ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

19 + 11 =

بستن
بستن

چگونه سرزمین مادها تشکیل شد؟

چگونه سرزمین مادها تشکیل شد؟

 

سرزمین ماد از غرب به رشته کوه زاگرس،از شمال به رود ارس و رشته کوه البرز،از شرق به دشت کویر،و از جنوب به خط ممتدی که آبریز دره های جاری به مراکز مناطق کوهستانی را از دره های رودهای سیمره،کرخه،آبدز و کاروان و حوضه ی نیریز جدا می کند،محدود می شد.

مطالب مرتبط


بخش 1 - دولت های بومی سرزمین ماد

دولت های بومی سرزمین ماد

دولت های بومی سرزمین ماد:

در سرزمین ماد جدا از قبایل آریایی ماد،اقوام دیگری نیز به سر می بردند که بعضی از آن ها دولت هایی تشکیل دادند.

دولت های مانّایی:

قوم مانّایی از اوایل هزاره ی اول قبل از میلاد در منطقه ی پیرامون دریاچه ی ارومیه تا کوه های کردستان به سر می بردند.عنصر آریایی در سرزمین مانا هنوز چندان قوی نبود و معلوم نیست که کدام  عنصر قوی در آن سرزمین مسلط بود،اما غالبا نظر بر این است که عنصر هوری عنصر قومی مسلط بر آنجا بوده است.

دولت های زاموا:

در سرزمین زاموا،واقع میان دریاچه ی ارومیه و رود دیاله،چند دولتشهر کوچک وجود داشت که در راس هر یک شاهی حکومت می کرد.در اواخر قرن دهم و طی قرن نهم قبل از میلاد آشوریان چند بار این دولتشهرها را مورد تاخت و تاز قرار دادند.

الیپی:

حدود 900ق.م در مکانی واقع در دره ی رود سیمره،نزدیک کرمانشاه کنونی،دولتی به نام الیپی تشکیل شد.در حدود 800ق.م سلسله ای نیمه آریایی یا آریایی مآب بر این کشور حکومت می کرد.در اواخر قرن هشتم قبل از میلاد الیپی به تصرف آشوریان در آمد و استقلالش را از دست داد.

بخش 2 - قبایل آریایی ماد پیش از تشکیل دولت واحد

قبایل آریایی ماد پیش از تشکیل دولت واحد

قبایل آریایی ماد پیش از تشکیل دولت واحد:

مادها که گروهی از آریاییان بودند،بین قرن های سیزدهم و نهم قبل از میلاد از شرق ایران به غرب ایران مهاجرت کردند.قبایل ماد در یک اتحادیه ی قبیله ای واحد،به رهبری یک فرمانده ی نظامی،با هم متحد شدند. اما این قبایل در بیشتر مواقع از یکدیگر جدا بودند و فقط گهگاه با هم متحد می شدند.

بخش 3 - دولت آریایی واحد ماد

دولت آریایی واحد ماد

تاریخ سیاسی:

خشثریته با غلبه بر آشوریان در 674ق.م پادشاهی مستقل ماد را تاسیس کرد.در 653ق.م خشثریته در جنگ با آشوریان کشته شد و اندکی بعد مهاجمان سکایی به رهبری مادیس بر مادها پیروز شدند و بر سرزمین ماد سلطه یافتند.در 625ق.م هوخشتره رهبر مادها با قیام بر ضد سکاها برآنان غلبه کرد و ماد را از سلطه ی سکاها بیرون آورد.هوخشتره در 616ق.م با اتحاد با دولت بابل به جنگ با آشور برخاست.

ساختار حکومت:

اشراف بسیار ثروتمند ماد بیشتر مناصب حکومتی را در دست داشتند.شاهان ماد شیوه ی حکومت آشور و اورارتو بر مبنای حضور والیانی در راس ایالات را اقتباس کردند.ایالات ماد در ابتدا کوچک بود،اما بعدها ایالات بزرگتری ایجاد  گردید که هریک قلمرو یک قوم کامل یا حتی چند قوم را در بر می گرفت.والیان ایالات بزرگ خشثرپان خوانده می شدند.نهادهای باستانی خودگردان یعنی شوراهای ریش سفیدان و مجامع همگانی،در پادشاهی ماد از میان رفتند.پایتخت دولت ماد شهر اگباتانه بود.

دولت آریایی واحد ماد

زبان و خط:

زبان مادی یکی از زبان های ایرانی باستان است.خط ممکن است در مادها وجود داشته،اما هنوز نمونه ای از آن به دست نیامده است به استثنای قسمتی از یک علامت میخی که بر یک قطعه نقره یافت شده در ویرانه های نوشی جان مربوط به مادها،قرار داد.اکنون آنچه از زبان مادی می دانیم تنها چند کلمه است که به طور غیر مستقیم در نوشته های یونانی و پارسی باستان به ما رسیده اند و بیشتر آنها نام های خاص اند.

دین:

به نظر نمی رسد که مادها پیش از آغاز قرن هفتم قبل از میلاد پیرو تعالیم زرتشت بوده باشند،اما هم زمان با تاسیس سلسله ی ماد در اواسط  قرن هفتم قبل از میلاد دین زرتشتی در سرزمین ماد رواج یافت.این دین را کاهنان و مبلغانی از قبیله ی مادی مغان رواج دادند.گمان می رود مغان قبیله ای بودند که تعلیمات زرتشت در میان آنان قبل از دیگران اشاعه یافت.

اقتصاد:

معیار ثروت در ماد قطع نظر از دارایی های هنگفت حاصل از تجارت،بر مبنای تعداد حیوانات خانگی،به خصوص اسبان بود.خانواده های اشرافی مالک اشیایی از طلا،نقره و مس بودند.مادها با تسخیر شهرهای آشور و نینوا ثروت فراوانی به دست آوردند که در دست معدودی اشراف و فرماندهان نظامی قرار گرفت.اشراف بسیار ثروتمند،از کشاورزان و رمه داران آزاد و نظامیان پایین رتبه بهره کشی می کردند.خانواده های اشرافی صاحب بردگانی بودند.

دولت آریایی واحد ماد

هنر:

آثار معماری باقی مانده از مادها عبارتند از:بقایای مجموعه ای از ساختمان ها در گودین تپه که گمان می رود بخشی از اقامتگاه حکم رانی محلی بوده باشد این مجموعه شامل سه تالار ستون دار و ساختمانی با دو رشته انبار و مخزن کم عرض استکه بقایایی از این ها در تپه ی نوشی جان در جنوب همدان وجود دارد.

ارتش:

از زمان خشثریته مادها دارای افراد تعلیم دیده و وسایل پیش رفته ای برای محاصره ی دژها بودند.پیش از هوخشتره مادها و اقوام تابع آنها به صورت دسته های قبیله ای در جنگ شرکت می کردند.هوخشتره به پیروی از آشوریان برای نخستین بار ارتش منظمی  ایجاد کرد که به واحدهایی تقسیم می شد و این تقسیمات مبتنی بر روابط قبیله ای افراد نبود،بلکه از نیازهای نظامی حکومت ریشه می گرفت.

اطلاعات مطلب

  • تاریخ و تمدن
  • 3,051 بازدید
  • blankblankblankblankblank (26 votes, average: 3,42 out of 5)
    blankLoading...
  • آخرین ویرایش توسط : مهدی هاتفی نیا - شنبه, 10 فوریه 18, 9:08 ب.ظ
  • کتاب ایران باستان

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب