح كرد: سود مزبور در دو تا سه مرحله به حساب مشمولان واريز خواهد شد و طبق برآوردهايي كه از سود اين شركت‌ها در سال‌هاي قبل وجود دارد، سود هر مشمول حدود ٩٠ هزار تومان خواهد بود.

عددي كه امروز اعلام مي‌شود صرفا يك عدد برآوردي است لذا شركت‌هايي كه در سبد سهام عدالت حضور دارند لازم است در مجامع خود سود سال ١٣٩٥ را اعلام و سپس عدد دقيق سود اين سال مشخص شود. او همچنين تاكيد كرد: در دو ماه گذشته يعني در مدت زماني كه از ساماندهي سبد سهام عدالت مي‌گذرد، ۲۸ ميليون نفر از دارندگان سهام عدالت، شماره شباي خود را به سامانه وارد كرده‌اند كه خوشبختانه از اين تعداد، ۹۷ درصد شماره‌هاي شباي اعلامي، بدون اشكال و ايراد بوده و تاييد شده است و حدود ٥/٢ درصد از شماره‌هاي شباي اعلامي تاييد نشده است.

شماره‌هاي شبايي كه تاييد نشده يا متعلق به مشمولان نباشد، مورد تاييد واقع نمي‌شود؛ به اين معنا كه ممكن است سرپرست خانوار، شماره شباي خود را براي ساير اعضاي خانواده وارد كرده باشد، در حالي كه اين شماره پذيرفته شده نيست و سازمان خصوصي‌سازي، سود سهام عدالت را فقط به مشمول ارايه مي‌دهد واين طور نيست كه اين سود به حساب سرپرست خانوار واريز شود.

گام 2 - برگزاري ٤ مجمع ديگر تا پايان تير

برگزاري ٤ مجمع ديگر تا پايان تير

در حال حاضر نام ٦٠ شركت در پرتفوي اين سهام تحت عنوان شركت‌هاي سرمايه‌پذير قرار دارد. بر اين اساس، اين ٦٠ شركت بايد هر ساله پس از برگزاري مجامع، سود تقسيمي خود را به سازمان خصوصي‌سازي بدهند و اين سازمان هم بابت اقساط سهام عدالت، سودهاي دريافتي را به حساب خزانه واريز مي‌كند. البته پس از پايان مهلت ١٠ ساله قانوني تعيين شده، سازمان خصوصي‌سازي از امسال موظف است سود تقسيمي مجامع شركت‌ها را به حساب سهامداران عدالت واريز كند. به همين دليل از فروردين سال جاري اين سازمان اقدام به دريافت شماره شباي حساب بانكي مشمولان سهام عدالت از طريق سامانه اين سهام كرده است تا پس از پايان فصل مجامع، شركت‌هاي سرمايه‌پذير سود سال مالي ٩٥ خود را به حساب مشمولان واريز كند.

بر اين اساس نگاهي به وضعيت برگزاري مجامع شركت‌هاي حاضر در پرتفوي سهام عدالت نشان مي‌دهد تاكنون مجامع عمومي ١١ شركت سرمايه‌پذير برگزار شده و ٩ شركت موفق به تصويب سود جهت تقسيم بين سهامداران شده‌اند. به‌علاوه اينكه شركت پتروشيمي بيستون هم در روز ١٤ تيرماه به مجمع رفته است. همچنين مبلغ سود سهام عدالت از سود تقسيم شده اين ٩ شركت، معادل ٧٧٠ ميليارد تومان است كه ظرف مهلت ٨ ماه طبق قانون تجارت از سوي اين شركت‌ها به نفع سهامداران و به حساب آنان توزيع خواهد شد. از ديگر شركت‌هاي سبد سهام عدالت كه مجمع آنها در آستانه تشكيل است مي‌توان به برگزاري مجمع عمومي سالانه شركت پتروشيمي تبريز در روز ١٧ تير و دو شركت پتروشيمي جم و چادرملو در روز ١٨ تيرماه اشاره كرد كه در صورت تصويب سود قابل تقسيم از سوي اين مجامع عمومي، سهم سود سبد سهام عدالت بيشتر مشخص خواهد شد.

اطلاعات مطلب

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب