گام 1 - بررسی سرعت CPU

بررسی سرعت CPU

پنجره system را باز کنید. چند راه وجود دارد که می توانید این پنجره را به سرعت باز کنید.

ویندوز 7، ویستا، ایکس پی – روی Computer / My Computer راست کلیک بر روی منوی Start کلیک کنید و Properties را انتخاب کنید. در ویندوز XP، ممکن است لازم باشد پس از انتخاب  «Properties» روی تب “General” کلیک کنید.

ویندوز 8 – روی دکمه Start کلیک راست کرده و “System” را انتخاب کنید.

تمام نسخه ها دکمه های  Win + Pause ⊞ را فشار دهید.

بررسی سرعت CPU

مقدار processor”” را پیدا کنید. که در بخش «System» در زیر Windows edition قرار دارد.

بررسی سرعت CPU

به سرعت پردازنده توجه داشته باشید. مدل پردازنده و سرعت شما نمایش داده خواهد شد. سرعت در گیگا هرتز (GHz) اندازه گیری می شود. این عدد سرعت یک هسته ی پردازنده شماست. اگر پردازنده شما چند هسته ای است (پردازنده های مدرن تر)، هر هسته این سرعت را دارا می باشد.

اگر پردازنده شما اورکلاک شده باشد، سرعت واقعی ممکن است در اینجا نشان داده نشود. برای جزئیات بیشتر در مورد سرعت اورکلاک واقعی، بخش بعدی را ببینید.

بررسی سرعت CPU

بررسی کنید که پردازنده شما چند هسته ای است. اگر شما یک پردازنده چند هسته ای دارید، تعداد هسته ها در این پنجره نمایش داده نخواهد شد. هسته های چندگانه لزوما به این معنا نیست که برنامه ها سریعتر اجرا می شوند، اما این می تواند ترقی بزرگی برای برنامه های طراحی شده برای این کار باشد.

برای باز کردن کادر محاوره ای Run، دکمه های ⊞ Win + R را فشار دهید.

dxdiag را تایپ کرده و دکمه↵  Enter را بزنید. اگر پرسید که drivers را بررسی کنید، روی Yes کلیک کنید.

مقادیر “Processor” را در برگه System پیدا کنید. اگر رایانه شما دارای هسته های متعدد باشد، بعد از سرعت (مثلا 4 پردازنده) شماره را در پرانتز مشاهده خواهید کرد. این به شما این امکان را می دهد که بدانید سیستم شما چند هسته ای است. هر هسته با تقریبا همان سرعت اجرا می شود (همیشه تغییرات بسیار جزئی وجود دارد).