ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

چهارده + چهار =

بستن
بستن

چگونه سلسله ی غزنویان به قدرت رسید؟

چگونه سلسله ی غزنویان به قدرت رسید؟

غزنویان نخستین سلسله ی اسلامی مهمی بودند که مرکزشان در قلمرو افغانستان کنونی بود.آنان مدتها در خدمت دربار سامانیان بودند.در اواخر دوران سامانیان بر اثر بروز اختلاف و جنگ و نفاق های متعدد میان امیران و وزیران سامانی زمام اداره ی امور از دست اولیای دولت  سامانی بیرون رفت.از اواسط صده ی چهارم هجری حکومتی در خارج از قلمرو سلطنت سامانیان توسط البتکین در شهر غزنه تشکیل شد.پس از مرگ البتکین دامادش سبکتکین در سال ۳۶۶هجری حکومت غزنوی را در شرق و غرب ایران توسعه داد وبر خراسان تاخت،پس از تسخیر آن نواحی فرزند خود محمود را با لقب سیف الدوله به سپهسالاری آن مناطق برگماشت.پس از درگذشت سبکتکین محمود از اطاعت دولت سامانی بیرون آمد.او در سال ۳۸۹هجری بر عبدالملک آخرین امیرسامانی پیروز شد و رسما خراسان و خوارزم و ماوراءالنهر را بر متصرفات خویش افزود.

مطالب مرتبط


بخش 1 - فرمان روایی محمود غزنوی

فرمان روایی محمود غزنوی

مذهب محمود غزنوی:

محمود غزنوی اساس رسالت اسلام گستری را با خشونت و بی رحمی تمام اجرا می کرد.او خود را از جانب خداوند مامور تقویت مذهب اهل تسنن می دانست.از این رهگذر چه خونها ریخته شد و چه ویرانیها به بار آمد.

فرمان روایی محمود غزنوی

دوران حکومت محمود غزنوی:

در دوران حکومت محمود قدرت سلسله ی غزنوی به اوج خود رسید. محمود غزنوی در سال 418هجری حکومت دیلمیان رادر مرکز و مشرق ایران برانداخت.او پس از خونریزیهای بسیار در شهرهای آباد زمان چون شهر ری که پایتخت دیلمیان بود وبه آتش کشیدن و ویران کردن بناها وکتابخانه ها و دژهای باستانی،متصرفات دیلمیان را تصاحب کرد.محمود غزنوی در حدود هفده بار به هندوستان حمله برد و معابد آنان را در بازارهای غزنه و بلخ و نیشابور می فروخت. قلمرو حکومت او نهایتا از غرب ایران تا خوارزم در شمال و سرحدات هندوستان رسید.دوران حکمفرمایی محمود غزنوی از جهت تاثیر سیاسی و اجتماعی و آرامش و آبادانی جهت مردم ایران ارزش و امتیازی نداشت.اما از لحاظ زبان و ادب فارسی آن دوران حائز اهمیت بود.حکومت وی در متصرفات هندوستان سبب شد زبان و ادب پارسی درآن منطقه ریشه ای عمیق پیدا کرد.

بخش 2 - پایتخت غزنویان

پایتخت غزنویان

پایتخت غزنویان:

شهر غزنه یا غزنین در دامنه ی سلسله کوههای سلیمانی پایتخت غزنویان بشمار می رفت.محمودغزنوی در این شهر با غنایم وجواهرات نفیسی که از معابد هندوستان غارت کرده بود قصرها و بناهای با شکوهی ایجادکرد،که در حدود سال 509 ه.ق با هجوم و تجاوزات علاءالدین غوری مشهور به جهانسوز جملگی به آتش کشیده شد و منهدم گشت.

بخش 3 - فروپاشی غزنویان

فروپاشی غزنویان

فروپاشی غزنویان:

دوران شوکت تاریخ غزنویان کوتاه بود.در سال 583 هجری آخرین شاه غزنوی خسروملک به دست غیاث الدین غوری مقیّد و محبوس شد و سپس او و دیگر شاهزادگان غزنوی کشته شدند.سرانجام سلسله ی غزنوی به دست اقوام ترک نژاد منطقه ی ترکستان به نام سلجوقیان برچیده شد.

اطلاعات مطلب

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب