ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

2 + 15 =

بستن

صرافی ملی ایران قیمت لحظه‌ای آخرین بروز رسانی  10:38:02 *** 1398/04/31: قیمت فروش دلار 11900 تومان و قیمت فروش یورو 13800 تومان

تیتر اصلی روزنامه ها دوشنبه 1398/04/31::: مردم سالاری: بیت کوین قانونی می‌شود; استخراج ارزهای دیجیتال در ایران، آخرین مراحل قانونمند شدن خود را طی می‌کند. به‌نظر می‌رسد در سال‌های آینده یک صنعت پیشرو و مولد در ایران ایجاد شود: صنعت استخراج ارزهای دیجیتال. *** شرق: پرونده نور چشمی ها روی میز مجلس *** ایرانپازل ساماندهی مؤسسات مالی تکمیل می شود; نظارت بانک مرکزی بر قرض‌الحسنه‌ها; – از بیش از 3 هزار صندوق قرض‌الحسنه فعال تنها حدود 940 صندوق زیرنظر سازمان اقتصاد اسلامی است; بیش از 3 هزار صندوق قرض‌الحسنه که تاکنون از دایره نظارت بانک مرکزی مستثنی بودند به برنامه ساماندهی مؤسسات مالی و اعتباری افزوده می‌شود. *** اطلاعات: اعترافات سیاستمدار استعمارگر پیر; وزیر خارجه پیشین انگلستان: ایرانی‌ها برای عصبانیت از روباه مکار و استعمارگر دلایل خوبی دارند *** ابتکار: شکایت از عیسی کلانتری در پرونده‌ طرح‌های گردشگری تنگ‌تکاب خوزستان و آشوراده گلستان به کجا رسید؟ در طول یک سال گذشته نام عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست و معاونانش در چندین پرونده قضایی به چشم می‌خورد، پرونده‌های که با شکایت فعالان محیط‌زیست تشکیل شده است. *** کیهانتحمیل اقتدار ایران به انگلیس و آمریکا خبر اول دنیا; تحمیل اقتدار ایران به انگلیس و آمریکا در صدر اخبار جهان قرار گرفت. ***دنیای اقتصاد: حیاط خلوت در طرح مدیریت تعارض منافع معرفی شد; جاهای خالی پازل ضد فساد; مرکز پژوهش‌های مجلس خانه‌های ناتمام در پازل ضدفساد را معرفی کرد. این شناسایی در قالب تحلیل طرح مدیریت تعارض منافع انجام شد. *** آرمان امروز:  كاهش قيمت‌ مسكن كليد خورد; کارشناسان می‌گویند در ماه‌های بهمن‌، اسفند و اردیبهشت‌ که جزو ماه‌های پرمعامله محسوب می‌شوند، شاهد عملکردهای هیجانی در بازار مسکن بودیم. اما هیچ‌گاه این هیجانات در بازار پایدار نمی‌ماند و آنگونه که از اظهارات بنگاهداران مسکن بر می‌آید پس از سومین ماه سال، کسادی در بازار مسکن حکفرما شده است. ***

چگونه سلسله اشکانیان تشکیل شد؟

چگونه سلسله اشکانیان تشکیل شد؟

اشکانیان یا پارتها از اقوام آریایی از تیره ی (داهه)بودند که در ماوراءالنهر و خراسان بزرگ می زیستند.خراسان در عهد باستان سرزمینی بسیار گسترده بود.غیر از مشرق آن که اکنون کشور افغانستان نامیده می شود،پنج جمهوری ترکمنستان،قرقیزستان،ازبکستان،تاجیکستان و قزاقستان را شامل می شد.

مطالب مرتبط


بخش 1 - اداره امور کشور اشکانیان

اداره امور کشور اشکانیان

اداره امور کشور اشکانیان:

اشکانیان در امور کشورداری پیرو دو مجلس مشورتی به نام مغستان بودند.یک مجلس خانواده ی شاهی که افراد خاندان اشکانی وقتی به سن بلوغ و آزمودگی می رسیدند در آن شرکت می کردند.دیگری مجلس بزرگان که اعضای آن از افراد کار آزموده در امور سپاهگیری و کشورداری و نمایندگان ملل تابعه تشکیل می یافت.اشکانیان به ولایات واستانها و حکام محلی نیز تا حدودی خودمختاری و اختیارات داده بودند.

بخش 2 - پایتخت اشکانیان

پایتخت اشکانیان

پایتخت اشکانیان:

اشکانیان پس از تشکیل حکومت اشکانی نخست شهر آساک (قوچان)را پایتخت خود قرار دادند.با وسعت یافتن قلمرو مرز و بوم ایران شهر نسا در عشق آباد(اشک آباد)خراسان و شهر صد دروازه (دامغان)که به یونانی (هکاتوم پولیس)نامیده می شد و شهر تیسفون پایتخت زمستانی و گرگان و همدان پایتخت تابستانی آنان بشمار می رفت.

بخش 3 - عقاید مذهبی اشکانیان

عقاید مذهبی اشکانیان

عقاید مذهبی اشکانیان:

در حدود سده ی یکم پیش از میلاد با فرمان بلاش یکم اشکانی آنچه از نوشته های آوستا که از گزند حوادث و خرابکاری های مقدونیان بجای مانده بود با دیگر آموزشهای مربوط به آیین دین  زرتشتی جمع آوری و تنظیم و تدوین گردید.اشکانیان در طرز سلوک با عقاید و مذاهب مختلف مردم ایران وملل تابعه از رفتار هخامنشیان پیروی می کردند و به آزادی عقاید و مذاهب اعتقاد داشتند.در این دوران باورهای فلسفی دو فرشته میترا و آناهیتا توسعه ی بیشتری یافت و به خارج از مرزوبوم پهناور ایران نفوذ کرد.

بخش 4 - فروپاشی سلسله اشکانی

فروپاشی سلسله اشکانی

فروپاشی سلسله اشکانی:

بنابر آنچه از تاریخ بر می آید،شاهان اشکانی همانند شاهان هخامنشی به عقاید و مذاهب مختلف اقوام آریایی و ملل تابعه ی خود احترام می گذاردند و افکار و عقاید دینی خود را بر مردم تحمیل نمی کردند.این امر سبب نارضایتی ها و مخالفت های شدید روحانیان زرتشتی بود که نفوذ و قدرت آنان فزونی می یافت.در دهه های آغازین سده ی سوم پس از میلاد مسیح این نارضایتی ها بالا گرفت. در آن زمان اردشیر بابکان که خود موبد و موبدزاده بود حکومت فارس را برعهده داشت.او علیه اردوان پنجم آخرین پادشاه سلسله اشکانی قیام کرد و پس از چند پیکار تیسفون پایتخت اشکانیان را در تصرف خود آورد.بدین گونه حکومت اشکانیان در حدود سال 226 پس ازمیلاد برچیده شد.

اطلاعات مطلب

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب


تازه‌ترین جزئیات از ساخت داروی “درمان تومور مغزی” توسط متخصصان ایرانی; رئیس مرکز تحقیقات صرع دانشگاه مونستر آلمان تازه‌ترین جزئیات از ساخت داروی “درمان تومور مغزی” توسط متخصصان ایرانی با عنوان “نانودارو کورکومین” را تشریح کرد. پروفسور علی ‌گرجی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در استان تهران، در پاسخ به این سؤال که نانوداروی کورکومین چگونه می‌تواند با تومور مغزی مبارزه کند، اظهار داشت: نانوداروی کورکومین که ماده اصلی آن زردچوبه است برای درمان سرطان مغز به‌کار می‌رود و حتی در علم قدیم و طب سنتی زردچوبه داروی ضدالتهاب معرفی شده و در تحقیقات زیادی که روی سلول‌های سرطانی مختلف انجام شده است ثابت شد زردچوبه نه‌فقط برای سرطان مغز بلکه در درمان سرطان‌های دیگر مانند سرطان پستان و سرطان روده هم مؤثر است.

خبرگزاری فارس: رابطه‌بازان و مفسدان در آینده کشور هیچ جایی ندارند; رئیس قوه قضائیه در مراسم تشییع شهدا، گفت: خون شهدا این نظام را تضمین کرده است، آینده از آنِ متقین است و پولداران و رابطه‌بازان و مستکبران و مفسدان در آینده هیچ جایی ندارند.