ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

سه × 1 =

بستن
بستن

چگونه سرعت ویندوز خود را بالا ببریم؟

چگونه سرعت ویندوز خود را بالا ببریم؟

آموزش بالا بردت سرعت ویندوز

کامپیوترهای شخصی بعد از یک بازه زمانی کند می شوند و باید با استفاده از روشهایی که وجود دارد این مشکل برطرف شود. مهم نیست سرعت کامپیوتر تدریجی کم شده باشد یا به طور ناگهانی از طریق دستکاری رجیستری ، نصب نرم افزار ، ویروسی شدن سیستم عامل و هر کار دیگری. در ادامه چند راه حل را معرفی میکنم که با کمک گرفتن از آنها می توانید کامپیوتر را مثل روز اول یا سرعت بالا راه اندازی کنید.

مطالب مرتبط


گام 1 - ترفندهای افزایش سرعت ویندوز

ترفندهای افزایش سرعت ویندوز

1-ریستارت کنید

اگر سیستم شما به‌شدت کند عمل می‌کند، یک بار آن را ریستارت کنید. این روش بسیار پیش‌پاافتاده به نظر می‌رسد؛ اما خیلی از کاربران از آن غافل می‌شوند.

حالت آماده‌باش یا هاییرنیت، هردو باعث ذخیره‌ی انرژی می‌شوند؛ اما فقط یک راه‌اندازی مجددِ کامل است که موارد مزاحم را از ذهن ویندوز پاک می‌کند و باعث شروع به کار بهتر می‌شود. اگر سیستم شما خیلی کند است، هر روز این کار را انجام دهید.

ترفندهای افزایش سرعت ویندوز

2-حالت عملکرد سریع(high performance) را انتخاب کنید.

 ویندوز به‌صورت پیش‌فرض، عملکردی بهینه از لحاظ مصرف برق ارائه می‌کند؛ اما چنانچه مشکلی با افزایش مصرف انرژی ندارید می‌توانید در قبال مصرف بالاتر، سرعت بیشتری تجربه کنید. از این روش تنها زمانی استفاده کنید که با بالا رفتن مبلغ قبض برق مشکلی ندارید یا بازدهی باتری برای شما اهمیت چندانی ندارد.

روی دکمه‌ی Start راست کلیک کنید و از فهرست بازشده Power Options را انتخاب کنید. در پنجره‌ی control Panel روی گزینه‌ی Show additional plans کلیک کنید و High performance را انتخاب کنید

ترفندهای افزایش سرعت ویندوز

3- موارد تجملاتی را غیر فعال  کنید

 ویندوز تمام تلاش خود را می‌کند که تصویری شکیل و خوانا ارائه دهد؛ اما اگر سیستم شما به اندازه‌ی کافی قدرتمند نیست می‌توانید از برخی زیبایی‌های ویندوز چشم‌پوشی کنید تا کمی به سرعت عملکرد سیستم خود بیافزایید.

روی دکمه‌ی استارت راست کلیک کنید و System را انتخاب کنید. در پنجره‌ی کنترل پنل بازشده در سمت چپ، روی Advanced system settings کلیک کنید.

این کار پنجره‌ی مربوط به System Properties و زبانه‌ی Advanced را پیش روی شما قرار خواهد داد. روی Settings در باکس Performance که اولین دکمه‌ی Settings موجود در این زبانه است کلیک کنید.

در باکس بازشده‌ی جدید، می‌توانید تیک برخی موارد را بردارید یا به‌راحتی Adjust for best performance (تنظیم برای بهترین عملکرد) را انتخاب کنید.

ترفندهای افزایش سرعت ویندوز

4-جلوگیری از اجرای خودکار برنامه‌ها

برنامه‌های زیادی تمایل به بارگذاری خودکار در زمان بوت یا بالا آمدن سیستم دارند. تک‌تک این برنامه‌ها باعث افزایش زمان بوت دستگاه شما می‌شوند. برخی از آن‌ها حتی بعد از بوت نیز باعث کاهش سرعت و افت عملکرد رایانه می‌شوند.

البته تمام این برنامه‌ها بد نیستند. طبیعی است که برنامه‌ی انتی ویروس شما هنگام بالا آمدن ویندوز باید شروع به کار کند و مادامی که سیستم روشن است به کار خود ادامه دهدبرخی برنامه‌های دیگر نظیر One drive که اجرای آن‌ها در پس‌زمینه لازم است نیز باید هنگام بوت بارگذاری شوند.برای اینکه ببینید اوضاع چقدر وخیم است روی نوار وظیفه یا تسک‌بار راست کلیک کنید و Task Manager را انتخاب کنید. وارد زبانه‌ی Startup شوید. اگر در بالای پنجره‌ی حاضر هیچ زبانه‌ای مشاهده نمی‌کنید روی More details در گوشه‌ی پایین سمت چپ کلیک کنیدزبانه‌ی استارتاپ، تمام برنامه‌هایی را که به‌صورت خودکار اجرا می‌شوند نمایش می‌دهد. وقتی که این فهرست را بررسی می‌کنید، به این فکر کنید که به کدام برنامه‌ها واقعا احتیاج ندارید یا نمی‌خواهید مدام در حال اجرا باشند. برای حذف هرکدام از این برنامه‌ها از فهرست مذکور کافی است روی آن راست‌کلیک کنید و Disable را انتخاب کنید.

ترفندهای افزایش سرعت ویندوز

5-مات کردن تصویر

 منوی استارت جدید نسخه نهایی ویندوز ۱۰ بسیار شفاف و دیدنی است، اما این شفافیت اندکی باعث افت سرعت سیستم عامل ویندوز می شود. شما می توانید به طریق زیر این قابلیت را غیرفعال کنید:

از منوی setting به قسمت Personalization و سپس Colors رفته و در نهایت مانند تصویر زیر Make Start, taskbar, and action center transparent را به off تغییر دهید.

6-بررسی وجود بدافزار

می‌توانید برای بررسی دقیق این موضوع که آیا سیستم شما به گونه‌ای از ویروس و بدافزار آلوده است یا خیر، از انواع و اقسام آنتی‌ویروس‌ها و جستجوگرهای بدافزار موجود استفاده کنید.

 

ترفندهای افزایش سرعت ویندوز

7- حافظه‌ی رایانه‌ی خود را پاکسازی کنید

اگر حافظه‌ی دستگاه تقریبا پر شود، چه درایو سخت باشد چه از نوع SSD، سیستم شما دچار افت سرعت عملکرد خواهد شد. در صورتی که مقدار زیادی فضای خالی در حافظه‌ی رایانه‌ی خود دارید، می‌توانید از این مرحله رد شوید. برای انجام پاک‌سازی، از برنامه‌ی Disk Cleanup موجود در ویندوز ۱۰ استفاده کنید. به این منظور، در فیلد کورتانا کلمه‌ی disk را تایپ کنید و Disk Cleanup را انتخاب کنید.صبر کنید تا برنامه محتویات درایو شما را مورد بررسی قرار دهد. روی دکمه‌ی Cleanup system files کلیک کنید. توجه داشته باشید که در این قسمت نیاز به پسورد administrator دارید. پس از انجام این کار، برای بررسی مجدد منتظر بمانید.

گزینه‌های موجود را بررسی کنید. اگر گزینه‌ای به نام (Previous Windows installation(s مشاهده کردید، حتما آن را تیک‌ بزنید؛ چرا که با فعال کردن این گزینه و کلیک روی OK احتمالا مقدار زیادی فضا در حافظه‌ی سیستم شما آزاد خواهد شد. سایر گزینه‌ها را نیز در صورت لزوم امتحان کنید.

نکته‌ی دیگری که شاید لازم باشد مد نظر قرار دهید پاک کردن یا لغو نصب برنامه‌هایی است که دیگر از آن‌ها استفاده نمی‌کنید.

ترفندهای افزایش سرعت ویندوز

8-گزینه‌ی Windows tips را غیر فعال کنید

ویندوز ۱۰ هر از چندگاهی نکاتی را در راستای کمک به استفاده‌ی بهتر از سیستم‌عامل به کاربر نشان می‌دهد. مشکل اینجا است که برای نشان دادن به موقع این نکات باید کار کردن شما با رایانه را زیر نظر بگیرد.جدا از نگرانی‌های امنیتی، این عمل باعث کند شدن رایانه‌ی شخصی شما می‌شود.

برای خاموش یا غیر فعال کردن این قابلیت از منوی استارت وارد Settings شوید. ابتدا System و سپس Notifications & actions را در منوی سمت چپ انتخاب کنید.

در قسمت پایینی بخش Notifications گزینه‌ی Get tips, tricks, and suggestions as you use windows را غیر فعال کنید.

ترفندهای افزایش سرعت ویندوز

9- برنامه ها و فرایندهای سنگین را ببندید.

 رایانه‌ی شما ممکن است در حال اجرای برنامه‌ای باشد که از نظر برنامه‌نویسی ضعیف است و بار پردازشی زیادی روی سخت‌افزار شما قرار می‌دهد. برای اطلاع از این موضوع، روی نوار وظیفه راست کلیک کنید و Task Manager را انتخاب کنید. مجددا اگر زبانه‌ها را مشاهده نمی‌کنید، روی More Details کلیک کنید.در زبانه‌ی Processes روی ستون CPUکلیک کنید تا برنامه‌ها بر اساس میزان استفاده‌ی آن‌ها از پردازنده  مرتب شوند. برنامه‌هایی که در صدر قرار می‌گیرند، همان مواردی هستند که پردازنده‌ی شما را تحت فشار قرار می‌دهند. چنانچه مشاهده کردید که فرآیندهای قرارگرفته در صدر، صفر درصد از پردازنده را اشغال کرده‌اند، مرتب‌سازی به‌درستی صورت نگرفته است و باید مجددا روی قسمت بالایی ستون CPU کلیک کنید.

این‌طور تصور نکنید که تمام فرآیندهایی که در بالای این فهرست قرار می‌گیرند لزوما پرمصرف هستند. برخی برنامه‌ها ارزش این را دارند که از پردازنده کار بکشند. یکی از راه‌های برخورد با این قبیل برنامه‌ها بستن کامل آن‌ها بعد از استفاده است. راه دیگر شاید جایگزین کردن آن‌ها با برنامه‌های مشابه و کم‌مصرف باشد.از داخل Task Manager می‌توانید یک فرآیند را ببندید. کافی است فرآیند مربوطه را انتخاب و روی دکمه‌ی End task کلیک کنید و پیغام بازشده را تأیید کنید. پس از آن به ستون Memory بروید و وضعیت را بررسی کنید و مجددا سراغ فرآیند بعدی بروید.

اطلاعات مطلب

 • کامپیوتر و الکترونیک
 • 378 بازدید
 • blankblankblankblankblank (2 votes, average: 5,00 out of 5)
  blankLoading...
 • آخرین ویرایش توسط : مهدی هاتفی نیا - پنج‌شنبه, 26 جولای 18, 5:10 ب.ظ
 • ویکی چجور

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب