ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

17 + 1 =

بستن
بستن

چگونه سحرخیز تر باشیم؟

چگونه سحرخیز تر باشیم؟

چگونه صبح زود بیدار شوم؟ این سوالیست که هر شب زنده داری از خود میپرسد. با اینکه شب زیبایی ها و آرامش خود را دارد، به نظر میرسد که تمام رخدادهای مهم پس از طلوع آفتاب اتفاق می افتد. اگر دانشجو و دانش آموز هستید، کلاسهایتان ۸ صبح آغاز شده و در صورتی که کار اداری دارید بایستی حداکثر تا ساعت ۹ سرکارتان باشید. قطعا بیدار شدن از خواب برای کسی که شب گذشته ساعت ۲-۳ بامداد خوابیده است ممکن نیست. در صورتی واقعا به موفقیت در زندگی خود علاقه دارید باید تغییری در عادات خواب و همچنین ساخت آن دهید. در این مقاله از ویکی چجور روش های بیدار شدن به موقع و همچنین چند تکنیک برای آسان تر انجام دادن این کار خدمت شما عزیزان قرار خواهیم داد.

مطالب مرتبط


گام 1 - متد پله به پله

متد پله به پله

بهترین متد برای تغییر ساعت خواب بدن روش پله ای است. اما منظور از روش پله ای چیست؟ فرض کنید هر روز صبح عادت دارید که ساعت ۱۱ قبل از ظهر از خواب بیدار شوید. همه میدانیم که این زمان به طور کلی باعث نابود کردن روز کاری خواهد شد. اگر معامله در سر دارید، میخواهید به بانک بروید یا کارهای اداری خود را انجام دهید احتمالا با بیدار شدن در ساعت ۱۱ به آن نخواهید رسید. پس باید تغییری در ساعات خواب خود به وجود بیاورید. اما در روش پله ای به این صورت عمل میکنیم:

 ۲ هفته را به عنوان دو هفته ی هدف در نظر بگیرید در این ۱۴ روز روزانه ۱۰-۱۵ دقیقه زودتر بیدار شوید. اگر همین کار را به مدت ۱۴ روز متوالی انجام دهید در پایان هفته دوم ۳ ساعت و نیم عادت خواب خود را جلو انداخته اید. در صورت نیاز این تکنیک را به ۳ هفته یا حتی یک ماه ارتقا دهید.

این تکنیک بایستی در دوره طولانی مدت انجام شود. در صورتی که در یک روز ۳ ساعت زودتر از خواب بیدار شوید، سردرد و بی حوصلگی به سراغتان می آید و احتمالا روز بعد به همان عادت دیر از خواب بیدار شدن بر میگردید. پس برای تاثیر طولانی مدت بایستی بدن را کم کم و با آرامش تغییر داد.

گام 2 - از تخت خواب جدا شوید

از تخت خواب جدا شوید

بیشتر افرد در این مرحله دچار مشکل میشوند. بسیار پیش می آید که آلارم خود را روی ساعت ۸ تنظیم میکنید اما پس از زنگ خوردن ساعت، بارها کلمه snooze را فشار میدهید و تا به خود می آیید ساعت ۱۰ شده است. در صورتی که با این مشکل روبرو هستید تکنیک های زیر را مطالعه و هر روز صبح انجام دهید.

  • برای خود اهداف هیجان انگیز قرار دهید. قبل از به تخت خواب رفتن، برای بیدار شدن صبح بعدی یک کار مهیج قرار دهید. هیجان این کار باید به طوری باشد که در صبح روز بعد مانع از خوابیدن دوباره شما شود. حال این محرک، میتواند تماس با شخص خاص، خواندن کتاب مورد علاقه، نوشتن چیزی و یا… باشد. فقط کافیست چیزی باشد که به طور ناخودآگاه شما را تشویق به بیدار شدن و بیدار ماندن کند.
  • از تخت خواب بیرون بپرید. شاید این گفته کمی خشن باشد اما به طور قطع بیشترین تاثیر را در ترشح آدرنالین دارد. پس از بیدار شدن دستان و پاهای خود را کشش دهید و با صدای بلند چیزی بگویید. گفته شما اهمیت ندارد اما سعی کنید تن صدای خود را به بالاترین حالت ممکن ببرید.
  • بعد از جدا شدن از تخت خواب به هیچ عنوان سراغ اخبار، تلوزیون،‌شبکه های اجتماعی و ایمیل خود نروید. چرا که در مقایسه یا روز قبل یک یا چند ساعت بیشتر زمان دارید و درست نیست این زمان را صرف کارهای تکراری و معمولا بدون سود کنید. بهترین کارهایی که میتوانند روز عالی و پر از فعالیت شما را بهتر کنند عبارت اند از: نوشیدن یک لیوان آب، مدیتیشن، تمرین های بدنی، نوشتن متنی و نوشیدن یک استکان چای یا قهوه.

گام 3 - به موقع بخوابید

هیچ کدام از نوشته های بالا بدون داشتن مقدار مناسب خواب امکان پذیر نیست. تجسم کنید که ۲ بعد از نیمه شب به خواب رفته اید و انتظار دارید که ۶ صبح پر از انرژی از خواب بیدار شوید. حتی اگر بتوانید خود را از تخت خواب جدا کنید و در ظاهر خود را با انرژی نشان دهید، بدن شما دچار آسیب های جدی شده و هنوز به خواب نیاز دارد. خواب کافی سوخت و ساز بدن را کامل کرده و سلامت و قدرت بدن را ارتقا میدهد. پس شاید بهتر باشد که ابتدا عادات خوابیدن خود را تصحیح کرده و سپس تصمیم بگیرید صبح زود تر بیدار شوید.

گام 4 - چند روش کاربردی برای سحرخیز شدن

چند روش کاربردی برای سحرخیز شدن

۱- پناه بردن  به طبیعت.

اگر روش های گفته شده نتوانستند خواب آلودگی صبح را از شما دور کنند به فکر یک هفته اردو باشید. اگر میتوانید یک هفته مرخصی بگیرید و در طبیعت زندگی کنید. این روش بر خلاف اینه ظاهرا غیر مرتبط است،میتواند انسانی دیگر در زمینه سحر خیزی از شما بسازد. با زندگی در طبیعت و دوری از نور مصنوعی، ساعت بیولوژیکی بدن دوباره تنظیم شده. در این شرایط با غروب خورشید به خواب میروید و با طلوع آن بیدار میشوید.

۲- برای داشتن خوابی آرام تر، قبل از خوابیدن کتاب بخوانید اما نه هر کتابی !!  

خواندن مطالب خبری باعث افزایش ناخودآگاه استرس میشود. همچنین تا حد ممکن کتاب های موفقیتی و دستوری نخوانید، چرا که به شما ایده ها و افکار جدید می دهد و این قبل از خواب خوب نیست. کتاب های رمان، تخیلی و تاریخی میتوانند جایگزین مناسبی برای شما باشد.

۳- ذهنتان را گول بزنید.  

پس از اولین زنگ آلارم، با خودتان تصمیم بگیرید که تا snooze بعدی زنگ ساعت خود به هیچ عنوان چشمان خود را نبندید. انجام هر کاری آزاد است. میتواند گوشی موبایل خود را چک کنید و یا در رخت خواب خود نرمش انجام دهید ولی به هیچ عنوان به خواب نروید. این ترفندی است برای بیدار کردن مغز شما.

در پایان باید گفت، هر کسی میتواند عادات خواب خود را تغییر دهد. اینکه “من اهل صبح بیدار شدن نیستم” و “اگر صبح زود بیدار شوم بدنم به هم میریزد” تنها بهانه ای بیش نیست. شرایط بیولوژیکی همه افراد با هم یکسان است. تنها عادت ها و نامنظم بودن خواب ماست که تفاوت دارد. اما به یاد داشته باشید که موفق ترین افراد، کسانی هستند که شبها به موقع به خواب میروند و صبحها زودتر از افراد دیگر روز بی نظیر خود را شروع میکنند.

اطلاعات مطلب

  • عمومی
  • 401 بازدید
  • blankblankblankblankblank (No Ratings Yet)
    blankLoading...
  • آخرین ویرایش توسط : مهدی هاتفی نیا - پنج‌شنبه, 22 فوریه 18, 8:52 ب.ظ

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب