ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

5 + 15 =

بستن
بستن

چگونه سوخته کاری روی چوب انجام دهیم؟؟

چگونه سوخته کاری روی چوب انجام دهیم؟؟

سوخته کاری روی چوب

سوخته کاری از هنرهای سنتی و البته فراموش شده ایران زمین می باشد که با همت استاد ندّاف در طی حدوداً یک دهۀ فعالیت احیا گردیده است. در این هنر دقت از جایگاه بالایی برخوردارمی باشد. کوچکترین بی دقتی و حواسپرتی باعث از بین رفتن اثر به طور کامل خواهد شد. هنر سوخته کاری یا سوخت روی چوب یا سوخت نگار،همان طور که از نامش پیداست ،بمعنای سوزاندن چوب با استفاده از مفتول فلزی داغ و خلق اشکال ،بافت وخطوط جدید است.
 
در این پست از سایت ویکی چجور با هنر زیبای سوخته کاری روی چوب بیشتر آشنا خواهیم شد…

مطالب مرتبط


گام 1 - سوخته کاری

 سوخته کاری

سوخته کاری هنر زیبای سنتی

سوخته کاری از هنرهای سنتی و البته فراموش شده ایران زمین می باشد که با همت استاد ندّاف در طی حدوداً یک دهۀ فعالیت احیا گردیده است.در این هنر دقت از جایگاه بالایی برخوردارمی باشد. کوچکترین بی دقتی و حواسپرتی باعث از بین رفتن اثر به طور کامل خواهد شد.

تناسب کنتراست

تناسب کنتراستهای اعمال شده بر روی چوب نیز از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. در سوخته کاری از دو رنگ اصلی قهوه ای و طلایی استفاده می شود و طیف های مختلفی که از این دو رنگ بوجود می آید ، تعیین کننده زیبایی اثر خواهد بود. خلق کنتراستهای مختلف از دو رنگی که گفته شد و البته برقراری تناسب بین آنها ، تنها هنری است که یک هنرمند سوخته کار پس از انتخاب شایسته طرح باید به منصۀ ظهور بگذارد.

تمرکز و توجه

حساسیت بالا باعث می شود که هنرمند تمام تمرکز و توجه خود را در زمان انجام کار، معطوف به آن کرده و کوچکترین توجهی به اطراف نداشته باشد ؛ چون کمترین اختلاف زمانی در انجام سوخت باعث تغییر رنگ چوب و در نتیجه اختلاف در کنتراستها شده و یا اینکه باعث فرو رفتن نوک بسیار داغ هویه در چوب شده و اثر را از بین خواهد برد.

نفس کشیدن

نفس نیز در هنگام انجام سوخت حبس می شود تا کنترل بیشتری بر روی چوب و هویه اعمال گردد.

یکی از مزیت های معرق انعطاف پذیری و قابلیت ترکیب اون با سایر هنرها مثل منبت ، مشبک ، سوخته کاری و ... هست . در این پست سعی میکنم توضیحاتی در مورد سوخته کاری معرق بدم .

سوخته کاری بصورت مجزا و یا بصورت ترکیبی برای عمق بخشی ، سه بعدی سازی و سایه زدن کارها استفاده خواهد شد که در صورت کاربرد مناسب جلوه ی بی نظیری به کار خواهد بخشید.

blank

ابزار های سوخته کاری

با توجه به جستجوهایی که داشتم سوخته کاری با سه ابزار شعله های تحت کنترل، هویه های مخصوص و شن داغ صورت میگیره که هر کدام در جایی کاربرد خواهد داشت . سعی میکنم در قالب تصویر توضیحات مختصری ارائه کنم . دوستان اطلاعات تکمیلی تری از این روش دارند لطفا در نظرات درج کنند.

 سوخته کاری

سوخته کاری بوسیله ی هویه

با هویه های برقی مخصوص اینکار انجام خواهد شد . اطلاعی از وجود این ابزار در بازار ایران ندارم ولی می تونیم از ابزار های مشابهی مثل هویه های وات بالای لحیم کاری استفاده کنیم . البته مطمئنا کیفیت ابزار اصلی رو نخواهد داشت.

 سوخته کاری

سوخته کاری بوسیله ی شن داغ

روش دوم سوخته کاری بوسیله ی شن داغ هست که وسایل خاصی نیاز نداشته و برای همه قابل استفاده هست . مسلما قابل حدس  که با این روش نمیتونیم مثل روش بالا خطوط دقیقی رسم کنیم ، ولی ابزار بسیار خوبی هست برای ایجاد سایه و گرادیانت های دلخواه .

برای این روش ابتدا کمی شن رو شسته و خشک میکنیم ، بعد شن رو در یک ضرف فلزی ریخته روی شعله میذاریم تا شن داغی داشته باشیم . بعد شن رو بصورت کنترل شده با قاشق روی کار میریزیم.

 سوخته کاری

سوخته کاری بوسیله شعله

روش سوم هم سوخته کاری بوسیله شعله قابل کنترل هست . من برای اینکار از فندک اتمی استفاده میکنم  . چون هم شعله ی قابل کنترلی داره هم قیمت ارزونی.

گام 2 - هنر سوخت کاری

هنر سوخت کاری

هنر سوخته کاری یا سوخت روی چوب یا سوخت نگار

همان طور که از نامش پیداست ،بمعنای سوزاندن چوب با استفاده از مفتول فلزی داغ وخلق اشکال ،بافت و خطوط جدید است.
این هنر بسیار وقت گیر است و به طور کامل با دست انجام می شود و می توان آن را هنر دقت،حوصله و تمرکز دانست .چون کوچکترین بی دقتی باعث ایجاد نقص در اثر شده و اغلب قابل بازگشت نخواهد بود. تناسب سایه روشن های اعمال شده بر روی چوب نیز از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.

کنتراست هایی از رنگ قهوه ای،که از دماهای مختلف نوک هویه بر روی چوب ایجاد می شوند.

گام 3 - نمونه طرح های خام برای هنر سوخته کاری

نمونه طرح های خام برای هنر سوخته کاری

طرح خام مرغ های عاشق

نمونه طرح های خام برای هنر سوخته کاری

طرح خام مرغ تنها

نمونه طرح های خام برای هنر سوخته کاری

طرح خام مرغ و پرنده

نمونه طرح های خام برای هنر سوخته کاری

طرح خام مرغ های عاشق

نمونه طرح های خام برای هنر سوخته کاری

طرح خام گل

نمونه طرح های خام برای هنر سوخته کاری

طرح خام گل و دختر

نمونه طرح های خام برای هنر سوخته کاری

طرح زیبا و خام گل 

نمونه طرح های خام برای هنر سوخته کاری

طرح خام و ساده گل

نمونه طرح های خام برای هنر سوخته کاری

طرح خام تابلو سه تیکه

اطلاعات مطلب

دیدگاه کاربران

  1. فرشته رحمانی - 2019/07/08 - 4:06 ب.ظ
    • blank
      دانشمند پاسخگو - 2019/07/11 - 11:10 ق.ظ
  2. یا علی - 2021/08/09 - 11:52 ب.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب