ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

4 × چهار =

بستن
بستن

چگونه سخاوت و دست کرم در زندگی امامان اهمیت ویژه ای دارد؟

چگونه سخاوت و دست کرم در زندگی امامان اهمیت ویژه ای دارد؟

آموزش سخاوت توسط امامان

سخاوت و دست کرم در زندگی امامان یکی از اصول اخلاقی که در زندگی همه ی امامان به طور فراوان وجود داشته جود و سخاوت است. آنها در زندگی دست و دلباز بودند و با دست کرم و گشوده ی خود به بینوایان و دوستان و نیازمندان بطور فراوان بذل و بخشش می کردند و در این راستا زندگی بسیاری را سامان بخشیدند برای روشن شدن مطلب لازم است نخست این اصل مهم اخلاقی را معنی کنیم سپس از دیدگاه قرآن و روایات بررسی نماییم آنگاه با ذکر فرازهایی از زندگی امامان به اهتمام آنها در بروز این خصلت عالی اخلاقی بپردازیم . سخاوت و یا جود و کرم در مقابل بخل و دست بستگی دارد. سخاوت یعنی انسان در
موارد لازم و شایسته دست و دلباز باشد و از امکانات مادی و معنوی که در اختیار دارد آنرا نزد خود حبس نکند بلکه با بذل و بخشش خود نا بسامانی های دیگران را سامان بخشد. و باری از دوش بینوایان بر دارد.

مطالب مرتبط


سخاوت و دست کرم در زندگی امامان: 1 - سخاوت و دست کرم در زندگی امامان:

 سخاوت و دست کرم در زندگی امامان:

سخاوت از دیدگاه قرآن :

در قرآن کلمه سخاوت نیامده ولی این معنی با تعبیرهایی مانند ترک بخل – ستایش انفاق- و بهره رسانی  به دیگران که بیانگر همان معنی سخاوت است آمده از جمله در آیه 25 فرقان در وصف (بندگان خالص خدا) می فرماید: آنها  کسانی هستند که هر گاه انفاق کنند نه اسراف می نمایند و نه سخت گیری بلکه در میان این دو حد اعتدالی دارند.

 سخاوت و دست کرم در زندگی امامان:

سخاوت از دیدگاه قرآن :

در قرآن کلمه سخاوت نیامده ولی این معنی با تعبیرهایی مانند ترک بخل – ستایش انفاق- و بهره رسانی  به دیگران که بیانگر همان معنی سخاوت است آمده از جمله در آیه 25 فرقان در وصف (بندگان خالص خدا) می فرماید: آنها کسانی هستند که هر گاه انفاق کنند نه اسراف می نمایند و نه سخت گیری بلکه در میان این دو حد اعتدالی دارند.

 سخاوت و دست کرم در زندگی امامان:

فرازهایی از شیوه سخاوتمندانه:

پیامبر اکرم (ص) به طواف کعبه مشغول بود مردی را دید که پرده ی کعبه را گرفته و می گوید:

خدایا به حرمت این خانه مرا بیامرز حضرت پرسید : گناهت چیست؟ او گفت من مردی ثروتمند هستم هر وقت فقیری به سوی من می آید  و چیزی از من می خواهد گویا شعله آتش به من رو می آورد. پیامبر فر مود: از من دور شو و مرا به آتش خود نسوزان سپس فرمود: اگر تو بین رکن و مقام (کنار کعبه) دو هزار رکعت نماز بگذاری و آن قدر گریه کنی که از اشکهایت نهر ها جاری گردد ولی با خصلت بخل بمیری اهل دوزخ خواهی بود.

اطلاعات مطلب

دیدگاه کاربران

  1. امیدمحمدزاده - 2018/06/15 - 8:14 ق.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب