ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

1 + ده =

بستن

صرافی ملی ایران قیمت لحظه‌ای آخرین بروز رسانی  10:38:02 *** 1398/04/31: قیمت فروش دلار 11900 تومان و قیمت فروش یورو 13800 تومان

تیتر اصلی روزنامه ها دوشنبه 1398/04/31::: مردم سالاری: بیت کوین قانونی می‌شود; استخراج ارزهای دیجیتال در ایران، آخرین مراحل قانونمند شدن خود را طی می‌کند. به‌نظر می‌رسد در سال‌های آینده یک صنعت پیشرو و مولد در ایران ایجاد شود: صنعت استخراج ارزهای دیجیتال. *** شرق: پرونده نور چشمی ها روی میز مجلس *** ایرانپازل ساماندهی مؤسسات مالی تکمیل می شود; نظارت بانک مرکزی بر قرض‌الحسنه‌ها; – از بیش از 3 هزار صندوق قرض‌الحسنه فعال تنها حدود 940 صندوق زیرنظر سازمان اقتصاد اسلامی است; بیش از 3 هزار صندوق قرض‌الحسنه که تاکنون از دایره نظارت بانک مرکزی مستثنی بودند به برنامه ساماندهی مؤسسات مالی و اعتباری افزوده می‌شود. *** اطلاعات: اعترافات سیاستمدار استعمارگر پیر; وزیر خارجه پیشین انگلستان: ایرانی‌ها برای عصبانیت از روباه مکار و استعمارگر دلایل خوبی دارند *** ابتکار: شکایت از عیسی کلانتری در پرونده‌ طرح‌های گردشگری تنگ‌تکاب خوزستان و آشوراده گلستان به کجا رسید؟ در طول یک سال گذشته نام عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست و معاونانش در چندین پرونده قضایی به چشم می‌خورد، پرونده‌های که با شکایت فعالان محیط‌زیست تشکیل شده است. *** کیهانتحمیل اقتدار ایران به انگلیس و آمریکا خبر اول دنیا; تحمیل اقتدار ایران به انگلیس و آمریکا در صدر اخبار جهان قرار گرفت. ***دنیای اقتصاد: حیاط خلوت در طرح مدیریت تعارض منافع معرفی شد; جاهای خالی پازل ضد فساد; مرکز پژوهش‌های مجلس خانه‌های ناتمام در پازل ضدفساد را معرفی کرد. این شناسایی در قالب تحلیل طرح مدیریت تعارض منافع انجام شد. *** آرمان امروز:  كاهش قيمت‌ مسكن كليد خورد; کارشناسان می‌گویند در ماه‌های بهمن‌، اسفند و اردیبهشت‌ که جزو ماه‌های پرمعامله محسوب می‌شوند، شاهد عملکردهای هیجانی در بازار مسکن بودیم. اما هیچ‌گاه این هیجانات در بازار پایدار نمی‌ماند و آنگونه که از اظهارات بنگاهداران مسکن بر می‌آید پس از سومین ماه سال، کسادی در بازار مسکن حکفرما شده است. ***

چگونه سخاوت و دست کرم در زندگی امامان اهمیت ویژه ای دارد؟

چگونه سخاوت و دست کرم در زندگی امامان اهمیت ویژه ای دارد؟

آموزش سخاوت توسط امامان

سخاوت و دست کرم در زندگی امامان یکی از اصول اخلاقی که در زندگی همه ی امامان به طور فراوان وجود داشته جود و سخاوت است. آنها در زندگی دست و دلباز بودند و با دست کرم و گشوده ی خود به بینوایان و دوستان و نیازمندان بطور فراوان بذل و بخشش می کردند و در این راستا زندگی بسیاری را سامان بخشیدند برای روشن شدن مطلب لازم است نخست این اصل مهم اخلاقی را معنی کنیم سپس از دیدگاه قرآن و روایات بررسی نماییم آنگاه با ذکر فرازهایی از زندگی امامان به اهتمام آنها در بروز این خصلت عالی اخلاقی بپردازیم . سخاوت و یا جود و کرم در مقابل بخل و دست بستگی دارد. سخاوت یعنی انسان در
موارد لازم و شایسته دست و دلباز باشد و از امکانات مادی و معنوی که در اختیار دارد آنرا نزد خود حبس نکند بلکه با بذل و بخشش خود نا بسامانی های دیگران را سامان بخشد. و باری از دوش بینوایان بر دارد.

مطالب مرتبط


سخاوت و دست کرم در زندگی امامان: 1 - سخاوت و دست کرم در زندگی امامان:

 سخاوت و دست کرم در زندگی امامان:

سخاوت از دیدگاه قرآن :

در قرآن کلمه سخاوت نیامده ولی این معنی با تعبیرهایی مانند ترک بخل – ستایش انفاق- و بهره رسانی  به دیگران که بیانگر همان معنی سخاوت است آمده از جمله در آیه 25 فرقان در وصف (بندگان خالص خدا) می فرماید: آنها  کسانی هستند که هر گاه انفاق کنند نه اسراف می نمایند و نه سخت گیری بلکه در میان این دو حد اعتدالی دارند.

 سخاوت و دست کرم در زندگی امامان:

سخاوت از دیدگاه قرآن :

در قرآن کلمه سخاوت نیامده ولی این معنی با تعبیرهایی مانند ترک بخل – ستایش انفاق- و بهره رسانی  به دیگران که بیانگر همان معنی سخاوت است آمده از جمله در آیه 25 فرقان در وصف (بندگان خالص خدا) می فرماید: آنها کسانی هستند که هر گاه انفاق کنند نه اسراف می نمایند و نه سخت گیری بلکه در میان این دو حد اعتدالی دارند.

 سخاوت و دست کرم در زندگی امامان:

فرازهایی از شیوه سخاوتمندانه:

پیامبر اکرم (ص) به طواف کعبه مشغول بود مردی را دید که پرده ی کعبه را گرفته و می گوید:

خدایا به حرمت این خانه مرا بیامرز حضرت پرسید : گناهت چیست؟ او گفت من مردی ثروتمند هستم هر وقت فقیری به سوی من می آید  و چیزی از من می خواهد گویا شعله آتش به من رو می آورد. پیامبر فر مود: از من دور شو و مرا به آتش خود نسوزان سپس فرمود: اگر تو بین رکن و مقام (کنار کعبه) دو هزار رکعت نماز بگذاری و آن قدر گریه کنی که از اشکهایت نهر ها جاری گردد ولی با خصلت بخل بمیری اهل دوزخ خواهی بود.

اطلاعات مطلب

دیدگاه کاربران

  1. Avatar
    امیدمحمدزاده - ۱۳۹۷/۰۳/۲۵ - ۸:۱۴ ق٫ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب


تازه‌ترین جزئیات از ساخت داروی “درمان تومور مغزی” توسط متخصصان ایرانی; رئیس مرکز تحقیقات صرع دانشگاه مونستر آلمان تازه‌ترین جزئیات از ساخت داروی “درمان تومور مغزی” توسط متخصصان ایرانی با عنوان “نانودارو کورکومین” را تشریح کرد. پروفسور علی ‌گرجی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در استان تهران، در پاسخ به این سؤال که نانوداروی کورکومین چگونه می‌تواند با تومور مغزی مبارزه کند، اظهار داشت: نانوداروی کورکومین که ماده اصلی آن زردچوبه است برای درمان سرطان مغز به‌کار می‌رود و حتی در علم قدیم و طب سنتی زردچوبه داروی ضدالتهاب معرفی شده و در تحقیقات زیادی که روی سلول‌های سرطانی مختلف انجام شده است ثابت شد زردچوبه نه‌فقط برای سرطان مغز بلکه در درمان سرطان‌های دیگر مانند سرطان پستان و سرطان روده هم مؤثر است.

خبرگزاری فارس: رابطه‌بازان و مفسدان در آینده کشور هیچ جایی ندارند; رئیس قوه قضائیه در مراسم تشییع شهدا، گفت: خون شهدا این نظام را تضمین کرده است، آینده از آنِ متقین است و پولداران و رابطه‌بازان و مستکبران و مفسدان در آینده هیچ جایی ندارند.