ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

10 − 9 =

بستن
بستن

چگونه سلسله ی گورکانیان هند تشکیل شد؟

چگونه سلسله ی گورکانیان هند تشکیل شد؟

مهم ترین دولت های مسلمان در قرون جدید، دولت های صفویه در ایران، عثمانی در غرب آسیا و اروپای شرقی و گورکانیان یا مغولان کبیر در هند بودند. در این مقاله با دولت مغولان کبیر هند آشنا می شوید و در نحوه ی بدست آوردن قدرت و زوال این سلسله بررسی می شود.

مطالب مرتبط


گام 1 - تاسیس سلسلهٔ گورکانیان هند

تاسیس سلسلهٔ گورکانیان هند

در اوایل قرن 16 م. / 10 ق. یکی از نوادگان تیمور به نام ظهیر الدین بابر به شمال هند حمله کرد. بابر ابتدا بر قسمتی از ماوراءالنهر حکومت می کرد امّا چون ازبکان به قلمرو او هجوم آوردند، شکست خورد و به منطقهٔ کوهستانی کابل پناه برد. تلاش های بابر برای به دست آوردن حکومت از دست رفته بی ثمر بود؛ بنابراین، درصدد برآمد به سرزمین همسایه، یعنی هندوستان، حمله کند و حکومتی مستقل تشکیل دهد. او توانست طیّ چند جنگ، امرای افغانی شمال هند را شکست دهد و دهلی را تصرف کند؛ بدین ترتیب، سلسلهٔ گورکانیان هند تأسیس شد. این تحولات، همزمان با تشکیل دولت صفوی در ایران، یعنی پادشاهی شاه اسماعیل، بود.

پس از در گذشت ظهیرالدین بابر، فرزندش همایون به سلطنت نشست. او مردی دانشمند و با فرهنگ بود امّا مانند پدرش لیاقت و درایت نظامی نداشت و توسط یکی از امرای افغانی شکست خورد و از هند بیرون رانده شد.

پس از آن، همایون به دربار شاه تهماسب صفوی پناهنده شد و بعد از 16 سال، با کمک نیروی قزلباشان صفوی بار دیگر بر تخت سلطنت خود در هند نشست. پس از همایون، فرزندش محمد معروف به اکبر، به سلطنت رسید و یکی از بزرگ ترین امپراتوران هند شد.

گام 2 - اوج اقتدار گورکانیان

اوج اقتدار گورکانیان

اکبر در چهارده سالگی به پادشاهی رسید و حدود 50 سال سلطنت کرد. او پادشاهی سیاستمدار و جنگجویی قابل بود که با تأسیس ارتش دائمی، دولت های کوچک مسلمان هند را شکست داد و قلمرو آنان را ضمیمهٔ متصرفاتش کرد. به علاوه، سلطهٔ خود را بر نواحی وسیعی از جنوب و مرکز هند نیز گسترش داد. از مدت ها قبل، اسلام در میان طبقات پایین جامعهٔ هند رواج یافته بود و اکبر با به رسمیت شناختن حقوق و اختیارات اشراف هندی )مهاراجه ها( و برگزیدن همسری از میان آنان، موفق به گسترش نسبی اسلام در میان آنها نیز شد. او همچنین با پارسیان هند که پیرو آیین زردشتی بودند، روابط دوستانه برقرار کرد.

اکبر شاه گورکانی با نظم، وحدت و امنیتی که برقرار ساخت و اصلاحاتی که در امور قانونی و اداری و مالی دولت گورکانی به وجود آورد به گسترش اسلام، رونق معماری، هنر و ادبیات و اقتصاد کمک فراوانی کرد. در این دوره، فرهنگ و تمدن اسلامی ایرانی در هندوستان گسترش یافت. از جمله اقدامات مفید اکبر، لغو رسم غیرانسانی ساتی )خود سوزی زنان هندو پس از مرگ شوهرانشان( بود. البته این رسم به طور کامل برنیفتاد و تا زمان استقلال هند کمابیش برقرار بود.

گام 3 - انحطاط و زوال گورکانیان

انحطاط و زوال گورکانیان

بروز نشانه های ضعف در حکومت گورکانیان، امرای نواحی داخلی و حکومت های خارجی را به طمع دست اندازی بر هند انداخت. سیاست های خشن مذهبی شاهان گورکانی نیز موجب عصیان هندوها و سیک های ناراضی شد؛ به گونه ای که به تدریج قلمرو دولت گورکانی به دهلی و نواحی اطراف آن محدود شد و مقام پادشاه گورکانی به صورت تشریفاتی درآمد. سرانجام، در دورهٔ سلطهٔ انگلیسی ها بر هند، دولت گورکانی از بین رفت.

اطلاعات مطلب

  • تاریخ و تمدن
  • 1,114 بازدید
  • blankblankblankblankblank (1 votes, average: 5,00 out of 5)
    blankLoading...
  • آخرین ویرایش توسط : - سه‌شنبه, 19 سپتامبر 17, 9:57 ق.ظ
  • تاریخ جهان

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب